Jump to content

Κλειστά Μάτια Χελώνας


Recommended Posts

εμενα μου ειπαν οτι δεν εκανε κανει χρηση μεχρι τωρα γιατι εχει κατι κιτρινο στο ματι (μαλλον πυον) και προσπαθω να το βγαζω και μετα εκει πανω να βαζω την αλοιφη

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα βαζεις το κολλυριο που σου ειπε ο συντονιστης μας!

Σε συνδιασμο με λαμπα UVB ωστε να στεγνωνει!

Ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα tobrex ειναι λα8ος να βαζουμε?

Οσο για αυτο!

Η αλοιφιη αυτη περιεχει μεσα:

Χλωροβουτανόλη , Υγρή παραφίνη, Λευκή µαλακή παραφίνη

Αυτα εγω δεν τα ξερω(οποιος γνωριζει ας μας πει) παντος σιγουρα δεν θα τα εβαζα μεσα στο ενυδρειο μου!

Σε ανθρωπους σε ήπιες έως µέτριας έντασης λοιµώξεις, τοποθετήστε µικρή ποσότητα αλοιφής (περίπου 1,5 εκατοστό) µέσα στο σάκο του επιπεφυκότα κάθε πάσχοντος οφθαλµού δύο ή τρεις φορές την ηµέρα.

Link to comment
Share on other sites

οκ λοιπον το κολλυριο αυτο θα το βαζω πανω στο ματι ή απο μεσα ?ξερει κανεις /?

η λαμπα uvb χρειαζεται ?το κελυφος της μια χαρα μου φαινεται....κι οταν την βγαζω εξω στεγνωνει...

αα μηπως ενωεις να στεγνωνει το φαρμακο ?επειδη θα ειναι σε σταγονες ?

οσο για την αλοιφη λεει οτι οτι δεν ειναι τοξικη και οτι δεν πειραζει να εαν ληφθει απο το στομα(δεν ξερω εαν ισχυει και για τις χελωνες)

πηρα τηλεφωνω εναν αλλο κτηνιατρο και ειπε οτι θα επρεπε να ειχαν ανοιξει τα ματια μεχρι τωρα και θα την παω σημερα μαλλον να την δει.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Γιωργία...τις σταγονες τις βάζουμε απευθείας πάνω στο μάτι...

Όσο για το αν χρειαζετε η uv δεν θα το αναθέρω καθώς το έχουμε πει πολλές φορές στα θέματα τις κατηγορίας μας

Link to comment
Share on other sites

θελω να πω αν θα βοηθησει στην κατασταση με τα ματια της.

τελικα την πηγα στον κτηνιατρο και μου ειπε οτι ισως εχει χασει τα ματια της :waaa:

θα με παρει ομως τηλεφωνο για να μου προτεινει μια αντιβιωση που θα τη βαζω στο νερο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα Γιωργια τι εγινε με την χελωνα?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως βλεπω βελτιωση :wootwoot:

εχουν ξεπριστει αρκετα τα ματια της (νομιζω πλεον ειναι κανονικα) και προσπαθει να τα ανοιξει μονη της με το χερι.κατι καταφερνει,τα ανοιγει μεχρι τη μεση περιπου.νομιζω τελικα πως δεν εχει χασει την οραση της γιατι :

1) αντιδρα και γυρνα το κεφαλι της οταν πλησιαζω με τα δαχτυλα

2) εντοπιζει σχετικα ευκολα την τροφη(αφου την κουνησω λιγο και την παω κοντα της)

3) χθες που την πηγα σε ενα πετ σοπ,ο ιδιοκτητης ειπε πως μπορει να καταλαβει αν εχει τυφλωθει αλλα οταν την ειδε ηταν αρκετα στρεσαρισμενη και δεν ανοιγε τα ματια.μετα πηρε εναν μικρο φακο(απο αυτα που κρεμανε στα κινητα) και η χελωνα αντιδρουσε κουνοντας το κεφαλι προς τον φακο.μετα το εκανε και με εναν κοκκινο και μολις πηγε πανω στα ματια της εβαλε το κεφαλι μεσα στο καβουκι ! αρα...βλεπει, σωστα ?

τωρα της βαζω χαμομιλι και νομιζω βοηθαει γιατι απο τοτε που ξεκινησα να βαζω βλεπω αυτες τις αλλαγες.συνεχιζει να εχει μεγαλη ορεξη και ειναι πολυ κινητικη.

Link to comment
Share on other sites

ναι !

τωρα πλεον πιανει την τροφη και στον αερα (πριν καν προλαβω να την ριξω στο νερο)

παρατηρησα πως φαινεται και η κορη του ματιου της(κατι μαυρο) και νομιζω πως φευγει σιγα σιγα η τσιμπλα γιατι παλιοτερα δεν φαινοταν.

για οτι νεοτερο θα σας ενημερωσω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

η χελωνιτσα συνεχιζει μια χαρα, αλλα τωρα παρατειρω πως το κελυφος της ξεφλουδιζεται.ξεκολανε καποια κομματια,σκληρα σαν λεπια ψαριων, αλλα δεν εχουν φυγει ακομα.απ' οσο διαβασα αλλαζει δερμα σωστα ?πρεπει να με ανυσηχει κατι σε αυτο και πρεπει να κανω κατι εγω ?

καλα χριστουγεννα και καλες γιορτες παιδια !!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα!

μην σε ανησυχει αυτο.το καβουκι της χελωνας σου μεγαλωνει και αυτο ειναι καλο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα και Χρονια πολλα!

Καλο ειναι το οτι αλλαζει δερμα!!

Αν εχεις σωστο φωτισμο και ωρες φωτισμου δεν εχεις να φοβασε τιποτα για την αλλαγη δερματος!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις,

σημερα την εβγαλα και στον ηλιο και το ευχαριστηθηκε πολυ ! τεντωνε το κεφαλι και τα ποδια της και εμεινε εκει αρκετη ωρα.Πριν λιγο την πηγα και σε εναν αλλο κτηνιατρο ο οποιος μου ειπε να παρω το tobradex γιατι λεει μηπως ειναι προβολη τριτου βλεφαρου.Ομως περιεχει κορτιζονη και λεει να μην την βαζω στο νερο μετα ουτε να το φαει και αλλα τετοια ή μου ειπε να αγορασω τις ειδικες σταγονες απο πετ σοπ. Επειδη το πρωτο μου φανηκε επικινδυνο λεω να δοκιμασω και με τις σταγονες αλλα πρωτα λεω να ρωτησω καποιον ερπετολογο. Μηπως ξερετε κανενα τηλεφωνο για θεσσαλονικη/αθηνα ή εστω και απο καποιο πετ σοπ για να μου προτεινουν κατι ?

Link to comment
Share on other sites

Γιωργια σου εχουμε πει απο την αρχη τι πρεπει να κανεις!

Μην χαλας τα λεφτα σου για επρετολογους!

Παρε σταγoνες απο το pet city!

Link to comment
Share on other sites

τι ενοεις pet city ? pet shop ? πηγα ρωτησα αλλα δεν ειχαν και περιμενω να παραγκειλουν.οσο για τον ερπετολογο θα επερνα τηλεφωνο (αλλα δεν βρισκω καποιο) εξαλου εχει μονο θεσσαλονικη και αθηνα απ΄οσο γνωρισω αρα μακρια απο εμενα ωστε να παω.

ξεκινησα τωρα να της ξαναδεινω λαχανικα (καροτο προς το παρον) μηπως και δυναμωσει.

Link to comment
Share on other sites

τι ενοεις pet city ? pet shop ? πηγα ρωτησα αλλα δεν ειχαν και περιμενω να παραγκειλουν.οσο για τον ερπετολογο θα επερνα τηλεφωνο (αλλα δεν βρισκω καποιο) εξαλου εχει μονο θεσσαλονικη και αθηνα απ΄οσο γνωρισω αρα μακρια απο εμενα ωστε να παω.

ξεκινησα τωρα να της ξαναδεινω λαχανικα (καροτο προς το παρον) μηπως και δυναμωσει.

Ισως βρεις και σε pet city!

Περιμενε να το παραγκειλουν και οταν ερθει ξεκινα θεραπεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σταγονες ακομη δεν εφεραν αλλα αυτη την εβδομαδα πιστευω να ερθουν.εγω βεβαια σκεφτηκα να την παω σε μια κτηνιατρο που ειναι σπουδαγμενη στο εξωτερικο και ελπιζω να ξερει πως να με βοηθησει.ειπε πως αν την παω να κανει εξεταση κοπρανων και κατι τετοια και λεω πρωτα να παρω πρωτα τη γνωμη της και μετα αν χρειαστει σταγονες.

Link to comment
Share on other sites

όσο όμως αφήνεις το ζώο σου έτσι, δεν το βοηθάς.... Καλύτερα σε όλο αυτό το διάστημα να τις παράγγελνες από Αθήνα ή από Θεσσαλονίκη

Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτη η κτηνιατρος ειπε να της δωσω συμπληρωμα βιταμινης Α.πηγα να παρω απο πετ σοπ και ειχαν σε μορφη σταγονας βιταμινες A,D,E. ολα μαζι και τις ριχνεις στο νερο.εγω ομως θα προτειμουσα να ηταν σε μορφη σκονης και να το ριχνω στην τροφη της γιατι αλλαζω το νερο συχνα. και αν γινεται μονο βιταμινη Α. ξερετε αν υπαρχει κατι τετοιο ή ειναι παντου σε υγρη μορφη ?

Link to comment
Share on other sites

το προιόν ήταν το sera reptilin? διάβασε τις οδηγίες..μπορεί να βρέχεις την τροφή της...

γιατι αλλαζεις το νερό συχνά?

το φίλτρο στο έδωσε η φίλη σου τλκ?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ηταν αυτο.οι οδηγιες ελεγαν οτι μπαινει στο νερο μετα απο καθε αλλαγη νερου. το νερο το αλλαζω συχνα γιατι δεν εχω φιλτρο (δεν το βρηκε η φιλη μου τελικα) αλλα θα παρω καποιο μικρο για αν κανει την δουλεια του.ομως και παλι θα προτειμουσα να το εδεινα μεσω της τροφης.

αυτο το sera reptilin για που ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...