Jump to content

Νεο Ενυδρειο - Malawi - 240L


samilias21

Recommended Posts

Με επεισες να κανω εστω μια προσπαθεια!

οι κοντρες πρεπει να ειναι οσο ακριβως ειναι το εσωτερικο του ενυδρειου σωστα?(η λιγο ποιο μικρες για να χωρεσουν ανετα με την σιλικονη)?

τι πλατος και τι παχος θα πρεπει να εχουν?

και θα τις βαλω σε ισες αποστασεις κατα μηκως του ενυδρειου(πχ μηκος ενυδρειου 120εκ , οι κοντρες θα μπουνε ανα 40εκ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πρεπει να ηταν και πανω απο 1-2 χιλιοστα διοτι φανηκε κατευθειαν με το ματι !

αν ειναι περισσοτερο με 2 κοντρες θα ειναι οκ?θα ισιωσει?

Link to comment
Share on other sites

οι κοντρες θα πιανουν απο τη μια πλευρα του ενυδρειου μεχρι την αλλη! αν ειναι 120 εσωτερικα θα κοψεις 119εκ μηκος και 4 εκατοστα πλατος! παχος 8 χιλιοστα για να μην δυσκολευτεις! οποτε θα χρειαστεις 2 και εισα αρχοντας!

δεν καταλαβα τι εννοεις ανα 40 εκατοστα..

Link to comment
Share on other sites

Κατα μηκος του ενυδρειου και οχι το μπρος με το πισω??

ακυρο τοτε το ανα 40 εκ ειχα καταλαβει λαθος.

δλδ χρειαζεται 2 κοντρες περιπου ενα εκ λιγοτερο απο το εσωτερικο του ενυδρειου,

και τις κολαω μια μπροστα και μια πισω(δλδ μια στην φατσα και μια στην πλατη)?

εχει σημασια σε τι υψος? (να αφησω πχ 3-5 εκ απο το πανω του ενυδρειου σε υψος εννοω)

δεν χρειαζεται και πανω κοντρες το μπρος με το πισω?

Link to comment
Share on other sites

Κατα μηκος του ενυδρειου και οχι το μπρος με το πισω??

ακυρο τοτε το ανα 40 εκ ειχα καταλαβει λαθος.

δλδ χρειαζεται 2 κοντρες περιπου ενα εκ λιγοτερο απο το εσωτερικο του ενυδρειου,

και τις κολαω μια μπροστα και μια πισω(δλδ μια στην φατσα και μια στην πλατη)ακριβως!!!

εχει σημασια σε τι υψος? (να αφησω πχ 3-5 εκ απο το πανω του ενυδρειου σε υψος εννοω) ναι, δεν εχει τοσο σημασια

δεν χρειαζεται και πανω κοντρες το μπρος με το πισω? μπορεις να βαλεις για ασφαλεια μια στο κεντρο και να ενωνη της 2, αλλα ειναι προερετικο!

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και τις πολυτιμες απαντησεις σου!

Πεμπτη πρωτα ο θεος παμε να παραγγειλουμε 2 κοντρες

και ο θεος βοηθος :)

εντωμεταξυ ειμαι πολυ περιεργος να δω το αποτελεσμα!

καθως απο φυσικη ειμαι σκραπας δεν μπορω να καταλαβω πως με 2 κοντρες κατα μηκος δεν θα κανει κοιλια το ενυδρειο στο μπρος μερος

Link to comment
Share on other sites

Η κουρμπα ειναι το μόνο εύκολο να αποφευχθεί με μια κόντρα γύρω γύρω στην κορυφή κοστος 10-15 ευρω και μισή ώρα δουλειά αλλα γενικά απο ότι φαίνεται στη φωτο όχι και τόσο καλή δουλειά γενικά οποτε άμα δεν πιάνουν τα χέρια σου η δεν έχεις άνθρωπο να σε βοηθήσει πήγαινε για καινούριο

Αρχαριος στα ενυδρεια αλλα έμπειρος στις κατασκευές χρόνια πολλά !!!!

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή λέω να το δοκιμάσω να βάλω μια κόντρα μπροστά όπως ειπε ο φίλος adlip!νομίζω πως θα τα καταφερω να βάλω μια κόντρα!

σιλικόνη από πετσοπ αγοράζω?

Μεταχειρισμένο σε πρώτη φάση δεν με ενδιαφέρει!αργότερα ισως αν και νομίζω πως θα προτιμησω καινούργιο ;-)

Πόσο καιρό πρέπει να το αφήσω για να είναι οκ η σιλικονη?

Σ ευχαριστώ πάντως για την αγγελια!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βρεις αυτη απο χρωματοπολεια η practiker

den braven Aqua-silicone

Έγινε επεξεργασία - disc-postman
Link to comment
Share on other sites

den braven Βασιλη δεν πρεπει να εχει το πρακτικερ , εχεις τις bison τις ενυδρειακες με 5 ευρω η μια ( και αυτες κανουν )

den braven και συγκεκριμενα μαυρες , βασανιστηκα μεχρι να βρω αλλα τελικα βρηκα σε καταστημα που εμπορευεται βιομηχανικα ειδη ( βιδες , εργαλεια και ιστοριες )

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως με αυτήν μπορώ να κολλήσω και την πλάτη?

Πόσο καιρό πρέπει να το αφήσω να στεγνωσει!24 ώρες? Κ μετά βαζουμε νερακι!

Σε περίπτωση που θέλω να κολλήσω κ τις πέτρες μπορώ να το κάνω με την σιλικόνη?η πρέπει να πάρω την κόλλα που είναι σαν πλαστελινη?

Link to comment
Share on other sites

den braven Βασιλη δεν πρεπει να εχει το πρακτικερ , εχεις τις bison τις ενυδρειακες με 5 ευρω η μια ( και αυτες κανουν )

den braven και συγκεκριμενα μαυρες , βασανιστηκα μεχρι να βρω αλλα τελικα βρηκα σε καταστημα που εμπορευεται βιομηχανικα ειδη ( βιδες , εργαλεια και ιστοριες )

Επειδη βολεύει το πρακτικερ να πάρω τις bisop? Γράφει για ενυδρεία κ τέτοια? Γιατί φανταζομαι πως θα έχει πολλές

Link to comment
Share on other sites

Παρε οποια απ τις 2 βρεις, δοκιμασμενες και οι 2 ειναι

Θα το αφησεις 2 μερες μολις το κολλησεις

Link to comment
Share on other sites

Θα κολλήσω και την πλάτη με αυτές σωστά?

Μπορώ να κολλήσω και τις πέτρες μεταξύ τους με την σιλικόνη?

Link to comment
Share on other sites

την πλατη να την κολλησεις φιλε μου! τις πετρες καλυτερα να μην τις κολλησεις! καποια στιγμη σιγουρα θα χρειαστει να τις αλλαξεις θεση! αν γινει σωστα το στησιμο, δεν θα εχεις θεμα για να καταρευσουν!! επισης πρωτα θα μπουν οι πετρες και μετα η αμμος για να "δεσει" η κατασκευη! :D

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω για τις πέτρες ότι πρέπει να μπουν πρώτα κ μετά η άμμος!έχω κάνει τα πειραματα μου στο πρώτο που έστησα πέρσι ;-)

Πλάτη δεν είχα βάλει και κόντρες επίσης!για αυτό και έχω πολλές απορίες σε αυτά τα θέματα!

Άντε να έρθει το αύριο να πάμε στο Τζαμά!

Οι πέτρες θα κολληθουν για καλό κ κακό! Ποτέ δεν ξέρεις! Οποίος φιλάει τα ρούχα του περνει κ αλλά ;-)

Link to comment
Share on other sites

και οι bison καλες ειναι.με τετοιες το κολησα το δικο μου.τωρα το ποσο πρεπει να το αφησεις να στεγνωσει γραφει πανω καθε συλικονη.

της bison λενε για κολληση 5χιλ.τζαμιου 5-7 μερες.καλα θα κανεις να τηρησεις τις οδηγιες.αν εισαι ανυπομονος και δεν αντεχεις,ασχολησου τις μερες αναμονης με την διακοσμηση του ενυδρειου και θα περασει ο χρονος ;)

μη σε αγχωνει παντως.αν εισαι προσεκτικος και δεν βιαζεσαι ολα καλα θα πανε.καλη επιτυχια και περιμενουμε να δουμε το αποτελεσμα :)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ανυπομονος οσον αφορα οτι θελω επιτελους να τελειωσει η εργολαβια :)

αλλα η οδηγιες ειναι οδηγιες και παντα τις προσεχουμε ευλαβικα :)

θα βαλουμε τις κοντρες μας και την πλατη μας!

μετα θα παμε καμια εβδομαδα διακοπες να κανουμε κανα σκι να ξεχαστουμε να μην το βλεπω καθε μερα!

Οποτε ενυδρειο του χρονου :P :P :P

Link to comment
Share on other sites

....

Οι πέτρες θα κολληθουν για καλό κ κακό! Ποτέ δεν ξέρεις! Οποίος φιλάει τα ρούχα του περνει κ αλλά ;-)

Δεν στο προτείνω...σίγουρα θα το μετανιώσεις αν τις κολλήσεις!Και μια μικροαλλαγή να θες να κάνεις δεν θα μπορείς..και σίγουρα θα θες να κάνεις!!!

Ειμαι ανυπομονος οσον αφορα οτι θελω επιτελους να τελειωσει η εργολαβια :)

...

Μα αυτή είναι η καλύτερη στιγμή στο χόμπυ μας κατ εμέ.....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω η καυλτερη στιγμη ειναι μολις εχεις τελειωσει εχεις βαλει και τα ψαρακια μεσα

και αραζεις καναπε με μεζε τσιπουρο τσιγαρο και σβηστα τα φωτα :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτισω και για φωτισμο !

θα παω σε led!

δεν θα εχω καθολου φυτα με 2 μπαρες 90ποντες ειμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω η καυλτερη στιγμη ειναι μολις εχεις τελειωσει εχεις βαλει και τα ψαρακια μεσα

και αραζεις καναπε με μεζε τσιπουρο τσιγαρο και σβηστα τα φωτα :) :) :)

Aυτό διαρκεί μόνο λίγα λεπτά..και πάλι,κατεμε,ποτέ δεν 'τελειώνεις' με το ενυδρείο.πάντα κάτι αλλάζω-προσθέτω...

Να ρωτισω και για φωτισμο !

θα παω σε led!

δεν θα εχω καθολου φυτα με 2 μπαρες 90ποντες ειμαι οκ?

Μια χαρά θα είσαι..επέλεξε μια warm white και μία cold white..

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος δεν διαρκει λιγα λεπτα.... διαρκει λιγα λεπτα καθε μερα (ειναι το σωστο) :D :D :D

Δεν θυμαμαι πως μου τις ειπανε, αλλα μου προτεινανε μια λευκη και μια ροζ (αχνη) οτι δειχνει καλα τα χρωματα απο τα ψαρια.

μηπως ειναι αυτες που λες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...