Jump to content

Pacific Sun -Hyperion-


Aiolos

Recommended Posts

Λαμπρινή τελικά έχεις φωτίσει όλη την Ελλάδα με τα φωτιστικά σου!!!Πάντα τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Gante Τι μηκος και τι πλατος εχεις στο ενυδρειο σου;

To συγκεκριμένο είναι 100χ43πχ60υ αλλά θα μπει σε 70 πλάτος σε λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

σταυρε εχουμε καποιο νεο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και μία εβδομάδα περίπου είμαι κάτοχος αυτού του απίστευτου φωτιστικού και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και από την απόδοσή του και από τον εύκολο προγραμματισμό του. Αν προστεθεί και η λειτουργία με WiFi πρωτόκολλο απλά θα είναι τέλειο.

Αυτές τις μέρες το έχω στο Acclimatization program και θα τρέχει με αυτό τον προγραμματισμό αυτόματα για 60 ημέρες μετά από επιλογή σε λειτουργία του φωτισμού που είχα πριν Τ5 με SPS/LPS.

Έχω μεταφράσει σχεδόν όλο το manual του φωτιστικού στα Ελληνικά όποιος το θέλει μπορώ να του το στείλω με ένα email.

Βάζω και φωτό. αλλά είναι από κινητό.

post-15895-0-53010300-1350495846_thumb.jpgpost-15895-0-29461700-1350495942_thumb.jpgpost-15895-0-43674100-1350496129_thumb.jpg

Και ένα πρόχειρο βίντεο.

http://www.youtube.c...v=zkS3KvYPCC8#!

Όποιος θέλει να το δει από κοντά μπορεί να έρθει από το σπίτι να κεράσω και καφέ.

Άντε να το χαρείς... είσαι από τους πρώτους τυχερούς...... εμείς είμαστε ακόμη σε αναμονή !!!

Στο βίντεο δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα από αυτό που πραγματικά μπορεί να βγάλει το φωτιστικό... ζωντανό είναι τελείως διαφορετικό πράγμα!!!

Και η κίνησή σου να μεταφράσεις τις οδηγίες πάρα πολύ καλή και χρήσιμη για όλους τους κατόχους.

Link to comment
Share on other sites

και παρακατω μια συγκριση του ecotec με το συγκεκριμενο.....

http://www.masa.asn.au/phpBB3/viewtopic.php?f=49&t=238824

νομιζω πως το συγκεκριμενο υπερτερει εναντι του εκοτεκ....

Link to comment
Share on other sites

η υπερβολη στο μεγαλειο της.....θεος δεν προκειται ποτε να γινουμε ,ουτε και φυση.οσα λεφτα και να χωνουμε στο χομπι αυτο που ειναι βαρελι χωρις πατο...ποτε δεν τελειωνει.

χιλια και ευρω για ενα φωτιστικο,ουτε σε 1000 μου ζωες δεν τα εδινα.και δεν παει να γυρναει αναποδα το φεγγαρι,να μου δινει πρωτοβροχια,και να πηγαινει στο σχολειο το baby blue tang?.......τετοια προιοντα εχουν ειδικο κοινο και πορτοφολια.και σε τετοιες εποχες ξερετε,το να ''σκανδαλιζεις'' συναδελφους τρελλους με το χομπι,δεν ειναι και οτι καλυτερο....

ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΩΣΤΑ ,Ο HYPERION ΣΟΥ , ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ . ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ. Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι ευκολο να μαθω ποσες ωρες αναματος δινει η εταιρεια?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι λιγο στριμενο αντερο,μπορω να ρωτησω χρονο ζωης των λεντ;δηλαδη ειλικρινα δεν μπορω να πιστεψω πως υπαρχει λαμπα λεντ η οχι με life time.δεν ξερω αν μου διεφυγε στην ιστοσελιδ του κατασκευαστη αλλα δεν ειδα απαντηση στην ερωτηση μου.ευχαριστω.

http://www.pacific-s...id=56&Itemid=63

http://www.pacific-sun.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=61&Itemid=67

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι λιγο στριμενο αντερο,μπορω να ρωτησω χρονο ζωης των λεντ;δηλαδη ειλικρινα δεν μπορω να πιστεψω πως υπαρχει λαμπα λεντ η οχι με life time.δεν ξερω αν μου διεφυγε στην ιστοσελιδ του κατασκευαστη αλλα δεν ειδα απαντηση στην ερωτηση μου.ευχαριστω.

Έτσι, ποια είναι τα κύρια πλεονεκτήματα των LED σε σύγκριση με κάποια άλλα είδη διατάξεις φωτισμού;

Πρώτα απ 'όλα ας δούμε τι μπορούμε να κάνουμε με. Τι είναι τόσο ειδικό σχετικά με λαμπτήρες LED;

LED φωτισμός χρησιμοποιεί διόδους εκπομπής φωτός ως πηγή φωτός. Αυτό είναι ένα από τα πιο προηγμένα και γρήγορα τύπους ανάπτυξη του τεχνητού φωτισμού.

Πλεονεκτήματα των λαμπτήρων LED είναι προφανής:

• Η αποδοτική χρήση της ενέργειας (μια λάμπα LED με την ίδια φωτεινότητα όπως ένας 400 watt λάμπα πυράκτωσης καταναλώνει μόνο περίπου 160 watt, με αποτέλεσμα να είναι 3 φορές πιο ενεργειακά αποδοτικές)

• Μεγαλύτερη διάρκεια ζωής (έως και 30 φορές περισσότερο σε σύγκριση με τους λαμπτήρες πυρακτώσεως)

• Ασφαλής χρήση - χρησιμοποιούμε ασφαλείς, 24V τροφοδοτικά

• Δεν υπάρχει μεταφορά θερμότητας στο νερό - γιατί λαμπτήρες LED δεν εκπέμπουν υπέρυθρα κύματα

• περιβαλλοντική συμβατότητα (απουσία του ατμού υδραργύρου σε αντίθεση με Λαμπτήρες φθορισμού? Χαμηλή κατανάλωση ενέργειας)

• Απουσία της υπεριώδους εκπομπών

• Υψηλή αντοχή και αξιοπιστία.

Αυτές τις μέρες οι μηχανικοί μας εργάζονται σε δύο κύριες κατευθύνσεις.

Πρώτα απ 'όλα, εργάζονται νέες LEDs με τέλειο σχεδιασμό, μέγιστη απόδοση αυλού και φωτεινή δέσμη συγκεκριμένων παραμέτρων.

Θα μείνετε ενημερωμένοι με τις τελευταίες τάσεις, τα νέα και τις εξελίξεις στον τομέα του φωτισμού LED και να εφαρμόσουν όλες αυτές τις τεχνολογίες αιχμής συνεχώς την ενίσχυση των πρακτικών παραγωγής μας. Αγωνιζόμαστε για την κατασκευή λαμπτήρες LED μας τεχνικά τέλειο, όμορφο και λειτουργικό.

Δεύτερον, έχουμε επεκτείνει συνεχώς την γκάμα των προϊόντων μας για να δώσει η κάθε μία και κάθε δυνατότητα των πελατών μας για να βρείτε το σωστό προϊόν στο κατάλογό μας.

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας προσφέρουμε μια μεγάλη ποικιλία από λαμπτήρες LED - η οποία μπορεί να είναι μια τέλεια λύση φως για το ενυδρείο σας.

Το μόνο που έχετε να κάνετε - είναι η εμπιστοσύνη στον τομέα της τεχνολογίας.

Έχει έρθει η ώρα - το μέλλον είναι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

χμ...ποσα μαθηματα ζωης παιρνουμε τελικα μεσω του αγαπημενου μας χομπι.....''ποτε μην λες ποτε''......

ελπιζω να μου ερθει το λευκο.χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

... ένα "τέρμινο" έπεσα έξω !!! υπολόγιζα ότι θα το έπαιρνες σε 3 μήνες και η αλήθεια είναι ότι εξεπλάγη... το πείρες σε 4 μέρες !!!!

Τελικά μαζί θα το παραλάβουμε.... άντε να το χαιρόμαστε

...πάμε για κάτι άλλο τώρα? .. όλο και κάτι θα βρω χαχαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

αμ τι Βρούτος.... ούτε βασκανίες πιάσανε που έκανε ούτε σκόρδα..

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το παρέλαβαν και άρχισαν να το "ψάχνουν", ας μας πούμε εμάς του νεότερους ορισμένα κόλπα και τρικ που διαπίστωσαν κατά την ρύθμιση του.

Χρειάστηκε να κάνετε αναβάθμιση firmware στο φωτιστικό?

Link to comment
Share on other sites

αιολε ξερω που μενεις.....σου απαγορευω ρητα αλλο γκατζετ η προιον ακριβοτερο απο 5 ευρω......(τουλαχιστον για 2 χρονια)

επισης αλλαζω σκορδα,ματακια,λαγοποδαρα και οτι αλλο φυλαχτο ειχα για σενα.

κακιστη επιρροη για το πορτοφολι μου.εισαι επισημως ο εχθρος του οικονομικου μου προυπολογισμου....

ΥΓ.και βρισκομαι σε διλλειμα για τις βορτεκ.....ισως παω σε 1 μονο για τωρα....επτωχευσαμεν.lol

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι σίγουρος ότι όλα αυτά που έκανες θα τα χαρείς με το παραπάνω... skimmer / sump / αντλίες και φωτιστικό .... άλλο ενυδρείο θα δεις !!!!

Μόνο να έχεις υπ όψιν σου την αυτόματη προσαρμογή στην αλλαγή του φωτισμού

Link to comment
Share on other sites

ναι .ευχαριστω φιλε το γνωριζω και θα ειμαι πολυ προσεχτικος.

δεν σου κρυβω πως τετοιο ανοιγμα ουτε στον υπνο μου,αλλα εχω μεσα μου αποθυμενα πολλων ετων για συγκεκριμενες αγορες στο χομπι.

ηδη ομως με τις πολυτιμες συμβουλες φιλων οπως εσυ, ολα τα παιδια εδω θεσ/νικη και ειδικα ο φιλος vrilo,το ενυδρειο εχει αρχισει να απογειωνεται και χωρις ολα αυτα τα νεα καλουδια...

για μενα μαλλον πολυ νωρις ηρθανε τα χριστουγεννα....

Link to comment
Share on other sites

Τα μέταλλα στο σφυρί......Ζούμε κοσμογονικές στιγμές..... :bigemo_harabe_net-172:

χμ....δεν εχεις αδικο αλεξ.δεν το ειχα σκοπο.

απο την αλλη ομως οταν σου φερνουν μπροστα σου λαμποργκινι και μισοτιμης...δεν γυρνας τα ματια σου αλλου.....

καποια στιγμη θα γινοταν η αναβαθμιση.γιατι οχι με αυτο το προιον?

απο την αλλη αρχισα να κουραζομαι με το συνεχες ψαξιμο για σωστες και φθηνες λαμπες μεταλλου αφου ολο και λιγοτερες τετοιες λαμπες κυκλοφορουν,οποτε......

τωρα το μοναδικο μου κολλημα ειναι ποσο καιρο θα με πανε τα λεντ πριν χρισουν αλλαγης.....τα ποσοστα που παιρνω ως απαντηση για την διαρκεια τους εναντι του ανταγωνισμου....δεν ξερω μου κανουν καπως...θα μου πανε 2 χρονια,3,5..?ποσο?

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Το είπανε και οι Μάγια, έρχεται το τέλος του κόσμου τον Δεκέμβρη του 1012.... ε αφού βγήκαν και τα μέταλλα του Κώστα στο σφυρί οι προφητείες των Μάγια ωχριούν μπροστά σ αυτό !!!!

Link to comment
Share on other sites

Πέσαν και τα κάστρα.....

καλά τον χαβά δεν τον γλυτώνεις...ότι και να κάνεις..Φιλαράκι ξέρω οτι είσαι ψυχούλα και γελάει το χειλάκι σου και αυτό μου φτάνει!

Άντε να το πάρεις με το καλό να πιούμε καφεδούμπα με φόντο Κλάζ-ριφ να σηκώσω και εκείνα και bio-pellets που σου πιάνουν χώρο ...

btw τα σωληνάκια σου έκατσαν γάντι φιλαράκι.

Link to comment
Share on other sites

ααα και την ημέρα που θα έρθουμε.. λαμπίκο το ενυδρείο !!!

Θα παίσει φωτογραφία που θα πάει σύννεφο.

Link to comment
Share on other sites

Πέσαν και τα κάστρα.....

καλά τον χαβά δεν τον γλυτώνεις...ότι και να κάνεις..Φιλαράκι ξέρω οτι είσαι ψυχούλα και γελάει το χειλάκι σου και αυτό μου φτάνει!

Άντε να το πάρεις με το καλό να πιούμε καφεδούμπα με φόντο Κλάζ-ριφ να σηκώσω και εκείνα και bio-pellets που σου πιάνουν χώρο ...

btw τα σωληνάκια σου έκατσαν γάντι φιλαράκι.

το ποσο σε εκτιμω ειναι γνωστο φιλε ντοκτορ.χαιρομαι που σε κατι βοηθησα και εγω.οσο για τα πελετακια,ελα και παρε..

ααα και την ημέρα που θα έρθουμε.. λαμπίκο το ενυδρείο !!!

Θα παίσει φωτογραφία που θα πάει σύννεφο.

να πεσει,να πεσει.αλλα σε θελω μαχιμο εκεινη τη μερα.θα εχουμε αρκετα να κανουμε,οποτε θα ερθεις για καποιες ωρες.δεν θα ειναι απλη επισκεψουλα-γνωριμιας με το χωρο οπως ηταν η προηγουμενη.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...