Jump to content

Nano Φυτεμένο


Recommended Posts

Δηλαδή θα περιμένουμε έως το Σαββάτο :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλά δεν ειμαι σπίτι.... Έχει ξεθολωσει το νερό.... Η tonina απίστευτη

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν είσαι σπίτι πως ξέρεις ότι η tonina είναι απίστευτη!!! :rasp:

Πάντως το φυτό αυτό για έμενα αν το χειριστείς σωστά είναι από τα ομορφότερα βέβαια το ενυδρείο σου είναι λίγο μικρό αλλά δεν πειράζει το μεγαλείο του το φυτό αυτό το δείχνει σε μεγαλύτερα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σήμερα γύρισα και τα πράγματα δεν πάνε καλά....η τονίνα sp. και η ροτάλα έχουν σαπίσει δεν νομίζω να την παλέψουν...η αμμάνια και λομπέλια και η μοςς είναι μια χαρά και το γλωσόστιγμα σε μέτρια κατάσταση...το απόγευμα θα βάλω φωτό μήπως και πείτε καμιά ιδέα να τις σώσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ακομα να πας σπιτι?Που ειναι οι φωτο οεο? :P

Αν διαβάσεις από πάνω θα δεις ότι γύρισα....εχω πρόβλημα με τα δυο φυτά που λέω παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Ιδού το πρόβλημα...... :bigemo_harabe_net-111: :bigemo_harabe_net-111: :bigemo_harabe_net-111:

post-50466-0-82743300-1355596948_thumb.jpgpost-50466-0-54820700-1355597077_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ… τώρα γνωρίζεις κάτι παραπάνω όχι μόνο θεωρητικά αλλά και πρακτικά.

Το λάθος σου έγινε μάθημα, το μάθημα είναι γνώσεις, η γνώσεις είναι ασπίδα κατ α του αρχικού λάθους , μόλις έχεις ανέβει ένα ακόμη σκαλάκι εμπειρίας στον κόσμο των ενυδρείων.

keep walking

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ… τώρα γνωρίζεις κάτι παραπάνω όχι μόνο θεωρητικά αλλά και πρακτικά.

Το λάθος σου έγινε μάθημα, το μάθημα είναι γνώσεις, η γνώσεις είναι ασπίδα κατ α του αρχικού λάθους , μόλις έχεις ανέβει ένα ακόμη σκαλάκι εμπειρίας στον κόσμο των ενυδρείων.

keep walking

Το θέμα είναι ότι δεν έχω βρει το λάθος.....

Link to comment
Share on other sites

Ίσος σε αυτήν την φάση θα ήταν καλύτερα να μην σε βοηθήσουμε και επέτρεψε μου να σου πω γιατί.

Οι χομπιστες της ηλικίας μου οι οποίοι ασχολούνταν με το χόμπι προ ιντερνέτ εποχή όταν αντιμετωπίζαμε κάποιο πρόβλημα δεν είχαμε το ίντερνετ ώστε να συμβουλευτούμε κάποιον με περισσότερες γνώσεις από εμάς.

Έτσι η ανάγκη μας έκαμνε να ψάχνουμε να βρούμε τα αίτια, σπάζαμε εν ολίγοις το κεφάλι μας . Τέτοιου είδους γνώσεις μετά σου μένουν χαραγμένες στην μνήμη σου για πάντα και κατανοείς κάποια πράγματα πολύ ποιο ολοκληρωμένα. Αν σου πούμε τη σηνέβει και τότε ίσος να αποκτήσεις μια σφαιρική γνώσει αλλά όχι ολοκληρωμένη.

Σε πρώτη φάση θα σου έλεγα να επιχειρήσεις να βρεις τη φταίει μόνος σου και σε δεύτερη φάση να μοιραστείς μαζί μας το πόρισμα σου και μετά μαζί θα το συζητήσουμε. Αυτό σου το λέω γιατί δεν υπάρχει κίνδυνος για κάποιο ψαράκι και γιατί βλέπω ότι είσαι άτομο που θέλει να μάθει ουσιαστικά και όχι ένα απλό μέλος που ρωτά μια στις τόσο παίρνει την απάντηση και μετά χάνεται.*

*δεν έχω σκοπό να κατακρίνω τα μέλη που πράττουν αυτήν την τακτική (ρωτώ, παίρνω, φεύγω) και που δεν γουστάρουν να εμβαθύνουν της γνώσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω ψάχνω....το μόνο που μεπροβληματίζει είναι ότι είναι άσχημα τα φυτά που από όταν τα πήρα δεν ήταν καλά... τα υπόλοιπα πάνε σχετικά καλά...από αύριο θα ξεκινήσω να αποκλείω πιθανους λόγους....αλλά θέλω να του δώσω και το χρόνο του...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω ψάχνω....το μόνο που μεπροβληματίζει είναι ότι είναι άσχημα τα φυτά που από όταν τα πήρα δεν ήταν καλά... τα υπόλοιπα πάνε σχετικά καλά...από αύριο θα ξεκινήσω να αποκλείω πιθανους λόγους....αλλά θέλω να του δώσω και το χρόνο του...

Κατσε,τα φυτα που δεν πανε καλα απο την αρχη που τα αγορασες δεν ηταν σε καλη κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ήταν σε πολύ καλη κατάσταση....ρίζα είχαν καλή...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι ένα τέτοιο φυτό μπορεί να συνέλθει?

Link to comment
Share on other sites

Η τονίνα είναι δύσκολο φυτό, όσο ποιο δύσκολο το φυτό τόσο τα πράγματα δυσχεραίνουν. Αν δεν έπαθε ανεπανόρθωτη βλάβη τότε δημιουργώντας τέλειες συνθήκες μπορεί να συνέρθει.

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι θα προσπαθήσω.....

Link to comment
Share on other sites

Η ροτάλα πάει σάπισε όλη η ρίζα και βγήκε αφρό.... Έχω καταλήξει ότι αυτό που έφταιγε είναι ο συνδυασμός της κακής κατάστασης των φυτών με την μεγάλη κοκομετρία του χαλικιού και το μέτριο φύτεμα που έκανα έκανε τα δύο φυτά να μην αντέξουνε. Πρώτο εγχείρημα λοιπόν είναι να αλλάξω το χαλίκι και να μπει ένα με μικ΄ρη κοκόμετρία...άντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Καινούργια αρχή σήμερα φίλοι μου. Έχω καταλήξει ότι τα λάθη που έκανα ήταν τα εξής : Χρησιμοποίησα diy substrate αρκετά βαρυ και δεν είχε κενά για ανάπτυξη και οξυγώνωση των φυτών. Το χαλίκι ήταν χοντρό και πλήγωσα τα φυτά κατά το φύτεμα ίσως και ο φωτισμός να μην ήταν επαρκής. Σήμερα αλλάζω το υπόστρωμα βάζω diy πάλι αλλά φροντίζοντας να έχει κενά,αλλάζω το χαλίκι με κάτι πολύ πιο ψιλό 2-3mm κοκομετρία και αλλάζω και την απλή λάμπα με μια τ5 .

Link to comment
Share on other sites

Τα λάθη μας προσφέρουν εμπειρίες και μας κάνουν καλύτερους χομπιστες.

Χωρίς λάθη δεν μαθαίνεις!

Καλή συνέχεια εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Θύμισε μας τη Diy υπόστρωμα είχες βάλει

Link to comment
Share on other sites

Κοκκινοχωμα,άμμο για τάπα,καστανοχωμα_κομποστ,κ το χαλίκι

Link to comment
Share on other sites

Με λαβιδα εννοείται...αμα ήταν με το χέρι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...