Jump to content

Νεο Ενυδρειο - Malawi - 240L


samilias21

Recommended Posts

Οντως και ειναι και ομορφο ενυδρειο!!!

παρατηρησα μια λαλακια που πιθανος να εχω κανει,

ο φιλος εχει μεγαλες πετρες ενω εγω εχω μαζεψει πολλες μικρες και μεσαιες ποταμισιες(ετσι νομιζω πως θα καταφερω να κανω παρα πολλες σπηλιες)

οποτε εγω μπορει να φτασω να βαλω και 50-70 τμχ μεσα,

οποτε καλο δεν θα ηταν να τις κολλησω??

Και μόνο με τις μεσαίες νομίζω ότι θα μπορέσεις να κάνεις δουλειά. Αυτό που μπορείς να κάνεις για να μην κολλήσεις όλο το στήσιμο είναι να επέμβεις μόνο στα σημεία που θεωρείς ότι υπάρχει ο μεγαλύτερος "κίνδυνος".

Αλλά και πάλι σκέψου τι θα γίνει σε περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξεις έστω και λίγο το aquascape. Αν βάλεις τη βάση σωστά δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με το σκάψιμο που θα ρίξουν τα ψαράκια. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για mbuna που θα βαλεις εσυ φιλε μου θες αρκετες πετρες, αλλα οχι παρα πολλες! αν εχεις τις σωστες αναλογιες δεν χρειαζονται τοσες! απο τον αριθμο που ειπες νομιζω οτι διαλεξες πολυ μικρες πετρες! η μικροτερη να ειναι στο μεγεθος της μπουνιας σου περιπου! να υπολογισεις οτι ακομα και σε τελικο μεγεθος τα ψαρια πρεπει να εχουν τα δικα τους περασματα!

επισης αν γινουν πρωτα τα νταμαρια και μετα μπει η αμμος, οσο και να σκαψουν δεν θα εχεις προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

καλη πατεντα με το λαστιχο αν δεν την εχεις κατοχυρωση θα το χρησιμοποιησω και εγω!!!

οχι οχι δεν εχω τοσο μικρες δλδ μικροτερες απο τα μπουνα μου

φανταζομαι πως κατω κατω βαζουμε τις μεγαλυτερες πετρες και καθως ανεβαινουμε τις μικροτερες σωστα?

αντε λοιπον να το ξεκινησω χωρις κολα!

το νου σας ρεμαλια!!!να πανε ολα καλα!!! :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

καλη πατεντα με το λαστιχο αν δεν την εχεις κατοχυρωση θα το χρησιμοποιησω και εγω!!!

οχι οχι δεν εχω τοσο μικρες δλδ μικροτερες απο τα μπουνα μου

φανταζομαι πως κατω κατω βαζουμε τις μεγαλυτερες πετρες και καθως ανεβαινουμε τις μικροτερες σωστα?

αντε λοιπον να το ξεκινησω χωρις κολα!

το νου σας ρεμαλια!!!να πανε ολα καλα!!! :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66:

μια μικρη διευκρινηση οχι μπουνα(mbuna) αλλα μπουνια(γροθια) το λεω μην γινει κανενα λαθος λογω κεκτημενης ταχυτητας! χεχε Παντως μην μασας καθολου με τις πετρες, πρωτα στηστες και υστερα ριξε αμμο.. τα ψαρια και να σκαψουν μετα δεν παιζει να κουνηθει τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

μπουνιες θα φαω εγω αν κουνηθουν

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Μην αγχώνεσαι είπαμε , κάνει κακό στην υγεία ! :)

Θα το κάνεις σωστά όπως σου περιγράφουν τα παιδιά και δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Διάβασε και αυτό το θέμα , θα σου κάνει καλό ! ;)

Link to comment
Share on other sites

ουτε στο σχολειο τοσο διαβασμα

χεχεχεχε

ειναι πολυ χρησιμα τα λινκ που μου στελνεις

βεβαια πρπει να τα εχω διαβασει πανω απο 5 φορες και τα ξαναδιαβαζω σαν κατι καινουργιο

καθε φορα παρατηρω και καινουργιες λεπτομεριες!!!

μολις τελειωσω με το καλο το δικο μου και ειναι ολα οκ

θα φτιαξω εναν ολοκληρωμενο οδηγο για μπουνες για παρτυ σας :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που θα κρατησω το εσωτερικο φιλτρο!

την ρουφιχτρα και την παπια απο το εξωτερικο να τα βαλω μαζι απεναντι απο το εσωτερικο?

και ανθρακα στο εξωτερικο λεω να μην βαλω στην αρχη, διοτι εχει ανθρακα-σφουγγαρι το εσωτερικο οπου θα το αφησω για 3 βδομαδες και μετα το βγαζω?σωστα?

Link to comment
Share on other sites

ναι και ναι! Ανθρακα δεν χρειαζεται να βαλεις καθολου, αλλα αν θες κρατα τον 2_3 βδομαδες και μετα πεταμα! Αντε καλογεμιστο! :)

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

βρεχω το πανακι και το περναω απο τα τζαμια?η βρεχω τα τζαμια και περναω με στεγνο πανακι?

σορυ αν ρωταω βλακιες αλλα δεν εχω μυαλο τωρα!!!

εννοειται πως ρωταω για μεσα εξω

Link to comment
Share on other sites

βρεχω το πανακι και το περναω απο τα τζαμια?η βρεχω τα τζαμια και περναω με στεγνο πανακι?

σορυ αν ρωταω βλακιες αλλα δεν εχω μυαλο τωρα!!!

εννοειται πως ρωταω για μεσα εξω

Είσαι στην καλύτερη φάση του χόμπι ! Καλογέμιστο να είναι εύχομαι και να το χαρείς όσο δεν πάει. :)

Βρέχεις το πανάκι και το περνάς από μέσα κανονικά.

Το ίδιο μπορείς να κάνεις και από έξω.

Άζαξ και άλλα απορρυπαντικά σε καμία περίπτωση, ούτε απ'έξω. :)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι στην καλύτερη φάση του χόμπι ! Καλογέμιστο να είναι εύχομαι και να το χαρείς όσο δεν πάει. :)

Βρέχεις το πανάκι και το περνάς από μέσα κανονικά.

Το ίδιο μπορείς να κάνεις και από έξω.

Άζαξ και άλλα απορρυπαντικά σε καμία περίπτωση, ούτε απ'έξω. :)

μα τα κανει αορατα!!!

αστειευομαι

μαλιστα και μετα το αφηνω να στεγνωσει απο μονο του?και το πανακι δεν πρεπει να αφηνει χνουδι σωστα?

Link to comment
Share on other sites

μα τα κανει αορατα!!!

αστειευομαι

μαλιστα και μετα το αφηνω να στεγνωσει απο μονο του?και το πανακι δεν πρεπει να αφηνει χνουδι σωστα?

Γιατί να το αφήσεις να στεγνώσει ; Ξεκίνα με το στήσιμο , αργείς ! :)

edit : Αν δεν αφήνει και χνούδι ακόμα καλύτερα.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

το εσωτερικο ειδα οτι εχει και βιολογικο

και εκανα την εξης σκεψη,

επειδη στο 306 εχει χωρο ακομη μεσα σκεφτομαι να βαλω ολο το βιολογικο εκει

και να αφησω το εσωτερικο μονο με τα σφουγγαρια!

ή να το αφησω οπως ειναι ωστε να εχω σγουγγαρια και βιολογικο και στα 2 φιλτρα!

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι καλο θα ειναι να εχεις βιολογικο υλικο και στα 2! στο εσωτερικο ας ειναι και ελαχιστο, ισα ισα για να σε βοηθαει να κρατας τις ισορροπιες, σε περιπτωση που το μεγαλο παθει κατι ή θελεις να το καθαρισεις κ.τ.λ.

το σφουγγαρι ας υπαρχει και στο μεγαλο 1-2 φετες πριν την βιολογια για να κρατανε τα "χοντρα"!

οσο για τον χωρο του μεγαλου, παρε και αλλη βιολογια!!! μονο καλο θα κανει!

Link to comment
Share on other sites

ποσο βαζουμε ξερει κανεις?

ειναι αδεια τα 2 πιατακια του 3ου οροφου (στο 306) και καλα εκει μπαινει ο ανθρακας αλλα δεν θα τον βαλω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...