Jump to content

Κλειστά Μάτια Χελώνας


Recommended Posts

γεια σας παιδια !

χθες πηγε η θεια και ο θειος μου Αθηνα και τους εδωσα την λιστα με οσα ηθελα και την διευθυνση-τηλεφωνο του μαγαζιου.

συγκεκριμενα ηθελα :

  • λαπμα θερμανσης ερπετων 6,20 ευρω
  • repti glo compact λαμπες φθοριου 16 ευρω
  • συμπληρωμα ασβεστιου 40γρ 2,40 ευρω
  • συμπληρωματα MULTI VITAMIN 30γρ 3,95 ευρω
  • seachem stability 250 ml 8,10 ευρω
  • μια αφισα 2,5 ευρω

​οπως βλεπετε βγαινουν 39.15 ευρω.

ομως τελικα τους ειπαν πως δεν ισχυουν οι τιμες της ιστοσελιδας (μαλλον δεν ειχαν βαλλει φπα) και η τελικη τιμη βγηκε 50 ευρω ! επισης δεν βρηκαν τις βιταμινες και για ασβεστιο εδωσαν αυτο http://www.livefoods.co.uk/product_info.php/nekton-msa-special-calcium-supplement-80g-p-2029

(το θετικο σε αυτη την υποθεση ειναι πως τουλαχιστον καταφερα να παρω τις λαμπες, το ασβεστιο, seachem stability, και την αφισα)

Έγινε επεξεργασία - Γεωργια12
Link to comment
Share on other sites

για το συγκεκριμενο ασβεστιο τι εχετε να πειτε ? στο χατρακι λεει μια μεζουρα (την περιλαμβανει) ανα 230ml.

μπορω να βουταω λιγο την γαριδα στο ασβεστιο και να την ταιζω ή θα της ερθει πολυ ?

Link to comment
Share on other sites

την γαρίδα πρέπει να πασπαλίζεις, γιατί η δοσολογία που σου λέει αν δεν κάνω λάθος είναι για τα άλλα κατοικίδια (πτηνά-τρωκτικά για να μπεί στην ποτίστρα).... αν διαλύσεις μία μεζούρα μέσα στο νερό της, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να το θολώσεις....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι...

σημερα πηγα και πηρα φιλτρο, θερμοστατη, αντιχλωριο και βιολογικο υλικο.

φιλτρο: http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=1574

θερμοστατης: http://www.sydneydiscusworld.com/eheim-jager-50w-heater/

(βιολογικο υλικο μου εβαλε χυμα)

το ενυδρειο θα ειναι αυριο ετοιμο !

τωρα για το φιλτρο οπως θα ειδατε εχει τρια τμηματα.Να βαλω δυο βιολογικο κι ενα σφουγγαρι ή δυο σφουγγαρια κι ενα βιολογικο ?

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία το link του φίλτρου δεν λειτουργεί.

Με αυτά που έλεγες παραπάνω...

γεια σας παιδια !

χθες πηγε η θεια και ο θειος μου Αθηνα και τους εδωσα την λιστα με οσα ηθελα και την διευθυνση-τηλεφωνο του μαγαζιου.

συγκεκριμενα ηθελα :

  • λαπμα θερμανσης ερπετων 6,20 ευρω
  • repti glo compact λαμπες φθοριου 16 ευρω
  • συμπληρωμα ασβεστιου 40γρ 2,40 ευρω
  • συμπληρωματα MULTI VITAMIN 30γρ 3,95 ευρω
  • seachem stability 250 ml 8,10 ευρω
  • μια αφισα 2,5 ευρω

​οπως βλεπετε βγαινουν 39.15 ευρω.

ομως τελικα τους ειπαν πως δεν ισχυουν οι τιμες της ιστοσελιδας (μαλλον δεν ειχαν βαλλει φπα) και η τελικη τιμη βγηκε 50 ευρω ! επισης δεν βρηκαν τις βιταμινες και για ασβεστιο εδωσαν αυτο http://www.livefoods.co.uk/product_info.php/nekton-msa-special-calcium-supplement-80g-p-2029

(το θετικο σε αυτη την υποθεση ειναι πως τουλαχιστον καταφερα να παρω τις λαμπες, το ασβεστιο, seachem stability, και την αφισα)

τι έκανες τελικά????

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αυτη τη στιγμη εχω τις δυο λαμπες, το ασβεστιο, αντιχλωριο, το seachem stability (για το στρωσιμο), μια αφισα, θερμοστατη, βιολογικο υλικο

και φιλτρο http://www.marinedepot.com/Eheim_Aquaball_Internal_Filter_2212_Water_Pump_Driven_Filters-Eheim-EH2206-FIFRITWP-EH2212-vi.html

(σε εμενα το αλλο λειτουργουσε δεν ξερω τωρα για αυτο) ειναι παντος το eheim aquaball 2212.

Μου μενει μονο το ενυδρειο που σημερα θα ειναι ετοιμο οπως και τα κεραμικα φωτιστικα με μανταλακι.

μετα θα ηθελα μια βοηθεια με το στρωσιμο του ενυδρειου...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

ξεκινησα για τα καλα.... :bigemo_harabe_net-94:

σημερα ηρθε το ενυδρειο. το εστεισα στον χωρο του και εβαλα την αφισα. εδιεξε πολυ ωραιο !

εβαλα και νερο γυρω στα 7 εκ. τωρα τι να κανω ? πηρα και μια συριγγα για να μετρησω την ποσοτητα μικροβιων που θα βαλλω.ποιο ειναι το επομενο βημα μου ?(μονο νερο εχω μεχρι στιγμης μεσα και την χελωνα θα την βαλλω οταν ειναι ολα ετοιμα)

Link to comment
Share on other sites

γεωργια βλεπω προχωρησε πολυ το θεμα σου!

το ενυδρειο τι ογκο εχει?

πλυνε το βιολογικο υλικο και τα σφουγγαρια και βαλτα στο φιλτρο.αστο να δουλεψει αυτο.οπως και τον θερμοστατη πανω απο τους 25 βαθμους τωρα στο στρωσιμο.

υπολογισε τον ογκο του ενυδρειου σου(μηκος*πλατος*υψος σταθμης νερου/1000) ετσι θα μπορεις να υπολογισεις ακριβως την δοση βακτηριων που πρεπει να ριξεις.

σημαντικο ειναι να εχεις και τεστ νερου διοτι αλλιως δεν μπορεις να εισαι σιγουρη για την καταλληλοτητα του νερου.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο εχει 72 λιτρα.εγω τωρα εχω υψος νερου 9 εκ. αρα 40 Χ 60 Χ 9 = 21.600 δια 1000 = 21.6 λιτρα.

υπολογισα τα βακτηρια και το αντιχλωριο και αφησα τον θερμοστατη μαζι με το φιλτρο να δουλευουν.

ομως αντιμετωπιζω καποια προβληματα. αφου εριξα τα βακτηρια παρατηρησα κατω να μαζευονται κατι μικρα ..ασπρα...πραγματακια δεν ξερω τι ειναι αλλα δεν τα μαζευει το φιλτρο ! επισης το φιλτρο ειναι μαλλον αρκετα δυνατο και παρασερνει την χελωνα οταν τον ανοιγω.Εχει κατι να τον ρυθμισω αλλα δεν βλεπω μεγαλη διαφορα. Η χελωνα εκανε αρκετη ωρα να προσαρμοστη μιας και πριν δεν ειχε τοσο υψος νερου.Αλλα συνηθιζει και κολυμπαει πιο ανετα τωρα.Καμια φορα (επειδη δεν βλεπει) κολλαει στον θερμοστατη ή φιλτρο και περιμενω να βγει μονη της γιατι αν δεν μαθει, οταν εγω θα λειπω θα πνιγει !και γι' αυτον τον λογο δεν θα την αφησω το βραδυ στο ενυδρειο(μηπως και κολλησει μεσα στο νερο και δεν μπορει να βγει)

Μου μενει να λυσω και το θεμα με την στερια, σημερα θα παω σε ενα ποταμι να βρω καμια πετρα. Θα εχω κανενα προβλημα αν ειναι απο το ποταμι ?ή με καυτο νερο και ξυδι θα ειναι ενταξει ?

Συντομα θα σας δειξω και φωτογραφιες =D

Έγινε επεξεργασία - Γεωργια12
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ανακινησεις την συσκευασια πριν ριξεις την δοσολογια.το εκανες?

λογικο ειναι να την παρασυρει διοτι και η ιδια δεν το εχει συνηθισει.θα της παρει λιγες μερες.καλο ειναι να εχει καποιο στηριγμα εστω να ακουμπαει γιατι θα κουραζεται τωρα στην αρχη ολο να κολυμπαει..πως εννοεις οτι κολλαει?

σε τι κολλαει?

συνηθως καθονται στον θερμοστατη διοτι ειναι ζεστος και τους αρεσει!

Link to comment
Share on other sites

ναι το κουνησα πριν το ανοιξω.

για στηριγμα που λες εχω το φιλτρο, θερμοστατη, πετρες και τωρα εφερα κι αλλες απο ποταμι.

οταν λεω κολλαει ενοω πως σφηνωνει αναμεσα στον θερμοστατη ή το φιλτρο και το τζαμι και καθως δεν βλεπει, δεν ξερει απο που να βγει.αρα αν εχει σφηνωσει μεσα στο νερο θα πνιγει..και αυτο με τρομαζει.

τωρα για τις πετρες τι να τις κανω ?πρωτα ξυδι και μετα βρασιμο ?

Έγινε επεξεργασία - Γεωργια12
Link to comment
Share on other sites

για τις πετρες εφοσον δεν ειμαι σιγουρος δε θα πω τιποτα!ο γιωργος θα ξερει σιγουρα.

ναι ειναι το ζητημα που δε βλεπει..κοιτα βασικα η χελωνα θα αναπνεει μια χαρα μεσα στο νερο αρκει να οξυγωνονεται καλα το ενυδρειο.

τωρα οταν λες σφηνωνει εννοεις το καβουκι ή κανενα απο τα ποδια της? στην πρωτη περιπτωση πραγματικα ποσο μικρη ειναι! στην δευτερη ειναι επικινδυνο μη τραυματιστει και οχι τυχον πνιγμος!

καλο ειναι να πας να παρεις κατι σαν eggcrate..γκουγκλαρε το να το δεις..να το βαλεις γυρω απο τον θερμοστατη και το φιλτρο.αρχικα ομως κοιτα αν μπορεις να τοποθετησεις καλυτερα φιλτρο και θερμοστατη ωστε να μην εχεις προβλημα.βαζεις τιποτα στα ματια της?τρωει περισσοτερο τωρα?

οταν εισαι σπιτι.. βαζε την καπου κοντα σου για λιγες ωρες κατω απο την λαμπα θερμανσης μεχρι να της φτιαξεις εξεδρα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα λεγομενα του φιλου krouser και να πω οτι εχει περασει τοσος καιρος που η χελωνα εχει το προβλημα με τα ματια που εχω την εντυπωση οτι η χελωνα εχει χασει εντελος την οραση τις και δεν ξερω κατα ποσο ευκολο ειναι να την ξαναβρει για να μην πω οτι δεν θα την ξαναβρει!

Οσο για τις πετρες εγω θα ελεγα να παρεις στεργια απο την αγορα απο φελιζολ!

Θα ειναι πιο ευκολο να ανεβει και θα την βοηθησεις αρκετα εφοσων το ζωντανο δεν βλεπει!

Link to comment
Share on other sites

ξερω πως εχω καθυστερησει πολυ αλλα κανω οτι μπορω...

για το φελιζολ που ειπες, τι ενοεις ? (καπου ειχα διαβασει για μια τεχνιτη πετρα απο φελιζολ αλλα δεν θυμαμαι πως την εκαναν)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μια χαρα ειναι (οπως παντα δηλαδη).

κατι παραξενο που κανει ειναι πως πηγαινει κοντρα στη ροη του φιλτρου. δεν ξερω αν το κανει για παιχνιδι ή κατι τετοιο...

εξω και διπλα απο το ενυδρειο εχω βαλλει ενα πανι και στερεωσα τις λαμπες. καθεται με μεγαλη ευχαριστηση και λιαζεται χωρις να θελει να φυγει. οποτε το εκμεταλευομαι κι εγω και της βαζω εκεινη την ωρα τις σταγονες.(αν θυμαμαι καλα μου ειχατε πει και παλαιοτερα οτι για τις σταγονες πρεπει να εχω και λαμπα)

α και κατι ακομα...τα καθαρα λιτρα νερου ειναι περιπου 25.καθε ποτε θα πρεπει αν κανω αλλαγη νερου ?

Έγινε επεξεργασία - Γεωργια12
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μια χαρα ειναι (οπως παντα δηλαδη).

κατι παραξενο που κανει ειναι πως πηγαινει κοντρα στη ροη του φιλτρου. δεν ξερω αν το κανει για παιχνιδι ή κατι τετοιο...

εξω και διπλα απο το ενυδρειο εχω βαλλει ενα πανι και στερεωσα τις λαμπες. καθεται με μεγαλη ευχαριστηση και λιαζεται χωρις να θελει να φυγει. οποτε το εκμεταλευομαι κι εγω και της βαζω εκεινη την ωρα τις σταγονες.(αν θυμαμαι καλα μου ειχατε πει και παλαιοτερα οτι για τις σταγονες πρεπει να εχω και λαμπα)

α και κατι ακομα...τα καθαρα λιτρα νερου ειναι περιπου 25.καθε ποτε θα πρεπει αν κανω αλλαγη νερου ?

Καθε μια βδομαδα θα ειναι κομπλε!

Αν θυμαμε καλα 1 χελωνα εχεις μεσα στην χελωνιερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια ειμαι πολυ χαρουμενη !!!!!

(επεστρεψα εδω μετα απο πολυ καιρο γιατι δεν ειχα τιποτα καινουργιο να σας πω..)

χθες (παγκοσμια μερα χελωνας, τι συμπτωση ) αρχισε να υποχωρει καπως το πυον απο το ενα ματι της χελωνας. και σημερα μετα απο λιγο τριψιμο βατονετας με το http://zoopolispetshop.gr/shop/index.php?route=product/product&product_id=73 (totrivet eye)

εφυγε απο το ενα ματι !!! :wootwoot:

χαρηκα παρα πολυ...μετα απο τοσο καιρο ειδα και κατι θετικο :bigemo_harabe_net-77:

ολα ειναι μια χαρα, βλεπει καλα...βεβαια εχει μεινει και ενα κοματακι που πρεπει να φυγει ακομα για να καθαρισει εντελως. το αλλο ματι δεν εχει καθαρισει ακομα καλα αλλα αρχισε να αραιωνει,

οταν βρω ευκαιρια θα ανεβασω και φωτογραφια απο τα ματια της(δεν ξερω αν θα φαινεται) και απο το ενυδρειο...

επισης θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τη βοηθεια και το ενδιαφερον σας...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι πολυ χαρουμενη !!!!!

(επεστρεψα εδω μετα απο πολυ καιρο γιατι δεν ειχα τιποτα καινουργιο να σας πω..)

χθες (παγκοσμια μερα χελωνας, τι συμπτωση ) αρχισε να υποχωρει καπως το πυον απο το ενα ματι της χελωνας. και σημερα μετα απο λιγο τριψιμο βατονετας με το http://zoopolispetshop.gr/shop/index.php?route=product/product&product_id=73 (totrivet eye)

εφυγε απο το ενα ματι !!! :wootwoot:

χαρηκα παρα πολυ...μετα απο τοσο καιρο ειδα και κατι θετικο :bigemo_harabe_net-77:

ολα ειναι μια χαρα, βλεπει καλα...βεβαια εχει μεινει και ενα κοματακι που πρεπει να φυγει ακομα για να καθαρισει εντελως. το αλλο ματι δεν εχει καθαρισει ακομα καλα αλλα αρχισε να αραιωνει,

οταν βρω ευκαιρια θα ανεβασω και φωτογραφια απο τα ματια της(δεν ξερω αν θα φαινεται) και απο το ενυδρειο...

επισης θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τη βοηθεια και το ενδιαφερον σας...

Μπραβο Γεωργια!

Χαρουμενα νεα!

Καλη ποιοτητα νερου σταθερες συνθηκες καλη τροφη + βιταμινες λιγο φαρμακο και ολα θα γινουν μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας... θα ηθελα να σας δειξω ορισμενες φωτογραφιες απο το ενυδρειο και την προοδο της χελωνας μου.θα ανεβασω κι αλλες απλα μεχρι τοτε δειτε αυτες.

σε ορισμενες δειχνω τα ματια της, ελπιζω να φαινεται :

004wfx.jpg

002nlz.jpg

005hpm.jpg

007fku.jpg

008cxk.jpg

011jtq.jpg

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
εμφάνιση φωτογραφιών
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου ;)...αλλα να ξες η χελωνα σου εχει pyramiding

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία, το ενυδρείο είναι πολύ καλό έτσι λιτό και απέριττο που είναι... Την θεραπεία στα μάτια της την συνεχίζεις???

@Γιώργο,δεν είμαι σίγουρος για τον πυραμιδισμό....Αν το ζώο είναι μικρό σε ηλικία και οι φολίδες είναι ακόμη στην ανάπτυξη, δικαιολογείτε οι 2-3 ραχιαίες (που ενώνουν με μια νοητή γραμμή το κεφάλι με την ουρά) να είναι λίγο εξογκωμένες όπως φαίνονται στην 5 και 6 φωτό

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω...υπαρχουν κσι ζωα που εχουν πιραμιδισμο πριν τον 1 χρονο.....τελος παντον εχει δεν εχει πιραμιδισμο μην το παρακανεις με την πρωτεινη και βαλε τα λαχανικα στη διατροφη του....καποιοι αμερικανοι τους εδιναν μαρουλι απο τον δευτερο μινα *.* παρολα αυτα το ζωο σου ειναι μικρο και χρειαζεται πολυ πρωτεινη...προσεχε ομως μην το παρακανεις....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...