Jump to content

Dry Start Method Project


rastafarian

Recommended Posts

Φανταστική δουλειά!!!!!!!!!! Μπράβο ρε Κώστα. Άντε, περιμένουμε φωτογραφίες.

Ευχαριστω Σταματη!

Λογικα οι επομενες φωτογραφιες θα ειναι με γεματο ενυδρειο!:)

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ όμορφο Κώστα.Έγινε καλή δουλειά !!!!!!!!!!!!!!!

Με το καλό και το γέμισμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Μανο!

Μου λειπει να παρω ενα φιλτρο.Εχει κανεις εμπειρια με τα eheim Liberty?

Link to comment
Share on other sites

Έκανε δουλειά ο βήχας μου τελικά!!

Έχει γίνει πολύ ωραίο μάστορα μου :D :D

Eλπίζω να γεμίσει σύντομα με όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα προσαρμογής ;)

Aν χρειάζεσαι φιλτράκι για να ξεκινήσεις και μέχρι να καταλήξεις σε κάποιο κρεμαστό υπάρχει

διαθέσιμο ένα εσωτερικό το οποίο κάθεται . . .

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ευχαριστω ρε φιλε και για την προσφορα φιλτρου αλλα και για το pogostemon.

Βασικα απο εσωτερικα φιλτρα ειμαι πληρης,εχω κανα 2 που καθονται.:)

Link to comment
Share on other sites

Να μην με ευχαριστείς για τίποτα!!

Ας μην ξεχνάμε οτι αυτή είναι η ουσία του forum,να βοηθάμε ο ένας τον άλλον όπου και όπως μπορούμε!

Αν το βάλουν αυτό καλά όλοι στο μυαλό τους θα δουλεύουν όλα ρολόι.

Πλάκα πλάκα το pogostemon έπιασε πολύ χώρο και το είχα για λίγο :D

Link to comment
Share on other sites

Να μην με ευχαριστείς για τίποτα!!

Ας μην ξεχνάμε οτι αυτή είναι η ουσία του forum,να βοηθάμε ο ένας τον άλλον όπου και όπως μπορούμε!

Αν το βάλουν αυτό καλά όλοι στο μυαλό τους θα δουλεύουν όλα ρολόι.

Πλάκα πλάκα το pogostemon έπιασε πολύ χώρο και το είχα για λίγο :D

Αφου στο ειπα ρε συ οτι ειναι υπεραρκετο.Να φανταστεις οτι εβαλα εκει που ηθελα και μου περισσεψε και εβαλα και σε αλλα σημεια για να μη παει χαμενο.:P

Ασε που η bba που ειχε πανω σχεδον εξαφανηστικε.:)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ακόμα κοιτάζω τις φωτογραφίες και προσπαθώ να καταλάβω τι του έχεις κάνει. . .

Αν θυμάμαι καλά 3-4 ριζούλες σου έδωσα και αυτό μοιάζει σαν να έχει καμιά δεκαριά :)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ακόμα κοιτάζω τις φωτογραφίες και προσπαθώ να καταλάβω τι του έχεις κάνει. . .

Αν θυμάμαι καλά 3-4 ριζούλες σου έδωσα και αυτό μοιάζει σαν να έχει καμιά δεκαριά :)

Οι 3-4 ριζουλες που μου ειχες δωσει,ειχαν και παρακλαδια με φυτα.Τα εκοψα λοιπον αυτα τα παρακλαδια και εβγαλα και αλλα φυτα.Οπωτε τα 3-4 δικα σου εγιναν καμια 10αρια φυτακια. ;)

edit μολις τα μετρησα και ειναι 17..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Οι 3-4 ριζουλες που μου ειχες δωσει,ειχαν και παρακλαδια με φυτα.Τα εκοψα λοιπον αυτα τα παρακλαδια και εβγαλα και αλλα φυτα.Οπωτε τα 3-4 δικα σου εγιναν καμια 10αρια φυτακια. ;)

edit μολις τα μετρησα και ειναι 17..

:waaa: Δεν παίζομαι τελικά!!Μου είχε μείνει από το προφίλ του οτι πολλαπλασιάζεται μόνο με δρομείς. . .

Μου άνοιξες δουλειά τώρα αλλά μου άρεσε. . . :bow: :bow:

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει όμορφο το λιβάδι!Σαν άσχετος εγώ δεν ξέρω τι είδη και πόσα έχεις,αλλά φαίνονται ωραία!Τώρα η cuba ποια είναι δεν ξέρω...εγώ μια κούβα ξέρω.....και πέφτει μακριά!:P

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

:waaa: Δεν παίζομαι τελικά!!Μου είχε μείνει από το προφίλ του οτι πολλαπλασιάζεται μόνο με δρομείς. . .

Μου άνοιξες δουλειά τώρα αλλά μου άρεσε. . . :bow: :bow:

Ο κυριος τροπος ειναι με δρομεις αλλα αν κοψεις τα παρακλαδια παλι γινετε δουλεια.Ετσι το διαιρεσα και εβγαλα ολα αυτα.

Έχει γίνει όμορφο το λιβάδι!Σαν άσχετος εγώ δεν ξέρω τι είδη και πόσα έχεις,αλλά φαίνονται ωραία!Τώρα η cuba ποια είναι δεν ξέρω...εγώ μια κούβα ξέρω.....και πέφτει μακριά! :P

Ευχαριστω ρε συ.Η cuba ειναι το γρασιδι.Μεσα εχω 3 ειδη φυτων αυτη τη στιγμη και μολις γεμισει θα μπει αλλο ενα το οποιο θα ειναι το κεντρικο φυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχουμε κανα νεο??? :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο μπραβο!Εντυπωσεις απ το φλουριντ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Το ενυδρειο γεμισε πριν μερικες μερες!Το γεμισα και το αδειασα 4 φορες γιατι ειχαν πεσει πολλα λιπασματα αλλα επειδη μου εβγαλε πολυ λασπη το flourite.

Εριξα και ενα κλαδεματακι σε σχεδον ολα τα φυτα για να παρουν τα πανω τους τωρα που ειναι εντος νερου.Εχω ξεκινησει χωρηγηση excel και γενικου λιπασματος και απο φωτισμο αυτη τη στιγμη τρεχει με μια λαμπα οικονομιας 40 βατ και 6500Κ και με μια λαμπα par με λεντ 7 βατ απο τα οποια καποια ειναι 6500Κ και καποια 3500Κ.

Εντιπωσεις απο το flourite μεχρι τωρα ειναι θετικες,το μονο αρνητικο ειναι οτι ειναι λιγο δυσκολο στο φυτεμα.

Φωτογραφιες μη ζητησετε ακομα,μου λειπει ενα φυτο για αν συμπληρωσω το παζλ,μολις το βρω θα βγαλω φωτο.:)

Link to comment
Share on other sites

Αναμενουμε! :thumbsu:

Ξεθολωσε?

Link to comment
Share on other sites

λαμπα οικονομιας 40 βατ και 6500Κ

Τι λαμπα οικομιας ειναι αυτη? :bigemo_harabe_net-66:

Εγω εχω 28 watt για 3 ενυδρειακια.... με δυσκολα φυτακια...

Tι φυτάκι σου λείπει? Μηπως δουμε και φωτο.... :P

Link to comment
Share on other sites

λαμπα οικονομιας 40 βατ και 6500Κ

Τι λαμπα οικομιας ειναι αυτη? :bigemo_harabe_net-66:

Εγω εχω 28 watt για 3 ενυδρειακια.... με δυσκολα φυτακια...

Tι φυτάκι σου λείπει? Μηπως δουμε και φωτο.... :P

αχαχαχαχααχααχαχαχαχ.

Λαμπα οικονομιας ρε Νικολα,κλασικη λαμπα και τωρα δοκιμαζω και μια λαμπα par με λεντ.

Μου λειπει το micranthemum micranthemoides που θα μπει πισω απο τις πετρες στη γωνια.

Link to comment
Share on other sites

Ματακιδες...σας βαζω μερικες φωτο να δειτε πως εξελησετε αν και δεν ειναι ετοιμο ακομη.Οπως θα δειτε εχουμε μερικες απολειες απο τη cuba οταν γεμισε νερο το ενυδρειο,καποια σημεια εγιναν καφε-κιτρινα αλλα αρχιζουν και συνερχονται.Δεν την εχω κλαδεψει ακομα καθολου.Απο την ημερα που το γεμισα εχω ξεκινησει την χορηγηση γενικου λιπασματος 0,5ml καθε μερα,1,5ml excel καθε μερα και 2-3 σταγονες σιδηρο 2 φορες την εβδομαδα.Αλγη δεν εχει εμφανιστει καθολου μεχρι στιγμης.Μου λειπει ακομα ενα φυτο,το micranthemum micranthemoides το οποιο θα μπει πισω απο τη μεγαλη πετρα στη γωνια.

DSCN4254.jpg

DSCN4255.jpg

DSCN4256.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο! Που να πάρει την τελική του μορφή! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! :)

Εχει δουλιτσα ακομα αλλα θα το καταφερω σιγα σιγα!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο

Άντε να βρεις και το τελευταίο φυτό

που θες

Και η Cuba να γίνει χαλί ;)

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να μου λες η dry start δεν αξιζει, σαν το co2 δεν υπαρχει ...

Πολυ καιρός με μικρη αναπτυξη. Ισως φταει και η θερμοκρασία, αλλα και πάλι , δεν θα το δοκιμαζα ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...