Jump to content

Pacific Sun -Hyperion-


Aiolos

Recommended Posts

Τελικά χθες τα παρέλαβε το κατάστημα γιαυτό και δεν έγινε η παρουσίαση μέσα στη εβδομάδα όπως σας είχα υποσχεθεί.... αλλά σκέφτηκα να γίνει η παρουσίαση την μεθεπόμενη (μάλλον) Κυριακή στο La Scala, ώστε να υπάρχει η δυνατότητα να το δείτε στημένο ζωντανά σε ενυδρείο (με νερό φυσικά) και παρουσία του καταστήματος που το εμπορεύεται για να κάνετε και τις ερωτήσεις σας.

Δεν είναι καλύτερα?

Φυσικά θα αναρτηθούν και εδώ οι εντυπώσεις με πλούσιο φωτογραφικό υλικό και βίντεο.

Θα βγει σχετική ανακοίνωση για την ημέρα και ώρα.

Χτες πάντως στην παραλαβή και στις δοκιμές έτυχε να είμαι εκεί στο κατάστημα και παρατήρησα ότι τα δύο πάνελ που έχει το φωτιστικό είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους, αφού υπάρχουν δύο τροφοδοτικά, ένα για το κάθε πάνελ !!

Επίσης έχει ειδικό πρόγραμμα που απ ότι κατάλαβα δουλεύει αυτόματα, εάν δηλαδή είχατε στο ενυδρείο σας άλλο τύπου φωτισμού, του το δηλώνετε και προσημειώνει αυτόν τον φωτισμό (Τ5 ή Μετάλλου) για ένα ΧΧ χρονικό διάστημα ώστε να μην στρεσαριστούν τα κοράλλια από την απότομη αλλαγή των φωτιστικών συνθηκών, και μετά την πάροδο αυτού του χρόνου παίρνει την σκυτάλη με όλες του τις δυνατότητες..

Παίδες... κάνει παπάδες !!! (εις την απλή δημοτική)

Link to comment
Share on other sites

Πίνω τον καφέ μου και πάω.... δεν μπορούσα να κοιμηθώ όλο τα βράδυ, μια η γάτα που νιαούριζε μια το φωτιστικό που τριγύριζε στο μυαλό μου... είπα τουλάχιστον να ηρεμήσω από το φωτιστικό και ας μείνει η γάτα μου παρθένα για μια ακόμη φορά !!!

Link to comment
Share on other sites

κανονικα το φωτιστικο επρεπε να μεινει στη θεση του,και να ψαχνεις να βρεις κουτι για τα μωρα της γατας.....αλλα τελος παντων..

μυαλο σε τετοια ηλικια,δεν βαζεις πια,οποτε τσαμπα μιλαω.

Link to comment
Share on other sites

Πίνω τον καφέ μου και πάω.... δεν μπορούσα να κοιμηθώ όλο τα βράδυ, μια η γάτα που νιαούριζε μια το φωτιστικό που τριγύριζε στο μυαλό μου... είπα τουλάχιστον να ηρεμήσω από το φωτιστικό και ας μείνει η γάτα μου παρθένα για μια ακόμη φορά !!!

Να ακολουθησει φωτορεπορταζ παρακαλω :)

Link to comment
Share on other sites

κανονικα το φωτιστικο επρεπε να μεινει στη θεση του,και να ψαχνεις να βρεις κουτι για τα μωρα της γατας.....αλλα τελος παντων..

μυαλο σε τετοια ηλικια,δεν βαζεις πια,οποτε τσαμπα μιλαω.

Μη κάνεις σαν τον μπαμπά μου τον γκρινιάρη.. και είσαι μικρότερος από μένα Χα χα χα

Η αλήθεια είναι ότι αφού δεν έβαλα μυαλό μέχρι τώρα, δύσκολα από εδώ και πέρα !!!

Link to comment
Share on other sites

Hyperion ε? κάψιμο που θα πέσει.... φτιάξε και την Tunze και θα έρθω να διαμορφώσουμε το ενυδρείο σου...αρκετά κουράστηκες με τα μαλακά κοράλλια...είναι ώρα για αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα παρέμβω στην συζήτηση - διαμάχη που ανοίξατε όχι για το φωτιστικό φυσικά. αλλά για την γάτα του Βαγγέλη.

ΠΡΕΠΕΙ να της βρείτε άμεσα γαμπρό. Και επειδή στις αγγελίες αναφέρει κατηγορίες Γλυκό - Θαλασσινό - Μεσογειακό και τα λοιπά

δεν κατάφερα να εντάξω την γάτα του σε κάποια κατηγορία και το πόσταρα εδώ !! Καλά καλά μην βαράτε ...... :bigemo_harabe_net-74:

Όσο και να μην σας αρέσει η Μερσεντές, να σας ομολογήσω ότι δεν μου αρέσει και εμένα (άσχετο !)

Το φωτιστικό όμως είναι όλα τα λεφτά γιαυτό μην το κάνετε τόσο θέμα με το σέρβις. Όσο για το σαπόρτ, έλεος.

Ξέρετε πολλά μαγαζια να προσφέρουν φωτιστικό αντικατάστασης ? Μην τρελαθούμε τώρα !!

Άντε καλή συνέχεια και ραντεβού στο λασκάλα (όσοι ...)

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να ταχυδρομησω στον εαυτο μου γραμμα που θα γραφω μεσα οτι ο Βαγγελης ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην το τσιμπησει το φωτιστικο!!! Αλλα....

Ημουν κι εγω στην υποδοχη του φωτιστικου και μπορω να πω οτι αρχικα ειναι επιβλητικο οπτικα! Κατα δευτερον, την ωρα του στησιματος του προγραμματος οδηγησης στο λαπτοπ, εκανε καααατι φωτισμους... απεριγραπτος φωτισμος για το ματι...που φανταζομαι αφου στρωσει το φωτιστικο και περασουν αυτες οι χ μερες, θα ειναι ακομα καλυτερος! Αν μου περισσευαν, σιγουρα θα το προτιμουσα!

Link to comment
Share on other sites

To παράγγειλα, λογικά τη Δευτέρα πρέπει να το έχω..

Πιο πάνω έγραψα για το πρόγραμμα προσαρμογής με διαφορετικού τύπου φωτισμού.... Αυτές οι ΧΧ μέρες είναι 60 τελικά, όπου το φωτιστικό σιγά - σιγά κάθε μέρα "επανέρχεται" (να το πω έτσι) σε λειτουργία Led, από το πρόγραμμα της προσαρμογής που του βάλαμε αρχικά.

Έχει πολλές επιλογές προσαρμογής τόσο από τη σύνθεση των κοραλλιών που έχουμε στα ενυδρεία μας, αλλά και διαφορετικών φωτιστικών συνθηκών που υποτίθεται ότι αντικαθιστούμε.

Στο διάστημα αυτό της αυτόματης προσαρμογής δεν μπορείτε να παιξετε με όλες τις δυνατότητες του φωτιστικού, και καλύτερα γιατί αν υπάρχουν κοράλλια στο ενυδρείο θα στρεσαριστούν ή και θα "καούν". Μπορείτε φυσικά να το παρακάμψετε με ότι και να σημαίνει αυτό για τα κοράλλια.

Η προσαρμογή δεν επηρεάζει την προσομοίωση ανατολής δύσης, που είναι πολύ εντυπωσιακή ομολογώ, ειδικά στην ανατολή και στη δύση δίνοντας χρώματα από μπλε μέχρι και πορτοκαλί όπως ακριβώς γίνεται και στη φύση λίγο πριν κρυφτεί ο ήλιος, οπότε αρχίζει και ο κύκλος του φεγγαριού ακολουθώντας τις πραγματικές συνθήκες στον κύκλο της σελήνης.

Το λογισμικό δίνει άπειρες δυνατότητες παραμετροποίησης του φωτισμού (στο manual mode), κάτι που θέλει και αρκετό ψάξιμο.

Πάνω εδώ θα ήθελα απ όσους το αγόρασαν (που απ ότι έμαθα δεν είναι και λίγοι) να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας σε θέματα ρυθμίσεων ή tips - trck.

Άλλωστε την μεθεπόμενη Κυριακή (21/10), θα έχουμε την δυνατότητα να παρακολουθήσουμε ζωντανά τις δυνατότητες του και σίγουρα θα ακολουθήσει βομβαρδισμός ερωτήσεων... Σταύρο και Κώστα, πάρτε βιταμίνες και ασπιρίνες !!!

(ααα και ηρεμιστικά για τον Κώστα) :P

Ένα πράγμα που ζήλευα σε ενυδρεία με λάμπες μετάλλου, είναι οι αντανακλάσεις που δημιουργούν, κάτι που δεν γίνεται με τις Τ5.

Ευτυχώς αυτό υπάρχει και μάλιστα σε εντυπωσιακό βαθμό (ίσως όχι σε ένταση σε σχέση με τις μετάλλου) αλλά σε χρωματισμούς, δηλαδή αν παρατηρήσετε στον πυθμένα του ενυδρείου θα δείτε όλο το φάσμα των χρωμάτων.

Στο λογισμικό έχει προστεθεί και το πρόγραμμα Bali, το οποίο έχει όλες εκείνες της τοπικές συνθήκες σε ένταση και χρωματισμούς του φωτισμού.

Αυτό επιτευχθεί με φωτομέτρησεις και γενικά κάθε είδους μετρήσεις των συνθηκών της περιοχής από τεχνικούς της εταιρίας όπου και πέρασαν τα δεδομένα στο πρόγραμμα.

Νομίζω ότι ετοιμάζεται πρόγραμμα για Χαβάη και Αυστραλία ..(αν δεν έχουν είδη ετοιμαστεί) !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

τελικα στο βαθος δινει τοσο φως οσο υποσχεται?

Έχει πολύ δυνατή ένταση στο 100% και έχω την εντύπωση (μπορεί να κάνω και λάθος) ότι μπορούν να τοποθετηθούν και φακοί στα led για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα στα βαθιά ενυδρεία 80-100 cm !!!

Επίσης το "άνοιγμα" στο πλάτος είναι πολύ καλό....σε 60 που το είδα το υπυρκάλυπτε ... φεγγοβολούσε ο τόπος γύρο απ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

To παράγγειλα, λογικά τη Δευτέρα πρέπει να το έχω..

Πιο πάνω έγραψα για το πρόγραμμα προσαρμογής με διαφορετικού τύπου φωτισμού.... Αυτές οι ΧΧ μέρες είναι 60 τελικά, όπου το φωτιστικό σιγά - σιγά κάθε μέρα "επανέρχεται" (να το πω έτσι) σε λειτουργία Led, από το πρόγραμμα της προσαρμογής που του βάλαμε αρχικά.

Έχει πολλές επιλογές προσαρμογής τόσο από τη σύνθεση των κοραλλιών που έχουμε στα ενυδρεία μας, αλλά και διαφορετικών φωτιστικών συνθηκών που υποτίθεται ότι αντικαθιστούμε.

Στο διάστημα αυτό της αυτόματης προσαρμογής δεν μπορείτε να παιξετε με όλες τις δυνατότητες του φωτιστικού, και καλύτερα γιατί αν υπάρχουν κοράλλια στο ενυδρείο θα στρεσαριστούν ή και θα "καούν". Μπορείτε φυσικά να το παρακάμψετε με ότι και να σημαίνει αυτό για τα κοράλλια.

Η προσαρμογή δεν επηρεάζει την προσομοίωση ανατολής δύσης, που είναι πολύ εντυπωσιακή ομολογώ, ειδικά στην ανατολή και στη δύση δίνοντας χρώματα από μπλε μέχρι και πορτοκαλί όπως ακριβώς γίνεται και στη φύση λίγο πριν κρυφτεί ο ήλιος, οπότε αρχίζει και ο κύκλος του φεγγαριού ακολουθώντας τις πραγματικές συνθήκες στον κύκλο της σελήνης.

Το λογισμικό δίνει άπειρες δυνατότητες παραμετροποίησης του φωτισμού (στο manual mode), κάτι που θέλει και αρκετό ψάξιμο.

Πάνω εδώ θα ήθελα απ όσους το αγόρασαν (που απ ότι έμαθα δεν είναι και λίγοι) να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας σε θέματα ρυθμίσεων ή tips - trck.

Άλλωστε την μεθεπόμενη Κυριακή (21/10), θα έχουμε την δυνατότητα να παρακολουθήσουμε ζωντανά τις δυνατότητες του και σίγουρα θα ακολουθήσει βομβαρδισμός ερωτήσεων... Σταύρο και Κώστα, πάρτε βιταμίνες και ασπιρίνες !!!

(ααα και ηρεμιστικά για τον Κώστα) :P

Ένα πράγμα που ζήλευα σε ενυδρεία με λάμπες μετάλλου, είναι οι αντανακλάσεις που δημιουργούν, κάτι που δεν γίνεται με τις Τ5.

Ευτυχώς αυτό υπάρχει και μάλιστα σε εντυπωσιακό βαθμό (ίσως όχι σε ένταση σε σχέση με τις μετάλλου) αλλά σε χρωματισμούς, δηλαδή αν παρατηρήσετε στον πυθμένα του ενυδρείου θα δείτε όλο το φάσμα των χρωμάτων.

Στο λογισμικό έχει προστεθεί και το πρόγραμμα Bali, το οποίο έχει όλες εκείνες της τοπικές συνθήκες σε ένταση και χρωματισμούς του φωτισμού.

Αυτό επιτευχθεί με φωτομέτρησεις και γενικά κάθε είδους μετρήσεις των συνθηκών της περιοχής από τεχνικούς της εταιρίας όπου και πέρασαν τα δεδομένα στο πρόγραμμα.

Νομίζω ότι ετοιμάζεται πρόγραμμα για Χαβάη και Αυστραλία ..(αν δεν έχουν είδη ετοιμαστεί) !!!

Απλά, χωρίς πολλά πολλά ...... σου έρχομαι για καφέ να το δώ από κοντά !! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Απλά, χωρίς πολλά πολλά ...... σου έρχομαι για καφέ να το δώ από κοντά !! :bigemo_harabe_net-74:

θέλει και ρώτημα... (ευκαιρία να βγάλεις και την κεραία) χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ δυνατή ένταση στο 100% και έχω την εντύπωση (μπορεί να κάνω και λάθος) ότι μπορούν να τοποθετηθούν και φακοί στα led για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα στα βαθιά ενυδρεία 80-100 cm !!!

Επίσης το "άνοιγμα" στο πλάτος είναι πολύ καλό....σε 60 που το είδα το υπυρκάλυπτε ... φεγγοβολούσε ο τόπος γύρο απ αυτό.

:blink: :blink: :bigemo_harabe_net-171: ....μου βαζεις φυτιλιες ρε βαγγελαρα!

στο 90 που ειμαι δεν εχω βρει ακομα κατι να με καλυπτει χωρις να βαλω 10 λαμπες πανω!

αν δεν σου ειναι κοπος συνεχισε να μας ενημερωνεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις μια πιο υπεύθυνη απάντηση μπορείς να επικοινωνήσεις με το κατάστημα ή και με την εταιρία ακόμη...

Μόλις το παραλάβω και αρχίσει το ψάξιμο σίγουρα θα υπάρχει ενημέρωση, αλλά λόγω του ύψους του δικού μου ενυδρείου (50 cm) δεν θα έχω πλήρη εικόνα το πως θα φαινότανε αν ήταν 90 !!!... και δεν λέει απλά να σηκώσω το φωτιστικό πιο ψιλά... μεσολαβεί αέρας και όχι αλλά 40 εκατοστά νερού !!

Link to comment
Share on other sites

μετα μου λες οτι ειμαι πνευμα αντιλογιας......

χωνεις φραγκα σε περιττα πραγματα.'να δω ποτε θα ξυπνησεις και επιτελους θα αλλαξεις ενυδρειο.πως μπορεις και αφηνεις το πιο βασικο.....τελευταιο,ακομη δεν το εχω καταλαβει βαγγελη μου.

Link to comment
Share on other sites

ναι θα παρω ενα τηλ βαγγελη!

για το 90 βαθος ελεγα για πλατος οχι για υψος,υψος ειμαι κλασσικα στο 60αρι

Link to comment
Share on other sites

Έ ρε Βαγγέλη μέχρι και προσαρμογή θα σου κάνει αυτόματα...τι άλλο θέλεις...

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια λειτουργία που στη ουσία την χρησιμοποιεί κάποιος μόνο μια φορά κατά την πρώτη τοποθέτηση, αλλά την θεωρώ πολύ σημαντική, ειδικά αν στο ενυδρείο υπάρχουν σκληρά κοράλλια.

Link to comment
Share on other sites

εξακολουθω να θεωρω απιστευτα υπερβολικα ολα αυτα.το θεαθηναι ναναι καλα βαγγελη.

ΥΓ.καλοριζικο και το νεο χρωματακι φιλε.να σε χαιρομαστε βαγγελη μου.

Link to comment
Share on other sites

:blink: :blink: :bigemo_harabe_net-171: ....μου βαζεις φυτιλιες ρε βαγγελαρα!

στο 90 που ειμαι δεν εχω βρει ακομα κατι να με καλυπτει χωρις να βαλω 10 λαμπες πανω!

αν δεν σου ειναι κοπος συνεχισε να μας ενημερωνεις :thumbup:

Σχετικα με το πλατος του ενυδρειου καλυπτει υπερ ανετα ενυδρεια με πλατος 80 και 90 εκατοστα. εμεις το εχουμε στο ελος το 120 χ 60 80 πλατος και ολα μια χαρα.

.

Σταυρος.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα η μιλέπορα μου η μπλέ έχασε χρώμα έγινε καφέ μετά πράσσινη και επανήλθε στο μπλέ μετά απο 4 μήνες... τα ίδια και η Valida που σου έκοψα.Πολύ βασικό...τα λέντ βαράνε άσχημα στην αρχή και σοκάρουν τα κοράλλια.Σαν να πηγαίνεις απο Τ5 σε μετάλλου.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε Κώστα, εμείς οι δύο είμαστε το γιν και το γιανκ.. δεν είναι κακό !!!!

Για κάποιους μπορεί να είναι υπερβολές, για κάποιους άλλους όνειρο, που αν γίνει πραγματοποιήσιμο θα του δώσει μεγάλη χαρά... έστω με την υπερβολή του!!!

Ευχαριστώ για τις ευχές ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...