Jump to content

S.o.s. Νεος Στα Αλάτια!


pan_Oz

Recommended Posts

ο magnifica κανει λίγες εμφανίσεις γενικά..κυκλοφορεί ο τσαμπουκάς ο dottyback. μεγάλο κ%$%^ρο.. :ranting2:

φίλε gregog7 απο κοραλίνη έχω τρελή ανάπτυξη, η πλάτη έχει γίνει κατακόκκινη στο 4μηνο. Τα τζάμια τα καθαρίζω και σε 3-4 μερες εχουν αρχίσει οι πιτσιλιες :bigemo_harabe_net-66:

απο σκληρά μόνο 1 Stylophora

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

λοιπόν.. ανεβάζω videaκι- παρουσίαση το :icon_dance:

κάθε παρατήρηση, ευπρόσδεκτη!!

σήμερα μόλις έπεσε η τρίτη δόση algae fix, το κυάνιο έκανε την εμφάνιση του μόλις ξεκίνησε η θεραπεία

Link to comment
Share on other sites

Πάνο τον νου σου με το κυανό δεν παίζεις φιλαράκι.....σιφωνάρισμα κάθε εβδομάδα!

Κωστή, ελπίζω οτι είναι η "παρενέργεια" του algae fix και θα φυγει πρίν το τέλος της θεραπείας.. τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει..

λόγω του φαρμακου, δεν έχω κάνει αλλαγή νερού τις τελευταίες 9 μέρες και λέω να κάνω μια μικρή για να σιφωνάρω μετά την 5η δόση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Καιρός λοιπόν να κάνω και γω μια ενημέρωση :)

Πέρασα μια ταλαιπωρια με αλγες και κυανιο, αλλαξα aquascape και ψαροσυνθεση..

Τα προβλήματα τα ξεκίνησε ένα dottyback και η κατάληξη ήταν να τα δώσω όλα και να πάρω πίσω το dwarf zebra που το φιλοξενούσε μήνες ένα φιλαρακι.

Το ξέρω ότι το Ενυδρειο είναι μικρό αλλά λέω μήπως και από Σεπτέμβρη πάω σε κάτι λίγο πιο μεγάλο...ειδομεν

Πάντως το ψαρακι είναι κανονικό pet και δε με χαλάει που δεν παίζει να μπει άλλο.

Θερμοκρασία μέχρι τώρα κρατάω εύκολα στους 25 με ένα ανεμιστηρακι της tropic marine που δεν γεμίζει το μάτι.

Επισησ, η αναπλήρωση μου έχει λύσει τα χέρια

Βάζω μερικές photo για να ακούσω γνώμες για το aquascape :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Το λιονταρακι τρώει φιλεταρισμενη σαρδελιτσα μετά από σχετική εκπαίδευση χωρίς κανένα πρόβλημα :)

Είναι η καλύτερη ώρα το ταισμα του :)

Σκέφτομαι να βγάλω τα sps από τα βραχακια του γιατί φαντάζομαι θα δείχνουν καλύτερα κολλημενα απευθείας στο βραχο.. Δεν το χω τολμήσει ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο πανο!Να το χαιρεσαι φιλε!Πολυ ομορφο το στησιμο :bigemo_harabe_net-64:

Για τα βραχακια μην ανησυχεις σε λιγο καιρο δεν θα σου φαινεται ασχημο,ασε που εχουν αρκετα κλαδια και μεγαλη βαση οποτε θα ειναι δυσκολο να τα βγαλεις απο το βραχο και να μεινουν οπως ειναι τωρα.

Ειναι πολυ ομορφα κοραλια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Καιρός λοιπόν να κάνω και γω μια ενημέρωση :)

Πέρασα μια ταλαιπωρια με αλγες και κυανιο, αλλαξα aquascape και ψαροσυνθεση..

Τα προβλήματα τα ξεκίνησε ένα dottyback και η κατάληξη ήταν να τα δώσω όλα και να πάρω πίσω το dwarf zebra που το φιλοξενούσε μήνες ένα φιλαρακι.

Το ξέρω ότι το Ενυδρειο είναι μικρό αλλά λέω μήπως και από Σεπτέμβρη πάω σε κάτι λίγο πιο μεγάλο...ειδομεν

Πάντως το ψαρακι είναι κανονικό pet και δε με χαλάει που δεν παίζει να μπει άλλο.

Θερμοκρασία μέχρι τώρα κρατάω εύκολα στους 25 με ένα ανεμιστηρακι της tropic marine που δεν γεμίζει το μάτι.

Επισησ, η αναπλήρωση μου έχει λύσει τα χέρια

Βάζω μερικές photo για να ακούσω γνώμες για το aquascape :)

Πανο αρχίζει και γινετε όμορφο το ενυδρείο σου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παίδες! :)

Βάζω και μερικές ακόμα από το ζωακι μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

καλημέρα σε όλους!

νομίζω οτι μετά απο πολυυυυύ καιρό ήρθε η ώρα για μια ενημέρωση :bigemo_harabe_net-82:

αυτό το διάστημα έχω πειραματιστεί αρκετά με το aquascape μιας και τα βραχάκια χρειάστηκε να βγουν κανα 2-3 φορές απο το ενυδρείο με αφορμή καποιες άλγες και τελευταία με aiptasias..

για τις τελευταίες χρειάστηκε να επιστρατεύσω το 30αρι μου που εκτέλεσε χρεή καραντίνας.

Ο βράχος σταδιακά μεταφερόταν στο μικρό για παρατήρηση και όπου υπήρχε το θέμα έπεφτε joes juice. παρέμενε 1 βδομάδα μετά μέσα για να δώ μην επισττρέψει καμία απο δαύτες και μετά για άλλη 1 βδομάδα ο βράχος έμενε σκεπασμένος σε ένα 10αρι κουβά με κυκλοφορία 3000lt.

χρονοβόρα διαδικασία αλλα πλέον δείχνει να είναι καθαρός.

Η άλλη μεγάλη αλλαγή είναι οτι έδιωξα το λιονταράκι μου :(:(:( μεγάλωσε για το ενυδρείο μου και έπρεπε να πάει σε μεγαλύτερο σπίτι. βέβαια σαν καλός πατέρας έκανα ότι καλύτερο για το μέλλον του και πλέον θα κολυμπάει σε 3,5τόνους! ;)

έχουμε και λέμε λοιπόν, το 60αρι μου φιλοξενεί:

LPS

Catalaphyllia Elegance Coral, Euphyllia ancora, Acanthastrea, trachyphyllia.

SPS

Acropora valida, Pavona decussatus, Montipora digitata, Stylophora

επισης φιλοξενεί 2 ricordea florida και 1 hairy mushroom

διάφορα zoanthids (emeralds on fire, pink, Joeys zoas, sunny D's, sunrise supernova, radioactive dragon eye, Watermelons)

INVERTS

1 Tridacna crocea clam, 1 cleaner shrimp, 1 electric blue hermit crab (ο οποίο είναι ζημιάρης και κάνει τώρα τις βόλτες του στο sump), 3-4 nassarius, 2-3 trochus, 1 turban και 1 turbo snail.

ψαράκια αφου έφυγε ο lion εχουμε και λέμε: 1 Bluehead Fairy Wrasse, 1 Yellow Clown Goby, 1 Rainford's Goby

και μερικες φώτο

photo8_zps474f5275.jpg

photo10_zps39eebd75.jpg

photo9_zps9284e0ba.jpg

photo17_zpsd9361f49.jpg

photo16_zps3c468f04.jpg

photo4_zpsd2343abd.jpg

photo15_zps8f135a09.jpg

photo19_zps732e8f1d.jpg

photo13_zpsb9d25130.jpg

photo14_zps560f0709.jpg

photo_zps3895b79d.jpg

photo18_zpsffcfe2d5.jpg

photo12_zpsad46a070.jpg

photo2_zpse86d8d44.jpg

photo1_zps3e2f51d8.jpg

photo6_zps59cbb7a3.jpg

και τα ψαρακια :)

photo11_zps18600f2f.jpg

photo7_zps8bf3fc2c.jpg

photo2_zps58fd4927.jpg

photo_zpsd165029e.jpg

photo1_zpsde416c97.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο, οι φωτοφραφίες το αδικούν..είμαι σίγουρος οτι από κοντά είναι καλύτερο..

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε πανο! :bigemo_harabe_net-82:

Πανεμορφο το ενυδρειο!

Πολυ πολυ ομορφα κοραλια!!Ολα ειναι ενα και ενα!

Επισης ενα μεγαλο μπραβο που πηρες τη δυσκολη αποφαση να αποχωριστεις το λιονταρακι σου!

:bigemo_harabe_net-92:

Σκεφτεσαι να βαλεις καποιο αλλο στη θεση του?

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο, οι φωτοφραφίες το αδικούν..είμαι σίγουρος οτι από κοντά είναι καλύτερο..

thank u!

η αλήθεια είναι οτι η γενική εικόνα το αδικεί. είναι και απο κινητο οι photos.. το aquascape με τα 2 νησάκια το κάνει να δείχνει μεγαλύτερο και έχει άπειρες θέσεις για fragακια Ο πολύς ο βράχος είναι στο sump.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και πολύ όμορφα ζωντανά.

ΥΓ: Το lion Πήγε κρήτη μεριά? :)

ευχαριστώ! :bigemo_harabe_net-66:

ναι κρήτη πήγε το λιονταράκι μου.. είναι σε καλά χέρια ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε πανο! :bigemo_harabe_net-82:

Πανεμορφο το ενυδρειο!

Πολυ πολυ ομορφα κοραλια!!Ολα ειναι ενα και ενα!

Επισης ενα μεγαλο μπραβο που πηρες τη δυσκολη αποφαση να αποχωριστεις το λιονταρακι σου!

:bigemo_harabe_net-92:

Σκεφτεσαι να βαλεις καποιο αλλο στη θεση του?

:bigemo_harabe_net-78: thank u!!!!!!!

όντως δύσκοή απίφαση με το lion.. είναι pet ρε γαμώτο..

θα θελα κάποια στιγμή να είχα τη δυνατότητα να έχω 2ο ενυδρείο, ένα 220αρι ας πούμε κύβο με διαμορφομένο aquascape με σπηλιες και να ναι μονο για τη πάρτη του.. αλλα να ναι δευτερο ενυδρείο.. να χω αλλο ενα 200αρι reef!!! :bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να τα αποκτησεις καποια στιγμη πανο μου,γιατι πραγματικα φαινεται να το αγαπας πολυ αυτο που κανεις! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να τα αποκτησεις καποια στιγμη πανο μου,γιατι πραγματικα φαινεται να το αγαπας πολυ αυτο που κανεις! :bigemo_harabe_net-64:

:bigemo_harabe_net-94: να σαι καλα!!! :bigemo_harabe_net-92:

Link to comment
Share on other sites

και μια γνωμη..

μετα τον πόλεμο διαρκείας με τις άλγες, αν παρατηρήσετε έχει μείνει λίγη bryopsis (πολύ λίγη) πάνω σε ένα βραχάκι με zoanthids και λίγο πάνω στο βράχο με τις acanthastreas.

σκεφτόμουνα μήπως να ξαναέκανα το 30αρι καραντίνα και να βάλω μέσα τα 2 κομμάτια ανεβάζοντας μαγνήσιο στα 1600-1700..

θα δουλέψει ή θα πεθάνω απλά τα κοραλάκια μου?

για μαγνήσιο έχω σκόνη της tropic marine

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...