Jump to content

Νεο Μελος


Recommended Posts

Παιδια καλως ηρθατε και απο μενα.Και καλη τυχη με το ενυδρειο σας .

Ομως το θεμα με την ανεμωνη σε αστρωτο ενυδρειο εμενα δεν μου αρεσει.

Ειναι μια προσθηκη που και απο προσωπικη πειρα θα σας δυσκολεψει πολυ το σωστο στησιμο του ενυδρειου σας και μονο ζημια θα σας κανει στην παρουσα φαση.Οι παραμετροι σας ειναι πολυ ασταθεις για να συντηρησουν ενα τοσο ευαισθητο πλασμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια καλως ηρθατε και απο μενα.Και καλη τυχη με το ενυδρειο σας .

Ομως το θεμα με την ανεμωνη σε αστρωτο ενυδρειο εμενα δεν μου αρεσει.

Ειναι μια προσθηκη που και απο προσωπικη πειρα θα σας δυσκολεψει πολυ το σωστο στησιμο του ενυδρειου σας και μονο ζημια θα σας κανει στην παρουσα φαση.Οι παραμετροι σας ειναι πολυ ασταθεις για να συντηρησουν ενα τοσο ευαισθητο πλασμα.

Το ξερω οτι η ανεμωνη ειναι ευαισθητη αλλα το νερο δεν το εκανα μονος μου. Το εχω αγορασει ετοιμο για να αποφυγω τα προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι η ανεμωνη ειναι ευαισθητη αλλα το νερο δεν το εκανα μονος μου. Το εχω αγορασει ετοιμο για να αποφυγω τα προβληματα

Τι εννοείς το έχω αγοράσει έτοιμο το νερό????? Εννοείς απιονισμένο από αντίστροφη όσμωση ή εννοείς από νερό ενυδρείου που τρέχει καιρό??

Link to comment
Share on other sites

Οτι νερο και να εχεις παρει Ανδρεα το προβλημα δεν ειναι εκει ουσιαστικα! Ειναι στην οριμανση του βιολογικου σου φιλτρου και γενικα του ενυδρειου σου! Το ενυδρειο εχει στρωσει ? κανεις tests ?

Πες μας μερικα πραγματακια ακομα για να τα πουμε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς το έχω αγοράσει έτοιμο το νερό????? Εννοείς απιονισμένο από αντίστροφη όσμωση ή εννοείς από νερό ενυδρείου που τρέχει καιρό??

Δεν ξερω τι ειναι το απιονισμενο η αληθεια. Μου ειπαν απο το pet shop, οτι ειναι ετοιμο θαλασσινο. Μου ειπαν οτι αφου το βαλω και δουλεψουν οι μηχανισμοι για 2-3 μερες μπορω να βαλω το live rock. Αφου γινει και αυτο για 2-3 μερες, μπορο να αρχισω να βαζω σιγα σιγα και ανεμονες. Αυτα......... Δεν ειμαι βιαστικος. Απλα ακολουθω τα βηματα που μου εχουν πει

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμωνη μπηκε στις 10 μερες απο το ξεκινημα και 3 μερες μετα απο τα 10 κιλα βραχο. Εμεις δεν βιαζομαστε καθολου (λεμε τωρα). Αυτα μας λενε, αυτα κανουμε. Τι προτηνεις στο σταδιο που βρισκομαστε τωρα? Και μιλω γεννικα (φωτοπεριοδο, ποτε να βαλουμε κι αλλο live rock.............. και οτιδηποτε μπορει να βοηθησει τιν κατασταση). Σε παρακαλουμε βοηθησε μας γιατι αποτι εχω καταλαβει εδω στη Κυπρο δεν το πολυκατεχουν το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμωνη μπηκε στις 10 μερες απο το ξεκινημα και 3 μερες μετα απο τα 10 κιλα βραχο. Εμεις δεν βιαζομαστε καθολου (λεμε τωρα). Αυτα μας λενε, αυτα κανουμε. Τι προτηνεις στο σταδιο που βρισκομαστε τωρα? Και μιλω γεννικα (φωτοπεριοδο, ποτε να βαλουμε κι αλλο live rock.............. και οτιδηποτε μπορει να βοηθησει τιν κατασταση). Σε παρακαλουμε βοηθησε μας γιατι αποτι εχω καταλαβει εδω στη Κυπρο δεν το πολυκατεχουν το θεμα.

Στην αρχή μέχρι να στρώσει το ενυδρείο και να ολοκληρωθεί ο κύκλος της αμμωνίας

αποφύγετετ το κάθε τι ζωντανό! Όσο ζωντανός και να είναι ο βράχος χρειάζεται

ένα στάδιο προσαρμογής. εγώ είμαι 1 μηνα χωρίς τπτ μεσα στο ενυδρείο

και πριν απο αυτό ο βράχος μου ήταν σε ένα κουβα με αεραντλια και κυκλοφορητή

για 1+μήνα !

Θεωρώ ότι το καλύτερο είναι να αρχίσετε κάποια στιγμή να βάλετε το "clean up crew"

σαλιγκάρια, ερημίτες και γαρίδες! για να ελένξετε τις άλγες κτλ!

Στην περίπτωσή μου ακομη και εγώ δεν ξέρω πως κρατήθηκα και δεν έβαλα μεσα ένα Domino Damsel.

Θεωρώ την αρχή για εμας τους αρχάριους το καλύτερο στάδιο να εξοικιωθούμε με τα διάφορα

tests και τις παραμέτρους του νερου.

Στην αμερική είναι πολύ διαδεμομένο να αγοράζεις έτοιμο νερό το οποίο προέρχεται από τις αλλαγές

νερού στα διάφορα ενυδρεία... και εδώ μου κάνει εντύπωση που ακόμη δεν το έχουν εφαρμόσει.

Απο ανεμώνες το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλουν πολλές απαιτήσεις όπως πολυ φώς!

Μακάρι να πάνε όλα κατ ευχήν αλλά μην απογοητευτείτε σε τυχόν απρόοπτες στιγμές!

Χαλαράααααααα και μην εμπιστεύεστε τους διάφορους πετσοπάδες καλύτερα τσεκάρετε

εδώ πρώτα την επόμενη σας κίνηση.... :bowdown:

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια σου. Απλα και εμεις ξεκινησαμε απο το πουθενα χωρις να εχουμε την καταλληλη καθοδηγηση. Αφου να σκεφτεις, ειχα ζητησει τη βοηθεια τους, να ερθουν να δουν το ενυδρειο μου, και δεν μου εδωσαν σημασια. Ετσι αναγκαστικα να την φτιαξω οπως νομιζω με οσες γνωσεις ειχα αποκτησει διαβαζοντας βιβλια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μανο αυτο δεν το ειχα υποψη μου. Μου ειχαν πει οτι εκαναν τα καταλληλα τεστ απο εκει που το αγορασα. Τωρα που εκανα το λαθος και εχω ηδη τοποθετησει το live rock, την ανεμωνη και τα μανηταρια τι γινετε?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μανο αυτο δεν το ειχα υποψη μου. Μου ειχαν πει οτι εκαναν τα καταλληλα τεστ απο εκει που το αγορασα. Τωρα που εκανα το λαθος και εχω ηδη τοποθετησει το live rock, την ανεμωνη και τα μανηταρια τι γινετε?

το νερό όταν το βάζεις μπορεί να είναι οκ αλλά απο την στιγμή

που έχεις ζωντανά στο ενυδρείο πολλές βασικές παράμετροι μεταβάλονται!

Δεν ειναι σταθερές!

Καλό είναι να προμηθευτείς κάποια υγρά τεστ για να δεις που βρίσκεσαι!

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

θα έλεγα ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας..

.. η πρόταση μου είναι να επιστρέψεις την ανεμώνη και να προσθέσεις 6-12 κιλά ζωντανό βράχο

..έχεις βάλει άμμο για υπόστρωμα ?

να εξασφαλίσεις ένα τρόπο για να αναπληρώνεις το νερό που εξατμίζεται .. αυτό πρέπει να είναι <απεσταγμενο > νερό .. και όχι βρύσης ..

να προμηθευτείς τεστ για PH , αμμωνία , ΝΟ2,ΝΟ3 , φωσφορικά .. και … ασβεστιο ,ΚΗ, μαγνήσιο , πες μας τι μάρκες τεστ βρίσκεις εκεί.. να σε βοηθήσουμε να διαλέξεις..

περιμένουμε νέα σας ..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μανο αυτο δεν το ειχα υποψη μου. Μου ειχαν πει οτι εκαναν τα καταλληλα τεστ απο εκει που το αγορασα. Τωρα που εκανα το λαθος και εχω ηδη τοποθετησει το live rock, την ανεμωνη και τα μανηταρια τι γινετε?

Δυστυχως οι συμβουλες απο τα περισσοτερα Pet-shop δεν ειναι σωστες... μιλαμε για ημιμαθια που οδηγει σε πραγματικες καταστροφες...

Με καλυψαν τα παιδια παραπανω αλλα θα σου πω και εγω, ετσι για περιληψη...

Επιστρεφεις την ανεμωνη αμεσα και την ξεχνας για αρκετους μηνες!

Ζωντανο βραχο μπορεις να βαλεις αμεσα οσο θελεις...(καλο ειναι να ειναι κουραρισμενος)

Αρχιζεις να μετρας Αμμωνια, Nitrite και Nitrate...Οταν μηδενισουν τα 2 πρωτα μας ενημερωνεις για να προχωρησουμε σιγα σιγα σε καποια ζωντανα. Φυσικα πρεπει να κανεις και ολα τα αλλα test που αναφερονται απο τον Saltasos και να μας ενημερωνεις συχνα! Υπομονη! Οταν μιλαμε για το ποτε πρεπει να βαλουμε ζωντανα (κοραλλια, ανεμωνες, ψαρια κτλ) σε νεο ενυδρειο δεν μιλαμε για μερες αλλα για μηνες!!

Διαβασε οσα περισσοτερα θεματα μπορεις εδω και σιγουρα τα αρθρα στην Κατηγορια Αρθρων Θαλασσινου ξεκινωντας απο τα 3 αρθρα "Ξεκινωντας ενα Θαλασσινο Ενυδρειο" και μετα ακουμε τις ερωτησεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Στην αμερική είναι πολύ διαδεμομένο να αγοράζεις έτοιμο νερό το οποίο προέρχεται από τις αλλαγές

νερού στα διάφορα ενυδρεία... και εδώ μου κάνει εντύπωση που ακόμη δεν το έχουν εφαρμόσει.

Αμα ειναι ετσι...Δεχομαι προσφορες :bowdown: . 300 λιτρα ανα μηνα, αντε ανα 2 και μερικες φορες μπορει να παει στα 600. Τι λετε? :bowdown: Σοβαρα μιλας απο αλλαγες? Φρεσκο νομιζω αναφερεις και οχι απο αλλαγες.

Απο ανεμώνες το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλουν πολλές απαιτήσεις όπως πολυ φώς!

Σε περιοδο στρωσιματος ανεμωνη ειναι απαγορευτικη. Καπως ετσι ξεκινησα πριν 5 χρονια και ειδα και επαθα να φερω το ενυδρειο στα ισια του. Μιλαμε για ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ κοπο οταν αρχισε η αλγη απο τον ακουραστιστο βραχο.......Μπρρρρρρ!! Πηγαινε τη πισω επειγοντος!!

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια σου. Απλα και εμεις ξεκινησαμε απο το πουθενα χωρις να εχουμε την καταλληλη καθοδηγηση. Αφου να σκεφτεις, ειχα ζητησει τη βοηθεια τους, να ερθουν να δουν το ενυδρειο μου, και δεν μου εδωσαν σημασια. Ετσι αναγκαστικα να την φτιαξω οπως νομιζω με οσες γνωσεις ειχα αποκτησει διαβαζοντας βιβλια.

Τα βιβλια ειναι ο καλυτερος τροπος για γνωση. Καμοια φορα με μια δοση εμπειριας απο το aquazone.. :lol:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρά μου, θα συμφωνήσω και εγώ με όλους τους προηγούμενους.

Το μόνο, που θα προσθέσω, είναι ότι αν ο καινούργιος βράχος, που θα προμηθευτείς, δεν είναι κουραρισμένος, τότε να μην ανάψεις τα φώτα του ενυδρείου σου, για ένα μήνα τουλάχιστον και να εξασφαλίσεις καλή και σωστή κυκλοφορία νερού.

Όπως έχω πει, πολλές φορές, καλό είναι, αυτό που κάνουμε, να γνωρίζουμε γιατί το κάνουμε .

Και αυτό το καταφέρνουμε με τη μελέτη και κατόπιν με τη συζήτηση.

Διαβασε οσα περισσοτερα θεματα μπορεις εδω και σιγουρα τα αρθρα στην Κατηγορια Αρθρων Θαλασσινου ξεκινωντας απο τα 3 αρθρα "Ξεκινωντας ενα Θαλασσινο Ενυδρειο" και μετα ακουμε τις ερωτησεις σου!

Συνυπογράφω.

Link to comment
Share on other sites

θα έλεγα ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας..

.. η πρόταση μου είναι να επιστρέψεις την ανεμώνη και να προσθέσεις 6-12 κιλά ζωντανό βράχο

..έχεις βάλει άμμο για υπόστρωμα ?

να εξασφαλίσεις ένα τρόπο για να αναπληρώνεις το νερό που εξατμίζεται .. αυτό πρέπει να είναι <απεσταγμενο > νερό .. και όχι βρύσης ..

να προμηθευτείς τεστ για PH , αμμωνία , ΝΟ2,ΝΟ3 , φωσφορικά .. και … ασβεστιο ,ΚΗ, μαγνήσιο , πες μας τι μάρκες τεστ βρίσκεις εκεί.. να σε βοηθήσουμε να διαλέξεις..

περιμένουμε νέα σας ..

Οταν λες δεν υπαρχει λογος ανησυχιας τι εννοεις? Αν αφησω την ανεμωνη η αν την βγαλω τωρα? Ναι εχω βαλει αμμο περιπου 2 εκ. οσο μου εχουν πει. Τα τεστ που υπαρχουν JBL, Tetra και νομιζω ενα δυο Sera. Τι προτηνεις? Με τα μανηταρια τι γινεται? Κανεις δεν μου εχει αναφερει τιποτα.

Έγινε επεξεργασία - Andreas & Maria
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εαν παω να αγορασω τα τεστ, να τα κανω και αν ειναι κανονικα, μπορω να αφησω το ενυδρειο οπος ειναι χωρις να βγαλω την ανεμωνη? Συγνωμη αν οι ερωτησεις μου σας φενονται χαζες αλλα οτι σκεφτομαι θελω να ρωταω για να μαθαινω.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα καθε πραμα με την σειρα.

Κανε πρωτα τα τεστ ΣΩΣΤΑ .Γραψε τα αποτελεσματα να τα δουμε και εμεις .

Αν οντως εχεις κανει λιγη ερευνα για ποιες πρεπει να ειναι οι σωστες παραμετροι σε ενα θαλασσινο να εισαι

σιγουρος οτι και μονος σου θα καταλαβεις εαν ολα ειναι καλα.

Ερωτηση .ποσες ωρες αναβεις φως και πες τι φωτα εχεις γιατι δεν προσεξα πριν.

Αλγη στο υποστρωμα εχεις καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εαν παω να αγορασω τα τεστ, να τα κανω και αν ειναι κανονικα, μπορω να αφησω το ενυδρειο οπος ειναι χωρις να βγαλω την ανεμωνη? Συγνωμη αν οι ερωτησεις μου σας φενονται χαζες αλλα οτι σκεφτομαι θελω να ρωταω για να μαθαινω.

Είμαι και εγώ κύπριος.

Σε αυτό τον χώρο υπάρχουν αρκετοί που θα σε βοηθήσουν.

Είμαι στην διάθεση σου για ότι χιαστής

Το τηλ είναι 99660885

Γιάννος Σάββα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστουμε πολυ για τιν σιμβουλη σου. Το εχουμε σκεφτει, αλλα λογω του οτι δεν εχουμε δει κατι παρομοιο, ειμαστε καπως δισταχτικοι. Μπορεις να μας βοηθησεις με καποια φωτο?

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ. Απο που εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ. Απο που εισαι?

Είμαι από Λευκωσία.

Εργάζομαι στο Ανώτερο Τεχνολογικό Ινστιτούτο.

Εσύ που σπουδάζεις?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από Λευκωσία.

Εργάζομαι στο Ανώτερο Τεχνολογικό Ινστιτούτο.

Εσύ που σπουδάζεις?

Γιάννος Σάββα

Μα σοβαρα? Κι εμεις μενουμε Λευκωσια. Εγω σπουδαζω στο Frederick αλλα η Μαρια ειναι τριτοετης στο Τεχνολογικο. Ως τι δουλευεις εσυ εκει? Δηλαδη μπορεις να ερθεις να δεις το ενυδρειο μας απο κοντα και να μας δωσεις καποιες συμβουλες (διορθωσεις) που σιγουρα χρειαζομαστε? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μα σοβαρα? Κι εμεις μενουμε Λευκωσια. Εγω σπουδαζω στο Frederick αλλα η Μαρια ειναι τριτοετης στο Τεχνολογικο. Ως τι δουλευεις εσυ εκει? Δηλαδη μπορεις να ερθεις να δεις το ενυδρειο μας απο κοντα και να μας δωσεις καποιες συμβουλες (διορθωσεις) που σιγουρα χρειαζομαστε? :lol:

Ευχαρίστως

Είμαι επιστάτης συντήρησης.

Πάρε τηλ να τα πούμε.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες δεν υπαρχει λογος ανησυχιας τι εννοεις? Αν αφησω την ανεμωνη η αν την βγαλω τωρα? Ναι εχω βαλει αμμο περιπου 2 εκ. οσο μου εχουν πει. Τα τεστ που υπαρχουν JBL, Tetra και νομιζω ενα δυο Sera. Τι προτηνεις? Με τα μανηταρια τι γινεται? Κανεις δεν μου εχει αναφερει τιποτα.

δεν υπάρχει ανησυχία αν βγάλεις την ανεμώνη… :lol:

… τα μανιτάρια πιστεύω δεν θα έχουν πρόβλημα ..

.. σε ρώτησα για την άμμο γιατί αν φτιαχτεί με <τρόπο > γίνεται και αυτή βιολογικό φίλτρο… τι άμμο έβαλες ? αραγωνίτη? είναι ολόασπρη η μοιάζει με κλασική άμμο ?

για τα τεστ τώρα θα έλεγα να παραγγείλεις τεστ tropic marine εκτός από το τεστ ασβεστίου και μαγνησίου που προτείνω salifert…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...