Jump to content

Dry Start Method Project


rastafarian

Recommended Posts

ναι κάπως έτσι, είπαμε γούστα είναι αυτά

Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσει η ιδεα σου παντως και γι αυτο ειπα οτι θελω ιδεες.Θα περιμενω μηπως πεσουν και αλλες ιδεες και θα δοκιμασω και την δκη σου.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορά τις μεγάλες πετρες , η δεξια θα ειναι το κετνρικό σου σημείο, πρεπει να ειναι εμφανές μεγαλυτερη απο την αριστερά...

Οι δυο μεγάλες μου αρεσουν , τα μικράκια εεε....

Τις μεγάλες μετακινησε τες αριστερα η και δεξια , εγω προτιμώ το δεξια συνηθως.. οχι στο κέντρο ομως....

Κάνε πιο μεγαλες κλισεις.. απο τι βλέπω εχει υποστρωμα μπολικο...

Αφησε μπροστα 2-3 cm , και κάνε σαν βουνακι προς την πισω δεξια μερια , οπου ειναι οι μεγάλες πέτρες για να σηκωθουν και πιο ψηλα.

Τις άλλες πετρες που εχεις μπορεις να την σπασεις και να κρατησεις τις μυτες , η ωραι κομμάτια για να φτιαξεις ενα δευτερο επιπεδο...

Παρε καμία προχειρη ιδέα ...

Οι πέτρες ειναι μπελάς.... :bigemo_harabe_net-74:

post-47325-0-16512900-1382452720_thumb.jpg

post-47325-0-95035400-1382453295_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπωτε αν καταλαβα καλα λες να κανω βουναλακι στη μια γωνια και να βαλω τις μεγαλες πετρες εκει με μεγαλητερη κλιση και απο κατω τους να φτιαξω αλλο ενα επιπεδο με μικρες,σωστα?

Μικρα κομματια εχω και αλλα που ισως κανουν,αλλιως θα σπασω απο τα μεγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,προσπαθησα να κανω αυτο που ειπατε και μου βγηκε το παρακατω.:P

Το κακο ειναι οτι στη φωτο δεν φαινετε καλα η κλιση που εχω δωσει...

DSCN4084.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο μου αρέσει πιο πολύ. Το πρωτο μου φάνηκε λίγο συμμετρικό. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο μου αρέσει πιο πολύ. Το πρωτο μου φάνηκε λίγο συμμετρικό. ;)

Εννοεις αυτο το τελευταιο που εβαλα τωρα?

Link to comment
Share on other sites

+1 για το τελευταίο στήσιμο. . .

Ίσως λίγη περισότερη κλίση μπροστά από δεξιά προς τα αριστερά . . .

Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερη κλιση λες μονο μπροστα?Φοβαμαι μηπως δεν μεινε παχος για να πιασει καλα το γρασιδι..

Link to comment
Share on other sites

Rasta για πες μου ποιο είναι το σημείο εστίασης ...

. Με αυτό ξεκινάς και προχωρας !

Ποσά εκ έχει αριστερά μπροστά χαλίκι ;

Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερη κλιση λες μονο μπροστα?Φοβαμαι μηπως δεν μεινε παχος για να πιασει καλα το γρασιδι..

Ναι ναι από την χαμηλή πλευρά να αφαιρέσεις ενα πόντο ακόμη. . .

Εκτός και αν στρώσει αυτό που βλέπω αδειάζοντας λίγο αυτά που έχουν κολλήσει σαν βουναλάκι στο αριστερό γυαλί . . .

Για το γρασίδι δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,το σημειο εστιασης ειναι η δεξια πλευρα που ειναι το βουναλακι με τις 2 μεγαλες πετρες.

Τωρα θα πω τα παχη σε ολες τις γωνιες

Μπροστα αριστερα εχει 2 ποντους,μπροστα δεξια εχει 4 ποντους,πισω αριστερα εχει 4 ποντους και πισω δεξια εχει 12.

Link to comment
Share on other sites

Οπως το έχεις στήσει η εστίαση είναι ανάμεσα στις 2 μεγάλες πέτρες , σε φυτάκι θα εστίασεις ;

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρειο ; Καλά είσαι στα 2 εκ οριακά ...

Επρεπε να πάρεις το black Sand της seachem ...

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να εστιασω στις πετρες τις μεγαλες.

Το ενυδρειο ειναι 40χ35χ30

Το black Sand πηγαινε πιο ακριβο ρε συ και δεν ειχα αλλα λεφτα και ισως να χρειαζομουν περισσοτερο απο ενα σακι...

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα οι πέτρες είναι μπελάς !

Δοκιμές να φέρεις την τέρμα δεξιά μεγάλη 5 περίπου εκατοστά από το τζαμί , ωστε να εστιαζεισ σε αυτην , την άλλη μεγάλη μετέφερε την πίσω από την πέτρα εστίασης ...

Μικράκι είναι ...

Το άλλο χαλικακι είναι πολύ μικρό γιατρό το είπα , ριζωνουν καλύτερα τα φυτα τα γκαζονακια ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυριο το πρωι θα το ξανασκαλισω και θα δοκιμασω να κανω αυτο που λες Νικο και ελπιζω να το πετυχω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,προσπαθησα να κανω αυτο που ειπατε και μου βγηκε το παρακατω.:P

Το κακο ειναι οτι στη φωτο δεν φαινετε καλα η κλιση που εχω δωσει...

DSCN4084.jpg

Τι βλέπεις στη tv το pretty bra ??? :P

Ωραίο το στήσιμο :)

Link to comment
Share on other sites

αν θες να εστιάσεις στης μεγάλες πέτρες τότε έχεις δυο επιλογές ή στήνεις της μεγάλες πέτρες πολλή κοντά την μια με την άλλη ή κρατάς μόνο μια πέτρα.

κανε τεστ με γρασίδι και με χόρτα από την φύση θα έχεις ποιο καλή εικόνα, εγώ όταν στήνω μικρά έκαμνα αυτό όπως στην φωτογραφία που ακολουθεί.

post-2663-0-74965700-1382471978_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κώστα πολύ καλύτερο το τελευταίο στήσιμο οπότε περιμένουμε με αγωνία το αυριανό..... :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Τι βλέπεις στη tv το pretty bra ??? :P

Ωραίο το στήσιμο :)

Ναι το pretty bra εδειχνε εκεινη την ωρα!:P

Χρηστο αυριο θα δοκιμασω αυτο που ειπε ο Νικος και θα δω τι θα βγει.Θα δοκιμασω να βαλω τις 2 μεγαλες πετρες κοντα μεταξυ τους και θα δουμε τι θα βγει.

Μανο,μεχρι νε βγει το τελικο σχεδιο με βλεπω να κανω πολλες δοκιμες!:P

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα είναι καλύτερο το αποτέλεσμα τώρα μένει να στίσεις και ανάλογα τα φυτά, δηλαδή εκεί που θέλεις να πέφτει το μάτι είναι η μεγάλη πέτρα, είδη πέφτει εκεί το μάτι, οπότε για να το ενισχύσεις αυτό πρέπει να προσέξεις

γύρω σε αυτήν την πέτρα πρέπει να βάλεις ένα μοναδικό φυτό που να ενισχύσει την εστίαση στο συγκεκριμένο σημείο. Αν πχ βάλεις κάτι το αξιόλογο στην αριστερή πλευρά (όπως βλέπουμε την φωτογραφία) τότε δημιουργείς δυο εστίες κάτι που λόγο μεγέθους του ενυδρείου δεν είναι και ότι καλύτερο, αν το ενυδρείο σου ήταν μεγάλο σε μήκος θα μπορούσες να έκαμνες δυο εστίες που θα επικεντρονόταν το μάτι του θεατη.

αν δεν θέλεις να βάλεις ένα μοναδικό φυτό τότε μπορείς με τα ίδια φυτά που θα έχεις σε όλο το ενυδρείο να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα, απλά κοντά στην πέτρα θα πρέπει τα φυτά να είναι ποιο φουντωμένα και όσο απομακρίνονται να μειώνετε και το φούντωμα τουλάχιστον σε ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...