Jump to content

S.o.s. Νεος Στα Αλάτια!


pan_Oz

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνω με τα παιδια...Κακη επιλογη ψαριου.Ωραιο ομως το ενυδρειο σου

ΥΓ Ξερεις στα μερη του τα τρωνε τα συγκεκριμενα... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα παιδια...Κακη επιλογη ψαριου.Ωραιο ομως το ενυδρειο σου

ΥΓ Ξερεις στα μερη του τα τρωνε τα συγκεκριμενα... :bigemo_harabe_net-134:

Ευχαριστώ! :bigemo_harabe_net-66: Ελπίζω να μην εχω θέμα γιατί τα clownακια είναι τα αγαπημένα μου.. :bigemo_harabe_net-58:

Link to comment
Share on other sites

Τα κλοουνακια πάντως θα τα έχει από κοντά!

ελπίζω να συγκατοικισουν χωρίς προβλήματα..τι να πω :poster_oops:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το aquascape αλλά...

Το dwarf lionfish δεν είναι για μικρά ενυδρεία με άλλα ψαράκια...θα σου τα φάει όλα ένα ένα..επίσης γίνεται αρκετά μεγάλο στην πορεία...αν τρέφεται και με ζωντανά θα μεγαλώσει και σχετικά γρήγορα...

Επίσης σαν αρκετά τοξικό ψάρι δεν είναι να βάζεις χέρια μέσα στο ενυδρείο σου...

Η poccilopora που έχεις αν και εύκολο σκληρό κοράλλι παραμένει σκληρό...θέλει προσοχή για να το διατηρήσεις.

Alex, από εκεί που το πήρα (και είμαι σίγουρος ότι τον ξερεις και του έχεις εμπιστοσύνη) μού είπε ότι στο 70αρι θα είναι μια χαρά και μάλιστα θα μπορούσα να τον κρατήσω και στο 30άρι μόνον του. Μου είπε επισης ότι τα clownακια δεν θα έχουν πρόβλημα..πάντως 3 μέρες που είναι μέσα βολταρει χαλαρός χωρίς να 'γλυκοκοιτάζει' ψαρακια και γαρίδες..μέχρι και ο αρλεκίνος κυκλοφορούσε άνετα μπροστά του..πάντως υπάρχει και ένα 120αρι πού μπορεί άνετα να τον φιλοξενήσει :bigemo_harabe_net-78:

Link to comment
Share on other sites

στειλτον τοτε στο 120αρι και ασε τα πειραματα με τα ζωντανα.....

Link to comment
Share on other sites

στειλτον τοτε στο 120αρι και ασε τα πειραματα με τα ζωντανα.....

+100

Έχω δει lionfish να τσακίζει ροφό σε ενυδρείο!Μην το αφήσεις μέσα Πάνο...!!!ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ ΟΜΩΣ!Εκτός κι αν βγάλεις τους κλόουν!

Link to comment
Share on other sites

ρε συ κωστή είναι το dawrf lion.. εσύ ξέρεις απο που ψωνίζω.. του έχω τρελή εμπιστοσύνη σε ότι μου λέει. Τον πήρα και πρίν λίγο τηλ. και μου είπε οτι δεν θα τα πειράξει..ο lion είναι περίπου 5cm..

τα clownακια είναι πιο τσαμπουκαλεμένα απο αυτόν..είναι αρκετά ντροπαλός..μέχρι και η cleaner του τη έπεσε οταν πήγε προς την σπηλιά της..και ο αρλεκίνος κυκλοφορούσε σε αποσταση αναπνοής μπροστά του χωρις να τη πειράξει

θα τον κρατήσω τουλάχιστον κανα μήνα γιατι το 120αρι του κολλητου τότε θα στρώσει..

απο την παρασκευή δεν έχει φάει..προσπαθώ target με κατεψυγμένη mysis...ξερει κανείς κανένα κολπάκι για τάισμα??

μου αρέσει πολύ ο ψάρης αλλα τα clownακια τα μαύρα είναι τα αγαπημένα μου και δε θέλω να γίνουν γεύμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα! Τελευταία βδομάδα και γιά πρώτη φορά όσο τρέχω το ενυδρείο εχω κάποια σκαμπανεβάσματα στο kh ..συνήθως κυμαίνεται μεταξύ 8.6 και 9.3
Το σάββατο μετραω 6.8 και γιά να αποφύγω πρόβλημα με το ph, διαλυω λίγη σόδα και ανεβαζω σε 10,6 ..
Χθες λοπον είχε πέσει στο 8,3..
Τι είναι αυτό που το καταναλώνει τόσο??

Από λοιπές μετρήσεις είμαι ph 8.3 , sal. 1025, Ca 420 και νιτρικα 0!! 3 τεστακια έκανα γιά να το πιστέψω!

Να
πω επισης ότι μπήκα στο τριπακι να μετρησω kh στο νερό της αλλαγής με
νερό οσμοσης και αλάτι tropic marine pro και μού έδωσε 7.1.. Τι να κάνω? Ήρθε η ώρα να αρχίσω να παίζω με διαφορα συμπληρώματα?.. θα θελα να το αποφύγω..

Link to comment
Share on other sites

Ένα παλιό κόλπο της παλιάς σχολής...στο δοχείο προετοιμασίας θα έχεις λίγο σπασμένο κοράλλι.Αυτό θα σου φέρνει το νερό της αλλαγής σου εκεί που το θέλεις...

Πάντως αργά ή γρήγορα θα χρειαστείς να παίξεις με πρόσθετα στην αρχή με το χέρι και αργότερα με κάποια περισταλτική αντλία.Μέχρι ψάξε λίγο και την σταγονομετρική μέθοδο και περίμενε λίγες μέρες γιατί έχουμε ετοιμάσει σαν ομάδα του AZ ένα άρθρο με τον βασιλιά των πρόσθετων στο θαλασσινό ενυδρείο. Tο Kalkwasser. Ίσως είναι το μόνο πράγμα που θα χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Ένα παλιό κόλπο της παλιάς σχολής...στο δοχείο προετοιμασίας θα έχεις λίγο σπασμένο κοράλλι.Αυτό θα σου φέρνει το νερό της αλλαγής σου εκεί που το θέλεις...

Πάντως αργά ή γρήγορα θα χρειαστείς να παίξεις με πρόσθετα στην αρχή με το χέρι και αργότερα με κάποια περισταλτική αντλία.Μέχρι ψάξε λίγο και την σταγονομετρική μέθοδο και περίμενε λίγες μέρες γιατί έχουμε ετοιμάσει σαν ομάδα του AZ ένα άρθρο με τον βασιλιά των πρόσθετων στο θαλασσινό ενυδρείο. Tο Kalkwasser. Ίσως είναι το μόνο πράγμα που θα χρειαστείς.

Και αυτό από τι μπορεί να προήλθε?? Είναι θέμα παρτίδας στο αλάτι?? Δεν

εχω βέβαια μέτρο σύγκρισης αλλά το 7,1 στο κουβα χαμηλό μού ακούγεται..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το 7dkh...είναι τιμή άριστη για μένα.

Μακάρι να είχα 7dKh και στο δικό μου αλάτι...

Το κακό είναι ότι η αλκαλικότητα πέφτει γρήγορα όπως βλέπεις και πρέπει να την διατηρείς σε ασφαλή επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το 7dkh...είναι τιμή άριστη για μένα.

Μακάρι να είχα 7dKh και στο δικό μου αλάτι...

Το κακό είναι ότι η αλκαλικότητα πέφτει γρήγορα όπως βλέπεις και πρέπει να την διατηρείς σε ασφαλή επίπεδα.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το crocea πόσο καιρό το έχεις?

Αυτά τα Tridacna θέλουν βράχο να πιαστούν και να νιώσουν ασφάλεια όχι άμμο.

Επίσης η ανεμώνη εκεί κοντά που είναι είναι επίφοβη για να στο τσιμπήσει και δεν λέει να το χάσεις...χώρο έχεις βάλτο κάπου να είσαι και εσύ πιο άνετα μην το έχεις στο νου σου.

Τα Crocea είναι απο τα πιο δύσκολα Clams δεν είναι τυχαίο οτι κανένας δεν τα καλλιεργεί.

Link to comment
Share on other sites

Το crocea πόσο καιρό το έχεις?

Αυτά τα Tridacna θέλουν βράχο να πιαστούν και να νιώσουν ασφάλεια όχι άμμο.

Επίσης η ανεμώνη εκεί κοντά που είναι είναι επίφοβη για να στο τσιμπήσει και δεν λέει να το χάσεις...χώρο έχεις βάλτο κάπου να είσαι και εσύ πιο άνετα μην το έχεις στο νου σου.

Τα Crocea είναι απο τα πιο δύσκολα Clams δεν είναι τυχαίο οτι κανένας δεν τα καλλιεργεί.

Alex το clam το εχω 2 βδομάδες.

Μόνο του έχει πάει σε εκείνη τη θέση! Το διάβασα ότι θέλει βραχακι να

'πατήσει' και έθαψα ένα με μια ωραία γουβιτσα που έκατσε το clam μια

χαρά! Το είχα βάλει μάλιστα και πρώτη

μούρη μπροστά στο γυαλί...

Να σου πω την αλήθεια φοβάμαι να

το πιάσω και να το βάλω πίσω..1ον μάλλον προτιμάει αυτή τη θέση καί 2ον

κάπου διάβασα ότι το 'πόδι' που έχουν να πιάνονται είναι πολύ

ευαίσθητο..

Τι λες, να το μεταφέρω?

Η ανεμωνη δεν το φτάνει..είναι πολύ κοντά βέβαια..

Έχει θεριεψει αρκετά θα λεγα..σκέφτομαι μήπως είναι η ώρα να δοκιμάσω να τη διχοτομησω..

Link to comment
Share on other sites

Ναι ποτέ δεν τραβάς απότομα ένα Tridacna...αν το τραυματίσεις η ζημιά είναι ανεπανόρθωτη.

Δεν ξέρω φίλε μου μπορεί να γουστάρει εκεί όπως λές...απλά στον βράχο είναι πιο ασφαλής ο μικρός σου...Εκεί μπορείς να παρακολουθείς και τίποτα σκουλήκια θηρευτές που στο υπόστρωμα μπορούν να εισβάλουν μέσα του από το άνοιγμα του αδένα του...όσο μεγαλώνει ένα κλάμ τόσο μικραίνει το άνοιγμα αδένα του και φυσικά γίνετε πιο ανθεκτικό.

Τα Crocea ειδικά έχουν το μεγαλύτερο άνοιγμα αδένα...απο όλα τα γιγάντια κλάμ.

Ασβέστιο μαγνήσιο τώρα προσοχή...νιτρικά πρέπει να έχεις μέρα νύχτα....τουλάχιστον 1-2...εκεί είναι το μυστικό...ότι ρίχνεις στο νερό σου ένα tridacna το φιλτράρει...Αν το δεις υποτονικό σημαίνει ότι το είπε το ποίημα και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά...αν πάρουν την κάτω βόλτα δεν έχουν γυρισμό.Μπορεί λόγω σοκ από κάποια μεταβολή, τσίμπημα,να αρχίσουν να πεθαίνουν και μετά από 3 εβδομάδες βλέπεις το αποτέλεσμα.

Καλός δείκτης είναι τα σαλιγκάρια nassarius αν το αγνοούν το κλαμάκι είναι μια χαρά...αν όμως το κυνηγάνε τότε σημαίνει οτι το κλάμ δεν είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ποτέ δεν τραβάς απότομα ένα Tridacna...αν το τραυματίσεις η ζημιά είναι ανεπανόρθωτη.

Δεν ξέρω φίλε μου μπορεί να γουστάρει εκεί όπως λές...απλά στον βράχο είναι πιο ασφαλής ο μικρός σου...Εκεί μπορείς να παρακολουθείς και τίποτα σκουλήκια θηρευτές που στο υπόστρωμα μπορούν να εισβάλουν μέσα του από το άνοιγμα του αδένα του...όσο μεγαλώνει ένα κλάμ τόσο μικραίνει το άνοιγμα αδένα του και φυσικά γίνετε πιο ανθεκτικό.

Τα Crocea ειδικά έχουν το μεγαλύτερο άνοιγμα αδένα...απο όλα τα γιγάντια κλάμ.

Ασβέστιο μαγνήσιο τώρα προσοχή...νιτρικά πρέπει να έχεις μέρα νύχτα....τουλάχιστον 1-2...εκεί είναι το μυστικό...ότι ρίχνεις στο νερό σου ένα tridacna το φιλτράρει...Αν το δεις υποτονικό σημαίνει ότι το είπε το ποίημα και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά...αν πάρουν την κάτω βόλτα δεν έχουν γυρισμό.Μπορεί λόγω σοκ από κάποια μεταβολή, τσίμπημα,να αρχίσουν να πεθαίνουν και μετά από 3 εβδομάδες βλέπεις το αποτέλεσμα.

Καλός δείκτης είναι τα σαλιγκάρια nassarius αν το αγνοούν το κλαμάκι είναι μια χαρά...αν όμως το κυνηγάνε τότε σημαίνει οτι το κλάμ δεν είναι καλά.

Σ ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες! :bigemo_harabe_net-77: Ίσως κάνω μια προσπάθεια να

το ξαναβαλω στο βραχακι σε μια θέση με παρόμοιο φωτισμό και κυκλοφορία.

Γιατί λες ότι θέλω νιτρικα τουλάχιστον 1 με 2??

Να σου πω την αλήθεια από την εποχή που είχα το 30αρι ποτέ δεν είχα

κατέβει κάτω από 10 και ας έκανα συχνές αλλαγες και ας έριχνα βακτηρια

και ας πρόσεχα το ταισμα

2 βδομάδες τώρα εχω μηδενίσει..

Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε συζητήσεις που είχα με δυνατούς στα Tridacna χομπίστες από Αμερική που έχουν περάσει αρκετά κλάμ απο τα χέρια τους...αυτή είναι η μοναδική λύση να ζήσουν σε ένα mix-reef...αλλιώς πρέπει να ζούνε σε ένα περιβάλλον σαν αυτό

με άλγες και θρεπτικά...

Νιτρικά 1-2...εκεί είναι το μυστικό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε συζητήσεις που είχα με δυνατούς στα Tridacna χομπίστες από Αμερική που έχουν περάσει αρκετά κλάμ απο τα χέρια τους...αυτή είναι η μοναδική λύση να ζήσουν σε ένα mix-reef...αλλιώς πρέπει να ζούνε σε ένα περιβάλλον σαν αυτό

attachicon.gifspawn2.jpg

με άλγες και θρεπτικά...

Νιτρικά 1-2...εκεί είναι το μυστικό.

Οκ λοιπόν! Θα αφήσω τις τσιγκουνιες στο ταισμα γιά να διορθώσω τα νιτρικα :usd:

Αν το ξερα θα το έβαζα 1 εβδομάδα νωρίτερα που ημουνα τίγκα στη αλγη!

Λιβάδι το ενυδρείο. Με 2-3 αλλαγές νερού, αλλαγή αντιφοσφωρο και τον

salarias, εξαφανίστηκαν αμέσως! Πιστεύω ότι το θέμα

δημιουργιθηκε από την αλλαγή φωτιστικου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...