Jump to content

Νεο Μελος


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, πηγα πριν απο λιγο και αγορασα το ΝΟ2 και ΝΟ3 της TETRA. Τα εχω κανει και τα αποτελεσματα μου ειναι τα ακολουθα: ΝΟ2 < 0,3mg/l

NO3 περιπου 10,0mg/l

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν υπάρχει ανησυχία αν βγάλεις την ανεμώνη… :lol:

… τα μανιτάρια πιστεύω δεν θα έχουν πρόβλημα ..

.. σε ρώτησα για την άμμο γιατί αν φτιαχτεί με <τρόπο > γίνεται και αυτή βιολογικό φίλτρο… τι άμμο έβαλες ? αραγωνίτη? είναι ολόασπρη η μοιάζει με κλασική άμμο ?

για τα τεστ τώρα θα έλεγα να παραγγείλεις τεστ tropic marine εκτός από το τεστ ασβεστίου και μαγνησίου που προτείνω salifert…

Δεν ξερω ακριβως τι αμμος ειναι, παντος δεν ειναι ολοασπρη. Κοιταξε την φωτο και ενημερωσε με αν μπορεις.

Παντως τα μανιταρια εχει 4 μερες που τα εχω και εχουν μεγαλωσει συγκριτικα πολυ. Η ανεμωνη εχει βρει την θεση της και φενεται οτι ειναι μια χαρα. Εντομεταξυ κοιταξε τα αποτελεσματα των τεστ μου.

post-3184-1170089916_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως

Είμαι επιστάτης συντήρησης.

Πάρε τηλ να τα πούμε.

Γιάννος Σάββα

Ωραιο το ενυδρειο σου!! Τι ειδος ενυδρειου εχεις? Reef η μονο ψαρια? Εχω προσεξει οτι εχεις sump.. ενδιαφερομαι και εγω να την τροποποιησω σε sump αλλα δεν εχω την καταληλη εμπειρια. Αν εχεις καποιες φωτο σου που μπορουν να με βοηθησουν για το συστημα θα το εκτιμουσα πολυ. Αν μπορεις την Πεμπτη να περασω απο το Τεχνολογικο να τα πουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ακριβως τι αμμος ειναι, παντος δεν ειναι ολοασπρη. Κοιταξε την φωτο και ενημερωσε με αν μπορεις.

Παντως τα μανιταρια εχει 4 μερες που τα εχω και εχουν μεγαλωσει συγκριτικα πολυ. Η ανεμωνη εχει βρει την θεση της και φενεται οτι ειναι μια χαρα. Εντομεταξυ κοιταξε τα αποτελεσματα των τεστ μου.

Εισαι σιγουρος οτι ειναι η σωστη αμμος για θαλασσινο? Σαν απλη αμμος για γλυκο φαινετε, βεβαια μπορει και να κανω λαθος. Σαν τι την αγορασες?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα και εγω παραπανω πληροφοριες για την αμμο/χαλικακι που βλεπω...απλα για να ημαστε σιγουροι!

Οσο αφορα τα τεστ σου δειχνουν οτι ο κυκλος αζωτου δεν εχει ολοκληρωθει! Ελπιζω να εχεις διαβασει σχετικα... πηρες τεστ για Αμμωνια ?

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι ειναι η σωστη αμμος για θαλασσινο? Σαν απλη αμμος για γλυκο φαινετε, βεβαια μπορει και να κανω λαθος. Σαν τι την αγορασες?

Στο μαγαζι μου ειπαν οτι ειναι θαλασσινο, 70 ευρο πανω κατω τα 20 κιλα.

Έγινε επεξεργασία - Andreas & Maria
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα και εγω παραπανω πληροφοριες για την αμμο/χαλικακι που βλεπω...απλα για να ημαστε σιγουροι!

Οσο αφορα τα τεστ σου δειχνουν οτι ο κυκλος αζωτου δεν εχει ολοκληρωθει! Ελπιζω να εχεις διαβασει σχετικα... πηρες τεστ για Αμμωνια ?

Δεν γνωριζω περισσοτερα για την αμμο. Οχι δεν πηρα. Μου ειπαν απο το μαγαζι ( βρηκα ενα αλλο, το 2 στιν Λευκωσια) οτι αφου πηρα για ΝΟ2 Και ΝΟ3 δεν χριαζομαι αυτο για την αμμονια. Για ΝΟ2 ηταν η μικροτερη τιμη που ειχε το τεστ το <0.3. Το ΝΟ3 ηταν στο 2ο αλλα λιγο πιο ανοιχτοχρωμο και μεσα στο τεστ λεει οτι συνιστα μερικι αλλαγη του νερου

.

Έγινε επεξεργασία - Andreas & Maria
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου!! Τι ειδος ενυδρειου εχεις? Reef η μονο ψαρια? Εχω προσεξει οτι εχεις sump.. ενδιαφερομαι και εγω να την τροποποιησω σε sump αλλα δεν εχω την καταληλη εμπειρια. Αν εχεις καποιες φωτο σου που μπορουν να με βοηθησουν για το συστημα θα το εκτιμουσα πολυ. Αν μπορεις την Πεμπτη να περασω απο το Τεχνολογικο να τα πουμε.

Καλημέρα.

Η χρήση του sump σε ένα θαλασσινό ενυδρείο είναι απαραίτητη.

Η γνώμη μου είναι να μην κάνεις τίποτε άλλο μέχρι να μάθεις κάποια πράγματα.

Δεν μας είπες ακόμη τίποτε για το όλο σύστημα που διαθέτης.

Όλοι σχεδόν αρχίσαμε λάθος με αποτέλεσμα σε κάποιο στάδιο να αποφασίσουμε ότι πρέπει να ξαναρχίσουμε. Το οικονομικό κόστος είναι μεγάλο. Λίγο δύσκολο για εσάς αφού είστε φοιτητές. Δεν θέλω να σας απογοητεύσω απλά θέλω να μάθετε κάποια πράγματα τώρα που είναι νωρίς. Το δικό μου ενυδρείο στοίχισε περίπου 2,000 λίρες και να σκεφτείς ότι τα έκανα όλα μόνος μου. Sump, timers ,lighting, stand και πολλά άλλα.

Αν θέλεις να δεις την εξέλιξη του μπορείς σε αυτό το link.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=6571&st=0

Πολύ ευχαρίστως μπορείς να περάσεις από το γραφείο μου να τα πούμε.

Κερνώ καφέ.

Σου στέλνω και 2 φωτογραφίες από το sump.

Good luck. !!!!!!!!

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Η χρήση του sump σε ένα θαλασσινό ενυδρείο είναι απαραίτητη.

Η γνώμη μου είναι να μην κάνεις τίποτε άλλο μέχρι να μάθεις κάποια πράγματα.

Δεν μας είπες ακόμη τίποτε για το όλο σύστημα που διαθέτης.

Όλοι σχεδόν αρχίσαμε λάθος με αποτέλεσμα σε κάποιο στάδιο να αποφασίσουμε ότι πρέπει να ξαναρχίσουμε. Το οικονομικό κόστος είναι μεγάλο. Λίγο δύσκολο για εσάς αφού είστε φοιτητές. Δεν θέλω να σας απογοητεύσω απλά θέλω να μάθετε κάποια πράγματα τώρα που είναι νωρίς. Το δικό μου ενυδρείο στοίχισε περίπου 2,000 λίρες και να σκεφτείς ότι τα έκανα όλα μόνος μου. Sump, timers ,lighting, stand και πολλά άλλα.

Αν θέλεις να δεις την εξέλιξη του μπορείς σε αυτό το link.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=6571&st=0

Πολύ ευχαρίστως μπορείς να περάσεις από το γραφείο μου να τα πούμε.

Κερνώ καφέ.

Σου στέλνω και 2 φωτογραφίες από το sump.

Good luck. !!!!!!!!

Γιάννος Σάββα

Σε ευχαριστω παρα πολυ. Η αληθεια θελει σκεψη το θεμα. Θα ηθελα αν μπορω να αξιοποιησω τα μηχανηματα που εχω αγορασει ηδη αν ειναι δυνατο. Θα σε παρω τηλ την πεμπτη αν μπορεις να περασω να τα πουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Η χρήση του sump σε ένα θαλασσινό ενυδρείο είναι απαραίτητη.

μη το λες έτσι απόλυτα … γιατί θα βάλω τα κλάματα :bowdown: … εδώ και δυο χρόνια είμαι χωρίς. :bowdown: . τώρα το ετοιμάζω.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

μη το λες έτσι απόλυτα … γιατί θα βάλω τα κλάματα :bowdown: … εδώ και δυο χρόνια είμαι χωρίς. B) . τώρα το ετοιμάζω.. :lol:

Δεν είχες αλλά το ετοιμάζεις. :rasp::thumbup:

Δεν σου λέει τίποτε αυτό. :bowdown::)

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνοι.. B):lol: μοιάζει σαν αυτοκίνητο χωρίς τις λαμαρίνες η σαν μηχανάκι χωρίς σέλλα … η σαν μπουγάτσα χωρίς ζάχαρη :bowdown: ….

μα τι λέω..

:bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να λέμε τα πράγματα με μεγαλύτερη ακρίβεια ενώ το sump είναι πάρα πολύ χρήσιμο, βολικό και με την αύξηση του όγκου νερού συμβάλει περισσότερο στη σταθερότητα του συστήματος δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι απολύτως απαραίτητο. Μη νομίζουν κάποιοι φίλοι ότι πρέπει ντε και καλά να τρυπήσουν το παλιό τους ενυδρείο για να το κάνουν θαλασσινό. Απλά εαν υπάρχει η δυνατότητα να το βάλουμε είναι χαζό να μην το έχουμε γιατί έχει σχεδόν μόνο πλεονεκτήματα και ελάχιστα μειονεκτήματα (μεγαλύτερη εξάτμιση ? θόρυβος υπερχείλισης?)

Από την άλλη δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το ΤΟΤΜ Δεκεμβρίου 2006 στο Reef Central είναι χωρίς sump!! και είναι του φίλου manosdr. Οπότε Τάσο πρέπει να μας πεις το μυστικό πως εσείς οι Κρητικοί διατηρείτε τόσο όμορφα reef χωρίς sump :lol::bowdown: Κάτι ρίχνετε μέσα μήπως ρακί??????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σου Αντρέα. Και γώ από την Κύπρο είμαι. Απο την Λεμεσό συγκεκριμένα. Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Τελικα το ειπα κ το εκανα. Το sump μου ειναι ετοιμο :thaman:

post-3184-1174888420.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Τελικα το ειπα κ το εκανα. Το sump μου ειναι ετοιμο :thaman:

Αντρέα αυτό δεν είναι το sump αλλά η υπερχείλιση. !!!!

Στο πίσω μέρος τη έβαλες?

Είναι πλαστικό?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ανδρεά και Μαρία, Ο Βασίλης είμαι που βρεθήκαμε πριν λίγες μέρες στο Pet leaders στη Λευκωσία.

Βλέπω προχωράτε! Έτσι, να βλέπουμε και εμείς οι άσχετοι! Όταν πριν καιρό μπήκα για πρώτη φορά στο φόρουμ, νόμιζα ότι μιλούσατε διαφορετική γλώσσα εσείς του θαλασσινου! Τώρα, αργά και σταθερά αρχίζω να αποκρυπτογραφώ το τι θα πει θαλασσινό. Να τα μάθετε καλά εσείς με τηγν πείρα σας γιατί θα σας χρειαστώ στο μέλλον! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ανδρεά και Μαρία, Ο Βασίλης είμαι που βρεθήκαμε πριν λίγες μέρες στο Pet leaders στη Λευκωσία.

Βλέπω προχωράτε! Έτσι, να βλέπουμε και εμείς οι άσχετοι! Όταν πριν καιρό μπήκα για πρώτη φορά στο φόρουμ, νόμιζα ότι μιλούσατε διαφορετική γλώσσα εσείς του θαλασσινου! Τώρα, αργά και σταθερά αρχίζω να αποκρυπτογραφώ το τι θα πει θαλασσινό. Να τα μάθετε καλά εσείς με τηγν πείρα σας γιατί θα σας χρειαστώ στο μέλλον! :thaman:

Eτσι μπραβο. Να γνωριζεστε σιγα σιγα οπως εχουμε αρχισει και εδεις εδω οι ελλαδιτες. :wootwoot:

Προχωρα για το ενυδρειο σου και εδω ειμαστε. Ετσι και αλλιως θα εχεις βοηθεια απο το Γιαννο για την αρχη. Για οτι αλλο θες εδω ειμαστε. Α, και μην αργεις... ;):thaman:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός ο σχεδιασμός της γωνιακής υπερχείλισης.

Καλή επιτυχία και στα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Eτσι μπραβο. Να γνωριζεστε σιγα σιγα οπως εχουμε αρχισει και εδεις εδω οι ελλαδιτες. :thaman:

Προχωρα για το ενυδρειο σου και εδω ειμαστε. Ετσι και αλλιως θα εχεις βοηθεια απο το Γιαννο για την αρχη. Για οτι αλλο θες εδω ειμαστε. Α, και μην αργεις... :wootwoot::thaman:

Η βοήθεια σας είναι δεδομένη και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Συγνωμη για την αναμονη και το μισοτελιοτο μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Συγνωμη για την αναμονη και το μισοτελιοτο μηνυμα. Γιαννο το μπλε πισο ειναι πλαστικο που εχο παρει απο τον Παμπο. Ο φωτισμος μου ειναι χαμηλος, (2 Τ5 54W, 1 marine white, 1 actinic blue) αλλα σκοπεωο να βαλω ακομα 2 Τ5 η 24W η 39W

post-3184-1175189436_thumb.jpg

post-3184-1175189613_thumb.jpg

post-3184-1175189728_thumb.jpg

post-3184-1175189838_thumb.jpg

post-3184-1175189931_thumb.jpg

post-3184-1175190025_thumb.jpg

post-3184-1175190098_thumb.jpg

post-3184-1175190174_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές οι κατασκευές σας!!!

Τα συγχαρητήριά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Μελετημενη δουλεια! Περιμενουμε ομορφα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...