Jump to content

Αναγνώριση 2 Φυτών


nospanos

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα και καλή χρονιά !

Σας παραθέτω φωτογραφίες από δυο φυτάκια που έχω βάλει στο μικρό μου ενυδρείο http://www.aquazone....showtopic=81401 και θέλω να με διαφωτίσετε σχετικά με το ποια ακριβώς είναι:

1) είναι Hygrophila Corymbosa Siamensis ?

ένας φίλος μου έδωσε αυτά τα δύο κλαδέματα ως Hygrophila Corymbosa αλλά έχω τις αμφιβολίες μου καθώς απ' ό,τι γνωρίζω το συγκεκριμένο φυτό δε γίνεται ροζέ αλλά είναι ζωντανό-ανοιχτό πράσινο (το ξέρω και από το μεγάλο μου ενυδρείο που έχω το συγκεκριμένο φυτό). Βέβαια συμφωνεί το σχήμα, η ανάπτυξη και τα νεύρα των φύλλων του για Corymbosa αλλά θέλω να μου πείτε εσείς για 100% σιγουριά ή αν όντως είναι αυτό αλλά κάποια διαφορετική ποικιλλία ή κάποιο υβρίδιό του. Μιας και η φωτογραφία είναι τραβηγμένη ακριβώς 3 μέρες πριν, να σας γνωστοποιήσω ότι τα πάνω-πάνω φύλλα της μπροστινής ρίζας έχουν μεγαλώσει (κιόλας!! :D) και είναι έντονου ροζ χρώματος σε αντίθεση με το υπόλοιπο φυτό το οποίο ήταν πράσινο όταν το φύτεψα και τώρα τείνει να γίνει ροζ όπως το πίσω...

2) τριφυλλάκι

βρήκα αυτό το μικροσκοπικό φυτάκι να επιπλέει στην επιφάνεια από το μεγάλο μου ενυδρείο (προφανώς πρόκειται για "λαθρεπιβάτη" ανάμεσα στα κανονικά μου φυτά) και επειδή μου άρεσε οπτικά είπα να το φυτέψω στο μικρό ενυδρείο να το παρατηρώ καλύτερα ;) ... Έχει μικρή μαύρη ρίζα και είναι αγνώστου ταυτότητας... θέλω κι εδώ να μου πείτε τι είδος μπορεί να είναι...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μοιάζει με Hygrophila αλλά σε τέτοιες αποχρώσεις δεν το έχω δει, το φυτό ή είναι ταλεποριμένω και του λείπουν νιτρικά σίδηρο φώσφορο κτλ. ή είναι κάποιο άλλο είδος μετάλλαξη.

Το δεύτερο είναι μικρό ακόμη για να βγάλουμε συμπεράσματα άστο να μεγαλώσει λίγο και δούμε πως μεγαλώνει και τότε θα μπορέσουμε να βγάλουμε συμπέρασμα προς το παρόν μοιάζει πολύ με το Hydrocotyle sibthorpioides

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο θα ελεγα πως ειναι λευκοκευφαλα....

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μοιάζει με Hygrophila αλλά σε τέτοιες αποχρώσεις δεν το έχω δει, το φυτό ή είναι ταλεποριμένω και του λείπουν νιτρικά σίδηρο φώσφορο κτλ. ή είναι κάποιο άλλο είδος μετάλλαξη.

Γειά σου φίλε Χρήστο!

Η περίπτωση περί ταλαιπωρημένου φυτού δεν υφίσταται, το φυτό το παρέλαβα και μέχρι και τώρα είναι σε άριστη κατάσταση και μάλιστα έχουν μεγαλώσει και τα πάνω-πάνω φύλλα του ;).

Νιτρικά πριν λίγες μέρες που έκανα αλλαγή νερού είχα 25mg/L πριν την αλλαγή η οποία ήτανε γύρω στο 50%, άρα νιτρικά υπάρχουν εν αφθονία ενδιάμεσα 10-15. Επίσης, όπως μπορείς να διακρίνεις και από τη φωτογραφία, στο μπροστά φυτό το οποίο είναι πράσινο ακόμα, τα πάνω φυλλαράκια που έχουνε μεγαλώσει έχουνε γίνει ροζ, στην απόχρωση ακριβώς που έχει και το πίσω φυτό... Μου εμφανίζει την ίδια ακριβώς - πανομοιότυπη συμπεριφορά με το Hygrophila Polysperma Rosanervig, το οποίο από πράσινο που είναι αρχικά μετατρέπεται σε ροζ με χρήση του κατάλληλου φωτισμού φυσικά, όπως πολύ καλά γνωρίζουμε από το προφίλ του...

Επειδή, όπως σου είχα πει και στο τηλέφωνο, έχω Hygrophila Corymbosa 4 ρίζες στο μεγάλο μου ενυδρείο (είναι από τα πρώτα φυτά που μου πηγαίνουνε σφαιράτα και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι αν και αρχάριος είναι το πρώτο φυτό το οποίο έχω μάθει και το γνωρίζω αρκετά καλά) και δε συμφωνούνε στο χρώμα και στο γεγονός ότι τα νεύρα του μεν φυτού φαίνονται πολύ έντονα σε αντίθεση με του φυσιολογικού φυτού που μετά βίας διακρίνονται διότι είναι όλο το φύλλωμα καταπράσινο. Συμφωνούνε όμως στην αρχιτεκτονική και στο σχήμα φυλλώματος.

Σίγουρα δε μιλάμε για αλλοίωση χρώματος από λάθος ή κακές συνθήκες (στο μικρό ενυδρειάκι μου όλα τα φυτά μου πάνε σφαίρα! :D), άρα τείνουμε περισσότερο στο ότι επρόκειτο για κάποιο υβρίδιο...

Χρηστάρα εννοείται πως επειδή εσύ είσαι μανούλα σε παρεμφερή περίεγα θέματα του φυτεμένου ενυδρειόκοσμου, θέλω να το ψάξεις :D είμαι σίγουρος ότι θα μου βρεις πιο ακριβώς φυτό έχω ;) και να το κάνεις update φυσικά και στην Εφημερίδα του Φυτεμένου !

Το δεύτερο είναι μικρό ακόμη για να βγάλουμε συμπεράσματα άστο να μεγαλώσει λίγο και δούμε πως μεγαλώνει και τότε θα μπορέσουμε να βγάλουμε συμπέρασμα προς το παρόν μοιάζει πολύ με το Hydrocotyle sibthorpioides

Το δευτερο θα ελεγα πως ειναι λευκοκευφαλα....

Έχετε απόλυτο δίκιο παίδες, είναι 100% Hydrocotyle Leucocephala :D

Ο φίλος που έχει αυτό το ενυδρείο http://www.aquazone....showtopic=78946 μου έδωσε πριν μερικές μέρες αρκετή ποσότητα νουφαράκια (Limnobium Laevigatum), και χθες ανάμεσα σε αυτά στο ενυδρείο μου βρήκα να επιπλέει αυτή τη ριζούλα Leucocephala, μου άρεσε και είπα να τη φυτέψω στο μικρό ενυδρείο που είχα χώρο και θα μπορούσα να παρακολουθώ καλύτερα την εξέλιξή της ;). Μπορεί να θεωρείται "φυτό-λαθρεπιβάτης" αλλά τελικά αφού είναι αυτό το φυτό είναι ευπρόσδεκτο! :P:D

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Πανο να ξερεις οτι το Hydrocotyle Leucocephala ειναι φυτο με απιατησεις και θα χρειαστεις co2 και καλο φωτισμο,προτεινω να το μεταφερεις στο μεγαλο ενυδρειο σου.

Οσο για το αλλο φυτο δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι και νομιζω πως δεν το εχω ξαναδει.Μηπως δεν ειναι υδροβιο φυτο αλλα υδροφυλο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να έχουμε και η δυο δίκαιο αφού ο κάθε ένας λέει δυο διαφορετική φυτά. :P

Hydrocotyle sibthorpioides

Hydrocotyle leucocephala

Όταν το φυτό μεγαλώσει δώσε μας επιπλέον φωτογραφίες αν τα νέα φύλα είναι ποιο στρογγυλεμένα τότε είναι Hydrocotyle leucocephala αν συνεχίζουν να βγαίνουν όπως την φωτογραφία τότε είναι Hydrocotyle sibthorpioides.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να έχουμε και η δυο δίκαιο αφού ο κάθε ένας λέει δυο διαφορετική φυτά. :P

Hydrocotyle sibthorpioides

Hydrocotyle leucocephala

Όταν το φυτό μεγαλώσει δώσε μας επιπλέον φωτογραφίες αν τα νέα φύλα είναι ποιο στρογγυλεμένα τότε είναι Hydrocotyle leucocephala αν συνεχίζουν να βγαίνουν όπως την φωτογραφία τότε είναι Hydrocotyle sibthorpioides.

xaxaxa έχεις δίκιο, ήθελα να πω ότι η οικογένεια και το βασικό γένος των φυτών που είπατε είναι σωστό και ακόμα και κάποιου η απάντηση να είναι <<λάθος>> έχει σωστή βάση ;)

Link to comment
Share on other sites

Πανο να ξερεις οτι το Hydrocotyle Leucocephala ειναι φυτο με απιατησεις και θα χρειαστεις co2 και καλο φωτισμο,προτεινω να το μεταφερεις στο μεγαλο ενυδρειο σου.

Καλό φωτισμό και αρκετά επαρκή έχω και στα δύο μου ενυδρεία αλλά από τη στιγμή που χρειάζεται διοξείδιο τότε θα μεταφερθεί άμεσα στο μεγάλο σε λίγο που θα ανάψουν τα φώτα ;)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Οσο για το αλλο φυτο δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι και νομιζω πως δεν το εχω ξαναδει.Μηπως δεν ειναι υδροβιο φυτο αλλα υδροφυλο?

Για να είμαι ειλικρινής το σκέφτηκα και τσέκαρα τη λίστα των υδρόφιλων φυτών, βρήκα ότι έμοιαζε κάπως στο Hemigraphis sp. (colorata, exotica, repanda) αλλά τελικά δεν έχει καμία σχέση γιατί:

- Το φυτό μου έχει μακρυά φύλλα όχι τόσο φαρδιά φύλλα και δε συμφωνούν καθόλου ούτε οι διακλαδώσεις των νεύρων με το συγκεκριμένο υδρόφιλο

- Το φυτό το δικό μου δεν έχει τσαλακωμένα και οδοντωτά φύλλα

- Επίσης δεν είναι πορφυρό από κάτω και πράσινο από πάνω αλλά απαλό ροζ πάνω και κάτω (όπως ακριβώς του Πολύσπερμα sunset)

Το φυτό μου είμαι 99% σίγουρος ότι είναι υδρόβιο, διότι αντί να παίρνει την κατιούσα αντιθέτως έχει απλωθεί, έχει βγάλει ήδη νέα φύλλα και έχουν μεγαλώσει λιγάκι τα πάνω-πάνω

Υ.Γ. Για όσους πιθανόν δεν το γνωρίζουν, το άρθρο με τα υδρόφιλα φυτά είναι αυτό http://www.aquazone....showtopic=43368

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Ρε μήπως σουρωμένος έριξες τίποτα μέσα και έγινε καμιά χημική τριφασματική, αντιπαραγωγική κατασκευή χλωροφύλλης στο χρωμόσωμα 187; :huh:

Link to comment
Share on other sites

Ρε μήπως σουρωμένος έριξες τίποτα μέσα και έγινε καμιά χημική τριφασματική, αντιπαραγωγική κατασκευή χλωροφύλλης στο χρωμόσωμα 187; :huh:

:hysterical: :hysterical: :lmao:

τσέκαρα πάντως και κάποια υποείδη και γνωστές ποικιλλίες της Corymbosa στο ίντερνετ, και δε βρήκα ομοιότητες ούτε στο ακριβές χρώμα ούτε στο χαρακτηριστικό τονισμό των νεύρων στα φύλλα... επίσης τώρα που παρατηρούσα αρκετή ώρα το φυτό, μοιάζει επίσης πάρα πολύ και με το Πολύσπερμα sunset που έχω φυτεμένο σε συστάδες ακριβώς δίπλα... πολύ περίεργο και ιδιαίτερο φυτό!! πάντως θα συμφωνούμε όλοι ότι ενδεχομένως να μην είναι Corymbosa αλλά της οικογένειας Hygrophila είναι 100%

άρα έχουμε βρεθεί προς το παρών σε αδιέξοδο :headonwall: ...υπάρχει πλέον μόνο η επιλογή να το αφήσω να μεγαλώσει και να δούμε πως θα εξελιχθεί και αναλόγως να σας ενημερώσω...

φίλε Χρήστο, με το καλό αν μου έχει επιβιώσει μέχρι το καλοκαίρι θα είναι το πρώτο φυτό που θα σου στείλω για το project που μου έλεγες... :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Αν τα νεύρα του φυτού ήταν άσπρα θα σου έλεγα ότι είναι πολυσπερμα sunset αλλά εσένα τα νεύρα του φυτού είναι πράσινα και αυτό με παραξενεύει πολύ, σήμερα έψαξα όλοι μου την βιβλιοθήκη και δεν βρήκα παρόμοιο φυτό ειλικρινά δεν το γνωρίζω αν και έχω πολλά περίεργα και κουλά φυτά αυτό δεν το έχω. Περιμένω να δω πως θα αναπτυχθεί και κάποιο κομμάτι ίσος θα το έβαζα και σε άλλο ενυδρείο από περιέργεια να δω αν θα αναπτύσσετε παρόμοια.

Όσο για το προτζεκτ μάλλον τον Απρίλιο που θα στρώσει ο καιρός θα το αρχίσω, ήδη διαμορφώνω τον χώρο.

Απλά ενημερωτικά για τα μέλη σκοπεύω να ζητήσω από όσα μέλη θέλουν να με δωρίσουν διάφορα φυτά.

Επειδή έχω μεγάλο υπαίθριο χώρο θα επιχειρήσω να κάνω όσο περισσότερες καλλιέργειες φυτών μπορώ με σκοπό μετά να δωρίσω ανά την Ελλάδα κλαδέματα από διάφορα φυτά. Μόνο στα έξοδα αποστολής δεν θα μπορώ να συνεισφέρω. Σκοπός μου είναι να αποκτήσουν πρόσβαση όσα περισσότερα μέλη γίνεται σε σπάνια και μη φυτά, μεταξύ αυτόν και το Hygrophila nospanius :D

Link to comment
Share on other sites

Πανο,δεν ειναι μονο αυτα τα υδροφυλα που εχει εκει το θεμα,υπαρχουν πολλλλαααααα ακομα..Επεισης τα υδροφυλα δεν πεθαινουν κατευθιαν,αλλα χαλανε μετα απο λιγο καιρο και αλλα μετα απο αρκετο.

Χρηστο,εγω δεν σε δωριζω κανενα φυτο,ειναι ολα δικα μου!αχαχααχααχαχαχαχχαχαχαχαχ :P

Περα απο την πλακα τωρα,οταν εισαι ετοιμος και αν βρισκομαι ακομη εδω πες μου τι θελεις να σου στειλω!

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε που θα βρεις χειρότερα ρε κάτσε εδώ μια χαρά χάλια περνάς.

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε που θα βρεις χειρότερα ρε κάτσε εδώ μια χαρά χάλια περνάς.

Θοδωρος ειναι ο αλλος με την πρασινη ταμπελα απο κατω,εδω Κωστας! αχαχαχαχαχαχαχαχα:P

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το προτζεκτ μάλλον τον Απρίλιο που θα στρώσει ο καιρός θα το αρχίσω, ήδη διαμορφώνω τον χώρο.

Απλά ενημερωτικά για τα μέλη σκοπεύω να ζητήσω από όσα μέλη θέλουν να με δωρίσουν διάφορα φυτά.

Επειδή έχω μεγάλο υπαίθριο χώρο θα επιχειρήσω να κάνω όσο περισσότερες καλλιέργειες φυτών μπορώ με σκοπό μετά να δωρίσω ανά την Ελλάδα κλαδέματα από διάφορα φυτά. Μόνο στα έξοδα αποστολής δεν θα μπορώ να συνεισφέρω. Σκοπός μου είναι να αποκτήσουν πρόσβαση όσα περισσότερα μέλη γίνεται σε σπάνια και μη φυτά, μεταξύ αυτόν και το Hygrophila nospanius :D

xaxaxa φοβερή η ονομασία :P

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα μέλη εγώ το βλέπω με πολύ θετικό μάτι το όλο σου project και έχω καλό προαίσθημα ότι θα πάει πάρα πολύ καλά!!

Είπες θα βάλεις αγγελία έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάνω ένα up στο θέμα με νεότερα....

1) είναι Hygrophila Corymbosa Siamensis ?

τελικα ύστερα και από τοποθέτηση του φίλου και γνωστού μποστανά Στάθη Vandar, το φυτό αυτό είναι η κλασική Hygrophila Corymbosa αλλά υβριδισμένη και βγαίνει με τα χαρακτηριστικά του Polysperma Sunset (δεν αποκλείεται να είναι υβρίδιο των δύο αυτών συγκεκριμένων φυτών). Με αφορμή την ολική ανακαίνιση στο μικρό μου ενυδρείο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=81401&p=756471, όπως αναγράφω και στο link, το μόνο φυτό που δεν αφαίρεσα ήταν το συγκεκριμένο, αλλά του έκανα ένα κλάδεμα. Ε λοιπόν άμεσα μέσα σε μερικές μέρες πέταξε 10 νέα φυλλα η μια ρίζα και καμια 3-4 η άλλη, τα οποία ήτανε την πρώτη μέρα κάτασπρα σαν το χιόνι και μετά μεγαλώνοντας ήταν άρκετά ανοιχτόχρωμα καθαρού ροζ, υπήρχε δηλαδή τεράστια διαφορά στην εμφάνιση και στο σχήμα του φυλλώματος ακόμα και με τα παλιότερα φύλλα του ίδιου φυτού... :ooh2::ooh2:

Πραγματικά απορώ τι είδους φυτό είναι αυτό και από πιο Τσέρνομπιλ ή πυρηνικό εργαστήριο έχει ξεφυτρώσει xaxaxaxa!!

2) τριφυλλάκι

το συγκεκριμένο φυτάκι, ακολουθώντας πιστά τη συμβουλή του Rastafarian να το φυτέψω στο μεγάλο ενυδρείο λόγω περισσότερων ιχνοστοιχείων και CO2 που υπάρχουν στη στήλη του νερού εκεί, δεν το βρίσκω πουθενά μέσα στη φυτεμένη ζούγκλα.... ή θα το έπνιξε το Stargrass το οποίο έχει σκεπάσει όλη τη μπροστινή πλευρά του ενυδρείου ή μπορεί να ξεριζώθηκε και έτσι όπως ήταν λεπτό σαν κλωστή θα το κατάπιε το φίλτρο... :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...