Jump to content

S.o.s. Νεος Στα Αλάτια!


pan_Oz

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους!

πρόσφατα ξεκίνησα και γω και πέρασα απο τα γλυκά στα αλμυρά..

έχω στη κατοχή μου ένα μικρό HAILEA 30L. Απο εξοπλισμό 1 skimmerακι Resun Mini protein skimmer SK-05, φίλτρο κρεμαστό EHEIM Liberty 2040, ένα ένα θερμοστάτη 50, ένα κυκλοφορητή hydor pico 200 και επίσης την κεφαλή απο ενα παλιο φιλτράκι που επίσης εκτελεί χρέη κυκλοφορητή.

Εχθές αφου ετοίμασα το υποστρωμα (πρίπου 1,5kg νεκρό αραγωνίτη και απο πάνω 2,26kg ζωντανό) έβαλα το νεράκι που ετοίμασα απο προχθές με tropic marin pro reef και μετρημενη αλατότητα 1025.

πρόσθεσα λοιπόν περίπου 3,2kg κιλα βράχου και σήμερα το πρωί ξεκινήσαν τα προβλήματα...

1ον προβληματάκι με το aquascaping..είχα ένα θεματάκι με το πως να στήσω τους βράχους αλλα αυτό νομίζω θα ξεπεραστεί σύντομα..

πάμε στο 2ο πρόβλημα και πιο σοβαρό..δεν μπορώ με τίποτα να κάνω το φίλτρο μου να δουλέψει!!!! το μοτεράκι δουλεύει κανονικά, το νερό είναι πιο πάνω απο το min. level που αναφέρει αλλα νερό απο το καταράκτη δεν τρέχει!! ούτε το δοχείο γεμίζει!!! icon_sad.gificon_sad.gificon_sad.gif pleeeeease τα φώτα σας!!!!!!!!

3ο πρόβλημα και επίσης σοβαρό...σε ένα βραχάκι μου είδα aiptasia!!! το έψαξα στο internet πως μοιάζει και είναι αυτό που βλέπω...εχω βγάλει το βραχάκι εκτώς σε ενα κουβά χωρίς νερο εδώ και 2 ώρες...

τι κάνω?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεμισε το κρεμαστο φιλτρο με νερο και αστο να δουλεψει μεχρι να τρεξει..

Έγινε επεξεργασία - Jacob13
Link to comment
Share on other sites

οσο για την aiptasia κοιτα να μην υπαρχει και σε αλλα κομματια βραχου και εαν ειναι μικρο το κομματι γνωμη μου ειναι να το πεταξεις τελειως..

Link to comment
Share on other sites

λες??.. αρχικα το είχα βγάλει σε ένα κουβαδακι το κομματι που είχε 2 απο δαυτες τελικα το ξανα έβαλα στο νερο.. και εκει που τις ειδα πήρα ενα μυτερό μαχαίρι και εσκαψα το βράχο..2 ώρες τώρα δεν έχω δει κάτι... :nerd:

Link to comment
Share on other sites

το γεγονός οτι ο εξοπλισμός είναι φουλ στις φισαλίδες είναι φυσιολογικό???

Link to comment
Share on other sites

Οι απταισιες ειναι ενα θεμα που αντιμετοπισα αυτες τις μερες. Εβαλα μια γαριδα μεσα ( 20 ευρω κοστισε η ατιμη!!! :( ) και σημερα εχει κλεισει εβδομαδα και δεν μπορω να βρω ουτε μια απταισια. Τις καθαρισε.

Οι γαριδες ειναι αυτες Lysmata Wurdemanni (aptaisia shrimp)

Αλλα πρεπει πρωτα να στρωσει το ενυδρειο σου (κυκλο αζωτου κλπ) και μετα να ριξεις μεσα. Στην αρχη ειχα αγχοθει και τις σκοτωνα με ενεση και ξυδι. Ομως δεν φανταστικα οτι με μια γαριδα θα τελειωνε το θεμα και ουτε ξυδια ουτε τπτ.

Link to comment
Share on other sites

το βραχάκι που είδα την aiptesia το σούταρα.. άλλωστε νομίζω οτι απο βραχάκια έχω ήδη αρκετά..

φίλε submarine1981, όπως το είπες..είναι πολυ νωρίς για ζωντανά..σήμερα το έστησα και δεν έχω ρίξει ακόμα ούτε βακτήρια

ορίστε και μερικές φώτο...γνώμες και συμβουλές ευπρόσδεκτες για να μην πώ απαραίτητες!!!!

Υ.Γ.: η θολούρα είναι λόγω πάλης

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ξεχειλιζει αφρο σαν ποτηρι με μπυρα :P ειναι το σκιμμερ? θελει να το αδειασεις. Πρεπει να σου μαζευει το σκιμμερ στο ποτηρακι του ενα σκουρου χρωματος ζουμι το οποιο το πετας. Αν σου μαζευει καθαρο νερο και γεμιζει γρηγορα τοτε πιθανον να μην το εχεις εγκαταστησει σωστα και να θελει ή να το σηκωσεις ποιο ψηλα ή να μειωσεις με καποιο βιδακι τον αερα που περνει απο το λαστιχακι του. Οι ποιο εμπειροι θα σου πουν και αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ξεχειλιζει αφρο σαν ποτηρι με μπυρα :P ειναι το σκιμμερ? θελει να το αδειασεις. Πρεπει να σου μαζευει το σκιμμερ στο ποτηρακι του ενα σκουρου χρωματος ζουμι το οποιο το πετας. Αν σου μαζευει καθαρο νερο και γεμιζει γρηγορα τοτε πιθανον να μην το εχεις εγκαταστησει σωστα και να θελει ή να το σηκωσεις ποιο ψηλα ή να μειωσεις με καποιο βιδακι τον αερα που περνει απο το λαστιχακι του. Οι ποιο εμπειροι θα σου πουν και αλλα...

φίλε μου καλημέρα! Ναι..αυτό είναι το skimmerακι μου.. :) ΄μάλλον το έχω χαμηλα.. καθαρό νερό εχει μαζέψει μέσα... η στάθμη του νερού είναι πάμω απο το ποτηράκι του.. θα το σηκώσω λίγο αν και δεν έχω πολλά περιθώρια (1-2cm) γιατι θα "βρίσκει" στην είσοδο του φίλτρου..βλέπεις ο χώρος είναι λίγο περιορισμένος και όλα πρέπει να βολευτούν στη πλάτη..

Link to comment
Share on other sites

χμμμ....ξερεις τι μαρκα σκιμερ ειναι? Μπορεις η να το σηκωσεις ή να μειωσεις λιγο τον αερα του. Αν ειναι σαν το δικο μου (του μοιαζει στην φωτο) http://gdboyu.en.alibaba.com/product/258815647-209529167/Protein_Skimmer_WG_308.html και δεν σηκωνετε πολυ ψηλα μπορεις να βυθισεις το ποτηρακι ποιο μεσα για να κερδισεις υψος.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ....ξερεις τι μαρκα σκιμερ ειναι? Μπορεις η να το σηκωσεις ή να μειωσεις λιγο τον αερα του. Αν ειναι σαν το δικο μου (του μοιαζει στην φωτο) http://gdboyu.en.ali...mer_WG_308.html και δεν σηκωνετε πολυ ψηλα μπορεις να βυθισεις το ποτηρακι ποιο μεσα για να κερδισεις υψος.

το skimmerακι μου είναι ένα Resun Mini protein skimmer SK-05.. αν το βυθίσω κάτω απο τη στάθμη δε θα γεμίσει νερο??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μοιάζει

καλημέρα! ερώτηση..ξέρει κάποιος κατι μικρές άσπρες τελίτσες που μαζεύονται στο τζάμι και το "θαμπώνουν" τι μπορεί να είναι??

επίσης σε ένα βραχάκι κυκλοφορεί ενα πράσινο πραγματάκι σαν φακή που μοιάζει να ανοίγει και εχω δει ενα πολύ λεπτό άσπρο σκουλικάκι γύρω στα 3-5 χιλιοστά...τι είναι???????????

Link to comment
Share on other sites

Βαλε φωτος.μαντεψιες ετσι δεν γινονται.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κάτι με τον βράχο σου, έτσι όπως τον έχεις (σαν το τοίχος του Βερολίνου :P ) δεν θα μπορέσεις να τοποθετήσεις διάφορα κοραλλάκια.

Link to comment
Share on other sites

το aquascape εχει αλλάξει ;)

φωτο το προσπάθησα αλλα δεν είναι καθαρές..

καλησπέρα!

βαζω κάποιες νέες photo απο το ενυδρείο που κλείνει 3η βδομάδα.. το aquascape εχει αλλάξει, η νέα προσθήκη είναι η λάμπα..15W μιση λευκή 10000Κ και μισή ακτινική..ακούω γνώμες & επαναλαμβάνω την ερώτηση..τι ναι αυτό το μικρό πράσινο στη προτελευταία φωτο??? μοιάζει με φακή που ανοίγει...κατι σαν στρείδι..???

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το ενυδρείο κλείνει 3 βδομάδες.. :)

με σημερινές μετρήσεις λοιπόν έχουμε και λέμε:

PH: 8 (απο 8,2 τις προηγούμενες βδομάδες)

ΚΗ: 7,7 (απο 9,1 τη προηγ. βδομάδα)

αλήθεια, γιατι υπαρχει μια πτωτική ταση αυτές τις πρώτες βδομάδες σε ΡΗ και σκληρότητα?????????

μηδένησαν ΝΗ4 και ΝΟ2 και ΝΟ3 στο 25..

τα τεστάκια είναι της salifert

ειναι ώρα για τη πρώτη αλλαγή νερού?????????????????

ποτε μπορω να ξεκινήσω με ζωντανά ??

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες σου δεν βοηθάνε και πολύ φίλε μου.

Καλύτερο το στήσιμο έτσι αλλά σίγουρα μπορείς και καλύτερα. Δοκίμασε να τοποθετήσεις τον βράχο πιο ανοιχτά για να έχεις περισσότερο χώρο για κοράλλια.

Αλλαγή νερού μπορείς να κάνεις σιγά-σιγά αν θέλεις να πέσουν πιο γρήγορα τα νιτρικά σου αλλά μην πας παραπάνω απο 5-10% και μετά ρίξε βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να με ανησυχήσει αυτη η πορτοκαλί-κόκκινη σκόνη που έχει μαζευτεί σε μια γωνία και σε ένα βραχάκι??? τι είναι?? τα φώτα σας please!

Link to comment
Share on other sites

Διατομικη αλγη.κανει καθ αυτη τον κυκλο της...

Link to comment
Share on other sites

Διατομικη αλγη.κανει καθ αυτη τον κυκλο της...

thank u! θα την αφήσω να κάνει τον κύκλο της ;)

Link to comment
Share on other sites

νέο aquascape με γνώμονα την μελλοντική τοποθέτηση κοραλλιών και....οι πρώτοι μου κάτοικοι!!!!

για άλλο πήγαινε σε άλλο κατέληξα αλλα τι να γινει...έρωτας είναι αυτός! ! ! :bigemo_harabe_net-151: :bigemo_harabe_net-151:

λοιπόν..στις φώτο τα 2 μου Clown Fish (Darwin Black)

δεν είναι κουκλιά!?!?!? :wub::wub: :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...