Jump to content

Nano Φυτεμένο


Recommended Posts

Σε αυτό που λες giannakis27 έχω βρει την υγειά μου με την εγκυκλοπαίδεια του φυτεμένου ενυδρείου (το βιβλίο) και έχει αρκετά πράγματα για όλα τα φυτά και για τα συγκεκριμένα που μιλάμε...και όσο για την ποιότητα θα προσπαθήσω να τα φέρω από εταιρεία και όχι από ιδιώτη.....θεωρώ πως ανα ψάξω κάτι θα βρω....

rastafarian έχεις καμιά φωτό από αυτό που περιγράφεις?

Το φυτο που σου προτεινα ειναι αυτο http://www.tropica.com/en/plants/plantdescription.aspx?pid=002F

Μ αυτο μπορεις να κανεις τελεια φυλλωματα δεντρου γιατι δεν μεγαλωνει πολυ οπως η μοςς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το φυτο που σου προτεινα ειναι αυτο http://www.tropica.c...n.aspx?pid=002F

Μ αυτο μπορεις να κανεις τελεια φυλλωματα δεντρου γιατι δεν μεγαλωνει πολυ οπως η μοςς.

Καλή περίπτωση....

Μιας και μάλλν έχω καλήξει στη φυτοσύνθεση πάμε στον εξοπλισμό... Αρχικά υπόστρωμα...

Λέω να βάλω κανονικό φυτόχωμα (για την ακρίβεια κομπόστ που είναι φυσικό - βιολογικό) και απο πάνω ή manado ή μαύρο χαλικι. Θα βάλω λίγο παραπάνω χαλίκι για να μπορέσω να αποφύγω όσο μπορώ τα ανακατώματα του χώματος... Αλλά προβληματίζομαι στη λίπανση....

Link to comment
Share on other sites

Για το diy υποστρωμα ειναι γνωστης ο Ρικ,οπωτε πιστευω θα παρεμβει στο θεμα για να σου πει τι πρεπει να γνωριζεις.

Τωρα,δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου γιατι να βαλεις απο πανω απο το υποστρωμα και manado,η manado θα βαλεις η το diy υποστρωμα αφου και τα 2 την ιδια δουλεια κανουν.Πιστευω καλητερη λυση ειναι να βαλεις ενα ψιλοκοκο χαλικακι 1-2mm για να εχουν τα φυτα σου καλητερη ριζικη αναπτυξη.

Η λιπανση γιατι σε προβληματιζει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είδους θα χρειαστεί? Ταμπλέτες? Υγρό λίπασμα είναι αρκετό? Πρέπει να προσέξω κάτι σχετικά με το diy υπόστρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Με το diy υποστρωμα αλλα και γενικα με τα υποστρωματα πρεπει να προσεχεις τις μεταφυτευσεις γιατι αν το υποστρωμα βγει στην επιφανεια τοτε θα εχεις προβληματα με αλγες,

Για το diy θα σε κατατοπισει ο Ρικ καλητερα.

Λιπασματα ξεκινα με ενα γενικο λιπασμα και μετα αναλογα με τις αναγκες των φυτων παρε και οτι αλλο θα λειπει,

Ταμπλετες απο την στιγμη που θα εχεις υποστρωμα δεν χρειαζονται.

Με φωτισμο και co2 τι θα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχουν τρεις περιπτώσεις μπορεί και τέσσερις περιπτώσεις 1) δύο τ8 των 15w 2) Μία τ5 των 24w 6500kelvin 3) Δύο εξοικονόμισης ενέργειας 12άρες και 4) προσαρμοσμένο φωτιστικό γραφείο με φθορίου τριαντάρα

co2 diy 1 φυσαλίδα ανα 3 sec.........Απόψεις?

Link to comment
Share on other sites

Πολλα βατ για λιγα λιτρα κατα τη γνωμη μου.

Το ενυδρειο σου ειναι 15 λιτρα,εγω στη θεση σου θα εβαζα ενα φωτιστικο γραφειου μια λαμπα οικονομιας 15w 6400Κ και εισαι αρχοντας!

Δουλευω ενυδρειο ετσι και παει μια χαρα,40 λιτρα με λαμπα οικονομιας 30 βατ 6400Κ.

Το diy co2 πως ξερεις οτι θα σου βγαζει τοσο?Διαχυση με τι θα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θέλω να δώσω αρκετά δυνατό φώς θέλω σίγουρα 20w... και να του δώσω μια ελαφριά κόκκινη απόχρωση... Για το diy co2 είμαι στη μελέτη ακόμα....αυτό που έχω γράψει είναι το επιθυμητό έχω δει 3 τρόπους προς το παρόν...έχω αρχίσει να σκέτομαι να πάρω έτοιμο το διαχυτήρα αλλά ακόμα το μελετάω... επειδή είναι και μικρό το ενυδρείο πρέπει να βρώ καλές αλλά και δυσδιάκριτες λύσεις....

Link to comment
Share on other sites

Για το φωτισμο θα σου πω οτι αν πας πανω απο 1w/lt κατα πασα πιθανοτητα θα εχεις προβληματα με αλγες.

Οσο για το diy,θες να μου πεις τι τροπους εχεις βρει?

Το diy ειναι μια φθηνη λυση αλλα εχει και τα προβληματα της,οπως της διαχυσης.Θα σου πω λοιπον οτι οι γυαλινοι διαχυτηρες δεν δουλευεουν με diy γιατι θελουν πιεση για να βγαλουν φυσαλιδες,πραγμα που το diy δεν στο προσφερει,

Εχω μια πολυ καλη λυση για διαχυση σε diy αλλα δεν στη λεω γιατι εχεις μικρο ενυδρειο.

Ενα αλλο πραγμα που πρεπει να λαβεις σοβαρα υποψιν με το diy ειναι το θεμα της θερμοκρασιας το χειμωνα.

Αν η θερμοκρασια στο δοματιο πεσει κατω απο τους 20 τοτε το μειγμα σταματαει..

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου αλλά με ένα 500αρι

Έγινε επεξεργασία - Αντώνιος
Link to comment
Share on other sites

Για σου Αντωνη και απο εμενα..........

Γενικος το ενυδρειακι ειναι πολυ μικρο και αυτο δεν βοηθαει γενικος σε πολλους τομεις. Απο σταθεροτητα παραμετρων, επιλογη ζωντανων, την φυτευση των φυτων, και και και. Ακομα και για το Diy υποστρωμα θα πρεπει να χρησημοποιησεις πολυ λιγο , 1~1,5 εκατοστο, λογου του οτι τα λιτρα ειναι λιγα και φοβαμε την συγκεντρωση πολλων θρεπτικων σε τοσο λιγο χωρο. Επισης θα σου προτεινα να βρεις αποστυρωμενο απλο φυτοχωμα χωρις προσθετα λιπασματων συν ενα μερος φυλοχωμα το οποιο θα πρεπει να κοσκινησεις ετσι ωστε να παρεις στο τελος το χουμος τους. Μην βαλεις κομποστ εαν δεν ειναι καλα χωνεμενο και αν δεν εχει χουμοποιηθει και αποστειρωθει σωστα και εκτος αυτου εξαρτατε το ΡΗ του απο τα τη αποβλυτα που εχει παραχθει. Οποτε μπορεις να φτιαξεις το μειγμα απο φυτοχωμα, φυλλοχωμα και ψιλοκοκκο ζεολιθο.

Σαν επιφανειακο στρωμα αν βαλεις μαναντο, λογο υλικου θα πρεπει να βαλεις κατα την γνωμη μου μια παχια στρωση για να μην μολυνεται το νερο απο το υποστρωμα, το ιδιο εαν βαλεις καποιο ηφαιστειακο χαλικακι αλλιως 3 εκατοστα καποιου ψιλοκοκκου χαλαζιακου χαλικιου σκουροχρωμο για να μην βρωμιζει ευκολα θα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχυτηρας που βλεπω στο βιντεο δεν θα σου δουλεψει,δεν θα σπαει την φυσαλιδα σε μικροτερες οπωτε και δεν θα εχεις διαχυση.

Γενικα το diy θελει λιγο σκεψη πως θα το δουλεψεις γιατι αν δεν τα σκεφτεις ολα απλα δεν θα σου δουλευει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Για σου Αντωνη και απο εμενα..........

Γενικος το ενυδρειακι ειναι πολυ μικρο και αυτο δεν βοηθαει γενικος σε πολλους τομεις. Απο σταθεροτητα παραμετρων, επιλογη ζωντανων, την φυτευση των φυτων, και και και. Ακομα και για το Diy υποστρωμα θα πρεπει να χρησημοποιησεις πολυ λιγο , 1~1,5 εκατοστο, λογου του οτι τα λιτρα ειναι λιγα και φοβαμε την συγκεντρωση πολλων θρεπτικων σε τοσο λιγο χωρο. Επισης θα σου προτεινα να βρεις αποστυρωμενο απλο φυτοχωμα χωρις προσθετα λιπασματων συν ενα μερος φυλοχωμα το οποιο θα πρεπει να κοσκινησεις ετσι ωστε να παρεις στο τελος το χουμος τους. Μην βαλεις κομποστ εαν δεν ειναι καλα χωνεμενο και αν δεν εχει χουμοποιηθει και αποστειρωθει σωστα και εκτος αυτου εξαρτατε το ΡΗ του απο τα τη αποβλυτα που εχει παραχθει. Οποτε μπορεις να φτιαξεις το μειγμα απο φυτοχωμα, φυλλοχωμα και ψιλοκοκκο ζεολιθο.

Σαν επιφανειακο στρωμα αν βαλεις μαναντο, λογο υλικου θα πρεπει να βαλεις κατα την γνωμη μου μια παχια στρωση για να μην μολυνεται το νερο απο το υποστρωμα, το ιδιο εαν βαλεις καποιο ηφαιστειακο χαλικακι αλλιως 3 εκατοστα καποιου ψιλοκοκκου χαλαζιακου χαλικιου σκουροχρωμο για να μην βρωμιζει ευκολα θα ειναι μια χαρα.

Είχα σκεφτεί για 2 εκ υπόστρωμα και άλλα 2 εκ μάυρο χαλαζιακό χαλίκι.... Για το κομπόστ το σκέφτομαι γτ το δοκιμάζω σε μια λεκάνη προς το παρόν εδώ και 4 μέρες και δεν έχει παρατηρηθεί κάποια αλλαγή (επίφοβη) στις παραμέτρους. (Το κομπόστ το φτιάχνω εγώ και χρησιμοποιώ μόνο φυτικού παράγοντες).

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχυτηρας που βλεπω στο βιντεο δεν θα σου δουλεψει,δεν θα σπαει την φυσαλιδα σε μικροτερες οπωτε και δεν θα εχεις διαχυση.

Γενικα το diy θελει λιγο σκεψη πως θα το δουλεψεις γιατι αν δεν τα σκεφτεις ολα απλα δεν θα σου δουλευει σωστα.

Διάβασα από κάτω τα σχόλια και λέει ότι μπορεί να κάνει τη δουλειά όπως πρέπει για μικρό ενυδρείο...ιδέες και προτάσεις ευπρόσδεκτες..... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Είχα σκεφτεί για 2 εκ υπόστρωμα και άλλα 2 εκ μάυρο χαλαζιακό χαλίκι.... Για το κομπόστ το σκέφτομαι γτ το δοκιμάζω σε μια λεκάνη προς το παρόν εδώ και 4 μέρες και δεν έχει παρατηρηθεί κάποια αλλαγή (επίφοβη) στις παραμέτρους. (Το κομπόστ το φτιάχνω εγώ και χρησιμοποιώ μόνο φυτικού παράγοντες).

Αυτο δεν θα σου δουλεψει,κανονικα θελεις 2 εκ υποστωμα και 4-5 χαλικακι για να εχεις σωστη ριζικη αναπτυξη αλλα και να πιασουν καλα τα φυτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν θα σου δουλεψει,κανονικα θελεις 2 εκ υποστωμα και 4-5 χαλικακι για να εχεις σωστη ριζικη αναπτυξη αλλα και να πιασουν καλα τα φυτα σου.

δηλάδη να αυξήσω στο σύνολο κανένα 6 εκ. τ?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα από κάτω τα σχόλια και λέει ότι μπορεί να κάνει τη δουλειά όπως πρέπει για μικρό ενυδρείο...ιδέες και προτάσεις ευπρόσδεκτες..... :bigemo_harabe_net-134:

Ναι αλλα η φυσαλιδα πως σπαει σε μικροτερες αν δεν υπαρχει εκει μεσα ενας κυκλοφοριτης?

Ιδεα εχω για diy διαχυτη που δουλευει αψογα και καλη σουπερ διαχυση και δοκιμασμενο αλλα εσενα δεν σου κανει..

Link to comment
Share on other sites

δηλάδη να αυξήσω στο σύνολο κανένα 6 εκ. τ?

Κανονικα ναι,πρεπει να εχει συνολο 6-7εκ παχος υποστρωμα και χαλικακι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα η φυσαλιδα πως σπαει σε μικροτερες αν δεν υπαρχει εκει μεσα ενας κυκλοφοριτης?

Ιδεα εχω για diy διαχυτη που δουλευει αψογα και καλη σουπερ διαχυση και δοκιμασμενο αλλα εσενα δεν σου κανει..

εξαιτίας του μεγέθους? κοίτα αν δεν βρώ λύση θα πάω αναγκαστικά σε κάτι έτοιμο

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβως!Εγω το εχω σε 40αρι και το εχω κρυψει με τα φυτα αλλα το δικο σου ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο,παντως αν θελεις πληροφοριακα να το δεις μπορω να σου βαλω το λινκ της παρουσιασης του diy διαχυτηρα και να δεις και πως δουλευει στην πραξη.Ειναι δοκιμασμενο και δουλευει ακομη και τωρα και βλεπω pearling σε ολα τα φυτα,

Αν δεν βρεις λυση αναγκαστικα πας σε μικρη μπουκαλιτσα εμποριου με γυαλινο διαχυτηρα και ξεμπερδεψες.

Επεισης,οσον αφορα το υποστρωμα γιατι δεν παιρνεις καποιο που να μπορεις να ο βαλεις σκετο πχ manado η seachem?

Ετσι θα γλυτωσεις και παχος αλλα και το μπλεξιμο του κομποστ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβως!Εγω το εχω σε 40αρι και το εχω κρυψει με τα φυτα αλλα το δικο σου ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο,παντως αν θελεις πληροφοριακα να το δεις μπορω να σου βαλω το λινκ της παρουσιασης του diy διαχυτηρα και να δεις και πως δουλευει στην πραξη.Ειναι δοκιμασμενο και δουλευει ακομη και τωρα και βλεπω pearling σε ολα τα φυτα,

Αν δεν βρεις λυση αναγκαστικα πας σε μικρη μπουκαλιτσα εμποριου με γυαλινο διαχυτηρα και ξεμπερδεψες.

Επεισης,οσον αφορα το υποστρωμα γιατι δεν παιρνεις καποιο που να μπορεις να ο βαλεις σκετο πχ manado η seachem?

Ετσι θα γλυτωσεις και παχος αλλα και το μπλεξιμο του κομποστ.

Σίγουρα θα ήθελα να δω το λινκ!!!! Κοίτα σε αυτό θέλω να πειραματιστώ.... Γτ κάποια στιγμή θα φτιάξω ένα aqua escape καμιά 100στη λίτρα... για αυτό λοιπόν τόσα πολλά diy και πειραματισμοί

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα ήθελα να δω το λινκ!!!! Κοίτα σε αυτό θέλω να πειραματιστώ.... Γτ κάποια στιγμή θα φτιάξω ένα aqua escape καμιά 100στη λίτρα... για αυτό λοιπόν τόσα πολλά diy και πειραματισμοί

Συμφωνω με τα diy και τους πειραματισμους αλλα μερικες φορες δεν βολευουν οπωτε πρεπει να παμε σε λυσεις του εμποριου.

Προσωπικα για υποστρμα θα εβαζα κατι που να δουλευει μονο του,χωρις χαλικακι απο πανω για να κερδισω το παχος,μιας που θα χρειαστεις λιγοτερο.

Οριστε και ο diy διαχυτηρας που εχω φτιαξει http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79904

Link to comment
Share on other sites

Τη θα έκαμνα εγώ αν είχα ένα τέτοιο μικρό ενυδρείο.

Για να κερδίσω χώρο θα έβαζα μόνο ψιλόκοκκο χαλικάκι 2 εκ.

Ένα σημείο μόνο (κάποια γωνία) θα το διαμόρφωνα έτσι ώστε να μπει 5 εκατοστά χαλικάκι ώστε να μην είναι τέρμα επίπεδος ο βυθός και να μπορέσω να φυτέψω ένα φυτό όπου πιο μπροστά θα έβαζα Tetra Initial Sticks, το φυτό που θα έβαζα είναι το Pogostemon helferi μην το βλέπεις μικρό μπορεί άνετα να σου φτάσει έως την επιφάνεια.

Μπροστά θα έβαζα μια κουβα όπου θεωρώ ότι μπορεί να αναπτυχτεί σε ένα λεπτό στρώμα βυθού, ή θα έβαζα Taxiphyllum spec. . Τα επόμενα φυτά που θα επέλεγα θα ήταν φυτά που τρέφονται περισσότερο από το φύλλωμα και λιγότερο από της ρίζες. Σίγουρα θα έβαζα κάποιο είδος Fissidens, ή Riccardia chamedryfolia, ανάλογα μετά με την διαρρύθμιση μπορεί και να έβαζα σε κάποια μέρη Flame-Moos . Επίσης σαν δεύτερο φυτό θα έβαζα Ammania sp. Bonsai ή Hemianthus micranthemoides, ή Hydrocotyle tripartita.

Για DIY CO2 ιδανικό είναι η μίνι σκάλα διάχυσης (σίγουρα αποτελέσματα)

Επειδή το ενυδρείο είναι μικρό σε ύψος δεν θα έχεις πρόβλημα με τον φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα diy και τους πειραματισμους αλλα μερικες φορες δεν βολευουν οπωτε πρεπει να παμε σε λυσεις του εμποριου.

Προσωπικα για υποστρμα θα εβαζα κατι που να δουλευει μονο του,χωρις χαλικακι απο πανω για να κερδισω το παχος,μιας που θα χρειαστεις λιγοτερο.

Οριστε και ο diy διαχυτηρας που εχω φτιαξει http://www.aquazone....showtopic=79904

Ναι το ξέρω και το manado το δουλεύω κιόλας και πάει καλά.....αλλά θέλω να πειραματιστώ....... ούτως ή άλλως δεν ξέρω καν ακόμα αν θα βάλω ψάρι ή οποιονδήποτε οργανισμό...αν μπει θα μπει μονομάχος.Όλα αυτά γιατί δεν θέλω ο όποιος πειραματισμός μου να κοστίσει σε κάνα ζωντανό θα δω αν μπορεί να δουλέψει σταθερά το ενυδρείο και μετα....

Έγινε επεξεργασία - Αντώνιος
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο υπαρχει τοσο μικρη σκαλα διαχυσης?Προσωπικα δεν εχω δει τοσο μικρη.

Εχω δουλεψει και σκαλα στο παρελθον αλλα καλητερα αποτελεσματα ειδα και βλεπω ακομη με τον diy διαχυτηρα,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...