Jump to content

Το Ριφάκι Μου


Παναγιώτης Κ

Recommended Posts

Παναγιωτη μπορεις και καλυτερα με το στησιμο.επισης δωσε λιγο αερα στο πισω μερος.

Το ξέρω. Απλά άφησα κενό μπροστά, γιατί προσανατολίζομαι σε μαλακά και lps κοράλια και λίγα sps. Γι'αυτό και ο χώρος μπροστά. Τι να πω ρε παιδια. Φοβάμαι να του δώσω ύψος. Άσε που δεν δένει και καλά στο ματι μου και μου φαίνεται ότι το μπουκώνει.

Link to comment
Share on other sites

Στην αλλαγή νερού βγάζουμε νερό και το συμπληρώνουμε!

Για αυτό λέγετε αλλαγή νερού.

Καλύτερα να συμπληρώσεις τώρα και μετά όταν θες κανε την αλλαγή σου!

Θα έχεις και πρόβλημα με την αλατοτητα αν το συνεχίσεις έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Στην αλλαγή νερού βγάζουμε νερό και το συμπληρώνουμε!

Για αυτό λέγετε αλλαγή νερού.

Καλύτερα να συμπληρώσεις τώρα και μετά όταν θες κανε την αλλαγή σου!

Θα έχεις και πρόβλημα με την αλατοτητα αν το συνεχίσεις έτσι.

Τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, κάνε ότι αλλαγή μπορείς τώρα που είναι αρχή γιατί μετά που θα έχεις κοράλια θα είναι πολύ δύσκολο... Στις άκρες θέλεις οπωσδήποτε περισσότερο χώρο για να αγκαλιάζει τον βράχο η κυκλοφορία (ήδη η διατομική έχει δηλώσει παρόν εκεί)...

Έγινε επεξεργασία - steliost
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, κάνε ότι αλλαγή μπορείς τώρα που είναι αρχή γιατί μετά που θα έχεις κοράλια θα είναι πολύ δύσκολο... Στις άκρες θέλεις οπωσδήποτε περισσότερο χώρο για να αγκαλιάζει τον βράχο η κυκλοφορία (ήδη η διατομική έχει δηλώσει παρόν εκεί)...

Μου βαλατε φωτιες τωρα. Θα κοιταξω να το αλλαξω.

Διατομική δεν έχω. Αν βλέπετε κατι καφε κατω στον αραγωνιτη αυτο είναι όταν έβαλα τον αραγωνίτη στο ενυδρείο. Στην αρχή ήταν γκρι, αλλά τώρα έγινε καφέ. Δεν ξέρω τι είναι, αλλά διγά σιγά φεύγει. Πάντως τον αραγωνίτη τον ξέπλυνα καλά πολλά χέρια πριν τον βάλω. Είχα καμια 12,13 κιλά ζωντανό απο το προηγούμενο και πήρα άλα 10 νεκρό και τους ανακάτεψα.

Το ενυδρείο τρέχει απο την παρασκευή.

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοώ.

Από το ενυδρείο εξατμίζεται μόνο το νερό.Το αλάτι μένει.

Αν συμπληρώνεις με αλατόνερο θα σου φύγει η αλλατοτητα προς τα πάνω.

Συμπληρώνουμε μόνο με νερό από Α/Ο.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοώ.

Από το ενυδρείο εξατμίζεται μόνο το νερό.Το αλάτι μένει.

Αν συμπληρώνεις με αλατόνερο θα σου φύγει η αλλατοτητα προς τα πάνω.

Συμπληρώνουμε μόνο με νερό από Α/Ο.

Ναι ρε συ. Όταν λέω θα συμπληρώσω στην αλλαγή εννοώ ότι θα το αφήσω έτσι μέχρι να έρθει η προκαθορισμένη αλλαγή που αντί να βγάλω παλιό και να βάλω νέο, απλά θα βάλω νέο. Η εξάτμιση έχει προβλευτεί με νερό όσμωσης και αναπλήρωση.

Πάντως το θέμα στησίματος πολύ με δυσκόλεψε καθώς έβαλα πίσω τα μεγάλα κομμάτια για να ην πιάνουν χώρο καθώς αν τα άφηνα μπροστά μου φαινόταν μπουκωμένο. Τώρα δεν ξέρω αν θα του δώσω κι'άλλο ύψος. Θα το σκεφτώ, θα μελετήσω τις επιλογές μου και θα ενημερώσω.

Εγώ ήθελα να κάνω 2 νησίδες, αλλά δεν με βοήθησαν τα μεγέθη των κομματιών.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ. Όταν λέω θα συμπληρώσω στην αλλαγή εννοώ ότι θα το αφήσω έτσι μέχρι να έρθει η προκαθορισμένη αλλαγή που αντί να βγάλω παλιό και να βάλω νέο, απλά θα βάλω νέο. Η εξάτμιση έχει προβλευτεί με νερό όσμωσης και αναπλήρωση.

Έχει μια λογική αυτό που λες, αλλα νομίζω ότι είναι ορθότερο να βγάλουμε επιβαρυμμένο νερό και να βάλουμε φρέσκο... Έτσι που το λες προσθέτεις φρέσκο νερό στο ήδη επιβαρυμμένο...

Πάντως το θέμα στησίματος πολύ με δυσκόλεψε καθώς έβαλα πίσω τα μεγάλα κομμάτια για να ην πιάνουν χώρο καθώς αν τα άφηνα μπροστά μου φαινόταν μπουκωμένο. Τώρα δεν ξέρω αν θα του δώσω κι'άλλο ύψος. Θα το σκεφτώ, θα μελετήσω τις επιλογές μου και θα ενημερώσω.

Εγώ ήθελα να κάνω 2 νησίδες, αλλά δεν με βοήθησαν τα μεγέθη των κομματιών.

Σε καταλαβαίνω φίλε μου όλοι μα όλοι φάγαμε ώρες, μέρες ίσως και βδομάδες για το τελικό στήσιμο (και πάλι όλο και κάτι θα διορθώνεις αραιά και που), δυστυχώς ή ευτυχώς το θαλασσινό έχει τις ιδιοτροπίες του...

Link to comment
Share on other sites

Ε αφού εδώ στην Ελλάδα είναι δύσκολο να βρεις ωραία κομμάτια.

Όλα σαν πέτρες θα είναι η πλάκες.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και καλή αρχή...

Στο στήσιμο του βράχου άκου αυτό που σου είπαν τα παιδιά. Τώρα εάν εσύ νομίζεις ότι σου αρέσει όλοι οι άλλοι περισεύουν. Ότι αποφασίσεις όμως τώρα δύσκολα θα αλλάξει μετά από 3 - 6 μήνες.

Επίσης ανέβασε την στάθμη. Στην αλλαγή βγάζεις βρώμικο και βάζεις καθαρό. Δεν αραιώνεις το βρώμικο....

Καλή συνέχεια, αργά με προσοχή και μεθοδικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και καλή αρχή...

Στο στήσιμο του βράχου άκου αυτό που σου είπαν τα παιδιά. Τώρα εάν εσύ νομίζεις ότι σου αρέσει όλοι οι άλλοι περισεύουν. Ότι αποφασίσεις όμως τώρα δύσκολα θα αλλάξει μετά από 3 - 6 μήνες.

Επίσης ανέβασε την στάθμη. Στην αλλαγή βγάζεις βρώμικο και βάζεις καθαρό. Δεν αραιώνεις το βρώμικο....

Καλή συνέχεια, αργά με προσοχή και μεθοδικότητα.

Ευχαριστώ, να'σαι καλά!

Να πω την μαύρη αλήθεια, το στήσιμο μου αρέσει, αλλά με αυτά που μου είπατε μάλλον θα το αλλάξω. Το θεμα είναι πως. Κατι θα σκεφτω.Θελει σκεψη όμως.

Σαν κυκλοφορία πως σας φαίνεται 2 hydor koralia 2 σε 180 λίτρα? Είναι 4600λ/ω μαζί και οι 2. Θέλει και άλλο λέτε? Γιατί ήθελα να βάλω άλλη μια, αλλά το βλέπω οκ με αυτή την κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη μιας και δεν εχεις ακομα ψαρια μεσα μπορεις να παιξεις με το βραχο.αν θες να στηριξεις κομματια το ενα πανω στο αλλο μπορεις να κανεις τρυπες στο καθε κομματι και να περασεις μεσα μια <<καβιλια>>.εγω φαντασου το εχω κανει με πλαστικη κρεμαστρα ρουχων.εκοψα το ισο κομματι στη διασταση που το ηθελα και εφτιαξα βραχοσουβλακια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, να'σαι καλά!

Να πω την μαύρη αλήθεια, το στήσιμο μου αρέσει, αλλά με αυτά που μου είπατε μάλλον θα το αλλάξω. Το θεμα είναι πως. Κατι θα σκεφτω.Θελει σκεψη όμως.

Σαν κυκλοφορία πως σας φαίνεται 2 hydor koralia 2 σε 180 λίτρα? Είναι 4600λ/ω μαζί και οι 2. Θέλει και άλλο λέτε? Γιατί ήθελα να βάλω άλλη μια, αλλά το βλέπω οκ με αυτή την κυκλοφορία.

τι κοραλια θα βαλεις?εγω φαντασου στο ριο 240 εχω 3χ4500 και 1χ5000 και λεω να ειχα λιγο ακομα καλα θα ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις πολύ καλύτερα πράματα με το aquascape...το ξέρω οτι είναι κουραστικό αλλά πρέπει να το φτιάξεις κάποια στιγμή...

Κάπως έτσι με 2 νησάκια και μπόλικες θέσεις για κοράλλια.

1346735939_435290169_1-Pictures-of--salt

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι έχω γκουμουτσοκομάτια και δεν βολεύουν στο στήσιμο.

Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι κάτι θα κάνω.

Να βάλω άλλη μια 3000λ/ω ή μια 5000λ/ω?

Κοράλια θέλω softies, lps και κανα sps.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σου φαίνεται οκ, όταν βάλεις μαλακά θα δεις ότι χρειάζεσαι κι άλλο, όταν βάλεις σκληρά, θα δεις ότι χρειάζεσαι ακόμα περισσότερο...

Αλεξ, βρήκες πανέμορφο δείγμα...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σου φαίνεται οκ, όταν βάλεις μαλακά θα δεις ότι χρειάζεσαι κι άλλο, όταν βάλεις σκληρά, θα δεις ότι χρειάζεσαι ακόμα περισσότερο...

Αλεξ, βρήκες πανέμορφο δείγμα...

Οπότε βάζω αλλη μια και βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

To στήσιμο άλλαξε. Εμένα μου αρέσει. Το θέμα είναι να μου πείτε και σεις.

Τώρα για φωτός σήμερα λίγο δύσκολο εκτός και αν μπορέσω μετά τις 9 μιση.

Αύριο πάντως σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

To στήσιμο άλλαξε. Εμένα μου αρέσει. Το θέμα είναι να μου πείτε και σεις.

Τώρα για φωτός σήμερα λίγο δύσκολο εκτός και αν μπορέσω μετά τις 9 μιση.

Αύριο πάντως σίγουρα.

Σε κάποιους θα αρέσει και σε κάποιους όχι!!

Το θέμα είναι να έχει θέσεις για τα κοράλλια και να είναι με τους απαραίτητους χώρους,για τα ψαράκια και την κυκλοφορία!

Link to comment
Share on other sites

περιμενουμε τις φωτογραφιες Παναγιωτη γιατι το προηγουμενο στησιμο δηλωνε "ειμαι Αφρικανος και φαινομαι!!" χαχαχαχαχαχαχαχα!!! πολυ νταμαρι ρε φιλε!! οντως ομως τα κομματια φαινονταν ιδιοτροπα!

νομιζω οτι η "ατυχια" σου εκατσε κουτι φιλε, γιατι αναβαθμίστηκες για τα καλα!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Άντε ανυπομονούμε φίλος να δούμε τις αλλαγές,δώσε φώτο...

:buttrock:

Mάλλον αύριο θα ανεβάσω φωτος και βιντεο γιατί μόλις γύρισα.

Σε κάποιους θα αρέσει και σε κάποιους όχι!!

Το θέμα είναι να έχει θέσεις για τα κοράλλια και να είναι με τους απαραίτητους χώρους,για τα ψαράκια και την κυκλοφορία!

Πιστευω οτι ειναι καλο. Θα δειτε και θα μου πειτε.

περιμενουμε τις φωτογραφιες Παναγιωτη γιατι το προηγουμενο στησιμο δηλωνε "ειμαι Αφρικανος και φαινομαι!!" χαχαχαχαχαχαχαχα!!! πολυ νταμαρι ρε φιλε!! οντως ομως τα κομματια φαινονταν ιδιοτροπα!

νομιζω οτι η "ατυχια" σου εκατσε κουτι φιλε, γιατι αναβαθμίστηκες για τα καλα!!! ;)

Χαχαχα. Οντως. Το στήσιμο θύμιζε λίγο αφρικη. Ας ελπίσουμε το νέο να είναι καλύτερο.

Όντως καλή η αναβάθμιση. Δεν λέω. Και μου δίνει και κάποιες επιπλέον επιλογές σε ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο και να το τουμπανιασεις το καινουριο σου ενυδρειο πανοοοοο!!Ολα καλα φιλαρακι αλλα θα σε προτεινα να παιξεις λιγο με το στησιμο οντως μπορεις να κανεις καλυτερο!!Ευχομαι να ηταν η τελευταια σου ατυχια......προχωρα δυνατα φιλε!!!

Link to comment
Share on other sites

ειδες πανο??καθε εμποδιο για καλο λενε φιλε κ εσενα οντως σου βγηκε σε καλο :bigemo_harabe_net-64:

συμφωνω με το σταθη...

αντε και οταν μπορεσεις τις φωτο :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...