Jump to content

Dry Start Method Project


rastafarian

Recommended Posts

Κώστα ξέρεις την παροιμία που λέει ότι πολλές μαμές βγάζουν στραβό παιδί;

Νομίζω ότι είχαμε να πούμε το είπαμε ας πάμε από την θεωρία στην πράξει και αν αποτύχει πάλι θεώρησε το σαν επιτυχία γιατί θα ξέρεις κάτι παραπάνω και θα μπορείς μετα να προστατεύσεις τους επόμενους από παρόμοια λάθει.

Φυσικά δεν εύχομαι να αποτύχει αλλά το αντίθετο, προχώρα το λοιπόν και δώσε μας της πρώτες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα Χρηστο και αν αποτυχει το πειραμα θα ξερουμε καποια πραγματα παραπανω μετα,ισως και τις λυσεις των προβληματων που μπορει να προκυψουν στην διαρκεια του πειραματος.

Αυριο η μεθαυριο μαλλον θα κολλησω το ενυδρειο το οποιο θα γινει τελικα 40χ30χ30 και θα σας βαλω φωτογραφιες για να το δειτε.Μετα εχει σειρα το φωτιστικο και το υποστρωμα για να ξεκινησουμε σιγα σιγα το aquascaping.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο κολληθικε σημερα και οι διαστασεις του ειναι 40χ30χ30.

Ηθελα να ρωτησω κατι για το φυλλοχωμα,αυτο που ειναι για γαρδενιες κανει?

Link to comment
Share on other sites

Πολλη γενικη η αναφορα αλλα αν θυμαμε καλα οχι γιατι βασιζεται σε πολλη οξυνο φυλλοχωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε ταμπλετες ουτε μυστηρια χωματα γιατι κρυβουν παγιδες και θα πολεμας με τις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια το project δεν το εχω ξεχασει,απλα ειμαι αρρωστος και το εχω αφησει λιγο,μαλλον αυριο θα γεμισω το ενυδρειο νερο για να δω αν χανει απο καπου και στη συνεχεια θα βαψω την πλατη μαυτη.Μετα εχει σειρα η αγορα ενος φωτιστικου γραφειου και μετα τα χωματα για να φτιαξω το diy υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπον,πηγα σημερα και αγορασα φυτοχωμα για να ξεκινησω σιγα σιγα.

Πηρα ενα που λεγετε Geo Compost,πως το βλεπετε,μου κανει?

Επεισης καμια προταση για φυλλοχωμα και τι να προσεξω υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,πηγα σημερα και αγορασα φυτοχωμα για να ξεκινησω σιγα σιγα.

Πηρα ενα που λεγετε Geo Compost,πως το βλεπετε,μου κανει?

Επεισης καμια προταση για φυλλοχωμα και τι να προσεξω υπαρχει?

Μηπως ξερει κανεις να μου πει καμια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα ψαγμενο Κωστη.

Καλο ειναι ομως να δεις εαν αναφερει πουθενα για ΡΗ γιατι αν θυμαμαι καλα ο κοκκοφοινικας εχει πολυ χαμηλο ΡΗ. Βεβαια ειναι θεμα αναλογιας της ολης μιξης του συγκεκριμενου χωματος οποτε παιζει να ειναι και προς το ουδετερο στο τελος το αθροισμα ολων των υλικων που εμπεριεχει. Σε αυτη την περιπτωση και εαν το ΡΗ του παιζει σε φυσιολογικα πλαισια δεν θα προσθετα επιπλεων και φυλλοχωμα αλλα απλο φυτοχωμα κηπου χωρις προσθετα λιπασματα συν λιγο αμμο ή ζεολιθο.

Καλη συνεχεια φιλε μου............. :bigemo_harabe_net-109:

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα ψαγμενο Κωστη.

Καλο ειναι ομως να δεις εαν αναφερει πουθενα για ΡΗ γιατι αν θυμαμαι καλα ο κοκκοφοινικας εχει πολυ χαμηλο ΡΗ. Βεβαια ειναι θεμα αναλογιας της ολης μιξης του συγκεκριμενου χωματος οποτε παιζει να ειναι και προς το ουδετερο στο τελος το αθροισμα ολων των υλικων που εμπεριεχει. Σε αυτη την περιπτωση και εαν το ΡΗ του παιζει σε φυσιολογικα πλαισια δεν θα προσθετα επιπλεων και φυλλοχωμα αλλα απλο φυτοχωμα κηπου χωρις προσθετα λιπασματα συν λιγο αμμο ή ζεολιθο.

Καλη συνεχεια φιλε μου............. :bigemo_harabe_net-109:

Που εισαι ρε φιλε? Σε χασαμε!:)

Να σου πω γιατι μπερδευτικα τωρα,αυτο που πηρα δεν ειναι φυτοχωμα?

Αν δεις το λινκ με τα χαρακτηριστικα του γραφει οτι εχει ζεωλιθο μεσα,να βαλω και αλλο?

Αμμο θα βαλω σαν πρωτο στρωμα κατω.σωστα?

Για το ph θα κοιταξω αυριο αν γραφει κατι γιατι ειναι εξω τωρα..:P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,το φυτοχωμα που πηρα γραφει οτι εχει ph 5,6-6,6

Πως να κινηθω παρακατω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα μην το τυραννάς πολύ ρίχτω μέσα και φύτευε ότι και να πούμε θα είναι σε θεωρητικό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παρω και λιγο φυλλοχωμα για να το κανω μειξη αλλα δεν ξερω ποιο να παρω,εχεις καμια ιδεα εσυ?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μιας και γυρισα στη βαση μου επανερχομαι με αυτο το project.

Βεβαια το αλλαξα λιγο και μαλλον θα κανω αλλο aquascape αλλα θα χρησιμοποιησω και αλλο βυθο μιας και δεν θελω να μπλεξω με φυτοχωματα,χαλικια κτλ.

Λεω λοιπον να φτιαξω ενα iwagumi και να χρησιμοποιησω ξυλοπετρες που εχω.

Link to comment
Share on other sites

Dry Start το γύρισες σε iwagumi;

Δεν αλαλάζεις και τον τίτλο από Dry Start Method Project σε ''Το Dry Start που μεταμορφώθηκε σε iwagumi'' :bigemo_harabe_net-74:

...άντε να δούμε μέχρι να το κάνεις θα καταλήξει σε παλουταριουμ :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Dry Start το γύρισες σε iwagumi;

Δεν αλαλάζεις και τον τίτλο από Dry Start Method Project σε ''Το Dry Start που μεταμορφώθηκε σε iwagumi'' :bigemo_harabe_net-74:

...άντε να δούμε μέχρι να το κάνεις θα καταλήξει σε παλουταριουμ :bleh:

αχαχχαχαχαχαχ Dry start θα κανω παλι αλλα θα αλλαξω λιγο το aquascape και θα κανω iwagumi,η μεθοδος δεν θα αλλαξει :P

Link to comment
Share on other sites

Έλα να πάρεις εξοπλισμό από το πίκο που ξεκίνησα τα αλάτια ρε ανεπρόκοπε!Έχω τα πάντα...φίλτράκι καταράκτη,εσωτερικό φιλτράκι,θερμοστάτες,ότι θες! :P

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να το στήσει θα ξανά φύγει Ολλανδία και θα κάνει μετά Dry Start σε ολλανδικού τύπου ενυδρείο. :bigemo_harabe_net-69::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις με φαγατε! :P

Αφου ελειπα,που να το φτιαξω?

Το υποστρωμα μου λειπει που λογικα απο βδομαδα θα το εχω και ξεκιναω στησιμο,ολα τα αλλα τα εχω,φιλτρα,θερμοστατες,φωτιστικο.Υποστρωμα θελω και φυτα!:P

Link to comment
Share on other sites

Αυριο παραλαμβανω το υποστρωμα και σιγα σιγα ξεκιναω το aquascape μου.

Stay tuned...

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Άντε μας έσκασες..

Link to comment
Share on other sites

Γυρισες Ελλαδα Κώστα ; μπραβο ρε συ! Αντε να δούμε :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...