Jump to content

Nano Φυτεμένο


Recommended Posts

Μάλιστα....αυτά τα φυτά που έχω επιλέξει τα δύο είναι κυρίως ρίζας από όσο ξέρω και έχω διαβάσει

Cardinal plant, και το alternathera άρα θα μπορούσα να το κάνω και τμηματικά καμιά φωτό ή βίντεο με σκάλα διάχυσης έχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Dennerle Nano co2 flipper

Δεν ξέρω εγώ δοκίμασα πολλούς δυαχητίρες και πάντοτε μου κάθονταν καλά οι σκάλες, ίσος να έχω κώλυμα με αυτές.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Dennerle Nano co2 flipper

Δεν ξέρω εγώ δοκίμασα πολλούς δυαχητίρες και πάντοτε μου κάθονταν καλά οι σκάλες, ίσος να έχω κώλυμα με αυτές.

Μπορει να εχεις κολλημα με τις σκαλες εσυ!αχαχααχαχαχαχα

Εγω που την δοκιμασα δεν ενθουσιαστικα.Δοκιμασε το διαχυτηρα μου και θα μου πεις μετα.:P

Link to comment
Share on other sites

Ρε Κώστα πάτα λίγο στο λινκ που έστειλες να δεις τον δυαχητίρα σου :)

Link to comment
Share on other sites

χααχαχαχαχαχαχαχαχχ!λαθος λινκ Χρηστο! :hysterical: :hysterical:

Να ο διαχυτηρας μου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64857

Link to comment
Share on other sites

Θα τα δοκιμάσω και τα δύο μάλλον

Link to comment
Share on other sites

Κώστα εγώ μιλούσα για διάχυση χωρίς κυκλοφορητές, αν είναι να χρησιμοποιήσουμε κυκλοφορητές έκει έχουμε πάρα πολλές επιλογές και πατέντες.

Εκτός αυτού νομίζω πως θα τον φάει πολύ χώρο μια τέτοια κατασκευή, μην ξεχνάς το ενυδρείο είναι μικρό.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Είχα σκεφτεί για 2 εκ υπόστρωμα και άλλα 2 εκ μάυρο χαλαζιακό χαλίκι.... Για το κομπόστ το σκέφτομαι γτ το δοκιμάζω σε μια λεκάνη προς το παρόν εδώ και 4 μέρες και δεν έχει παρατηρηθεί κάποια αλλαγή (επίφοβη) στις παραμέτρους. (Το κομπόστ το φτιάχνω εγώ και χρησιμοποιώ μόνο φυτικού παράγοντες).

Το χαλικακι που εβαλες μεσα ειναι απο στρωμενο ενυδρειο;;; Εχεις καποιο κυκλοφοριτη μεσα;;; Συνεχισε να μετρας ΝΗ3, ΝΟ2 ΝΟ3 ............

Με το Diy υποστρωμα πρεπει να εισαι αποφασισμενος να πειραματιστεις και θα αρχιζα με ποιο φτηνα φυτα στην αρχη γιατι πρεπει να αποκτησεις και καποια εμπειρια στην ολη συντηρηση τους. Δεν στο λεω υποτημητικα, αλλα πιστευω πως το να φυτεψεις οτι απλα σου αρεσει και μετα να μην μπορεις να διαχειρστεις το ενυδρειο σου θα στεναχωρηθεις εαν δεις πως εχεις προβλημα με τα φυτα σου. Οσο για το διοξειδιο πιστευω πως για τα λιτρα σου πας αναγκαστικα σε σκαλα γιατι ο χωρος ειναι αυτο που ειναι..........

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Επισης δες και το optimat της Tetra αν δεν θελεις να παιδευσεσαι μια που ειναι μια οικονομικη λυση για τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα εγώ μιλούσα για διάχυση χωρίς κυκλοφορητές, αν είναι να χρησιμοποιήσουμε κυκλοφορητές έκει έχουμε πάρα πολλές επιλογές και πατέντες.

Εκτός αυτού νομίζω πως θα τον φάει πολύ χώρο μια τέτοια κατασκευή, μην ξεχνάς το ενυδρείο είναι μικρό.

Χρηστο του το ειπα οτι δεν κανει για το ενυδρειο του αυτη η πατεντα,απλα το εβαλα να το δει για πληροφοριακους λογους!:)

Link to comment
Share on other sites

Η σκάλα διάχυσης που προαναφέρθηκε υπάρχει στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτοί που πουλούν προϊόντα της dennerle θα πουλούν και την σκάλα, ρώτα στην λίστα με τα μαγαζιά και αν δεν βρεις υπάρχουν και τα on line μαγαζιά σε Ελλάδα και εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρεις διαστάσεις? Γιατί μου φαίνεται μικρή για το ενυδρείο μου (30Lt) και ίσως πάρω το κανονικό μέγεθος.. :)

Link to comment
Share on other sites

Επισης εκτος απο κυκλοφοριτη ξεχασα να γραψω εαν εχεις θερμοστατη μεσα στη λεκανη;

Link to comment
Share on other sites

Η λεκάνη αυτή τη στιγμή λειτουργεί με ένα φίλτρο και το θερμοστάτη που θα μπει στο ενυδρείο....προς το παρόν δειχνουν όλα κομπλέ....το χαλίκι είναι καινούργιο....εχώ σκεφτεί και την έτοιμη λύση αλλά ακόμα είμαι στους πειραματισμούς...τώρα δοκιμάζω τη λύση του video που είχα αναρτήσει....μετά ακολουθεί η λύση του rastafarian που αν δεν κάνει για το μικρό θα το λόγω χώρου θα το βάλω στο μεγάλο το φυτεμένο και μετά πάμε στη σκάλα...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πληροφοριακά να πω ότι έχω βρει 4 από τα έξι φυτά.... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη βαλε και καμια φωτο να δουμε για να μην σε ρωταω ενα ενα καποια πραγματα.

Εχεις βαλει ηδη φυτα μεσα και τη θερμοκρασια εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά θέλω να δω τις αντιδράσεις του νερού αν εκρίνεται κάποιο στοιχείο ή όχι...προς το παρόν έχω ίντερνετ από κινητό άρα φωτό δεν παίζει

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια;;;

Link to comment
Share on other sites

Όση θα έχω και στο ενυδρείο 26 κελσίου.... :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σήμερα κολλήθηκε τελικές διαστάσεις 30*20*22.5

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ανεβασε θερμοκρασια 28+, και μετρα τις επομενες 3, 4 μερες ΝΗ3, και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σε πόσες μέρες θα μπορώ να σιγουρευτώ?

Link to comment
Share on other sites

Εως το τελος της εβδομαδας θα εχεις μια γενικη εικονα.......... :)

Ανεβασε ομως την θερμοκρασια για να βοηθησεις τον κυκλο του αζωτου γιατι στους 26 αργει να παρει μπρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...