Jump to content

Κλειστά Μάτια Χελώνας


Recommended Posts

Μετα τον πρωτο χρονο παντος ισοροπησε την διατροφη τους ζωικη και φοιτικη γυρο στο 60%-40%

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία, το ενυδρείο είναι πολύ καλό έτσι λιτό και απέριττο που είναι... Την θεραπεία στα μάτια της την συνεχίζεις???

@Γιώργο,δεν είμαι σίγουρος για τον πυραμιδισμό....Αν το ζώο είναι μικρό σε ηλικία και οι φολίδες είναι ακόμη στην ανάπτυξη, δικαιολογείτε οι 2-3 ραχιαίες (που ενώνουν με μια νοητή γραμμή το κεφάλι με την ουρά) να είναι λίγο εξογκωμένες όπως φαίνονται στην 5 και 6 φωτό

Link to comment
Share on other sites

Mr_zoo μεχρι ποια ηλικια δικαιολογητε αυτο, πιστευεις ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τη θεραπεια τη σταματησα προς το παρον γιατι μου ειπαν οχι για πολλες μερες. χθες που την εβγαλα απο το νερο και ανοιγοκλεισε τα ματια της βγηκε ενα μεγαλο κομματι πυον απο το πανω βλεφαρο αρα πιστευω οτι θα γινει με τον καιρο.οταν περασουν λιγο οι μερες θα ξανααρχισω.

τωρα οσο για τον πυραμιδισμο...δεν ξερω....σε μενα εχει κλεισει ενα χρονο και τα λαχανικα τα τρωει αρκετα.τωρα τελευταια ελαττωσα την τροφη της και τις δεινω περισσοτερο sticks παρα γαριδες.Της εχω δωσει μαρουλι (μερικες φορες το εφτυνε), ντοματα, μπανανα, αγγουρι, καροτο. βεβαια εχω και την σκονη ασβεστιου που ισως βοηθησει την κατασταση....

Link to comment
Share on other sites

η σκόνη είναι απαραίτητη προσθήκη ειδικά στα "λαχανικά" της...

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε ομως αντι για σκονη που θωλονει το νερο να βαζουμε βιταμινες...

ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να με βοηθησετε με 3-4 πραγματακια....

  • το πρωτο μου ερωτημα ειναι ποσο διαρκει η αλλαγη δερματος και γενικα του καβουκιου (για να σιγουρευτω οτι δεν εχει pyramiding)
  • επισης θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε καμια ιδεα πως να κανω την στερια.(ειδα κατι με γλαστρες αλλα δεν επηρεασει την ποιοτητα νερο ?)
  • θελω να βρω κατι για καπακι (προς το παρον εχω ενα σκληρο χαρτονι που σκεπαζει το μισο ενυδρειο)

οποιαδηποτε ιδεα αποδεκτη =]

Link to comment
Share on other sites

η αλλαγή δέρματος, ανάλογα με την φυσική κατάσταση του ζώου, γίνετε συνήθως σε 24 ώρες. Εσύ για κάποιες μέρες πριν θα έχεις δει μια φαμπάδα του καβουκιού και του δέρματος, ποιό εμφανή στο μάτι, και συνήθως μειωμένη όρεξη....

Link to comment
Share on other sites

οι νεροχελωνες οπως και τα φιδια αλλαζουν δερμα. αυτο συμβαινει και στο καβουκι γι' αυτο ισως να εχεις παρατηρησει να ξεκολανε απο το κελυφος της κατι πραγματα σας λεπια απο ψαρια.

αλλα στη δικια μου ενω εχει αλλαξει δερμα στο σωμα, στο κελυφος δεν εχει ολοκληρωθει ακομα. εχουν ξεκολλησει μονο τα ακριανα και οχι αυτα στο κεντρο. να περιμενω ή δεν ειναι φυσιολογικο ?

Link to comment
Share on other sites

Τα ερπετά, δεν προσθέτουν νέα κύτταρα δέρματος στην εξωτερική τους επιδερμίδα κατά το μεγάλωμα τους, αλλά δημιουργούν μια νέα κυτταρική στιβάβα από κάτω από την παλιά, που όταν αυτή είναι έτοιμη, αποβάλλεται η παλιά που είναι πάνω, και μένει η νέα.

Η διαδικασία αυτή λέγετε έκδυση (αλλαγή δέρματος), στα Αγγλικά moυlting, και είναι πολύ γνωστή και βασική διαδικασία σε όσους έχουν ερπετά

Link to comment
Share on other sites

οι νεροχελωνες οπως και τα φιδια αλλαζουν δερμα. αυτο συμβαινει και στο καβουκι γι' αυτο ισως να εχεις παρατηρησει να ξεκολανε απο το κελυφος της κατι πραγματα σας λεπια απο ψαρια.

αλλα στη δικια μου ενω εχει αλλαξει δερμα στο σωμα, στο κελυφος δεν εχει ολοκληρωθει ακομα. εχουν ξεκολλησει μονο τα ακριανα και οχι αυτα στο κεντρο. να περιμενω ή δεν ειναι φυσιολογικο ?

Γιωργία είναι φυσιολογικό, σε κάποια δύσκολα σημεία καθυστερεί λίγο (ειδικά σε αυτά που δεν έχει τρόπο να τα "ξύσει"). Στα ερπετά τις ξηράς αν δεις πάνε και τρύβοντε σε κλαδιά για να φύγει το νεκρό δέρμα... Αφού έχει φύγει από το δέρμα της, περίμενε μια δυό μέρες, και αν δεν φύγει από το καβούκι της, βοήθησε το με μια οδοντόβουρστα απαλά.... Αν βλέπεις τις φλούδες να μισο ξεκολάνε από το καβούκι της, δεν είναι θέμα... θα ήταν αν έβλεπες θαμπές φολίδες, και δεν ξεκόλαγαν καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...ετσι εξηγειται οτι οταν την ακουμπαω με το νυχι στο καβουκι γατσωνεται στο πανι και αρχιζει και κουνιεται περα δοθε (χωρις να μετακινηται)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεωργια πως ειναι το χελωνακι?εχουμε καποια βελτιωση?καλο ειναι να βγαλεις μια φωτο να δουμε την διαφορα στον ενα μηνα.

Link to comment
Share on other sites

ναι η αληθεια ειναι οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα !!!

πλεον τα ματια ανοιξαν εντελως και εφυγε οτι ιχνος ειχε απομεινει απο το πυον.

τα παει πολυ καλα.. τρωει, ειναι ζωηρη...

φωτογραφιες ειχα σκοπο να ανεβασω.. αρα θα το κανω ή σημερα ή αυριο

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...χθες ειχα ενα προβληματακι αρα ανεβασα σημερα τις φωτος.


εδω ειναι το ματι απο τη μια πλευρα (τωρα):

5xr5.jpg

ετσι ηταν πιο πριν ενα μηνα περιπου:

geor.jpg

εδω ειναι η αλλη πλευρα (τωρα):

qk1z.jpg
ετσι ηταν πριν ενα μηνα:

nfym.jpg

το ενυδρειο:

nty9.jpg

αα επισης μηπως με αυτη τη φωτο μπορειτε να μου πειτε αν ειναι θηλυκο ή αρσενικο ?

b9bz.jpg

εγω την εχω ενα χρονο και 2 μηνες γι' αυτο δεν ξερω αν γινεται να το καταλαβετε ακομα, αλλα λεω μηπως...

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
εμφάνιση φωτογραφιών
Link to comment
Share on other sites

Γεωργια μπραβο :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

ειμαι πολυ χαρουμενος για την εξελιξη της! :)

εχει μικρα νυχακια και ουριτσα.πιστευω οτι ειναι θηλυκια αλλα εχω μια ελαχιστη αμφιβολια λογω ηλικιας..

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία πολλά συγχαρητήρια. Η διαφορά είναι εμφανέστατη....

Αυτό θα πεί αγάπη για το κατοικίδιό σου.

Μπράβο σου και πάλι για την όλη προσπάθεια....

Όσο για το φύλλο, μάλλον είναι "κοριτσάκι", βάση ουράς, αλλά σίγουρα είναι νωρίς για να πούμε με σιγουριά

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλησπέρα και από μένα έχει λίγες μέρες που η χελώνα μου και εμένα έχει κλειστά τα ματια χωρίς όμως να  μου φαίνονται πρισμενα η να έχουν κατι επάνω. Η αλήθεια είναι ότι άργησα να της βάλω θερμοστάτη για το νερο καθώς και φίλτρο και ενυδρείο. υπάρχει περίπτωση να είναι άρρωστη η να έχει πέσει σε χειμερία νάρκη;20191208_165318.thumb.jpg.12c986534667acdf26346853338129ae.jpg

20191205_170708.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε η χελωνα σου εχει πεσει σε χειμερια ναρκη! Για να μην πεσει θελει λαμπα Uvb οπως και το καλοκαιρι βέβαια και ζεστο νερο οπως και ζεστο σημειο εξω. Δεν ειναι κακο που επεσε σε χειμερι ναρκη... απλα απο τον μαιο και μετα θα την ξανα δεις ? αυτο δεν παει οτι δεν θα εχει νερο εκει που ειναι. Μην την ενοχλείς να εχει νερο εκει που θα την εχεις αλλα οχι πολυ να τις σκεπάζει την μύτη γιατι πρεπει να αναπνέει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...