Jump to content

Ποιο Tang?


manos23

Recommended Posts

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω φίλε μου μαζί σου, αν και δεν είναι το κατάλληλο θέμα αυτό για αυτή την συζήτηση, αλλά είναι διαφορετικο πλάσμα ο σκύλος με τα ψάρια. Έχουν διαφορετικές ανάγκες. Τα σκυλιά θέλουν να είναι συνέχεια με το αφεντικό τους. Τα σκυλιά δεν είναι ευχαριστημένα με ένα στρέμα αυλή, αλλά να είναι ακόμα και σε 30 τ.μ. αλλά μαζί με το αφεντικό τους. Τα ψάρια επειδή δεν μπορούν να δεθούν με τους ιδιοκτήτες τους, λογικά όσο περισσότερα λίτρα τους δίνουμε τόσο καλύτερα νιώθουν.

Το ιδιο πραγμα,με αλλα λογια λες βρε Παναγιωτη :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια το θεμα ειναι πολυ γενικο!

Εαν το παρουμε "ειδικα" ειναι λαθος το ιδιο το χομπυ εξ'αρχης αφου βαζουμε μικρα η μεγαλα ψαρακια σε μικρες η μεγαλες γυαλες την ιδια

στιγμη που σε εμας ερχονται απο την ατελειωτη γι'αυτα θαλασσα.

Και αναφερομαι πιο πολυ στα tang.

Φυσικα και εγω ο ιδιος ειχα Blue tang και ενα rabbitfish σε μολις 120 λιτρα αλλα καταλαβα το λαθος οταν σε μολις 3 μηνες και τα 2 ψαρακια

δεν χωραγαν στο ενυδρειο και αναγκαστηκα να τα δωσω γιατι το να λες οτι "τα παιρνω τωρα γιατι μετα θα παω σε μεγαλυτερο" ειναι πολυ μακρυα

απο το να πας πραγματικα σε μεγαλυτερο ενυδρειο ειδικα στην παλιοεποχη που ζουμε.

Το καλυτερο μαθημα βεβαια το πηρα οταν ειδα ψαρια σε τελικα μεγεθη λευκοστερνο,blue tang,sohal,coerelius και diodon αλλα και αλλα ψαρακια και

πραγματικα εμεινα με το στομα ανοιχτο.

Απο εκει και μετα αλλαξα τελειως το σκεπτικο μου.

Μεγαλα παιδια ειμαστε βεβαια και ο καθενας απο μας κανει τις επιλογες του!

Το να υπαρχει κινηση στο ενυδρειο μπορουμε να το πετυχουμε βαζωντας και πολλα μικροψαρα π.χ wrasses,anthias κτλ

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη πιστεύεις αν είχες 5-6 ακανθούρους μέσα στο Reef σου...σε παίρνει άνετα απο λίτρα...θα μπορούσες να φιλοξενήσεις με την ίδια ευκολία τόσες ακρόπορες?

Όταν είδα τον Καραγιωρίκα του bababril να χ...ζει...μέσα στο 700λιτρο display τρόμαξα...αν το έκανε αυτό σε 110λιτρα display θα είχαν πεθάνει όλα ή θα είχα κανένα powercone απο κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Με τιποτα...

Και απο βρωμα αλλα και θα τα ειχαν διαλυσει ολα εκει μεσα.

Και ειλικρινα σου λεω δεν με παιρνει απο λιτρα να εχω πολλα Tang ανεξαρτητα απο το σκιμμερ,εαν ειναι θηριο η οχι.

Εχεις δικιο ομως οτι εαν ειναι κανενα θηριο εχεις πολυ καλυτερες προοπτικες.

Eχω αλλαξει τελειως τροπο σκεψης οσον αφορα τις παραμετρους συνολικα λιτρα-ψαρια-διαστασεις ενυδρειου.

Αυτη τη στιγμη εχω 1 tang μονο και απο τον τροπο που "εχει" το ενυδρειο νοιωθω οτι δεν του φτανει και ειναι μονο στα 15-16 εκατοστα.

Προσωπικη εκτιμηση παντα...

εκτος οτι δεν ειναι σωστο για τα ψαρακια,το να μην εχεις πολλα tang μεσα σε ενα ενυδρειο(εκτος αν ειμαστε στα 1500+ λιτρα main tank) ειναι

ευκολια κ για εμας τους ιδιους στην προσπαθεια να κρατησουμε ενα καθαρο και "καλο" νερο οπως ειπες.

ισως να μην το διατυπωσα καλα αλλα αυτο εννουσα οτν εγραψα οτι αλλαξε το σκεπτικο μου.

οτι δεν μπορουσα πλεον να σκεφτω να βαλω π.χ λευκοστερνο μαζι με αλλα 5 tang αφου τον ειχα δει στα σχεδον 38 εκατοστα με την ουρα,σε ενυδρειο

1 τονου(220χ75χ65) και παρολ'αυτα εμοιαζε να μην του φτανει!

Και αν θελουμε να πετυχουμε κινηση στο ενυδρειο ειναι καλυτερα να το πετυχουμε με πολλα μικροψαρα και οχι με πολλα tang.

Ενα απο τα λαθη που κανουμε(και εγω μεσα) ειναι οτι υπολογιζουμε το συνολικο ογκο του νερου για να βαλουμε ενα tang.

π.χ λεω θα βαλω ενα sohal...θα ειναι μια χαρα...500 λιτρα main και αλλα 200-300 το σαμπ συνολο 700-800 ε δεν του φτανουν?

Αυτο ειναι λαθος ομως...αλλο ο συνολικος ογκος νερου και αλλο ο ωφελιμος-πραγματικος χωρος για κολυμπι το οποιο

το καθοριζουν οχι μονο οι διαστασεις αλλα και το ιδιο το στησιμο του βραχου.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά συμφωνώ ότι όντως για να φιλοξενήσει κάποιος τανγκς πρέπει να βαστάεικαλά το σκίμερ του. Βλέπω εγώ το δικό μου yellowπου είναι το μόνο τανγκ που έχω και είναι μια σταλιά, και πετάει κάτι κουρ@δες που καμια φορά Τρομάζω. Πόσο μάλλον πιο μεγάλα τανγκς.

Link to comment
Share on other sites

Θα βαζατε αυτο το sohal σε 500 λιτρα ενυδρειο?

και μαλιστα κ με αλλα ψαρια?

Κοιταξτε αυτον εδω...σχεδον οσο το βατραχοπεδιλο και πιο μεγαλος απο το κεφαλι του δυτη

Δειτε μεγεθη και περιοχη που καλυπτουν αυτο το κοπαδι λευκοστερνων

περιοχη που καλυπτει αυτο το κοπαδι yellow

Αυτο απλα μου αρεσε

Δειτε ποση αποσταση καπυπτουν σε μολις 35 δευτερολεπτα βιντεο

Δεν εξεταζω το αν πρεπει η οχι να βαζουμε tang στο ενυδρειο μας αλλα το ποσα.

Θεωρω πως το μεγαλο στοκαρισμα σε tang θελει πολλα πολλα λιτρα.

Βλεπουμε τα λιτρα μας και βαζουμε το αναλογο ψαρακι αλλα και την αντιστοιχη ποσοστητα δινοντας πολυ μεγαλη βαση και προσοχη ειδικα στο

δευτερο!

Κατα την ταπεινη μου αποψη σωστο στοκαρισμα ειναι 1 με 2 tang το πολυ,αναλογα τα λιτρα και το ειδος και μετα πολλα μικρα ψαρακια.

Κανει τη ζωη μας ευκολη(συντηρηση,τιμες κτλ) αλλα και των ιδιων των ψαριων.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη τυχαινει να το εχω το συγκεκριμενο ψαρι στο ενυδρειο μου,αυτο που εχω να πω ειναι πως ειναι μικρο το οποιοδηποτε ενυδρειο για την χαρη του.Δεν κολυμπαει...Πεταει...Σηκωνει κυμματα...Σπαει κοραλια :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δειτε μεγεθη και περιοχη που καλυπτουν αυτο το κοπαδι λευκοστερνων

περιοχη που καλυπτει αυτο το κοπαδι yellow

Link to comment
Share on other sites

Αυτο απλα μου αρεσε

Δειτε ποση αποσταση καπυπτουν σε μολις 35 δευτερολεπτα βιντεο

ξαναεβαλα τα λινκ γιατι ειναι πιο ευκολο να το βλεπουμε εδω

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι γίνετε Στράτο?

Κάθε φορά που κάποιο τέτοιο ψαράκι μπαίνει σε ενυδρείο κάποιο άλλο σηκώνεται από κάποιον ύφαλο καθώς πιο εύκολο φαίνεται είναι να στραγγίζουμε τη θάλασσα παρά να γίνουν μονάδες αναπαραγωγής και να τη βοηθήσουμε να ανακάμψει.Έτσι τα αλγοφάγα ψαράκια σιγά σιγά αρχίζουν να εξαφανίζονται...

Η πρόληψη και η σωστή μελέτη στο livestock πρέπει να γίνεται προσεχτικά με βάση το ενυδρείο μας και τι μπορούμε να προσφέρουμε σε αυτά τα ζωντανά,και όχι με ότι βρούμε ή ότι μας γυαλίσει στο μάτι.

Τες πα κόψτε κανένα φράγκ και αφήστε τους ακανθούρους...frag swap έχουμε την Κυριακή και έτσι όπως πάει το πράμα στην άλλη άκρη του ωκεανού βλέπω να κόβονται όλα αυτά που ξέραμε τα επόμενα χρόνια και να φτιάχνουμε μόνο corals only aquariums..και άντε και μερικά ψαράκια αναπαραγωγής.

πράγμα που δεν με χαλάει καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι γίνετε Στράτο?

Κάθε φορά που κάποιο τέτοιο ψαράκι μπαίνει σε ενυδρείο κάποιο άλλο σηκώνεται από κάποιον ύφαλο καθώς πιο εύκολο φαίνεται είναι να στραγγίζουμε τη θάλασσα παρά να γίνουν μονάδες αναπαραγωγής και να τη βοηθήσουμε να ανακάμψει.Έτσι τα αλγοφάγα ψαράκια σιγά σιγά αρχίζουν να εξαφανίζονται...

Η πρόληψη και η σωστή μελέτη στο livestock πρέπει να γίνεται προσεχτικά με βάση το ενυδρείο μας και τι μπορούμε να προσφέρουμε σε αυτά τα ζωντανά,και όχι με ότι βρούμε ή ότι μας γυαλίσει στο μάτι.

Τες πα κόψτε κανένα φράγκ και αφήστε τους ακανθούρους...frag swap έχουμε την Κυριακή και έτσι όπως πάει το πράμα στην άλλη άκρη του ωκεανού βλέπω να κόβονται όλα αυτά που ξέραμε τα επόμενα χρόνια και να φτιάχνουμε μόνο corals only aquariums..και άντε και μερικά ψαράκια αναπαραγωγής.

πράγμα που δεν με χαλάει καθόλου...

+1 Σοραιος :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα τα λες Αλεξη.

Εγω αναγκαστηκα και εφωσα σε φιλο με πολυ μεγαλο ενυδρειο τον Acanthurus coeruleus που ειχα,γιατι αν και μικρο το ψαρι,στα 200 λιτρα γκαζωνε πολυ.Πιεζοταν αφανταστα.

Μακαρι να ειναι καλυτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Μην βαζετε τανκς στα ενυδρεια σας!!!

tank.jpg

:hysterical:

τελικα ρε αινιγματικε τυπε εσυ συμφωνεις η διαφωνεις?

ποια ειναι η αποψη σου?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα Μιχαλη,αν και δεν μπορω να αντισταθω,ουτε εγω.Ντρεπομαι που το λεω,αλλα εχω δυο tangακια στο ενυδρειο μου :poster_oops:

Link to comment
Share on other sites

Μας βλέπω τα επόμενα χρόνια να έχουμε όλοι απο ένα τέτοιο Reef ενυδρείο...

ecoreef-zero-5.jpg

Περισσότερα infos στο website της MASNA περι απαγορεύσεων και συλλήψεων ...γιατί άρχισαν τα όργανα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να πω την αλήθεια παιδιά και την ταπεινή μου γνώμη όλους μας αρέσουν τα μεγάλα ψάρια αλλά όπως προαναφέρθηκε τα μεγάλα ψάρια θέλουν και πολλά λίτρα. Εμένα μου αρέσει πολύ η ιδέα ενός ζευγαριού Siganus virgatus και επίσης τα yellow tang όσο πιο πολλά γίνεται,να μοιάζει όσο το δυνατών περισσότερο με κοπάδι, αλλά όλοι ξέρουμε πως κάτι τέτοιο θα απαιτούσε πολλά λίτρα. Πες οτι με τα λίγα τα πολλά στήνεις ένα ενυδρείο γύρω στα 500 λύτρα και βάζεις μέσα το ζευγάρι virgatus, θα φτάσει ποτέ να γίνει 11 ίντσες να το βλέπεις και να γουστάρεις και να λες έχω μεγάλο ψάρι; ή θα έρθει ενας άλλος ο οποίος θα βάλει μέσα στα 500 1 ''μικρόψαρο'' παράδειγμα 1 damsel το οποίο μπορεί να φτάσει και τελικό μέγεθος.Μετά πιο είναι το ''μικροψαρο'' Φιλικά πάντα όλα όσα είπα χωρίς να το παίζω ουτε πολυξερος ουτε τίποτα :sarcasm::sarcasm::sarcasm: απλά εχω καταλήξει όσο μπορούμε να κρατηθούμε σε θέμα ιχθυοφόρτωσης κάλο κάνει και πιο ξεκούραστο το hobby μας και βέβαια πιο όμορφο το ενυδρείο μας

Link to comment
Share on other sites

τραβα κατα χανια μερια στου πολυχρονακη τη θαλασσα να δεις οτι ονειρευεσαι....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα, δεν ξέρω αν ειναι το κατάλληλο post αλλα θα ήθελα να ρωτήσω τι τιμες παίζουν τα Achilles tang και τα sohal tangs. Μιλάμε για μέγεθος απο 5-10 εκατοστά. Αυτόν γουστάρω πολυ και το Sohal.

Και σε 450 λίτρα ενυδρειο με 120 λίτρα sump με καμια 60 κιλα βραχο μεσα, ποσά tang μπορώ να βάλω κατα την εμπειρία σας.

Ευχαριστω.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Έγινε επεξεργασία - GNM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+383&pcatid=383 εαν παρουμε τους κανονες δεν μπορεις καταλαβαινεις απο εκει και περα ολοι μα οολοι οι χομπιστες εχουν κανει πραγματα που στα βιβλια δεν αναγραφονται η ειναι γραμμενα αλλιως. Η θεωρια απο την πραξη απεχει μερικα χιλιομετρα.κανεις τοτε δεν θα ειχεπαραπανω απο ενα ψαρι στο ενυδρειο του.ο σοχαλ βρισκετε στα 120 ευρω περιπου και ο αχιλλεας περιπου στα 300+

Παντως ενα πρεπεινα ξερεις οτι αυτα τα δυο πραγματικα υπεροχα ψαρια δεν μπορουν να μπουν μαζι γιατι ενα απο τα δυο θα χαιρετησει

Απο εκει και περα οτι θεωρεις που σου αρεσει επιλεγεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...