Jump to content

100 Λιτρα Amazon!


Recommended Posts

Απο corydoras που σκφτομουν να βαλω κιολλας ειδα 4 ειδη που μου αρεσαν αρκετα!

Δεν τα εχω ακουσει ποτε και δεν ξερω αν θα τα βρω βεβαια!

Corydoras duplicareus

Corydoras imitator

Corydoras incolicana

Corydoras serratus

Link to comment
Share on other sites

εγω στο δικο μου εχω νερο μονο όσμωση πολλα φύλλα καταπα 1 κλαδι αμμο(πολυ λεπτη) μια valisneria gigadeus παρα πολλες pistia stratiotes kαι 1 σερρασαλμυς σαντσεζι δεν εβαλα ποτε black water

Link to comment
Share on other sites

εγω στο δικο μου εχω νερο μονο όσμωση πολλα φύλλα καταπα 1 κλαδι αμμο(πολυ λεπτη) μια valisneria gigadeus παρα πολλες pistia stratiotes kαι 1 σερρασαλμυς σαντσεζι δεν εβαλα ποτε black water

Το blackwater το δημιουργουμε και με φυσικους τροπους,ξυλα και ξερα φυλλα οπως εσυ εβαλες cattapa...Δεν σου μαυρισε το νερο με τα cattapa που εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Το blackwater το δημιουργουμε και με φυσικους τροπους,ξυλα και ξερα φυλλα οπως εσυ εβαλες cattapa...Δεν σου μαυρισε το νερο με τα cattapa που εβαλες?

Με catapa και διάφορα άλλα φύλλα παίρνει το χρώμα του τσαγιού.

Link to comment
Share on other sites

Με catapa και διάφορα άλλα φύλλα παίρνει το χρώμα του τσαγιού.

Για καταμαυρο νερο θες 5 catappa se 10λιτρα νερο....Σε 15 λιτρα νερο εβαλα40 φυλλα αμυγδαλιας και δεν ειχα ξαναδει καταμαυρο νερο :D ...Δοκιμασε το αν θες ;)

Link to comment
Share on other sites

Για καταμαυρο νερο θες 5 catappa se 10λιτρα νερο....Σε 15 λιτρα νερο εβαλα40 φυλλα αμυγδαλιας και δεν ειχα ξαναδει καταμαυρο νερο :D ...Δοκιμασε το αν θες ;)

Προς το παρόν είμαι στα 5 catappa και αρκετά πλατάνου και βελανιδιάς. Σιγά σιγά θα προσθέτω αλλά παρακολουθώ και τις παραμέτρους. ;)

Για να μην χαλάμε και το θέμα, από ψαροσύνθεση τι θα κάνεις ;

Link to comment
Share on other sites

Απο corydoras που σκφτομουν να βαλω κιολλας ειδα 4 ειδη που μου αρεσαν αρκετα!

Δεν τα εχω ακουσει ποτε και δεν ξερω αν θα τα βρω βεβαια!

Corydoras duplicareus

Corydoras imitator

Corydoras incolicana

Corydoras serratus

Τώρα το είδα ... Όμορφα όλα , ειδικά το πρώτο το οποίο δεν έχω δει σε κάποιο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

c.duplicareus : πραγματικά πανέμορφα ψαράκια, αλλά έχουν δύο σοβαρά μειωνεκτήματα.

- Είναι αρκετά φοβιτσιάρικα ψαράκια. Στο δικό μου ενυδρείο τα έβλεπα μόνο στην όρα του φαγητού ή όταν στο δωμάτιο επικρατούσε απόλυτη ακινησία.

- Είναι ακριβά ψαράκια, για ένα μεγαλούτσικο κοπάδι άρχισε από τώρα να κάνεις οικονομία :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28352&view=findpost&p=561835

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28352&view=findpost&p=342747

Link to comment
Share on other sites

c.duplicareus : πραγματικά πανέμορφα ψαράκια, αλλά έχουν δύο σοβαρά μειωνεκτήματα.

- είναι αρκετά φοβιτσιάρικα ψαράκια. στο δικό μου ενυδρείο τα έβλεπα μόνο στην όρα του φαγητού ή όταν στο δωμάτιο επικρατούσε απόλυτη ακινησία.

- είναι ακριβά ψαράκια, για ένα μεγαλούτσικο κοπάδι άρχισε από τώρα να κάνεις οικονομία :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28352&view=findpost&p=561835

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28352&view=findpost&p=342747

Οταν λες ακριβουτσικα??

Που τα ειχες βρει?

Link to comment
Share on other sites

Savou τα πουλανε ακριβα τα περισσοτερα ψαρια του rio negro λογω οτι θελουν χαμηλες σκληροτητες...Ετσι μου ειπαν οταν ρωτησα..Π.χ.

Dicrossus Filamentosus 40 ευρω το ενα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ανεβαίνει το κόστος συντήρησής του στα καταστήματα ;

Link to comment
Share on other sites

Savou τα πουλανε ακριβα τα περισσοτερα ψαρια του rio negro λογω οτι θελουν χαμηλες σκληροτητες...Ετσι μου ειπαν οταν ρωτησα..Π.χ.

Dicrossus Filamentosus 40 ευρω το ενα!

Mε ανχωνεις!!

:P

Καλα εννοειτε οτι για αρχη δεν θα βαλω τοσο ακριβα ψαρια.

Οταν καταφερω να κραταω σταθερες τις συνθηκες νερου τοτε ισως σκεφτω και για κατι πιο ακριβο!

Αρχικα ομως ευκολα και φτηνα ψαρακια!!

:P

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, οπως την βλεπω εγω, εαν ειχες ενα 400αρι θα σου προτεινα να βαλεις ενα κοπαδι σκαλαρια αλτουμ, καρδιναλιους και κορυς μια που οι καρδιναλιοι ναι μεν ειναι μεζες των σκλαριων αλλα σε τοσα λιτρα μπορουν κατα την γνωμη μου να συμβιωσουν. Τωρα στα λιτρα που εχεις θα σου προτεινα να κοιταξεις καλυτερα προς Ορινοκο μερια, βαζοντας μεσα ενα ζευγαρι ραμιρεζι, ενα κοπαδι κορυδορας septentrionalis ή habrosus ( Salt and Pepper Cory), ενα κοπαδι καρδιναλιους ή ροδοστομους, και καμια ντουζινα οτοκικλους, και απο φυτα:

Common Amazon Sword (Echinodorus amazonicus)

Pygmy Chain Sword (Echinodorus tenellus)

Anacharis (Egeria densa)

Pennywort (Hydrocotyle leucocephala)

Pipewort (Eriocaulon sp.)

Variable Leaf Water Hyacinth (Eichhornia diversifolia)

Red Hygrophila (Alternanthera reinecki)

Hornwort (Ceratophyllum submersum)

Water Millfoil (Myriophyllum elatinoides)

Vallisneria spiralis

Eichhornia crassipes

Eichhornia azurea

Pistia stratiotes

Thalia geniculata

Salvinia sp.

Ipomoea sp.

Eleocharis sp.

Cyperus sp.

Cabomba sp.

Ludwigia sp.

Utricularia sp.

Heteranthera sp.

Sagittaria sp.

http://fish.mongabay.com/data/ecosystems/Orinoco.htm

http://www.fishchannel.com/fish-magazines/aquarium-fish-international/april-2009/orinoco-fish.aspx

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, οπως την βλεπω εγω, εαν ειχες ενα 400αρι θα σου προτεινα να βαλεις ενα κοπαδι σκαλαρια αλτουμ, καρδιναλιους και κορυς μια που οι καρδιναλιοι ναι μεν ειναι μεζες των σκλαριων αλλα σε τοσα λιτρα μπορουν κατα την γνωμη μου να συμβιωσουν. Τωρα στα λιτρα που εχεις θα σου προτεινα να κοιταξεις καλυτερα προς Ορινοκο μερια, βαζοντας μεσα ενα ζευγαρι ραμιρεζι, ενα κοπαδι κορυδορας septentrionalis ή habrosus ( Salt and Pepper Cory), ενα κοπαδι καρδιναλιους ή ροδοστομους, και καμια ντουζινα οτοκικλους, και απο φυτα:

Common Amazon Sword (Echinodorus amazonicus)

Pygmy Chain Sword (Echinodorus tenellus)

Anacharis (Egeria densa)

Pennywort (Hydrocotyle leucocephala)

Pipewort (Eriocaulon sp.)

Variable Leaf Water Hyacinth (Eichhornia diversifolia)

Red Hygrophila (Alternanthera reinecki)

Hornwort (Ceratophyllum submersum)

Water Millfoil (Myriophyllum elatinoides)

Vallisneria spiralis

Eichhornia crassipes

Eichhornia azurea

Pistia stratiotes

Thalia geniculata

Salvinia sp.

Ipomoea sp.

Eleocharis sp.

Cyperus sp.

Cabomba sp.

Ludwigia sp.

Utricularia sp.

Heteranthera sp.

Sagittaria sp.

http://fish.mongabay...ems/Orinoco.htm

http://www.fishchann...inoco-fish.aspx

Τ ειπες τωρα!!!

Αυτο το κομματι του ποταμου δεν το προσεξα και ειναι αρκετα ενδιαφερον!!

Συνδιαζει ολα οσα θελω!

Ελαφρος blackwater και φυτα!

Ομορφα ψαρια ξυλα αμμο κτλπ.

Ισως αλλαξω γνωμη τελικα για τον βιοτοπο!

Link to comment
Share on other sites

Και καλα εκανες κι αλλαξες περιοχη :) ...Πιστευω οτι η ψαροσυνθεση που προτεινε ο Rik ειναι πολυ καλη επιλογη. :)

Link to comment
Share on other sites

Και καλα εκανες κι αλλαξες περιοχη :) ...Πιστευω οτι η ψαροσυνθεση που προτεινε ο Rik ειναι πολυ καλη επιλογη. :)

Θα το ψαξω περισσοτερο το θεμα και ετσι δεν παει χαμενη και η μπουκαλα co2. :P

Link to comment
Share on other sites

Τ ειπες τωρα!!!

Αυτο το κομματι του ποταμου δεν το προσεξα και ειναι αρκετα ενδιαφερον!!

Συνδιαζει ολα οσα θελω!

Ελαφρος blackwater και φυτα!

Ομορφα ψαρια ξυλα αμμο κτλπ.

Ισως αλλαξω γνωμη τελικα για τον βιοτοπο!

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

To θεμα προχωραει αρκετα καλα!

Σημερα πηρα την τυρφη και θα κανω μια δοκιμη!

Η τηρφη θα μπαινει σε βαρεμη προετιμασιασ 50 λιτρων!

Ποσο τυρφη να βαλω στο βαρελι ομως?

Link to comment
Share on other sites

η πιοτητα της τυρφης αλλαζει απο τυρφη σε τυρφη κ εξαρταται το αποτελεσμα που θες.

θα λεγα στα 150ml για τα 50 λτ 2-3 μερες μεσα σε ενα εσωτερικο φιλτρο κ βλεπεις.

οσο τ6ην χρησιμοποιεις τοσο θ;α χανει την ιδιοτητα της!

Link to comment
Share on other sites

η πιοτητα της τυρφης αλλαζει απο τυρφη σε τυρφη κ εξαρταται το αποτελεσμα που θες.

θα λεγα στα 150ml για τα 50 λτ 2-3 μερες μεσα σε ενα εσωτερικο φιλτρο κ βλεπεις.

οσο τ6ην χρησιμοποιεις τοσο θ;α χανει την ιδιοτητα της!

H τυρφη ειναι τις jbl η ToerMec activ και ειναι σε μεγαλους κοκους οποτε μπορεις καλητερα να μου πεις σε γραμμαρια?

Link to comment
Share on other sites

την συγκεκριμενη δεν την εχω χρησιμοποιησει, περνω χυμα μιας κ ειναι πιο οικονομικη κ εξισου καλη!

θα λεγα να βαλεις 50-60 γρ κ βλεπεις....................δεν υπαρχει υπερδοσολογια, απλα ποσο χρονο θα την αφηνεις στο βαρελι

δηλ μπορει με 100 γρ να παρεις τις τιμες κ το χρωμα σε 2 μερες κ με 50 γρ σε 4 μερες...θα βρεις εσυ την χρηση τομη.!!

ελπιζω να βοηθησα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα να συμπληρωσω πως περαν της ποιοτητας της τυρφης παιζει ρολο και η χημικη συσταση του νερου που την κανουμε χρηση, οσο αφορα την GH, KH. co2, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε οτι εχει πει ο Rik........

Εχω βρεθει στο Rio Negro (Κοιτα ΕΔΩ) και οι συνθηκες εκει ειναι πολυ ακραιες οποτε πολυ δυσκολα θα βρεις ψαρια απο εκει.

Μονο κανα βιοτοπο δικων Heckel θα μπορουσες να κανεις αλλα θελεις λιτρα πολλα!!!!

Επισης δεν "παιζουν" καθολου φυτα παρα μονο κλαδια δεντρων απο την οχθη του ποταμου....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε οτι εχει πει ο Rik........

Εχω βρεθει στο Rio Negro (Κοιτα ΕΔΩ) και οι συνθηκες εκει ειναι πολυ ακραιες οποτε πολυ δυσκολα θα βρεις ψαρια απο εκει.

Μονο κανα βιοτοπο δικων Heckel θα μπορουσες να κανεις αλλα θελεις λιτρα πολλα!!!!

Επισης δεν "παιζουν" καθολου φυτα παρα μονο κλαδια δεντρων απο την οχθη του ποταμου....

Κυριε Νινταλιε τα εχω δει και μαλιστα τα εχουμε κουβεντιασει κιολλας για αυτη σας την εμπειρια στο χωρο του aquazone!

Παντος και εμενα μου αρεσε η γνωμη του Κυριου Rik και προσ τα εκει βαδιζω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...