Jump to content

Ποιο Tang?


manos23

Recommended Posts

βαλε ενα Yellow tang δεν υπαρχει θεμα με το blue

Yellow και Blue γενικά δεν εχουν θέμα............

αλλά και τα 2 σε 130 λιτρα.......don't do it Φαιδων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Yellow και Blue γενικά δεν εχουν θέμα............

αλλά και τα 2 σε 130 λιτρα.......don't do it Φαιδων...

ζουν ανετα χωρις προβλημα φιλε μου ttarkin τα ειχα και εγω και τα εχω δει πολλες φορες :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

το λες λογο χωρου να φανταστω ε?

Ναι λόγω χώρου. Τα 130λ λιτρα είναι λίγα για το blue tang που ήδη έχεις. Πόσο μάλλον εαν βάλεις και ενα yellow.

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι στα 130 λιτρα εαν και τα δυο ειναι μωρα μπορουν να συνυπάρξουν θα το δοκιμαζα ! απλα εαν τα βαλει ο φιλος submarine θα πρεπει να ξερει οτι καποια στιγμη θα πρεπει να τα αποχωριστει ! περα απο αυτο νομιζω οσο ειναι μικρα δεν θα εχουν θεμα ....

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει τόσες φορές...

Δόξα το Θεό υπάρχουν άπειρα μικρά ψαράκια που είναι πολύ καλές επιλογές για μικρά ενυδρεία... Ποιος ο λόγος να αδειάζουμε τη Χαβάη από ένα ψάρι που κινδυνεύει...και ειδικά για να μπει σε κάποιο μικρό ενυδρείο...

Το καημένο το blue πάλι θεωρώ τεράστιο σφάλμα να μπαίνει σε ενυδρείο κάτω απο 300 λίτρα έστω και για αρχή...είναι φτιαγμένο για να κολυμπάει χιλιόμετρα...οπότε πάμε άλλη μία...

292848_10151221652569806_995258627_n.jpg

Τα ψαράκια της κατηγορίας αυτής είναι και πολύ ρυπογόνα.Δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να ισορροπήσετε και να κρατήσετε ένα μικρό ενυδρείο με πολύχρωμα κοράλλια βάζοντας ένα τέτοιο ψάρι.

Χωρίς καμία εμπάθεια...μια παρέα είμαστε.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Ctenochaetus Strigosus = καλό παιδί και πολυεργαλείο

Zebrasoma fravescens = ειρηνοποιός και μασκότ

Το yellow;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανα παραδειγμα που συμβαινει συχνα να μας αναφερεις Παναγιωτη,η μας λες οτι εχεις διαβασει;

:)

Link to comment
Share on other sites

μασκοτ ναι ειναι ... βασικα ειναι ψαρι pet αλλα ειρηνοποιός νομιζω δεν ισχυει .... ( εγω δεν εχω παραδειγμα :bigemo_harabe_net-134: απλα απο οτι εχω ακουσει και διαβασει ) να ελεγες ειρηνοποιο το blue tang πιστευω ναι !! αλλα το yellow ειναι λιγο τσαμπουκας ....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανα παραδειγμα που συμβαινει συχνα να μας αναφερεις Παναγιωτη,η μας λες οτι εχεις διαβασει;

:)

Πάντα όταν αναφέρομαι σε περιστατικά σημαίνει ότι το έχω δει. Όταν αναφέρω κάτι το οποίο δεν έχω δει και δεν έχω εμπειρία τότε όπως έχεις δεί ότι αναφέρω ότι το διάβασα.

Στην προκειμένη περίπτωση επειδή το συγκεκριμένο ψάρι τυγχανει να το φιλοξενώ στο ενυδρείο μου, έχω να πω μόνο καλα λόγια. Το πιο ήσυχο ψάρι είναι. Μάλιστα απ'όταν μπήκε δεν έχω δει ούτε τσακωμούς ούτε πειράγματα απο άλλα ψάρια. Ακόμα και όταν τα κλόουν πάνε να τσακωθούν μεταξύ τους μπαίνει ανάμεσα και τεντώνει τα πτερύγια και σταματάνε.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Το yellow;

εγω ειμαι οπαδος των yellow ειχα 2 αλλα ωφειλω να πω ειρηνοποιο δεν μπορεις να τον πεις ,αλλα για μασκοτ εξαρτατε απο ποια πλευρα το βλεπεις για μενα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο! (Μα πως γινετε και δεν εχουν κοραλινη εστω και σε μια γωνιτσα και γω οσο και να καθαρισω τα τζαμια παλι εχω?)

Link to comment
Share on other sites

οτι μπορουν να ζησουν μπορουν,ακομα και σε αυτα τα λιτρα...το θεμα ειναι για ποσο και κατω απο ποιες συνθηκες.

Αλλο να επιβιωνει ενα ψαρι σε ενα ενυδρειο και αλλο να ευημερευει!

βεβαια αυτη η συζητηση ειναι πολυ μεγαλη και με πολλες παραμετρους...

το ιδιο πιστευα και εγω μεχρι που σε καποια ντοκυμαντερ,βιντεο αλλα ακομα και σε ενυδρεια ειδα tang σε τελικα μεγεθη και

πραγματικα ηταν το μοναδικο πραγμα που με εκανε να αλλαξω τον τροπο σκεψης μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το 70% τον tag είναι ειρηνικά ψάρια και δύσκολα θα επιτέθουν σε ψάρια άλλου είδους! Συνήθως έχουν πρόβλημα με το είδος τους και αυτο όταν βάλεις μέσα ένα π.χ 1 yellow tag και γίνει κυρίαρχο ψάρι μετά αν βάλεις άλλο ένα της ίδιας οικογένειας θα υπάρξει πρόβλημα αλλα αν μπουν μαζί και σε ίδιο περίπου μέγεθος δεν υπάρχει πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα απαντησω με μια ερωτηση. Σκυλο ρατσας Μολλοσος θα βαζατε σε ενα σπιτι 40τμ? ακομα και κουταβι που ειναι μικρο........

Sent from my Galaxy Ace using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγω θα απαντησω με μια ερωτηση. Σκυλο ρατσας Μολλοσος θα βαζατε σε ενα σπιτι 40τμ? ακομα και κουταβι που ειναι μικρο........

Sent from my Galaxy Ace using Tapatalk

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω φίλε μου μαζί σου, αν και δεν είναι το κατάλληλο θέμα αυτό για αυτή την συζήτηση, αλλά είναι διαφορετικο πλάσμα ο σκύλος με τα ψάρια. Έχουν διαφορετικές ανάγκες. Τα σκυλιά θέλουν να είναι συνέχεια με το αφεντικό τους. Τα σκυλιά δεν είναι ευχαριστημένα με ένα στρέμα αυλή, αλλά να είναι ακόμα και σε 30 τ.μ. αλλά μαζί με το αφεντικό τους. Τα ψάρια επειδή δεν μπορούν να δεθούν με τους ιδιοκτήτες τους, λογικά όσο περισσότερα λίτρα τους δίνουμε τόσο καλύτερα νιώθουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω φίλε μου μαζί σου, αν και δεν είναι το κατάλληλο θέμα αυτό για αυτή την συζήτηση, αλλά είναι διαφορετικο πλάσμα ο σκύλος με τα ψάρια. Έχουν διαφορετικές ανάγκες. Τα σκυλιά θέλουν να είναι συνέχεια με το αφεντικό τους. Τα σκυλιά δεν είναι ευχαριστημένα με ένα στρέμα αυλή, αλλά να είναι ακόμα και σε 30 τ.μ. αλλά μαζί με το αφεντικό τους. Τα ψάρια επειδή δεν μπορούν να δεθούν με τους ιδιοκτήτες τους, λογικά όσο περισσότερα λίτρα τους δίνουμε τόσο καλύτερα νιώθουν.

Το ιδιο πραγμα, με αλλα λογια λες βρε Παναγιωτη :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...