Jump to content

Κλειστά Μάτια Χελώνας


Recommended Posts

Γιωργία, μια χαρά επιλογές τις βρίσκο... Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να μην το καθυστερήσεις πολύ.

Επίσης θα παρακαλέσω όποιες προτάσεις για τις κατασκευές-εξοπλησμό γίνοντε (σε όλα τα θέματα όχι μόνο εδώ) να γίνοντε δημόσια ώστε να μπορούμε να τα συζητάμε για μια επιπλέον γνώμη και πάνω απ όλα να μένουν σαν βοήθεια σε όποιο μέλος αύριο μεθαύριο ανατρέξει στα θέματά μας για να πάρει ιδέες για τα δικά του ζωάκια

Link to comment
Share on other sites

οκ, :unsure:

τωρα για το σαμπ πως να το εξηγησω στον τζαμα ?εγω καταλαβα λιγο-πολυ την λειτουργεια του αλλα δεν ξερω πως να του το περιγραψω(μην γινει και κανενα λαθος και τρεχω μετα)

(για το σαμπ παλι) θα χρειαστω κυκλοφορητη,σφουγγαρια, βιολογικο υλικο και λαστιχο ?κατι αλλο ? και ποσο μεγαλο για διαστασεις :

μηκος 60

πλατος 40

υψος 30

...?

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο εχεις απολυτο δικιο σαυτο.

τις προτεινα ομως καποια πραγματα απο μαγαζι που δεν εχει βημα εδω μεσα,και δεν ηθελα να φανει ως διαφημιση.

για αυτο το λογο προτιμησα να μη γινει δημοσια.τωρα αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα με το να ποσταρουμε λινκς απο αλλα μαγαζια ζητω συγγνωμη

Link to comment
Share on other sites

οκ, :unsure:

τωρα για το σαμπ πως να το εξηγησω στον τζαμα ?εγω καταλαβα λιγο-πολυ την λειτουργεια του αλλα δεν ξερω πως να του το περιγραψω(μην γινει και κανενα λαθος και τρεχω μετα)

(για το σαμπ παλι) θα χρειαστω κυκλοφορητη,σφουγγαρια, βιολογικο υλικο και λαστιχο ?κατι αλλο ? και ποσο μεγαλο για διαστασεις :

μηκος 60

πλατος 40

υψος 30

...?

Αν μιλαμε για μια μονο χελωνα νομιζω οτι και ενα καλο εξωτερικο φιλτρο θα κανει δουλεια!

Φυσικα και ειναι πολυ καλητερα το sump αλλα αν ειναι μονο για μια χελωνα το θεωρω εγω σαν Γιαννης λιγο υπερβολικο!

Αυτη ειναι η αποψη μουχωρις να θελω να την επιβαλω!

Link to comment
Share on other sites

οκ, :unsure:

τωρα για το σαμπ πως να το εξηγησω στον τζαμα ?εγω καταλαβα λιγο-πολυ την λειτουργεια του αλλα δεν ξερω πως να του το περιγραψω(μην γινει και κανενα λαθος και τρεχω μετα)

(για το σαμπ παλι) θα χρειαστω κυκλοφορητη,σφουγγαρια, βιολογικο υλικο και λαστιχο ?κατι αλλο ? και ποσο μεγαλο για διαστασεις :

μηκος 60

πλατος 40

υψος 30

...?

γεωργια δε χρειαζεται να φτιαξεις ξεχωριστο ενυδρειο-σαμπ

μπορεις απλα να φτιαξεις το ενυδρειο και να χωρισεις το ενυδρειο με ενα τζαμι και απο την μια να εχει 10εκ.μηκος οπου θα ναι το σαμπ και το υπολοιπο θα ναι το ενυδρειο.

ειμαι κατανοητος? :umm:

Link to comment
Share on other sites

γεωργια δε χρειαζεται να φτιαξεις ξεχωριστο ενυδρειο-σαμπ

μπορεις απλα να φτιαξεις το ενυδρειο και να χωρισεις το ενυδρειο με ενα τζαμι και απο την μια να εχει 10εκ.μηκος οπου θα ναι το σαμπ και το υπολοιπο θα ναι το ενυδρειο.

ειμαι κατανοητος? :umm:

Ακομα καλητερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα,

ρωτησα σε μια αλλη με τσαμια και μου ειπε πως εχουν κανει και για αλλους ενυδρεια.τις ειπα τις διαστασεις και μου ειπε γυρω στα 30-35 ευρω !

αρκετα φθηνο ε ?

ακομα δεν το εχει κανει,πρεπει να προσεξω κατι ?μηπως μια σχισμη ψηλα στη γωνια για να περνανε τα καλωδια ?

Link to comment
Share on other sites

τελικα θα πας για σαμπ?

τα τζαμια θα τα κολλησει αυτη?

τι παχος τζαμιου σου ειπε?

Link to comment
Share on other sites

μεχρι πριν λιγο σκεφτομουν για φιλτρο, αλλα θα ρωτησω και αυτην αν ξερει και αν μπορει αν το κατασκευασε το σαμπ.(σε ενα πετ σοπ μου εδειξαν πως κι αυτοι εχουν αρα ισος με βοηθησουν κι αυτοι)

να τα τζαμια αυτη θα τα κολλησει

παχος ειπαμε 5 χιλιοστα

με ρωτησε κιολας αν θα βαλλω νερο ή αν δεν θα βαλλω(για αλλα ερπετα) και της ειπα οτι θα βαλλω νερο αρα για να ρωτησε θα χρησιμοποιησει την καταλληλη σιλικονη.(για καλο και για κακο θα ρωτησω να βεβαιωθω)

τι αλλο να προσεξω ?

προτεινετε μια τετοια κατασκευη ή να προτειμησω απλο ενυδρειο ?

Turtle_xoros1.jpg

Έγινε επεξεργασία - Γεωργια12
Link to comment
Share on other sites

οι συγκεκριμένες κατασκευές εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ, γιατί σου αφήνουν περιθώριο να κάνεις διακόσμηση της πλάτης και εκτός νερού....

Link to comment
Share on other sites

μεχρι πριν λιγο σκεφτομουν για φιλτρο, αλλα θα ρωτησω και αυτην αν ξερει και αν μπορει αν το κατασκευασε το σαμπ.(σε ενα πετ σοπ μου εδειξαν πως κι αυτοι εχουν αρα ισος με βοηθησουν κι αυτοι)

να τα τζαμια αυτη θα τα κολλησει

παχος ειπαμε 5 χιλιοστα

με ρωτησε κιολας αν θα βαλλω νερο ή αν δεν θα βαλλω(για αλλα ερπετα) και της ειπα οτι θα βαλλω νερο αρα για να ρωτησε θα χρησιμοποιησει την καταλληλη σιλικονη.(για καλο και για κακο θα ρωτησω να βεβαιωθω)

τι αλλο να προσεξω ?

προτεινετε μια τετοια κατασκευη ή να προτειμησω απλο ενυδρειο ?

Turtle_xoros1.jpg

Σιγουρα κατι τετοιο θα ειναι πολυ καλητερα!

Βεβαια εχει και τα κακα του που θα τα εχεις και στο κανονικο ενυδρειο βεβαια!

Το προβλημα ειναι η εξατμηση νερου!

Αλλα αυτο το προβλημα θα το εχεις και στο κανονικο ενυδρειο!

Οποτε..!!

Link to comment
Share on other sites

Επισης Γεωργια θα πρεπει να βιαστεις λιγο γιατι απο οτι καταλαβαινς η χελωνα σου εξακολουθει να ειναι στους ιδιους παραμετρους!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γεια σας παιδια,

εχω ρωτησει ηδη σε ενα κοντινο πετ σοπ για τα πραγματα που θελω και μου ειπε πως μερικα δεν μπορεσε να βρει αλλα θα με ειδοποιησει.(αν δεν βρει κατι θα κανω την παραγγελεια απο αθηνα). τωρα το θεμα ειναι το φιλτρο καθως μου προτεινε εσωτερικο κατι το οποιο εγω δεν ηθελα (γιατι δεν θα ειχε βιολογικο καθαρισμο).ετσι μου ειπε να κοψουμε το σφουγγαρι και στον χωρο εκεινο να βαλλουμε βιολογικο υλικο. τι λετε ?για το εξωτερικο λεει οτι ειναι μεγαλο, θελει να ειναι καπου χαμηλα οποτε οι γονεις μου το θεωρουν υπερβολολικο, οτι πιανει πολυ χωρο,οτι ειναι ακριβο ...και...και..και

τι να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

καλώς την.... κατ αρχάς, είναι προτημότερο τ εξωτερικό καθώς (αν και ακριβότερο) θα σου προφέρει μεγαλύτερο όγκο βιολογικών υλικών.... Τώρα αν πραγματικά έχει πρόβλημα χώρου (αυτό θα το αποφασίσεις εσύ μόνη σου) τότε μπορείς απλά να διαλέξεις κάποιο εσωτερικό φιλτράκι που να έχει και κάδο για διολογικό υλικό ταυτόχρονα, σαν αυτό ή αυτό, χωρίς να χρειαστεί να κόψεις το σφουγγάρι

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ομολογω εχω καταμπερδευτει :umm:

ειδα αυτα τα φιλτρα αλλα το πρωτο που ρωτησα στο πετ σοπ ειπε οτι ειναι για πολλα λιτρα.το μικροτερο ειναι για 300 !

αρα το απεριψα.το δευτερο μου αρεσε εφοσον ειναι εσωτερικο,κανει βιολογικο καθαρισμο και το βρηκα για 40 λιτρα.

ομως στο πετ σοπ (εδω) ειπε οτι δεν το εχει ουτε μπορει αν το παραγγειλει.

μετα...πηρα τηλεφωνο αθηνα και μου ειπαν να τους στειλω e-mail.εγινα μελος..(και τωρα δεν μπορω να μπω..) θα τους στειλω τωρα και e-mail και θα περιμενω.αν ομως δεν τον βρουν ουτε κι αυτοι το φιλτρο...=( =/

ψαχνω για καποιο εσωτερικο που να κανει και βιολογικο καθαρισμο, ομως να υπαρχει και για λιγα λιτρα (40-70)

αν ξερεται καποιο...πειτε μου. για τα υπολοιπα κανονισα, αν θελετε να σας τα γραψω ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Να μας πεις και για τα αλλα!

Σου εχω στηλει πμ για το απο που θα το παρεις απο Αθηνα και ποιο ακριβος!

Link to comment
Share on other sites

και αν δεις εδώ θα δεις ότι το πρώτο είναι για <150 λίτρα και έχει και εξομοιούμενη ροή

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πιστευεις πως ενα φιλτρο <150 θα τεριαζει σε ενα ενυδρειο σχεδον 60 λιτρων ? (γιατι δεν θα ειναι γεματο).

εαν δεν εχει ορμιτικη ροη τοτε ενταξει(οπως λες) αλλα και παλι δεν ξερω...

αλλα και κατι αλλο...απ' οτι βλεπω ειναι αρκετα ψηλο, θα πρεπει αν καλυφτει ολο ?η χελωνα θα μπορει ξαφνικα να ανταπεξελθει σε τετοιο βαθος και ροη ?

Link to comment
Share on other sites

και αν δεις εδώ θα δεις ότι το πρώτο είναι για <150 λίτρα και έχει και εξομοιούμενη ροή

Το ιδιο τις προτεινα Γιωργο!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πιστευεις πως ενα φιλτρο <150 θα τεριαζει σε ενα ενυδρειο σχεδον 60 λιτρων ? (γιατι δεν θα ειναι γεματο).

εαν δεν εχει ορμιτικη ροη τοτε ενταξει(οπως λες) αλλα και παλι δεν ξερω...

αλλα και κατι αλλο...απ' οτι βλεπω ειναι αρκετα ψηλο, θα πρεπει αν καλυφτει ολο ?η χελωνα θα μπορει ξαφνικα να ανταπεξελθει σε τετοιο βαθος και ροη ?

Το φίλτρο θα το έχεις ξαπλωτό σε κάθε περίπτωση όποια μάρκα κι αν είναι. Και σίγουρα ένα λίγο μεγαλύτερο φίλτρο θα σου προσφέρει ποιό άνετο "καθάρισμα" του ενυδρείου σου, και θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε μελλοντική αναβάθμιση χωρίς να είσαι αναγκασμένη να πάρεις ποιο μεγάλο

Το ιδιο τις προτεινα Γιωργο!

Είναι πολύ καλό Γιάννη, εγώ το είχα δει στο Best Of Discus

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο θα το έχεις ξαπλωτό σε κάθε περίπτωση όποια μάρκα κι αν είναι. Και σίγουρα ένα λίγο μεγαλύτερο φίλτρο θα σου προσφέρει ποιό άνετο "καθάρισμα" του ενυδρείου σου, και θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε μελλοντική αναβάθμιση χωρίς να είσαι αναγκασμένη να πάρεις ποιο μεγάλο

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Είναι πολύ καλό Γιάννη, εγώ το είχα δει στο Best Of Discus

Link to comment
Share on other sites

οκ ρωτησα απο εκει που θα κανω την παραγγελια (αθηνα) αν εχουν το aquael turbo filter 500.

ομως χθες πηγα παλι σε ενα πετ σοπ της περιοχης μου και ειδα πως εφεραν λαμπες για ερπετα και βιταμινες,ασβεστιο για χελωνες.

η μια λαμπα ειναι για νυχτα: oχι

η αλλη μου φανηκε στην αρχη καλη αλλα μετα διαβασα οτι ηταν uva αρα :οχι κι αυτη

η θερμανσης ομως μου φανηκε καλη.

επισης εφεραν και ασβεστιο το οποιο ειναι σε υγρη μορφη και ειχε μεσα και φωσφορο.

οι βιταμινες μου φανηκαν κι αυτες καλες αλλα ειναι σε υγρη μορφη.

εσεις τι προτειματε υγρη μορφη ή σε σκονη ?

α ειδα και για θερμοστατη της eheim και κοστιζε 17 και κατι.

για φιλτρο (με βιολογικο καθαρισμο) μου εδειξε ενα που ηταν σαν καπακια με σγουγγαρια και μπορουσες να βγαλεις το ενα και να βαλεις βιολογικο υλικο. ηταν τρια συνολικα αρα σκεφτηκα 2 με σφουγγαρι και ενα με βιολογικο υλικο.ολα αυτα μου αρεσαν πολυ αλλα κοστιζει 46 ευρω !

τι λετε για ολα αυτα ?να παρω κατι απο εδω ή να τα παραγγειλω απο αθηνα ?

Link to comment
Share on other sites

η απόφαση για την παραγγελία είναι καθαρά δικιά σου....

Για τις λάμπες καλά τα λες.

Το ασβέστιο είναι σε σκόνη, και πάντα είναι και μαζί με φωσφόρο σε αναλογία 2:1 (σε σπάνια περίπτωση θα χρησιμοποιήσεις το 2:0)

Βιταμίνες εγώ προσωπικά τις προτιμώ και στις 2 μορφές τους

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για τις λαμπες θα τις παραγγειλω.

τωρα για το ασβεστιο και τις βιταμινες : σε μορφη σκονης την δεινεις μεσω τροφης, ενω σε υγρη μορφη μεσω του νερου ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γεωργια

πρεπει να εισαι ιδιαιτερα προσεκτικη στην αγορα φιλτρου.πιστευω οτι θες ενα δυνατο φιλτρο με μπολικο χωρο μεσα.

ειναι αρκετα ρυπογονα ζωα οι χελωνες και το φιλτρο σου θα βρωμιζει πολυ ευκολα.

δε σου προτεινω σε καμια περιπτωση καποιο μικρο και εσωτερικο.

ενταξει μπορει τωρα που ειναι μικρη να μην βρωμιζει τοσο..

σε εμενα στις 6 μερες εχουν μπουκωσει τα σφουγγαρια.. μια φορα που τα αφησα 9 μερες λιγο ηθελε και θα μου καιγοτανε ο κυκλοφορητης!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...