Jump to content

100 Λιτρα Amazon!


Recommended Posts

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1437

αυτα εννοω φιλε μου!! :)

απο φιλτρανση εισαι μια χαρα! και εγω προτειμω τα απιστο απο τα ραμ! σιγουρα θα χρειαστεις αρκετα φυλλα και θα δεις τρελη συμπεριφορα! θα σου δειξουν οτι γουσταρουν!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο Κυριος Δημητρης απο πανω το ξυλο το εβαλα εχθες τωρα αναμενω κα κατσει!

Τις καρυδες πρεπει να τις κοψω και θα μπουνε!

Ο Χριστός και η Παναγία ! :) Απλά Δημήτρης !

Apistogramma Cacatuoides είναι η κανονική τους ονομασία και τα βρίσκεις πολύ εύκολα.

Δημήτρη αν και έχουν ομοιότητες στην συμπεριφορά, τα ram δεν ανήκουν στο γένος Apistogramma αλλά στο γένος Mikrogeophagus.Αν τα παρατηρήσεις δεν έχουν εξωτερικές ομοιότητες

Παλαιότερα τα είχαν κατηγοριοποιήσει στα Apistogramma ; Μπερδεύτηκα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε πολλά site θα τα δεις ως Apistogramma.Είναι ένα λάθος των ερευνητών που λύθηκε πριν κάποια χρόνια.Μορφολογικά τα ram δεν έχουν ομοιότητες με τα apisto

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε πολλά site θα τα δεις ως Apistogramma.Είναι ένα λάθος των ερευνητών που λύθηκε πριν κάποια χρόνια.Μορφολογικά τα ram δεν έχουν ομοιότητες με τα apisto

Ωραία ... Άλλαξα και το προφίλ μου ! :P

Link to comment
Share on other sites

http://www.cichlid-f...ies.php?id=1437

αυτα εννοω φιλε μου!! :)

απο φιλτρανση εισαι μια χαρα! και εγω προτειμω τα απιστο απο τα ραμ! σιγουρα θα χρειαστεις αρκετα φυλλα και θα δεις τρελη συμπεριφορα! θα σου δειξουν οτι γουσταρουν!!! :D

Ωραιο ψαρι αλλα ειδα το ph και λεει 7,5 το ενυδρειο μου τωρα εχει 6!

Link to comment
Share on other sites

Ο Χριστός και η Παναγία ! :) Απλά Δημήτρης !

Οκ! :)

Link to comment
Share on other sites

Λέει μικρότερο του 7.5

Πολύ καλύτερο το 6.Επίσης να ξέρεις ότι δεν υπάρχει ένα είδος Apistogramma αλλά πάρα μα πάρα πολλά.Μπορείς να τα κοιτάξεις και να μας πεις τις ρουτινες που θελεις να ακολουθησεις, τις τυχον αλλαγες στο aquaspace , τις τροφες και τον τροπο προετοιμασιας του νερου

Link to comment
Share on other sites

Λέει μικρότερο του 7.5

Πολύ καλύτερο το 6.Επίσης να ξέρεις ότι δεν υπάρχει ένα είδος Apistogramma αλλά πάρα μα πάρα πολλά.Μπορείς να τα κοιτάξεις και να μας πεις τις ρουτινες που θελεις να ακολουθησεις, τις τυχον αλλαγες στο aquaspace , τις τροφες και τον τροπο προετοιμασιας του νερου

Ρουτινες:

Αλλαγη νερου καθε 7 ημερες (αναλογα και με τα νιτρικα παντα)!

Επεξεργασια νερου με τυρφη!

Χρωμα νερου (βλεπε φωτο) οπως τωρα και λιγο πιο σκουρο!

Aquuascaping ετσι οπως το βλεπετε (βεβαια θα κατσουν τα ξυλα) και απο φυτα αναριχωμενο φυλλοδεντρο!

Τροφες πολλες και διαφορες (ακομα και ζωντανες και κατεψυγμενες)!

Link to comment
Share on other sites

Ρουτινες:

Αλλαγη νερου καθε 7 ημερες (αναλογα και με τα νιτρικα παντα)! Και εγώ τόσο κάνω.Πόσο τα εκατό υπολογίζεις να κάνεις?

Επεξεργασια νερου με τυρφη! Ότι καλύτερο

Χρωμα νερου (βλεπε φωτο) οπως τωρα και λιγο πιο σκουρο! Καλο και αυτο για ολα τα ειδη

Aquuascaping ετσι οπως το βλεπετε (βεβαια θα κατσουν τα ξυλα) και απο φυτα αναριχωμενο φυλλοδεντρο! Όταν λες αναριχώμενο φυλλόδεντρο εννοείς κάποια μοςς φαντάζομαι.Πολύ καλή ιδέα είναι και η Pistia ή το Κερατόφυλλο στην επιφάνεια αν σου αρέσουν.Πολύ πολύ σημαντικό είναι να δημιουργήσεις κρυψώνες.Μπορεί να είναι νανοκιχλίδες αλλά δεν παύουν να είναι κιχλίδες.Κρυψώνες από τα ξύλα σου ,τα φύλλα που σου πρότειναν είναι εξαιρετική ιδέα και επίσης οι καρύδες απαραίτητες για την γεννα.Κατι ακόμα που έχω δει είναι ο θρυμματισμός σε μικρότερα κομμάτια μιας καρύδας μεσα στο ενυδρειο για να γινεται το τοπιο πιο φυσικο,

Τροφες πολλες και διαφορες (ακομα και ζωντανες και κατεψυγμενες)! ;) Πολύ ωραία, οι ζωντανές είναι επίσης πολύ σημαντικές για την αναπαραγωγή τους.

Όλα αυτά που σου λέω είναι από προσωπική μου εμπειρία.

Τώρα όσων αναφορά τα ψάρια

Επειδή έχεις ph 6 μπορείς να φιλοξενήσεις την πλειοψηφία των ειδών.Κάνε μία αναζήτηση και πες μας ποια σου αρέσουν.Ορίστε και μία λίστα http://www.seriouslyfish.com/search/Apistogramma

Ευκολα και αρκετά συνηθισμένα θεωρούνται τα cacatuoides.Πρωσοπικά έχω τα Borellii τα οποία αναπαράγω και έχω μείνει έκπληκτος από την συμπεριφορά τους.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που σου λέω είναι από προσωπική μου εμπειρία.

Τώρα όσων αναφορά τα ψάρια

Επειδή έχεις ph 6 μπορείς να φιλοξενήσεις την πλειοψηφία των ειδών.Κάνε μία αναζήτηση και πες μας ποια σου αρέσουν.Ορίστε και μία λίστα http://www.seriously...ch/Apistogramma

Ευκολα και αρκετά συνηθισμένα θεωρούνται τα cacatuoides.Πρωσοπικά έχω τα Borellii τα οποία αναπαράγω και έχω μείνει έκπληκτος από την συμπεριφορά τους.

Ξεχασα να αναφερω στο aquascaping τα φυλλα cattapa και τις καρυδες!

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ακουσω και απο εσας καμια ιδεα για τα apisto!

Γιατι καλο το site με τα apisto αλλα το ζητημα ειναι πια απο αυτα υπαρχουν εδω στην ελλαδα!

Link to comment
Share on other sites

Με πολυ ψάξιμο και πολυ μα παρά πολυ υπομονή βρίσκεις αρκετά είδη.Ειχα ως τωρα cacatuoides και Borellii τα οποία διατηρώ ακόμα .Περισσοτερο μου άρεσαν τα Borellii και ήμουν πολυ τυχερός επειδη μου έτυχαν εξαιρετικά κομματια

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευκολα να ξεχωρισεις φυλλο η ζευγαρι?

Link to comment
Share on other sites

πανευκολο :bigemo_harabe_net-55:http://www.seriously...ramma-borellii/ Δες τις φωτο

Δεν μπορω να καταναβω!

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα τα αρσενικα εχουν πιο εντονο χρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι πολύ μα πάρα πολύ εύκολο..Αν έχεις ακόμα αμφιβολίες μπορείς να γράψεις στο Google , Apistogramma Borellii Male και Apistogramma Borellii Female.

Τα αρσενικά έχουν μπλε χρώμα, μεγαλύτερο μέγεθος και μακρύτερα πτερύγια.Το θηλυκό είναι κίτρινο στην περίοδο αναπαραγωγής και όπως στις φώτο που σου έδειξα την υπόλοιπη περίοδο.Για να μάθεις πολλά γι αυτό το είδος διάβασε το άρθρο που σου έδωσα και δες και τις 8 φωτογραφίες.

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω επίσης ότι τα cacatuoides και τα borellii είναι αρκετά εύκολα στην διατήρησή τους και προτείνονται για άτομα που τώρα αρχίζουν με νανοκιχλίδες.Τα cacatu έχω παρατηρήσει ότι είναι πιο επιθετικά από τα borelli και ότι γεννούν περισσότερα αυγά από τα borelli.Από την άλλη πλευρά τα borellii είναι τα πιο φιλήσυχα και μου έδειξαν περισσότερο χαρακτήρα.

Βασίλης

;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά κ απο μένα....είχα να γράψω αρκετό καιρό......έχω τα apisto cacatuides πραγματικά πανέμορφο ψαράκι ,πολύ ανθεκτικό(χρήση τύρφης ,φύλλων almond leaves γίνεται για τ καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα) και είναι και πολύ ειρηνικός συγκάτοικος για τα υπόλοιπα ψαράκια που έχω corydoras kai black neon tetra....θα σου το πρότεινα και θα είμαι σίγουρος ότι θα σ αρέσει πάρα πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα παιδια θα παω σε κατι ευκολο για αρχη μιας και δεν εχω ξαναασχοληθειμε κιχλιδες!

Οποτε εχω να επιλεξω αναμεσα σε cacatuoides και τα borelli!

Η αληθεια ειναι οτι τα cacatu μου αρεσουν περισσοτερο σαν ψαρια και μου βγαζουν στο ματι κατι πιο αγριο απο τα borelli!

Εχω καιρο μπροστα μου οποτε θα φροντισω να δω και τα 2 ψαρια απο κοντα ωστε να βγαζω το τελικο συμπερασμα!

Link to comment
Share on other sites

Από κοντά μονο τα cacatu και αν. Τα borellii είναι πολύ πιο σπάνια.

Αγριάδα θα δεις ότι και να κάνεις, κιχλίδες είναι άλλωστε.Επίσης να ξέρεις ότι και στα κακατου ισχύει το ιδιο με τα ραμ. Πολλές μα πολλές αναπαραγωγές απο τους εκτροφεις και αυτό έχει ως αποτέλεσμα τα περισσότερα ψάρια να μην έχουν σωστά χρώματα. Απο την άλλη τα borelli δεν είναι τόσο διαδεδομένα στην Ελλάδα και γενικά.Έτσι πιστεύω ότι τα περισσότερα ψάρια είναι σε καλυτερη κατασταση αφου δεν γινονται τοσο εντονα οι μαζικες αναπαραγωγες.

Τα cacatu εχουν απομακρυνθει αρκετα απο την αγρια μορφη τους λόγω των επιλεκτικων αναπαραγωγών.Υπαρχουν πολλες μορφες , τα triple red , double red,red, orange και αλλα πολλα.Στα borelli υπάρχουν λιγότερες μορφες αλλα πολυ πιο κοντα στην αγρια μορφη.

Πότε σκεφτεσε να βαλεις τα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Από κοντά μονο τα cacatu και αν. Τα borellii είναι πολύ πιο σπάνια.

Αγριάδα θα δεις ότι και να κάνεις, κιχλίδες είναι άλλωστε.Επίσης να ξέρεις ότι και στα κακατου ισχύει το ιδιο με τα ραμ. Πολλές μα πολλές αναπαραγωγές απο τους εκτροφεις και αυτό έχει ως αποτέλεσμα τα περισσότερα ψάρια να μην έχουν σωστά χρώματα. Απο την άλλη τα borelli δεν είναι τόσο διαδεδομένα στην Ελλάδα και γενικά.Έτσι πιστεύω ότι τα περισσότερα ψάρια είναι σε καλυτερη κατασταση αφου δεν γινονται τοσο εντονα οι μαζικες αναπαραγωγες.

Τα cacatu εχουν απομακρυνθει αρκετα απο την αγρια μορφη τους λόγω των επιλεκτικων αναπαραγωγών.Υπαρχουν πολλες μορφες , τα triple red , double red,red, orange και αλλα πολλα.Στα borelli υπάρχουν λιγότερες μορφες αλλα πολυ πιο κοντα στην αγρια μορφη.

Πότε σκεφτεσε να βαλεις τα ψαρια?

Ψαρια θα μπουνε συντομα αλλα τις κιχλιδες θα τις αφησω για το τελος!

Οποτε υπολογιζω περιου κανα 2μηνο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...