Jump to content

Dry Start Method Project


rastafarian

Recommended Posts

αχαχαχαχαχ κατι γινετε αλλα παει αργα.Υποψιαζομαι πως φταιει οτι δεν εχω καλη θερμοκρασια δοματιου..

Τι εννοείς τα έχεις σε ζεστό δωμάτιο ή σε παγωμένο;

Link to comment
Share on other sites

Εεεεε ειναι στους 18 το δωματιο...πιστευω οτι αν ηταν 3-4 βαθμους πιο πανω θα ηταν καλητερα απο θεμα αναπτυξης.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Στουε 18 δεν την παλευεις εσυ, πως θες να την παλεψουν αυτα; :bigemo_harabe_net-132:

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Να προτεινω μια ξυλοσομπα; Χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Και εκει στο Μενιδι θα κατεβαζει κρυο η Παρνηθα... Αστα!

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζει η ατιμη...αλλα νταξει θα την παλεψουμε,υπομονη και ολα θα γινουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπω και εγώ στην παρέα αυτών που περιμένουν update photo. Μπράβο rastafarian, λογικά θα γίνει τελειο

Link to comment
Share on other sites

Απο πειραματα που κανω σε emersed, Ειδα οτι με μια λαμπα οικονομιας και με μια uvB θερμοτητας αναβαζεις την θερμοκρασια σε επιπεδα που εχεις πολυ καλη αναπτυξη....

Ειναι λιγο τσιμπιμενες οι τιμες τους, γιατι ειναι για τεραριουμ, αλλα βρηκα στο σουπερ μαρκετ, αλογονου που κανουν παρομοια δουλεια και κανουν 3-4 ευρω....

Απλα το προτηνω μηπως κανεις κανα πειραμα τωρα και δεις διαφορα....

Απλα κανω καμια προτασει :-)

Link to comment
Share on other sites

Αλογονου λες για να ανεβασω την θερμοκρασια μεσα στο ενυδρειο?Και πως θα περασω το φωτιστικο με την λαμπα μεσα στο ενυδρειο αφου απο πανω ειναι κλειστο με μεμβρανη?

Edit: Ειχα ενα φωτιστικο γραφειου με λαμπα αλογονου και το εβαλα.Απο πανω το σκεπασα με την μεμβρανη και θα το δοκιμασω να δω τι θα γινει.Δεν το ειχα σκεφτει αυτο τοσο καιρο.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ετσι, σκεπασε και το φωτιστηκο, πιστευω και κανα 2 βαθμους να ανεβει κατι θα γινει, εμενα οι ανουμπιες ειχαν παρει τα πανω τους και ειχα μια οικονομιας και μια για τεραριουμ...τρελη διαφορα(3 βαθμους πανω)

Μεχρι που εβαλα θερμοστατη και πλεον πετανε νεο φυλο καθε 3 μερες περιπου :-Ρ

Link to comment
Share on other sites

Ετσι, σκεπασε και το φωτιστηκο, πιστευω και κανα 2 βαθμους να ανεβει κατι θα γινει, εμενα οι ανουμπιες ειχαν παρει τα πανω τους και ειχα μια οικονομιας και μια για τεραριουμ...τρελη διαφορα(3 βαθμους πανω)

Μεχρι που εβαλα θερμοστατη και πλεον πετανε νεο φυλο καθε 3 μερες περιπου :-Ρ

Θα το δοκιμασω και θα δω τι θα γινει.

Καλα θερμοστατη σε emersed πως εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βαλει χωμα αλλα νερο, γυρω στους 5 ποντους και χωραει ισα ισα ο θερμοστατης.....

Σε λιγες μερες θα αλλαξω setup και θα παω σε μεγαλητερο ενυδρειο με emersed για λογους χωρου και να μπορω να βαλω φιλτρακι για καλητερη κυκλοφορια και ισοροποια....

Πρεπει να το κανω παρουσιαση καποια στιγμη :-/

Τεσπα σορυ για το οφ τοπικ.. Ελπιζω να κανεις δουλεια με δυο λαμπες(η μια αλογονου)...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βαλει χωμα αλλα νερο, γυρω στους 5 ποντους και χωραει ισα ισα ο θερμοστατης.....

Σε λιγες μερες θα αλλαξω setup και θα παω σε μεγαλητερο ενυδρειο με emersed για λογους χωρου και να μπορω να βαλω φιλτρακι για καλητερη κυκλοφορια και ισοροποια....

Πρεπει να το κανω παρουσιαση καποια στιγμη :-/

Τεσπα σορυ για το οφ τοπικ.. Ελπιζω να κανεις δουλεια με δυο λαμπες(η μια αλογονου)...

Για καντο να το δουμε.Τα φυτα να φανταστω τα εχεις σε γλαστρακι φυτεμενα και οχι σε χωμα (αφου δεν εχεις)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα επειδη δεν πραλαβα ακομα να ψαξω για γλαστρακια, τα εχω σε κομενα πλαστικα ποτηρια μιας χρησης με τρυπες να περναει το νερο....

Αυριο εχω ρεπο, επειδη το αλλαξα το ενυδρειο, θα κανω καποιες επεμβασης ακομα που θελω και θα το κανω παρουσιαση το ειδη υπαρχων θεμα που εχω στα emersed :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν σας εχω ξεχασει,απλα τη φωτογραφικη μου την εχει ενας φιλος,με την πρωτη ευκαιρια θα εχετε νεες φωτογραφιες.

Να σας πω οτι εχουμε εμφανη αναπτυξη της cuba αλλα θελω λιγο καιρο ακομα για να καλυφθει ολος ο βυθος.

Link to comment
Share on other sites

δικαιολογίες όπως πάντα.χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το project δεν το ειχα δει εχω ενυδρειο 16 λιτρα και φωτιστικο βαρβατο μας βαζεις στην μπριζα.

Link to comment
Share on other sites

Rasta ειδες διαφορα με την δευτερη λαμπα;;

Αγγελε,σιγουρα εκανε δουλεια αυτο που μου ειπες αλλα εβαλα και ενα αεροθερμο στο δοματιο που εχω το ενυδρειο και ανεβηκε και λιγο η θερμοκρασια γενικοτερα.Αλλα ναι πιστευω εκανε δουλιτσα η λαπμα.

Ωραιο το project δεν το ειχα δει εχω ενυδρειο 16 λιτρα και φωτιστικο βαρβατο μας βαζεις στην μπριζα.

Αντε τι περιμενεις,δοκιμασε το.Απο μενα τα περιμενετε ολα? :P

Link to comment
Share on other sites

μολις μπουνε οι γαριδες στο 200λιτρο θα το επιχειρησω και εγω . εγω εχω και μια σακουλα

gf4nIbT.pngθα μπορω να το χρησιμοποιησω?

http://www.youtube.com/watch?v=tawfPF20ww8

και αυτο ειναι το ενυδρειακι με το φωτισμο που εχω . σορρυ αν χαλαω το π[οστ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...