Jump to content

Nano Φυτεμένο


Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια χαρα θα ειναι, αν και υπαρχουν και πιο διακριτικες!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η σκάλα κάνει ή είναι μεγάλη?

http://www.ebay.com/...=item3f1ebe1909

Το θεμα δεν ειναι αν ειναι μεγαλη, αλλα εαν θα σου δουλευει σωστα με Diy CO2.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για τα λίτρα μου πρέπει να το σκέφτομαι και αυτό.... Τώρα τον αν θα δου λέψει ..... Ερώτηση :το optimat της tetra το έχεις δουλέψει???

Link to comment
Share on other sites

Εννοω πως περα απο το μεγεθος λογω του οτι εχει κεραμικη πετρα μπορει λογω χαμηλης πίεσης να μην σου δουλεψει σωστα. Το optimat δεν το εχω δουλεψει αλλα απο τα διαφορα σχολια που διαβαζω δεν εχουν προβλημα, αλλα εκει η διαχυση γινεται διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αποτελεί κάτι πιο σίγουρο...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις το κοστος δεν ειναι τρομερο, με 15 ευρω αγοραζεις το ολο κιτ και μετα με 7, 8 ευρω αλλαζεις την μπουκαλα οταν σου τελιωνει. Απο εκει και περα προσωπικα μονο την φασαρια με τις μαγιες και τις ζαχαρες που γλυτωνεις ειναι ενα θεμα, και αντε βαλε το μπουκαλι σε καποιο κουβα με θερμαντηρα για να κρατας την θερμοκρασια σταθερη οποτε καταναλωνεις ρευμα, συν οτι δεν εχεις και τοσο σταθερη αποδοση μια που στην αρχη περνει φορα και μετα απο μια εβδομαδα αντε παλι τα ιδια. Δεν προσπαθω να κανω διαφημιση το προιον αλλα εαν ειχα τοσο λιγα λιτρα θα το ειχα παρει προσωπικα εδω και καιρο οταν ψαχνωμουν πριν την μπουκαλα, αλλιως εαν σκεφτεσαι για φυτεμενο σωστο στο μελλον με γυρω τα 100 ευρω υπαρχει συστημα με 2κιλη μπουκαλα και μανομετρο και ξεμπερδεψες. :)

http://www.petcumulus.gr/uploaded/attachments/CAT-84/979-Gebrauchsanweisung%20TetraPlant%20CO2%20Optimat%20ENG.pdf

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω βρει από 25 και άνω έχεις κάποια πρόταση για τα 15 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η μπουκαλα της tetra ειναι καλη?Βαριεμαι καθε 2 βδομαδες να ακολουθω την συνταγη...Συνδεεται με φιλτρο ή αεραντλια?

edit:Αυτα τα 2 προιοντα πανε πακετο?

Έγινε επεξεργασία - Giannakis27
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η μπουκαλα της tetra ειναι καλη?Βαριεμαι καθε 2 βδομαδες να ακολουθω την συνταγη...Συνδεεται με φιλτρο ή αεραντλια?

edit:Αυτα τα 2 προιοντα πανε πακετο?

Οχι......

Δες το βιντεο, εχει ενα δοχειο στην ουσια οπου πατωντας το μπουτον της φυαλης γεμιζει και το διοξειδιο διαλυεται σιγα σιγα στο νερο.

Δες και το μανουαλ που ποσταρα.........

Το ενα ειναι ολα στο πακετο, ενω μετα αγοραζεις μονο την φυαλι.

Για ενυδρειο μεχρι 80~100 λιτρα ειναι μια χαρα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Rik... Μάλλον εκεί θα πάμε...

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη περιμενουμε εντυπωσης...........

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη περιμενουμε εντυπωσης...........

Ελπίζω να είμαι κάπως έτσι :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

και επιστρέφω.... από τα 2 diy substrate που δοκιμάστηκαν θα χρησιμοποιήσω αυτό με την μεικτή σύνθεση δηλάδη 1 εκατοστό χώμα κομπόστ στον πάτο και ένα εκατοστό κοκκινόχωμα με καστανόχωμα μεικτό από πάνω...κανένα από τα δύο δεν μου εμφάνισαν πρόβλημα φωσφωρικών ή παρόμοι σε 8 μέρες που τρέχουν σε 28 βαθμούς θερμοκρασία. ο λόγος που προτιμώ το δεύτερο μίγμα είναι ότι όταν έβαλα μια κρυπτοκορίνα στο καθένα το ρίζωμα στο δεύτερο μίγμα μου φάνηκε πολύ καλύτερο (δυστυχώς δεν μπορώ να σας δείξω φωτογραφίες λόγω κινητου). παρόλα αυτά παρανένουν και τα δύο υπό δοκιμή και συνεχίζουν.

Πάμε στα φυτά . Τα φυτά τα βρήκα όλα αλλά η σιγουριά μου θα βγεί όταν τα δω.... Το ενυδρείο στήθηκε και τελικά θα μπει δεντρο στη μέση μια μικρή ροδιά.... ελπίζω αύριο να έχω φωτό...αυτά... ΑΑΑ τελικά co2 θα μπει το optimat της tetra

Link to comment
Share on other sites

Προσεχε με το κοκκινοχωμα γιατι απο την μια προσφερει αργιλωδες προσμιξεις με καλη cec και καλο ποσοστο σιδηρου αλλα απο την αλλη αν σου βγει στη στηλη μπορει να εχεις προβληματα θολουρας και αλγεων. Εγω θα εβαζα μια ψιλη στρωση και οσο ποιο καθαρο απο οργανικα υπολειματα κοκκινοχωμα στον πατο του ενυδρειου και απο πανω 1~2 εκαστα ψιλοκοκη αμμο σαν ταπα και μετα απο πανω το κομποστ ή φυλλοχωμα αναμεικτο με ζεολιθο και αν βαλειςκαι καστανοχωμα βαλε πολυ λιγο γιατι ειναι πολυ οξινο και μπορει να εχεις προβληματα σαπισματος των ριζων με επικυνδηνη καταληξει ακομα και για τους ζωντανους οργανισμους που θα φιλοξενείς.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο μυαλό μου είσαι... λοιπόν παραθέτω φωτογραφίες... όπως θα δείτε και από τις φωτό καθάρισα καλά τα συστατικά κρατώντας ότι μπορεί να αφήσει λιγότερο χώμα και θολούρα.. η σειρά που θαμπουν είναι η εξής. κοκκινόχωμα, ψιλόκοκη άμμος,κομποστ.και χαλίκι όπως στη φωτο... αυτά για το υπόστρωμα..

post-50466-0-72728500-1352994283_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και πάμε στο φόντο τό φόντο το έφτιαξα με φενιζόλ και άμμο την άμμο την πέρασα με οικολογικό βερνίκι για στεγανοποίηση....το μικρό κομμάτι θα καλύψει το φίλτρο....

post-50466-0-72491100-1352994462_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κατι Αντωνη?Εγω προσωπικα δεν θα εβαζα φοντο φιλε,γιατι το ενυδρειο σου ειναι μικρο και αν βαλεις και το φοντο θα μικρηνει ακομα πιο πολυ ο ογκος νερου,

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω δεν έχει πολύ πάχος....αλλά θέλω να το δοκιμάσω και αυτό...αν δω ότι χάνει πολύ θα βγει....

Link to comment
Share on other sites

kαι φωτό.....τα φύλλα θα βγούν α άφησα προς το παρόν για να δείχνει όσο περιμένω εξοπλισμό και φυτά.....το περίγραμμα έγινε με άμμο....

σχολια....

post-50466-0-47614900-1353081933_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και άλλη μία

post-50466-0-78744100-1353081981_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τη ειναι αυτες οι κοτρωνες απο πανω;;;

Τσεκαρες εαν το χαλικι ειναι ασβεστολιθικό;;;

Τελικα τη στρωσεις εχεις στο υποστρωμα;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ξυλο θα το βαλεις στο ενυδρειο σου?

Αν ναι πιθανον να εχεις προβλημα γιατι το βλεπω πολυ φρεσκο και φοβαμαι οτι θα σου βγαζει διαφορα μεσα στο νερο..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...το ξύλο θα βραστεί και θα φτιαχτεί για να είναι κατάλληλο να μπεί όπως και τα άλλα που έχω φτιάξει....έχω τσεκάρει ότι δεν είναι ασβεστολιθικά.... οι στρώσεις είνναι όπως τις αναφέρω παραπάνω και τέλος έβαλα και μια στρώση πιο χοντρό χαλίκι για να έχει βάρος και να κάτσει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...