Jump to content

Το Ριφάκι Μου


Παναγιώτης Κ

Recommended Posts

Τόσο καιρό μου λένε να το παρουσιάσω. Ε, λοιπόν, θα κάνω μια πρόχειρη παρουσίαση.

Έπειτα όμως, μόλις στοκαριστεί, θα γίνει μια καλή και αναλυτική παρουσίαση.

Επειδή είναι στο όριο για reef ή nano reef, εγώ το έβαλα εδώ. Είναι 120 μικτά ή 100 καθαρά. Αν δεν είναι η κατάλληλη κατηγορία ας μεταφερθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ρε Παναγιώτη!

Έχεις ένα μικρό θεματακι με τις αλγες αλλά θα σου απαντήσουν τα παιδιά για αυτό!

Δώσε τουλάχιστον μερικές πληροφορίες για τον εξοπλισμό!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ρε Παναγιώτη!

Έχεις ένα μικρό θεματακι με τις αλγες αλλά θα σου απαντήσουν τα παιδιά για αυτό!

Δώσε τουλάχιστον μερικές πληροφορίες για τον εξοπλισμό!

Ναι έχω λίγες πιο πολύ στον βράχο.

Πριν μέρες ήταν ζούγκλα. Τώρα έχουν φύγει σε μεγάλο βαθμό.

Απο εξοπλισμό έχω.

2 hydor koralias 2(2300 λ/ω έκαστη).

eheim jager 150w

φωτιστικό diy(By me) που προσαρμόστηκε Ballast της glo 2x39 με στεγανά ακροφύσια.

2 λάμπες 39ρες τ5 ατι . Μια aquablue special και μια blue plus.

Skimmer deltec mce600(όχι το προτότυπο) που φοράει την αντλία τηε deltec και πετάει! Είναι αυτό που είχε παρουσιαστεί πριν κάτι μέρες. Θα το παρουσιάσω όπου να'ναι.

Απο μέρα σε μέρα θα έρθει και η αναπλήρωση.

Και απο οργανισμούς μέχρι στιγμής τα 2 κλόουν και ένα astrea. Eκτός απο ασπόνδυλα δεν θα προστεθεί τίποτα άλλο(απο κοράλια) μέχρι να φύγει και η παραμικρή άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή μια χαρά το βλέπω Παναγιώτη, καλό γέμισμα και πάνω απ' όλα υπομονή για να γίνει σωστό!!

Link to comment
Share on other sites

Καλες βουτιες!! :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο στήσιμο βράχου!! Εύχομαι να παν όλα καλά και από καλοκαίρι το aquascape να το έχουν αναλάβει τα κοράλλια!!

Και απο οργανισμούς μέχρι στιγμής τα 2 κλόουν και ένα astrea. Eκτός απο ασπόνδυλα δεν θα προστεθεί τίποτα άλλο(απο κοράλια) μέχρι να φύγει και η παραμικρή άλγη.

Σωστός! Άστο να ψιλομηδενίσει από θρεπτικά, έτσι μετά με ελαφρύ χέρι στο τάισμα και μετρήσεις θα βρεις τις ρουτίνες σου ευκολότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά Παναγιώτη πολύ ωραίο!

Άντε και καλογέμιστο τώρα...

Για αρχή μια χαρά το βλέπω Παναγιώτη, καλό γέμισμα και πάνω απ' όλα υπομονή για να γίνει σωστό!!

Καλή αρχή σου εύχομαι!

Καλες βουτιες!! :bigemo_harabe_net-81:

Ωραίο στήσιμο βράχου!! Εύχομαι να παν όλα καλά και από καλοκαίρι το aquascape να το έχουν αναλάβει τα κοράλλια!! Αυτό ελπίζω και γω!

Σωστός! Άστο να ψιλομηδενίσει από θρεπτικά, έτσι μετά με ελαφρύ χέρι στο τάισμα και μετρήσεις θα βρεις τις ρουτίνες σου ευκολότερα.

Ευχαριστώ ρε παιδιά! Να'στε καλά!

Link to comment
Share on other sites

ωραιος Παναγιωτη!!! την σταθμη γιατι δεν την ανεβαζεις κανα 2-3 εκατοστα?

καλογεμιστο φιλαρακι!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

ωραιος Παναγιωτη!!! την σταθμη γιατι δεν την ανεβαζεις κανα 2-3 εκατοστα?

καλογεμιστο φιλαρακι!!!! :)

Eυχαριστώ Στάθη! Λές? Το σκέφτηκα να σου πω την αλήθεια. Θα το κοιτάξω στην επερχόμενη αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι σε παιρνει Παναγιωτη! πιστευω θα φαινεται καλυτερο! ;)

Θα το επιχειρήσω. Αν και δεν θα γίνει άμεσα για 2 λόγους. 1ον) έγινε αλλαγή την παρασκευή, και 2ον θα αργήσω να κάνω αλλαγή, γιατί απο τις αλλαγές τρέφεται η άλγη και δεν θα την ξεφορτωθώ ποτε.

Άσε που αρχίζει εδώ και κανα 3ωρο και ξαναδημιουργειται άλγη μετά απο μέρες ενώ νόμιζα πως ξεμπέρδεψα Και το σκίμερ με έχει ξετινάξει στον αφρό. Άσε, και μου'σπασε τα νεύρα αυτή η άλγη, γιατί είμαι 0 σε νιτρικά και φωσφορικά εδώ και μέρες, και απορώ που βρίσκει και αναπτύσεται!

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όποιος θέλει να δει την ιστορία του ενυδρέιου μέχρι τώρα, μπορεί να την δει εδώ:

Το ενυδρείο ξεκίνησε 17/12 με βράχο και αραγωνίτη.

19/12/12

23/12/12

3/1/13

και το σημερινό είναι επάνω στο πρώτο ποστ.

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Κατα την διάρκεια του στρωσίματος έγιναν πολλές αλλαγές. Πχ, άλλαξε το σκίμερ, έφυγε το καπάκι και μπήκε φωτιστικό, κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Τέρμα την στάθμη....δεν έχεις αμφίβια εκεί μέσα.... :bigemo_harabe_net-134:

Έγινε! :thumbup:

Μέτρησα χτες και είχα μη μετρήσιμα φωσφορικά και νιτρικά.

Εφόσον είδα άλγες να δημιουργούνται είπα να ξαναμετρήσω. Και μέτρησα μη μετρήσιμα νιτρικά και ελάχιστα φωσφορικά και όχι μη μετρήσιμα που μέτραγα. Λέτε να φταίει που τάισμα και δεν έφαγαν και πήγε στράφι η τροφή και έγινε φωσφορικά? Γι'αυτό λέτε να άφρισε το σκίμερ?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχεις φωσφορικά και σε αυτά οφείλετε η άλγη!

Τάισε με μέτρο!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλη συνεχεια Παναγιωτη :)

Ευχαριστώ Στράτο!

Σίγουρα έχεις φωσφορικά και σε αυτά οφείλετε η άλγη!

Τάισε με μέτρο!!

Μάλλον. Αυτό θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο Παναγιώτη, καλογέμιστο με κοράλια και ψάρια!!

μπραβο παναγιωτη!!!..καλη συνεχεια στα αλατια σου!!!

Eυχαριστώ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...