Jump to content

Νεο Ενυδρειο - Malawi - 240L


samilias21

Recommended Posts

Το φιλτρο αν θες το κρατάς, αν θες το βγάζεις. Δική σου επιλογή.

Ανάμεσα απο το έπιπλο όχι δεν χρειάζεται να βάλεις κάτι.

Ότι φωτισμό και να βάλεις κάνει. Τα ψάρια δεν έοχυν θεμα.

Συμφωνώ , εγώ θα το κρατούσα και θα άφηνα μέσα τα σφουγγάρια του και ενυδρειακό βαμβάκι. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ , εγώ θα το κρατούσα και θα άφηνα μέσα τα σφουγγάρια του και ενυδρειακό βαμβάκι. :)

βασικα περισσοτερα αρνητικα βρισκω αν το αφησω

οπως πιανει χωρο

φενεται ασχημο

θα θελει καθαρισμα συχνοτερα απο οτι το εξωτερικο(νομιζω) και θα μαζευει και μπιχλα τριγυρω

θεωρεις πως θα γινεται πολυ καλυτερη δουλεια αν το αφησω που να αξιζει να θυσιασω τα υπολοιπα?

Link to comment
Share on other sites

βασικα περισσοτερα αρνητικα βρισκω αν το αφησω

οπως πιανει χωρο

φενεται ασχημο

θα θελει καθαρισμα συχνοτερα απο οτι το εξωτερικο(νομιζω) και θα μαζευει και μπιχλα τριγυρω

θεωρεις πως θα γινεται πολυ καλυτερη δουλεια αν το αφησω που να αξιζει να θυσιασω τα υπολοιπα?

ότι θες. Κρατα το αν δεν το θελεις μεσα για εφεδρικο. Και το 306 μπορει να σε καλύψει σαν φιλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

ότι θες. Κρατα το αν δεν το θελεις μεσα για εφεδρικο. Και το 306 μπορει να σε καλύψει σαν φιλτρανση.

ετσι νομιζω και εγω οτι 306 φτανει μονο του (για αυτο και το πηρα)

οποτε το βγαζω και το κραταω σε περιπτωσεις αναγκης (μακρια απο μας)

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο εσωτερικο φιλτρο ειναι πολυ καλο! οι περισσοτεροι το κρατανε! οι λογοι ειναι οτι μπορεις να το γεμισεις σφουγγαρια συν λιγη βιολογια και να λειτουργει περισσοτερο σαν μηχανικο φιλτρο! ευκολα προσβάσιμο για καθαρισμο, χωρις να χρειαζεται να ανοιγεις το εξωτερικο, στο οποιο μπορεις να εκμεταλευτεις τα σφουγγαρια που θα αφαιρεσεις για να μπει βιολογια! ασε που το να τρεχει το ενυδριεο με 2 φιλτρα μονο οφέλη εχει αν εξαιρέσεις το οπτικο κομματι! εχεις το συμαντικοτερο κατα την γνωμη μου μεγαλυτερη ασφαλεια! οτι και να σου παθει καποιο απο τα φιλτρα σου εχεις το αλλο! κανεις συντηρηση στο ενα καθε φορα και ετσι δεν διαταρασεται η βιολογια σου και στα 2! εγω ειμαι της αποψης να το κρατησεις! :)

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο εσωτερικο φιλτρο ειναι πολυ καλο! οι περισσοτεροι το κρατανε! οι λογοι ειναι οτι μπορεις να το γεμισεις σφουγγαρια συν λιγη βιολογια και να λειτουργει περισσοτερο σαν μηχανικο φιλτρο! ευκολα προσβάσιμο για καθαρισμο, χωρις να χρειαζεται να ανοιγεις το εξωτερικο, στο οποιο μπορεις να εκμεταλευτεις τα σφουγγαρια που θα αφαιρεσεις για να μπει βιολογια! ασε που το να τρεχει το ενυδριεο με 2 φιλτρα μονο οφέλη εχει αν εξαιρέσεις το οπτικο κομματι! εχεις το συμαντικοτερο κατα την γνωμη μου μεγαλυτερη ασφαλεια! οτι και να σου παθει καποιο απο τα φιλτρα σου εχεις το αλλο! κανεις συντηρηση στο ενα καθε φορα και ετσι δεν διαταρασεται η βιολογια σου και στα 2! εγω ειμαι της αποψης να το κρατησεις! :)

δεν γνωριζω εχει τπτ μεσα το φιλτρο η ειναι αδειο και πρεπει να το γεμισω?

και μια αλλη δυσκολια που μαλλον θα προκυψει αν το κρατησω, εχω σκοπο να βαλω πλατες, το φιλτρο αν δεν κανω λαθος ειναι κολλημενο στην γωνια πισω,πως θα μπει η πλατη εκει?εχει χωρο?η πρεπει να το ξεκολησω και να το ξανακολησω?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι εχει κατι σφουγγαρια, αλλα αυτο δεν σε απασχολει και πολυ! εσυ θα βαλεις λιγη βιολογια και σφουγγαρι και λιγο ενυδρειακο βαμβακι αν θες! το νερο σιγουρα θα ειναι κρυσταλο!

το φιλτρο οντως το εχει πισω γωνια, οποτε ή προσαρμόζεις την πλατη ειτε βαζεις αλλου το φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα!

θα το δω και απο κοντα μολις το παρω να δω περισσοτερες λεπτομεριες τι και πως!

και μετα θα ερθετε μετα οοοοοοοολοι σπιτι μου να το στησουμε παρεουλα :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα!

θα το δω και απο κοντα μολις το παρω να δω περισσοτερες λεπτομεριες τι και πως!

και μετα θα ερθετε μετα οοοοοοοολοι σπιτι μου να το στησουμε παρεουλα :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66:

Γιατί με πληγώνεις τώρα ; :)

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά αν οι πλάτες είναι της ίδιας εταιρίας , δεν το έχουν προβλέψει ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με πληγώνεις τώρα ; :)

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά αν οι πλάτες είναι της ίδιας εταιρίας , δεν το έχουν προβλέψει ;

δεν το ειπα για να σε πληγωσω!!!

οπως ακριβως το ειπες , Δεν το εχουν προβλεψει

διοτι το ενυδρειο ειναι 120χ55υψος και η πλατες ειναι 60χ55υψος που θα σημαινει οτι θα παρω 2 αρα 120χ55υψος

Link to comment
Share on other sites

αν αφησω το φιλτρο μεσα θα ηθελα να παρω και ενα τετοιο!

θα δειξει ομως για κατι τετοιο απο οικονομικης πλευρας διοτι μαζευονται τα εξοδα!

το προβλημα μου δεν ειναι το οπτικο διοτι αυτο ειναι θηκη για να μην φαινεται το φιλτρο

το προβλημα ειναι οτι μαλλον θα πρεπει να το ξεκολησω και να το ξανακολησω για να μπουνε οι πλατες

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι πρέπει να μπεις σε αυτή τη διαδικασία ! Το υλικό της πλάτης κόβεται και προσαρμόζεται στο μήκος που το θέλεις και έτσι πρέπει να γίνει. :)

Αλλιώς, μιλάμε για έξτρα δουλειά και κόπο, δεν συμφωνείς ;

Άλλωστε αυτό για το κόψιμο το αναφέρει και ο κατασκευαστής. ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου

Αρκεί να μην φαίνεται καθόλου το τζαμί από πίσω! Νομίζω πως στην πράξη θα δούμε όλες αυτές τις λεπτομέριες !

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα το έβγαζα και αν γινόταν η στραβή θα το ξαναέβαζα....

για άυξηση της κυκλοφορίας (αν δεν καλύπτεται από το φίλτρο) δε χρειαζεται να λειτουργεί ολόκληρο δεύτερο φίλτρο, υπάρχουν και οι κυκλοφορητές

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι ειπε καποιος να το αφησει για κυκλοφορια φιλε μου! αν δεις το ποστ μου πιο πανω θα διαβασεις τους λογους που το προτεινα! ;)

εμεις του ειπαμε τα καλα και τα κακα, απο εκει περα κρίνει και πρατει αναλογος! :)

Link to comment
Share on other sites

ναι το διάβασα και πολύ καλά τα γράφεις απλώς θεωρώ ότι ταιριάζουν περισσότερο τα λεγόμενά σου για φυτεμένα ενυδρεία ή ενυδρεία με μεγάλη ιχθυοφόρτωση. εδώ στην Αφρική (με σωστές αναλογίες ψαριών) πιστέυω ότι δε θα έχει πρόβλημα ο φίλος με 1 306 (με σωστά υλικά) ούτε με τη μηχανική ούτε με τη βιολογική φίλτρανση, αν υπάρχει πρόβλημα ίσως να το έχει από την κυκλοφορία γι'αυτό επικεντρώθηκα εκεί.

σχολιάστε αν είναι λάθος το σκεπτικό μου

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνισω φιλε μου οτι στα ενυδρεια με μεγαλη ιχθυοφορτωση, χρειαζομαστε αρκετη βιολογια οπως χρειαζομαστε ομως και στις κιχλιδες! το μονο που χρειαζονται οι κιχλιδες ειναι καθαρο νερο και σταθερες ρουτινες και τιμες, για να δειξουν τα χρωματα τους και τις συμπεριφορες τους!

ο φιλος μας εχει 240 λιτρα ενυδρειο και το φιλτρο του η εταιρια το προτεινει μεχρι 300 λιτρα! καταλαβαινεις οτι ειναι οριακα!

ειδικα οταν μιλαμε για κιχλιδες που θα εχουν στανταρ γεννες και καποια στιγμη η υχθιοφορτωση μπορει να φτασει στα ύψη! νομιζω οτι ο dpap εχει το ιδιο φιλτρο, μαζι με ενα ακομα eheim εξωτερικο στα 200 λιτρα!!

συμφωνω εν μέρη με το σκεπτικο σου αλλα ειμαι της αποψης οτι αφου μπορει να ειναι προνοητικός γιατι να μην το κανει? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!!

εχουμε και λεμε ή λεμε και εχουμε!

εκλεισα και την γυαλα και πηρα πληροφοριες,

το φιλτρο εχει μεσα σφουγγαρια για βιολογια,καθαρισμα,ανθρακα,και κατι αλλα που δεν θυμαμαι τωρα(ολα αυτα σε μορφη σφουγγαριου)

μαλλον θα το αφησω μεσα για λιγο καλυτερη βιολογια(και σε περιπτωσεις στραβης) και για νερο κρυσταλο!!!

απλα θα του αλλαξω θεση απο δεξια που ειναι θα παει στα αριστερα!

ερωτηση, η πλατη οντως κοβεται εκει που ειναι το φιλτρο, εγω ομως επειδη θα το ξεκολησω και θα το ξανακολησω για να του αλλαξω πλευρα να κοψω την πλατη?ή να την κολισω πρωτη σε ολη την πλατη του ενυδρειου και μετα να βαλω το εσωτερικο?

2η ερωτηση εχω τωρα ενα εσωτερικο (U2) σε αλλο ενυδρειο και οποτε το βγαζω για να το καθαρισω βγαινει μεσα στο ενυδρειο μπιχλα που εχει μαζευτει απο πισω του αυτο το προβλημα θα το αντιμετωπιζω και οποτε παω να καθαρισω το εσωτερικο στο ριο?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνισω φιλε μου οτι στα ενυδρεια με μεγαλη ιχθυοφορτωση, χρειαζομαστε αρκετη βιολογια οπως χρειαζομαστε ομως και στις κιχλιδες! το μονο που χρειαζονται οι κιχλιδες ειναι καθαρο νερο και σταθερες ρουτινες και τιμες, για να δειξουν τα χρωματα τους και τις συμπεριφορες τους!

ο φιλος μας εχει 240 λιτρα ενυδρειο και το φιλτρο του η εταιρια το προτεινει μεχρι 300 λιτρα! καταλαβαινεις οτι ειναι οριακα!

ειδικα οταν μιλαμε για κιχλιδες που θα εχουν στανταρ γεννες και καποια στιγμη η υχθιοφορτωση μπορει να φτασει στα ύψη! νομιζω οτι ο dpap εχει το ιδιο φιλτρο, μαζι με ενα ακομα eheim εξωτερικο στα 200 λιτρα!!

συμφωνω εν μέρη με το σκεπτικο σου αλλα ειμαι της αποψης οτι αφου μπορει να ειναι προνοητικός γιατι να μην το κανει? :)

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

και η ψαροσυνθεση λαμπιντο με σοκολοφι ???καλο?

υπαρχει πιθανοτητα υβριδισμου.. :/ για μενα εφόσον σου αρεσει η διχρωμια μπορεις να παιξεις με species tank ειτε με ps. saulosi ειτε με ps. johanni (που τα εχω και ειναι φοβερα ψαρακια!).Ετσι δεν θα εχεις θεμα ουτε με τα λιτρα/μηκος σου και θα εχεις και τα χρωματα που θες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κακη η προταση σου αλλα δεν μαρεσει η ιδεα του species tank,

θα ηθελα 2 διαφορετικα χαρεμια!

Link to comment
Share on other sites

ειναι καλος συνδιασμος! βεβαια τα socolofi ειναι αρκετα επιθετικα, ομως με σωστες αναλογιες ατομων και τα λιτρα του ενυδρειου σου πιστευω θα εχει επιτυχια! καλο θα ηταν ομως να μεινεις σε αυτα τα ειδη και να μην προσθεσεις αλλα! ;)

Link to comment
Share on other sites

το βλεπω να μενω στα 2 χαρεμια (αν καταφερω ποτε να τα κανω χαρεμια!!!)

διοτι θελω να εχω ενα ενυδρειο χαλαρο με ομορφες συμπεριφορες και οικογενειες!!!

και νομιζω πως ο συνδιασμος λαμπιτνο-σοκολοφι(κιτρινο-γαλαζιο) ειναι πολυ ομορφος και ταιριαζουν και διατροφολογικα(τι ειπε ο ποιητης χεχεχεχε)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...