Jump to content

Piranha Rhombeus


ΒΑΓΓΕΛΗΣ13

Recommended Posts

Γεια σας παιδια...εχω ενα πιρανι γυρως στα 12-15 εκατοστα(καπου εκει μεσα ειναι το μεγεθος του)..τον εχω σε ενυδριο 180 λιτρα(σε αυτο το ενυδριο εχει κανα 2 μηνες και κατι που τον εβαλα, τον ειχα σε αλλο ενυδριο) με φιλτρο eheim 2217 με φουλ βιολογια μεσα..αεραντλια eheim 200...και μια λαμπα daylight 20-21watt(εγω στα πανω τα τζαμια εβαλα φιμε ζελατινα για να μην χτυπαει πολυ δυνατα το φως οταν αναβει)..το προβλημμα μου ειναι οτι οταν εχω σβηστο το φως(ακομα και το φως του δωματιου) κολυμπαει μεσα σε ολο το ενυδριο και οταν αναψω το φως απο το ενυδριο η και απο το δωματιο παει καθετε ακινητο στην γωνια...τι μπορω να κανω??βασικα μπορω να κανω τιποτα για να βοηθησω οσο μπορω το ψαρι...ο αδερφος μου ο μεγαλος μου ειπε να του βγαλω τα ξυλα απο μεσα για να μην κρυβετε αλλα δεν ξερω αμα κανω καλο στο ψαρι..για αυτο θελω να ρωτησω τους πιο εμπειρους απο εμενα..φυτεμενο το ενυδριο δεν ειναι...δεν εχω καλη λαμπα(και εδω και ενα 6μηνο-7μηνο δεν εχω δουλεια και ισα ισα βγαινω για να του βαλω καλυτερο φωτισμο και να τον βαλω λιγα φυτα μεσα στο ενυδριο του)...ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικο ειναι για πιρανια . Προσπαθα να μειωσης τον φωτισμο. Αυτο που εκανα εγω με τα δικα μου ηταν να τυλιξω 2-3 τμηματα της λαμπας με αλουμινοχαρτο . Αμα δεν σου αρεσει το αποτελεσμα αγορασε φυτα που επιπλεουν και φυτεψε το ενυδρειο παραπανω ,θα το εκτιμιση ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...