Jump to content

Dry Start Method Project


rastafarian

Recommended Posts

Ξεχασα να σας πω οτι το ενυδρειο σκεφτομαι να το κανω 30 μηκος,30 πλατος και 25 υψος.Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν κύβος δηλαδή δεν ξέρω αλλά εγώ αντιπαθώ τους κύβους :)

Προτιμώ τα μακρόστενα πχ 40Χ25Χ25

60Χ30Χ30 αυτήν την διάσταση την θεωρώ ιδανική μπορείς να κάνεις μια όμορφη διαμόρφωση ενώ συνάμα τα έξοδα συντήρησης είναι πολύ μικρά.

Μην ξεχνάς με την διαμορφώσει που σκοπεύεις να κάνεις στην τελική θα σου μείνουν 10 λίτρα καθαρό νερό στον κύβο σου

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι τους συμπαθω τους κυβους,εχω ηδη 2.Σκεφτικα για κυβο γιατι θα παιξω με φωτιστικο γραφειου και το φως θα διαχεεται καλητερα σε ενα σχεδον τετραγωνο ενυδρειο απ οτι σε ενα μακροστενο αφου η λαμπα θα ειναι στη μεση.Εναλακτικα θα μπορουσα να το κανω 40χ30χ30 και διαλεγω 30 πλατος για να μπορεσω να κανω και τις κλησεις.Η αριστερη πετρα δεν θα μπει και θα γινει μονο η πλαγια.Αλλα δεν μου ειπατε,σας αρεσει το aquascape?Το diy υποστρωμα θα δουλεψει μ αυτες τις κλησεις που θα δωσω?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το scape και προσωπικα θα το δοκιμαζα και με Diy υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρικ στη δευτερη φωτο μπορεις να δεις απο το πλαι το παχος του χαλικιου που υπαρχει σε εκεινο το σημειο για να φτιαχτει η πλαγια,πιστευει οτι μ αυτες τις διαβαθμισεις του βυθου θα δουλεψει το diy υποστρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εαν ειναι μαζεψε καθαρο φυλλοχωμα, κοσκινισμα και να ειναι καλα χωνεμενο. Αλλως πας σε ετοιμη λυση βιολογικης προελευσεως χωρις λιπασματα και διαφορα προσθετα. Καλο ειναι να το αναμιξεις με καποιο αδρανες υλικο οπως αμμο ή λεπτοκοκκο ζεολιθο ακομα καλυτερα μια που βοηθα σε πολλους τομεις. Απο πανω περα απο το χαλαζιακο χαλικι, πολυ καλο υλικο ειναι καποιο πολυ ψιλο ηφιαιστογενες χαλικακι επισης μονο που θα σου προτεινα να ειναι λιγο ποιο χοντρη η στρωση σε αυτη την περιπτωση. Μην το φοβασε το DIY δοκιμασε το και οταν με το καλο περασει το σταδιο ωριμανσης τοτε θα καταλαβεις και τις χαρες του.

Επισης στο μειγμα μπορεις να βαλεις και λιγο φυτοχωμα για λιγο περισσοτερο αργιλωδες στοιχεια και σιδηρου στο ολο μειγμα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Να ου πω Ρικ,επειδη αυτα να τα μαζεψω εδω στην Αθηνα το βλεπω δυσκολο,μπορω να παω σε καποιο φυτοριο και να τα αγορασω?Μιλαω για το φυλλοχωμα και το φυτοχωμα που γραφεις.Αν ναι,ξερεις μαρκες που μπορω να παω να τις ζητησω η κατατοπισε με για το πως μπορω να τα ζητησω γιατι ειμαι ασχεος και μπορει να κανω καμια βλακεια!Αμμο εχω που μπορω να βαλω αναμεσα τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο μερος οπου ειναι πολυ ψιλο θα εβαζα μονο αμμο και απο επανω μετα την στρωση του μειγματος συν την τελικη επιφανιακη στρωση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο μερος οπου ειναι πολυ ψιλο θα εβαζα μονο αμμο και απο επανω μετα την στρωση του μειγματος συν την τελικη επιφανιακη στρωση.

Αν καταλαβα καλα λες στην πισω γωνια που εινα το ψηλο μερος του aquascape,να βαλω κατω αμμο,μετα το diy υποστρωμα και μετα το χαλικακι?Την αμμο λες να την βαλω ετσι ωστε να φτιαξω το υψωμα ωστε να μη χρειαστω πολυ υποστρωμα εκει αλλα και για να δουλεψει καλητερα?

Link to comment
Share on other sites

Ενα παραδειγμα

http://www.protypafytoria.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=yagendoo_VaMazing_zoom2.tpl&product_id=307&category_id=26&option=com_virtuemart&Itemid=376

Κοιτα να ειναι γενικης χρησης μην παρεις κανενα πολυ οξινο ή πολυ αλκαλικο.

Το καλο με το φυλλοχωμα ειναι πως δεν ειναι μπομπα ή πολυ πλουσια αλλα εχουν το καλο οτι δουλευουν σαν μια μπαταρια και αποθηκη θρεπτικων.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ενα παραδειγμα

http://www.protypafy...mart&Itemid=376

Κοιτα να ειναι γενικης χρησης μην παρεις κανενα πολυ οξινο ή πολυ αλκαλικο.

Το καλο με το φυλλοχωμα ειναι πως δεν ειναι μπομπα ή πολυ πλουσια αλλα εχουν το καλο οτι δουλευουν σαν μια μπαταρια και αποθηκη θρεπτικων.

Τι ειναι αυτο που μου εστειλες γιατι δεν το καταλαβα! :P

Δηλαδη θα παω στο φυτοριο και θα του πω να μου δωσει ενα φυλλοχωμα γενικης χρησης?Θα καταλαβει η θα μου δωσει οτι ναναι?

ΥΓ ακυρο τωρα το βλεπω αυτο που εβαλες!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα λες στην πισω γωνια που εινα το ψηλο μερος του aquascape,να βαλω κατω αμμο,μετα το diy υποστρωμα και μετα το χαλικακι?Την αμμο λες να την βαλω ετσι ωστε να φτιαξω το υψωμα ωστε να μη χρειαστω πολυ υποστρωμα εκει αλλα και για να δουλεψει καλητερα?

Η αμμος απο μονη της δεν προσφερει και πολλα μια που ειναι αδρανες υλικο και δευτερων εαν δεν υπαρχουν οργανικα δεν υπαρχει και ιδιαιτερος φοβος ανοξικων περιοχων λογο μεγαλου υψους υποστρωματος με καποιο κίνδυνο για τα ζωντανα μας. Υπαρχουν και αλλες τακτικες στο μυαλο μου αλλα δεν θελω να σε μπερδεψω και εκτος αυτου εν θελω να σε βαλω σε τυχων περιπέτειες αφου εσενα σε ενδιαφερει κυριως το γρασιδι και οχι καποιο φυτο με ιδιαιτερο ανεπτυγμένο ριζικο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με ενδιαφερει το γρασιδι οπως λες και να δω ποσο καλα θα καταφερω να το αναπτυξω με την dry start.Ισως βαλω και ενα φυτο stem στη θεση της αριστερης πετρας που δεν θα μπει,εκει στη γωνια,για να κρυψω και τον θερμοστατη που θα ειναι εκει.

Οπωτε θα δοκιμασω και το diy υποστρωμα,ειναι ευκαιρια!Ειπαμε για το φυλλοχωμα να ειναι γενικης χρησης,για το φυτοχωμα τι να προσεξω?

Link to comment
Share on other sites

Στο jumbo εχει φυτοχωμα που γραφει επανω και potting soil, με 2 ευρω εαν θυμαμε καλα.

Εγω με αυτο το αναμειξα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Συνηθως τα ποιο πολλα βιολογικα φυτοχωματα ειναι και εμπλουτισμενα με λιπασματα. Εαν βρεις καποιο χωρις προσθετα ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα τσεκαρω αυτο που λες στο jumbo και αν ειναι θα παρω το ιδιο,αφου λες οτι εισαι ευχαριστιμενος!:)

Link to comment
Share on other sites

Το χωμα θα ειναι οκ για τις γαριδες αφου απο πανω θα εχει χαλικακι,θα ειναι σαν να βαζω υποστρωμα εμποριου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,ψαχνοντας τωρα στο ιντερνετ επεσα πανω σε ενα αρθρο της Dianna Walstad η οποια δοκιμασε την dry start με diy υποστρωμα και πηγε πολυ καλα.Μαλιστα γραφει οτι αναμεσα στο υποστρωμα ειχε τριψει ταμπλετες λιπασματος οι οποιες βοηθησαν τα φυτα της.Λεει ενδιαφεροντα πραγματα και εξηγει πως εκανε το πειραμα,πραγμα που θα με βοηθησει στο δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κατεβασει ολο το βιβλιο της με Torent, πολυ ενδιαφερων βιβλιο και κατα καποιο τροπο ηταν και ο λογος που αρχισα με Diy υποστρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα για την εποχή της ήταν μπροστά κάποια από αυτά που λέει ισχύουν ακόμη, γενικά όμως έχει προχωρήσει ο βυθός DIY. Όσους τρόπους και να διάβασα και που εν μέρει δοκίμασα πάντοτε τα αποτελέσματα ήταν θετικά.

Οπότε Κώστα μην χολοσκάς αν πετύχει ο DIY βυθός ή όχι, σίγουρα θα πετύχει.

Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη εχετε γι αυτο με τις ταμπλετες στο υποστρωμα?Να το δοκιμασουμε και εμεις?Επεισης λεει οτι καποια στιγμη,πριν γεμισει τα ενυδρεια της με νερο (ειχε φτιαξει 2 με τη DSM) ειδε οτι η cuba ειχε κιτρινισει λιγο και ετριψε μια ταμπλετα μεσα σε λιγο νερο το οποιο το εριξε μεσα στο υποστρωμα με αποτελεσμα τα φυτα να επανελθουν.Χρησιμοποιουσε νερο για να βρεχει το υποστρωμα,ειτε απο αλλο ενυδρειο με ψαρια ειτε με προετοιμασμενο νερο με αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω εγώ για την κουβα που την πασπατεύω πολλά χρόνια τώρα αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το φυτό λίγο πολύ αδιαφορεί για τον βυθό δώστου CO2 μπόλικο φώς και νορμάλ λίπασμα στην στήλη νερού και θα μεγαλώνει. Αυτήν την στιγμή η δικιά μου αναπτύσσετε σε ένα απλό χαλικάκι χωρίς υπόστρωμα ταμπλέτες και τα συναφή. Για αν καταλάβεις αν το υπόστρωμα που έκανες είναι καλό ή όχι πρέπει να επιλέξεις φυτά που τα είναι απαραίτητος ένας καλός βυθός.

Τώρα πρέπει να φύγω αργά το απόγευμα αν θέλεις μπορώ να σου πως τη έκανα εγώ με τον δικό μου DIY υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια να μου πεις τι εκανες με το δικο σου diy υποστρωμα.

Απλα με προβληματιζει λιγο οτι επειδη το ενυδρειο θα τρεχει χωρις νερο,αναγκαστικα το φυτο θα τρεφεται μονο απο τις ριζες,αρα απο το υποστρωμα,δεν ειναι το ιδιο οπως οταν εχουμε νερο και οταν βλεπουμε καποια ελειψη ριχνουμε το υγρο λιπασμα μας και ειμαστε οκ.Αν δουμε στην περιπτωση μου οτι το φυτο εχει καποια ελειψη τι κανουμε?Μπορουμε να βαλουμε σε λιγο νερο μερικες σταγωνες υγρου λιπασματος και να το ψεκασουμε?Μπορουμε να κανουμε οτι και η Walstad σπαζοντας ταμπλετες μεσα σε νερο και ριχνοντας τις στα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν μιλάμε για την κουβα μπορείς να την μεγαλώσεις εκτός νερού μόνο σε χαλίκι αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι η κλείσει του ενυδρείου σου.

Αν βάλεις την κούβα μόνο μπροστά τότε απλά ανακατεύεις λίγο υγρό λίπασμα με το νερό και το ρίχνεις μέσα, αυτός ή άλλος η στάθμη του νερού σε αυτήν την περιπτώσει πρέπει να είναι ελαφρός κάτω από το φυτό οπότε το φυτό απορρόφα της έτυμες διαλυμένες ουσίες που έχει το νερό.

Ένα αυτοσχέδιο υπόστρωμα που έκανα ήταν απλό και με πλήρες επιτυχία, βασικά δεν το έκανα εγώ αλλά το πείρα έτυμο αλλά επειδή δεν προορίζετε για ενυδρεία θεωρείτε DIY.

Μιλώ για χώμα λίμνης (pond soil) δεν ξέρω αν υπάρχει και που στην Ελλάδα .

Άλλο υπόστρωμα 2 εκατοστά πυλός εμπλουτισμένος με αυτοσχέδιες ταμπλέτες λίπανσης, από πάνω λεπτόκοκκο χαλίκι και έτυμο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω γι αυτο προβληματιζομαι με το diy υποστρωμα,λογο κλησης του aquascape αλλα πιστευω οτι θα πετυχει.Αν εβαζα ενα ετοιμο υποστρωμα που δουλευει μονο του δεν θα ειχα τετοια ερωτηματικα.Ομως αν δεν το δοκιμασουμε δεν θα ξερουμε αν πετυχενει η οχι.

Το υποστρωμα στην dry start θα πρεπει να ειναι υγρο και σε καμια περιπτωση να μην κολυμπαει το φυτο μεσα στο νερο.Σε ξουβεντα που ειχα με τον Tom Barr μου ειπε οτι χρειαζομαστε υγρασια μεσα στο ενυδρειο και γι αυτο το λογο ψεκαζουμε καθημερινα και μου ειπε οτι καποιοι βαζουν ακομη και φογγερ μεσα στο ενυδρειο για να εχουν την καταλληλη υγρασια και να μη ψεκαζουν.Πιστευω οτι αν δω καποια ελειψη στη κουμπα και ριξω μερικες σταγωνες υγρου λιπασματος σε νερο και ριξω το νερο στο υποστρωμα οτι δεν θα εχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...