Jump to content

Νεο Ενυδρειο - Malawi - 240L


samilias21

Recommended Posts

ενας αλλος συνδιασμος δοκιμασμενος και σιγουρα ηρεμος συνδιασμος ειναι τα labido με acei!

και αρκετα μεγαλα σε μεγεθος γινονται και ηρεμους χαρακτήρες εχουν(για κιχλιδες)!

διαλεγεις και παιρνεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το ξερω οτι θα με πειτε ανωμαλο αλλα δεν μου πολυαρεσουν τα acei!!!

βεβαια τα εχω κατα νου οπως και maingano,

αλλα υπερτερουν στις προτιμησεις μου τα σοκολοφι!

Link to comment
Share on other sites

αν βρειτε κανα χαρεμι σοκολοφι κρατειστε μου το :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66:

και 3-4θηλυκα λαμπιντο αν περισευουν σε κανεναν παλι εδω ειμαι εγω :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυνατος συνδιασμος οντως! θελει να εισαι προσεκτικός και τυπικός!

επειδη δυσκολα θα βρεις ετοιμο χαρεμι, παιρνεις καναν 6-7 ψαρακια και σιγα σιγα απομακρύνεις τα περίσσια αρσενικα! labido ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα βρεις αν ριξεις μια ματια στις αγγελιες!

Link to comment
Share on other sites

λαμπιντο εχω βρει αλλα το φυλλο ποιος το αναγνωριζει???

ααααααα μια αλλη ερωτηση (και που ειστε ακομη χιχιχ)

εχω 2 αρσενικα λαμπιντο τωρα 5-6 εκ και βρηκα λαμπιντο πολυ μικρα 2 εκ πειραζει να τα βαλω η θα γινουν μεζες??

και μαλλον θα πρεπει να παρω περιπου στα 5-6 για να μου βγουν 3-4 θηλυκα?

Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν μπορει να σου πει το φυλλο! :D

το πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι να βγαλεις τον ενα αρσενικο! τα μικρα κανεις δεν ξερει τι θα γινουν! τις ψηλές τους σιγουρα θα τις φανε αλλα δεν ξερω αν θα εχεις και θανατους!

σιγουρα 5 για να σου βγει χαρεμι!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ο θεός ο ίδιος ξέρει χαχαχαχαχα

Προφανώς βγάζω τον αδύναμο (κρίμα ήταν η συμπάθεια μου)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!!

εχουμε και λεμε ή λεμε και εχουμε!

εκλεισα και την γυαλα και πηρα πληροφοριες,

το φιλτρο εχει μεσα σφουγγαρια για βιολογια,καθαρισμα,ανθρακα,και κατι αλλα που δεν θυμαμαι τωρα(ολα αυτα σε μορφη σφουγγαριου)

μαλλον θα το αφησω μεσα για λιγο καλυτερη βιολογια(και σε περιπτωσεις στραβης) και για νερο κρυσταλο!!!

απλα θα του αλλαξω θεση απο δεξια που ειναι θα παει στα αριστερα!

ερωτηση, η πλατη οντως κοβεται εκει που ειναι το φιλτρο, εγω ομως επειδη θα το ξεκολησω και θα το ξανακολησω για να του αλλαξω πλευρα να κοψω την πλατη?ή να την κολισω πρωτη σε ολη την πλατη του ενυδρειου και μετα να βαλω το εσωτερικο?

2η ερωτηση εχω τωρα ενα εσωτερικο (U2) σε αλλο ενυδρειο και οποτε το βγαζω για να το καθαρισω βγαινει μεσα στο ενυδρειο μπιχλα που εχει μαζευτει απο πισω του αυτο το προβλημα θα το αντιμετωπιζω και οποτε παω να καθαρισω το εσωτερικο στο ριο?

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!!

εχουμε και λεμε ή λεμε και εχουμε!

εκλεισα και την γυαλα και πηρα πληροφοριες,

το φιλτρο εχει μεσα σφουγγαρια για βιολογια,καθαρισμα,ανθρακα,και κατι αλλα που δεν θυμαμαι τωρα(ολα αυτα σε μορφη σφουγγαριου)

μαλλον θα το αφησω μεσα για λιγο καλυτερη βιολογια(και σε περιπτωσεις στραβης) και για νερο κρυσταλο!!!

απλα θα του αλλαξω θεση απο δεξια που ειναι θα παει στα αριστερα

Απο την στιγμή που θα το αφησεις μέσα (και καλα θα κάνεις) θα σου ελεγα να το αφησεις στη θέση του....αν το βάλεις στην αλλη πλευρα, αναγκαστηκά θα γυρίσεις εσωτερικα και την αντλία πρός την αλλη πλευρα....εκει θα την δεις πως κουμπώνει λιγο περιεργα και με το βαλε βγαλε ενδέχεται να κανεις και καμια ζημια....(παθών) :meh:

ερωτηση, η πλατη οντως κοβεται εκει που ειναι το φιλτρο, εγω ομως επειδη θα το ξεκολησω και θα το ξανακολησω για να του αλλαξω πλευρα να κοψω την πλατη?ή να την κολισω πρωτη σε ολη την πλατη του ενυδρειου και μετα να βαλω το εσωτερικο?

Εαν τελικά αποφασίσεις να ξεκολήσεις το εσωτερικό φιλτρο θα παρεις λεπτες χορδές απο μπουζούκι και με αυτες θα κοψεις τις σιλικόνες με τις οποίες ειναι κολλημένο στο τζαμι....

Εγω που εχω ξεκολλήσει το δικό μου, για να το βαζω σε οποια πλευρα θελω του εχω τοποθετησει πισω ενα μαγνήτη tunze, ετσι το κολλάω οπου θέλω...

(Tip: τελικά μετα απο καιρό καταλαβα πως κακώς το ξεκόλλησα και εδω και πολύ καιρό το εχω βάλει παλι στην αρχική του θεση....εκεί αποδιδει καλύτερα....)

Οπότε εαν ξεκολλήσεις το φιλτρο ΠΡΩΤΑ θα το τοποθετήσεις και ΜΕΤΑ θα βάλεις την πλάτυ!

2η ερωτηση εχω τωρα ενα εσωτερικο (U2) σε αλλο ενυδρειο και οποτε το βγαζω για να το καθαρισω βγαινει μεσα στο ενυδρειο μπιχλα που εχει μαζευτει απο πισω του αυτο το προβλημα θα το αντιμετωπιζω και οποτε παω να καθαρισω το εσωτερικο στο ριο?

Εγω μια ζωή εκανα το εξής: στο εξωτερικό μου φιλτρο εβαζα ΜΟΝΟ βιολογικό υλικό ετσι δεν χρειαζόταν να το ανοίξω παρα μόνο μια φορα το εξάμηνο για καθαρισμα της φτερωτης.

Στο εσωτερικό εβαζα λιγο βιολογικο κατω κατω αλλα περισσότερα σφουγκάρια και αρκετο ενυδρειακό βαβμβακι πανω πανω για νερό κρύσταλο οπως λες.....ετσι αλλαζα μονο το βαμβακι μια φορα τις 10 μέρες.....Με αυτο τον τρόπο θα δεις και μονος σου πως το ενυδρειο ΔΕΝ θα γινεται χαλια οποτε το καθαρίζεις.

Αυτα! :bigemo_harabe_net-134:

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Αυτα! :bigemo_harabe_net-134:

το φιλτρο απο την στιγμη που αποφασισα να το αφησω μεσα πρεπει δυστηχως να αλλαξει θεση!

θα το αφαιρεσω με χορδες λοιπον!την σιλικονη απο το τζαμι πως την βγαζω?

ελεγα να κολλησω ολη την πλατη που θα παρω στην πλατη του ενυδρειο δλδ να μην την κοψω γιατι μπορει καποια στιγμη (τπτ δεν ειναι σιγουρο)να παρω ενα δευτερο μικρο εξωτερικο φιλτρο και να βγαλω το εσωτερικο και αφου θα εχω κοψει την πλατη θα μεινει κενο εκεινο το σημειο ή αν κολλησω τοτε το κομματακι θα φαινεται το κοψιμο και θα ειναι κριμα!

το εσωτερικο αφου θα μεταφερθει στην αλλη πλευρα και αν εχει μπει ολη η πλατη θα το κολλησω μονο στην πλευρα του ενυδρειου και οχι στην πλατη, θα αντεξει να ειναι κολλημενο μονο στην μια του πλευρα η θα το βρω καμια μερα να κολυμπαει διπλα στα μπουνα μου???

σε ευχαριστω για τον χρονο σου!!

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο απο την στιγμη που αποφασισα να το αφησω μεσα πρεπει δυστηχως να αλλαξει θεση!

θα το αφαιρεσω με χορδες λοιπον!την σιλικονη απο το τζαμι πως την βγαζω?

ελεγα να κολλησω ολη την πλατη που θα παρω στην πλατη του ενυδρειο δλδ να μην την κοψω γιατι μπορει καποια στιγμη (τπτ δεν ειναι σιγουρο)να παρω ενα δευτερο μικρο εξωτερικο φιλτρο και να βγαλω το εσωτερικο και αφου θα εχω κοψει την πλατη θα μεινει κενο εκεινο το σημειο ή αν κολλησω τοτε το κομματακι θα φαινεται το κοψιμο και θα ειναι κριμα!

το εσωτερικο αφου θα μεταφερθει στην αλλη πλευρα και αν εχει μπει ολη η πλατη θα το κολλησω μονο στην πλευρα του ενυδρειου και οχι στην πλατη, θα αντεξει να ειναι κολλημενο μονο στην μια του πλευρα η θα το βρω καμια μερα να κολυμπαει διπλα στα μπουνα μου???

σε ευχαριστω για τον χρονο σου!!

η σιλικονη βγαινει πολυ ευκολα με μια ξυστρα τζαμιων!

καλα σκεφτηκες για το φιλτρο! βεβαια δεν ειχα ποτε το συγκεκριμενο για να εχω αποψη στο αν θα δουλεψει σωστα ή οχι! :)

αν κολληθει καλα το φιλτρο με σιλικονη, δεν νομιζω να φυγει! ειδικα αν το κολλησεις σε 2 πλευρες!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

η σιλικονη βγαινει πολυ ευκολα με μια ξυστρα τζαμιων!

καλα σκεφτηκες για το φιλτρο! βεβαια δεν ειχα ποτε το συγκεκριμενο για να εχω αποψη στο αν θα δουλεψει σωστα ή οχι! :)

αν κολληθει καλα το φιλτρο με σιλικονη, δεν νομιζω να φυγει! ειδικα αν το κολλησεις σε 2 πλευρες!

φανταζομαι πως την ξυστρα την αγοραζω απο το πετσοπ?κανα κολπακι για να μην μπαινουμε σε εξοδα?

αν βαλω ολοκληρη την πλατη στην πλατη του ενυδρειου τοτε θα κολλησει στην μια πλευρα το φιλτρο!

και το ερωτημα ειναι θα αντεξει???

Link to comment
Share on other sites

την ξυστρα θζα την βρεις σε μαγαζια με εργαλεια! μπορει και σε κανενα προκτικερ. πανω απο 2 ευρω δεν εχει!

το φιλτρο ισως αω το κολλουσες στην πλαινη πλευρα και στον πατο! οχι στην πλατη! φτανει μεχρι κατω στον πατο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα το δω μόλις έρθει η γυάλα θα πειραματιστω ,αλλά αν θυμάμαι καλά φτάνει κοντα στον πάτο!

Το πολύ πολύ θα το πλακωσω στην σιλικόνη στο πλάι και δεν θα πάει πουθενά ;-)

Για σήμερα μου είπαν αλλά δεν το βλέπω ;-(

Link to comment
Share on other sites

Τις πέτρες μάλλον θα τις κολλήσω μεταξύ τους!

Αυτό το κάνω με ενυδριακη σιλικόνη η με την κόλα που είναι σαν πλαστελινη??

Link to comment
Share on other sites

Τις πέτρες μάλλον θα τις κολλήσω μεταξύ τους!

Αυτό το κάνω με ενυδριακη σιλικόνη η με την κόλα που είναι σαν πλαστελινη??

Αν θέλεις να το κάνεις, θα το κάνεις με ενυδρειακή σιλικόνη καλύτερα.

Δεν θα σου το πρότεινα όμως, γιατί πάντα υπάρχει η πιθανότητα να θέλεις να αλλάξεις κάτι στο aquascape. ;)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω! αν γινει σωστο/σταθερο στησιμο στο πατο του ενυδρειου και μετα μπει η αμμος για να "δεσει", δεν υπαρχει κανενας φοβος! ασε που δεν θα ειναι καθολου πρακτικο! :)

Link to comment
Share on other sites

γνωριζω πως εχετε δικιο και οτι το ποιο πρακτικο θα ηταν να μην τις κολλησω, αλλα

μαγκες ο φοβος και το αγχος ειναι τ ε ρ α σ τ ι ο , και δεν μπορω να το διαχειριστω!!!θα εχει πολυυυυ πετρα ειναι και μεγαλο το ενυδρειο(για μενα) οποτε καταλαβενετε!!!

τις πετρες θα τις κολλησω εκτος αν ασφαλισω το ενυδρειο απο σεισμο και πτωση βραχων :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Αντε ηρθε η παρασκευη που ειναι το τηλ απο το πετσοπ να παω να φορτωσω

χιχιχιχιχιχιχ

Αν και δεν το βλεπω για σημερα :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

γνωριζω πως εχετε δικιο και οτι το ποιο πρακτικο θα ηταν να μην τις κολλησω, αλλα

μαγκες ο φοβος και το αγχος ειναι τ ε ρ α σ τ ι ο , και δεν μπορω να το διαχειριστω!!!θα εχει πολυυυυ πετρα ειναι και μεγαλο το ενυδρειο(για μενα) οποτε καταλαβενετε!!!

τις πετρες θα τις κολλησω εκτος αν ασφαλισω το ενυδρειο απο σεισμο και πτωση βραχων :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66:

Αν το κάνεις σωστά , μη φοβάσαι τίποτα ! Δες εδώ ενός φίλου που βρήκα πρόχειρα. Θα δεις σε πάρα πολλά μεγάλα ενυδρεία ότι αποφεύγουν να κολλήσουν τις πέτρες. :)

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια ερωτηση κυκλοφορητη να βαλω?

ειχα σκοπο να εβαζα αν εμενα μονο με το εξωτερικο φιλτρο αλλα αφου τελικα θα εχω και το εσωτερικο λεω να μην βαλω!

και να αγορασω μια σκουπα!

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια ερωτηση κυκλοφορητη να βαλω?

ειχα σκοπο να εβαζα αν εμενα μονο με το εξωτερικο φιλτρο αλλα αφου τελικα θα εχω και το εσωτερικο λεω να μην βαλω!

και να αγορασω μια σκουπα!

τι λετε?

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις σωστά , μη φοβάσαι τίποτα ! Δες εδώ ενός φίλου που βρήκα πρόχειρα. Θα δεις σε πάρα πολλά μεγάλα ενυδρεία ότι αποφεύγουν να κολλήσουν τις πέτρες. :)

Οντως και ειναι και ομορφο ενυδρειο!!!

παρατηρησα μια λαλακια που πιθανος να εχω κανει,

ο φιλος εχει μεγαλες πετρες ενω εγω εχω μαζεψει πολλες μικρες και μεσαιες ποταμισιες(ετσι νομιζω πως θα καταφερω να κανω παρα πολλες σπηλιες)

οποτε εγω μπορει να φτασω να βαλω και 50-70 τμχ μεσα,

οποτε καλο δεν θα ηταν να τις κολλησω??

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64:

οποτε ακυρο στον κυκλοφορητη

ναι στην σκουπα (ηλεκτρικη ή manual?)

thanks για τις απαντησεις και την βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

ακυρο ναι!

εγω δεν ειχα ποτε σκουπα! ενα σιφοναρισμα κανω με το λάστιχο οταν κανω αλλαγη, οποτε φιλε μου δεν ειμαι ο καταλληλος να σου πω! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...