Jump to content

100 Λιτρα Amazon!


Recommended Posts

Περιμένω να δω μέσα ψάρια, ήδη έτσι είναι ένα στολίδι!

Link to comment
Share on other sites

ΕΔΩ σου είπα την γνώμη μου. Συνήθως όσα cory προέρχονται από black water είναι κάπως ντροπαλά. Βέβαια αν στο ενυδρείο σου έχεις black water ΙΣΩΣ να έχουν άλλη συμπεριφορά. Ίσως και ο αριθμός τους να τα βαοηθάει να ξεθαρεύουν. Εγώ είχα μόνο πέντε....

Α! Σίγουρα τα cory θέλουν σκιερά μέρη - κρυψώνες. Έτσι είναι πολύ "γυμνό" το ενυδρείο για αυτά. :)

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, ανυπομονούμε να δούμε το τελικό αποτέλεσμα!! :bowdown:

Μια "χαζή" ερώτηση: τις ρίζες με ποιό τρόπο τις στερεώνεις ψηλά και έχουν αυτό το εξαιρετικό φυσικό αποτέλεσμα?

Οι ριζες εχουν κρεμαστει με πετονια και δημιουργειται αυτη η εικονα!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να δω μέσα ψάρια, ήδη έτσι είναι ένα στολίδι!

Να σαι καλα φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

ΕΔΩ σου είπα την γνώμη μου. Συνήθως όσα cory προέρχονται από black water είναι κάπως ντροπαλά. Βέβαια αν στο ενυδρείο σου έχεις black water ΙΣΩΣ να έχουν άλλη συμπεριφορά. Ίσως και ο αριθμός τους να τα βαοηθάει να ξεθαρεύουν. Εγώ είχα μόνο πέντε....

Α! Σίγουρα τα cory θέλουν σκιερά μέρη - κρυψώνες. Έτσι είναι πολύ "γυμνό" το ενυδρείο για αυτά. :)

Εχω στο μυαλο μου την γνωμη σου κοιταζω ομως και αλλες εναλλακτικες!

Με εχει μπερδεψει λιγο το θεμα με τα cory και δεν ειμαι σιγουρος ακομα αν θα μπουνε η θα βαλω μεσα στο ενυδρειο μονο οτοκυκλους!(καθαρα για θεμα υπερφορτώσεις ενυδρειου)Οποτε με τον καιρο και τις μετρησεις που θα παιρνω θα πραξω κιολλας!

Οσο για τα σκιερα μεροι θα δημιουργειθουν καθως θα μπουνε και αλλα ξυλα στο ενυδρειο και για κρυψωνα εχω σκευτει να βαλω φωλια απο ερπετα και θα ηθελα την γνωμη σας για αυτο!

Οταν λεω φωλια απο ερπετα εννοω αυτο!

http://www.google.gr/imgres?q=%CE%B5%CF%87%CE%BF+%CF%84%CE%B5%CF%81%CF%81%CE%B1&start=77&um=1&hl=el&sa=N&tbo=d&biw=1440&bih=809&tbm=isch&tbnid=jyeSe1sQXJcb2M:&imgrefurl=http://blogs.rediff.com/exsiconconc1984/2012/11/24/rc-hagen-pt2854-exo-terra-reptile-cave44-extra-large/&docid=hC7E0i4zA4NsTM&imgurl=http://img94.imageshack.us/img94/3038/6f4a369b1ffeb11ea2975e7.jpg&w=500&h=322&ei=ByfbULTFGIbS0QW594HYCw&zoom=1&iact=hc&vpx=799&vpy=144&dur=475&hovh=180&hovw=280&tx=193&ty=104&sig=117365927602897141831&page=3&tbnh=127&tbnw=198&ndsp=42&ved=1t:429,r:7,s:100,i:25

Link to comment
Share on other sites

Οι ριζες εχουν κρεμαστει με πετονια και δημιουργειται αυτη η εικονα!

δηλαδή σε όλα τα ενυδρεία που βλέπω κρεμασμένες τις ρίζες προς τα κάτω είναι δεμένες με πετονιά ε? ευχαριστώ για να το ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή σε όλα τα ενυδρεία που βλέπω κρεμασμένες τις ρίζες προς τα κάτω είναι δεμένες με πετονιά ε? ευχαριστώ για να το ξέρω...

Ναι τις περισσοτερες φορες αυτο γινεται!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι τις περισσοτερες φορες αυτο γινεται!!

Να σε ρωτήσω και επειδή δυσκολεύομαι να καταλάβω... που έχεις δέσει την πετονιά από τη στιγμή που δε βλέπω στο ενυδρείο σου κάποιο σημείο που να μπορεί να δεθεί/πιαστεί ??

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω και επειδή δυσκολεύομαι να καταλάβω... που έχεις δέσει την πετονιά από τη στιγμή που δε βλέπω στο ενυδρείο σου κάποιο σημείο που να μπορεί να δεθεί/πιαστεί ??

Κοιτα την τελετευταια φωτογραφια πανω δεξια και θα καταλαβεις!

Έγινε επεξεργασία - Savou
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα την τελετευταια φωτογραφια πανω δεξια και θα καταλαβεις!

κάτι πρασινωπό σαν μανταλάκι βλέπω σωστά?

Link to comment
Share on other sites

κάτι πρασινωπό σαν μανταλάκι βλέπω σωστά?

Αυτο το πρασινωπο που βλεπεις ειναι κομματι φελιζολ.

Πανω εκει εχει δεθει η πετονια που κταρατει το ξυλο!

Το κομματι του φελιζολ στην συνεχεια θα κραταει και το υδροφυλλο φυτο που θα μπει στο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

IMG_1839_zps86489a17.jpg

Επεται η συνεχεια...

Να ναι καλα ο Κυριος Νιδαλιος τον υπερευχαριστω για τα ξυλα του!

Επισης κοπηκε στην μεση μια καρυδα και αυριο μεθαυριο θα τις κανω τα ανοιγματα για να αραζουν μεσα οι οττο και αν μπουνε τα cory!

IMG_1838_zpseac8aceb.jpg

Περιμενω τα σχολεια και οσο καιρο κανουν τα ξυλα να κατσουν στον πατο να κουβεντιασουμε για την τελικη ψαροσυνθεση!

Σε 3-4 μερες θα μπουνε τα πρωτα cardinal!

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε καρύδες και ξύλα λίγο πιο κάτω για να δημιουργηθούν κρυψώνες.Προτείνω cardinal και apistogramma(συζητάμε μετά το είδος).Θα εκπλαγείς από τις συμπεριφορές των apistogramma

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε καρύδες και ξύλα λίγο πιο κάτω για να δημιουργηθούν κρυψώνες.Προτείνω cardinal και apistogramma(συζητάμε μετά το είδος).Θα εκπλαγείς από τις συμπεριφορές των apistogramma

Βασίλη , νομίζω ότι περιμένει να μουλιάσουν ώστε να βυθιστούν εντελώς τα μεγάλα ξύλα.

Όσο για τα apistogramma αν και κάτοχος για μικρό χρονικό διάστημα θα συμφωνήσω , ατρόμητα ψαράκια με απίστευτη συμπεριφορά ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη έχεις δίκιο, δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα ;)

Ας περιμένουμε και την άποψη του Γιάννη.

Εσύ ποια Apistogramma έχεις?

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

πολυ επιτυχια το χρωμα στο νερο!!!

νομιζω θα γινει πολυ ομορφο!!!

εγω ειχα για λιγο καιρο τα cacatu αλλα ειχα 2 αρσενικα και δεν μπορεσα να βρω θηλυκο οποτε ακυρωθηκε το προτζεκτ! παντως οσο καιρο τα κρατησα εδειξαν τρελο χαρακτηρα! ειδικα με τον τροπο που κινουνταν αναμεσα απο τα ξεραμμενα φυλλα!! αν χωνόντουσαν εκει τα εχανες για ωρες!!! :D

Link to comment
Share on other sites

πολυ επιτυχια το χρωμα στο νερο!!!

νομιζω θα γινει πολυ ομορφο!!!

εγω ειχα για λιγο καιρο τα cacatu αλλα ειχα 2 αρσενικα και δεν μπορεσα να βρω θηλυκο οποτε ακυρωθηκε το προτζεκτ! παντως οσο καιρο τα κρατησα εδειξαν τρελο χαρακτηρα! ειδικα με τον τροπο που κινουνταν αναμεσα απο τα ξεραμμενα φυλλα!! αν χωνόντουσαν εκει τα εχανες για ωρες!!! :D

Σε ευχαριστω φιλε μου!

Μηπως εννοεις kakadu?

Απιστευτα ψαρια αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα υπαρχουν διαθεσιμα εδω!

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη έχεις δίκιο, δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα ;)

Ας περιμένουμε και την άποψη του Γιάννη.

Εσύ ποια Apistogramma έχεις?

Βασίλης

Οπως ειπε και ο Κυριος Δημητρης απο πανω το ξυλο το εβαλα εχθες τωρα αναμενω κα κατσει!

Τις καρυδες πρεπει να τις κοψω και θα μπουνε!

Link to comment
Share on other sites

Apistogramma Cacatuoides είναι η κανονική τους ονομασία και τα βρίσκεις πολύ εύκολα.

Δημήτρη αν και έχουν ομοιότητες στην συμπεριφορά, τα ram δεν ανήκουν στο γένος Apistogramma αλλά στο γένος Mikrogeophagus.Αν τα παρατηρήσεις δεν έχουν εξωτερικές ομοιότητες

Link to comment
Share on other sites

Για τα Apistogramma καλύτερα να μην τις κόψεις τις καρύδες για να χρησιμοποιηθούν ως φωλιά.Απλά μεγάλωσε λίιιγο την τρύπα για να μπορούν να μπαίνουν

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να σας μιλησω λιγο για τιν βιολογια!

Πυστευω οτι ειμαι μια χαρα με ενα εξωτερικο φιλτρο Jbl crystal profi e900 με περιπου 3 λιτρα siporax χοντρο σφουγγαρι και υαλοβαμβακα!

Επισης εβαλα και ενα εσωτερικο Jbl crystalprofi i100 με υαλοβαμβακα και λεπτο σφουγγαρι!

Τωρα για την ψαροσυνθεση!

Σιγουρα θα μπουνε αρκετα cardinal και οτο!

Τωρα σκευτομαι για την επιλογη καποιου ram!

Και τελος αναλογα με την βιολογια μου και τις μετρησεις θα δω αν με παιρνει να βαλω και μια 6αδα cory!

Link to comment
Share on other sites

Για τα Apistogramma καλύτερα να μην τις κόψεις τις καρύδες για να χρησιμοποιηθούν ως φωλιά.Απλά μεγάλωσε λίιιγο την τρύπα για να μπορούν να μπαίνουν

Αν και δεν εχψω αποφασισει ακομα την καρυδα την εχω καψει ηδη στην μεση και τωρα πρεπει να κανω και τις ''πορτες''!!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είσαι ;)

Απλά να ξέρεις ότι τα ram είναι πολύ ευαίσθητα και ότι κυκλοφορούν σωστά ψάρια στο εμπόριο σπάνια.Από τις πολλές εκτροφές έχουν προβλήματα υγείας και έχουν αλλοιωθεί τα χρώματα.Σαν να μην έφτανε αυτό έχουν κάνει πολλές καινούριες ''ποικιλίες'' όπως τα long fin τα electric και τα baloon ... :ph34r:

* Καλά έκανες και τις έκοψες στην μέση.Οι πόρτες είναι εύκολο να γίνουν.Απλά άνοιξε λίγο παραπάνω και όχι υπερβολικά το άνοιγμα για να μπορούν να μπούν

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...