Jump to content

Το Ριφάκι Μου


Παναγιώτης Κ

Recommended Posts

καλοριζικο !!!

οποια επιστροφη θελεις παρε εκτος απο την τουνζε.....

ειναι κατα την γνωμη μου ΓΤΠ καβαλα..........

Geosid γιατί το λες αυτό;

Εγώ που την έχω δεν έχω διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα.

Πάντως και εγώ θα σου έλεγα να μην την πάρεις από θέμα όγκου είναι πολύ μεγάλη για το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Τρομερή κατασκευή. Παίζει ρόλο το πόσο μακριά θα είναι η σωλήνα μέσα στο ενυδρείο? Με Τι Φ να το κάνω? Επίσης, μπορω να χρησιμοποιήσω κινέζα αντλία για επιστροφή?

Link to comment
Share on other sites

Geosid γιατί το λες αυτό;

Εγώ που την έχω δεν έχω διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα.

Πάντως και εγώ θα σου έλεγα να μην την πάρεις από θέμα όγκου είναι πολύ μεγάλη για το ενυδρείο.

επειδη στο παρελθον με ειχε κρεμασει αρκετες φορες ... αναγκαστηκα να ξεστησω ενυδρειο μιας και θα ελειπα τουλαχιστον 25 μερες διακοπες και ηταν σιγουρο οτι θα με κρεμαγε ....

εκτος αυτου μου την εσπαγε ο θορυβος που εκανε συν οτι η ποιοτητα κατασκευης της δεν εχει καμια σχεση με αλλες του εμποριου

Link to comment
Share on other sites

Τρομερή κατασκευή. Παίζει ρόλο το πόσο μακριά θα είναι η σωλήνα μέσα στο ενυδρείο? Με Τι Φ να το κάνω? Επίσης, μπορω να χρησιμοποιήσω κινέζα αντλία για επιστροφή?

υπαρχουν και αξιοπιστες κινεζιες

με μια φ30 φ40 πιστευω οτι θα εισουν κομπλε για κατεβασμα

δεν γνωριζω να σου πω εαν παιζει ρολο το μηκος που ειναι μεσα στο ενυδρειο η σωληνα ( φανταζομαι πως δεν υπαρχει προβλημα εαν γινει κοντη σωληνα μεσα )

Link to comment
Share on other sites

το κοστος των υλικων ( πλαστικα ) δεν ξεπερναει τα 10 ευρω ....

Link to comment
Share on other sites

βρήκα 3 που με ενδιαφέρουν:

http://www.nemoworld.gr/home/aquarium/air-water-pump/stream-pumps/resun-sp-980.html μανομετρικό 1,30 μέτρα 9βατ

http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1212 μανομετρικο 1,30 μέτρα 11 βατ

http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1213 μανομετρικό 2 μέτρα 23 βατ

Τι λέτε? Το ύψος του ενυδρείου είναι 70 η βάση και 50 το ενυδρείο. Με λεπτό σωλήνα λέτε να με πάρει?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη Φ40 να βαλεις για να ειναι ανετη η υπερχειληση! επισης νομιζω οτι θελεις τουλαχιστον 1000 λ/ω για να μην ζοριζεται η αντλια!

οι σωληνες δεν χρειαζεται να γινουν τοσο μακριες, ομως επειδη εχω κανει 2-3 τετοιες υπερχειλησεις θα σου πω να μελετησεις καλα καποιο ΣΩΣΤΟ σχεδιο και να την φτιαξεις, γιατι υπαρχει περιπτωση να μην λειτουργήσει!

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκοπό να την φτιάξω όπως βλέπω στο βίντεο.

Μάλλον θα πάρω την eheim 1000. Βέβαια όλα είναι ικασίες, εφόσον δεν ήρθε ακόμα το ενυδρείο και δεν μπορω να ξέρω πως θα γίνει αν γίνει το σαμπ.

Να το σχέδιο του σαμπ:

Θα έρχεται η σωλήνα της υπερχείλισης στο χώρο του σκιμερ και θα περνάει απο το μεσαίο χώρισμα το χώρο της αντλίας και θα φεύγει πίσω στο ενυδρείο. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

μη σου πω οτι το χωρισμα δεν χρειαζεται! εκτος αν το κανεις να εφαπτει κατω για να κραταει σταθερη σταθμη στο σταδιο του σκιμμερ αλλιως ειναι άχρηστο! ανθρακας και αντιφως στο σκιμμερ μπαινουν ε?

Link to comment
Share on other sites

μη σου πω οτι το χωρισμα δεν χρειαζεται! εκτος αν το κανεις να εφαπτει κατω για να κραταει σταθερη σταθμη στο σταδιο του σκιμμερ αλλιως ειναι άχρηστο! ανθρακας και αντιφως στο σκιμμερ μπαινουν ε?

Ναι μπαίνουν. Λές να μην χρειάζεται το χώρισμα? Τα υλικά να τα βάζω στο εδια βοχ του σκίμερ, ή να τα βάζω μέσα στο σαμπ λέτε?

Link to comment
Share on other sites

αν τα βαλεις στο σαμπ δεν θα εχει αρκετη ροη αναμεσα τους για να αποδώσουν! νομιζω μεσα στο σκιμμερ ειναι καλυτερα! βεβαια σε αυτο περιιμενε να σου πουν και οι θαλασσινοι!!

οσο για το χωρισμα, σε εκεινο το σημειο δεν οφελει σε κατι! σου ειπα μονο αν το βαλεις να παταει κατω για να κραταει σταθερη σταθμη στο σκιμμερ και ετσι δεν θα υπαρχει φοβος να ξενερισει απο την εξατμηση! απο την αλλη, χωρις χωρισμα θα σου μεινει περισσοτερος χωρος για refugium!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου sump το έχω χωρίς χωρίσματα!

Ενιαίο.

Εμένα με έχει βολέψει!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

το ντουλάπι βγαίνει μήκος 23,5 πλάτος 37, ύψος 67.

Δείτε και το σχέδιο.

Κάνουμε τίποτα?

καλογεμιστο παναγιωτη :bigemo_harabe_net-64:

Να'σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη πιστευω πως δεν αξιζει τον κοπο για τοσο μικρο sump

Λιγα τα λιτρα, θα εχεις μεγαλη εξατμιση, μπορεις βεβαια και ενιαιο οπως ειπε ο φιλος παραπανω, η 2 διαμερισματα το πολυ.

Εκτος αν φτιαξεις αλλη βαση

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβγαζα τα δυο μεγαλα μεσαια καθετα,και θα αλλαζα το πανω μερος που θα πατησει το ενυδρειο με ενα ιδιων διαστασεων κομματι απο μελαμινη.Θα χρησιμοποιουσα περισσοτερες βιδες, για καλυτερο στερεωμα.Και θα εφτιαχνα ενα ενιαιο σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβγαζα τα δυο μεγαλα μεσαια καθετα,και θα αλλαζα το πανω μερος που θα πατησει το ενυδρειο με ενα ιδιων διαστασεων κομματι απο μελαμινη.Θα χρησιμοποιουσα περισσοτερες βιδες, για καλυτερο στερεωμα.Και θα εφτιαχνα ενα ενιαιο σαμπ.

Σας ευχαριστώ όλους για τις ιδέες σας, αλλά δυστυχώς δεν με παίρνει να τροποποιήσω την βάση. Γι'αυτό ρωτάω αν με παίρνει. Σκέφομαι με τις διαστάσεις που έδωσα στο ντουλάπι, να φτιάξω ένα σαμπ 20χ35χ50 που βγαίνει 35 λίτρα. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Η βαση δεν χαλαει αν κανεις αυτο που σου ειπα.Ανα πασα στιγμη ξαναγινεται οπως ηταν αρχικα.

Link to comment
Share on other sites

Η βαση δεν χαλαει αν κανεις αυτο που σου ειπα.Ανα πασα στιγμη ξαναγινεται οπως ηταν αρχικα.

Για πες, για πες. Δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς. Αν βγάλω τα 2 κάθετα που έχει στην μέση, και αφήσω το 1 και το βάλω ακριβώς στην μέση, με παίρνει λες? Ή θα έχω θεμα με το βάρος?

Link to comment
Share on other sites

Κι'άλλη αναποδιά. Πρέπει να βγάλω το μπαλαστ και τα ακροφυσια απο το φωτιστικο της juwel για να τα βάλω σε καινουριο φωτιστικο που θα φτιαξω με 4 τ5 και δεν μπορω αν δεν το χειρουργησω-καταστρεψω! Έχω απογοητευτεί! Όλες αυτές τις μέρες έχω πάρει μόνο απογοήτευση. Και φαίνεται ότι θα συνεχίσει!

Link to comment
Share on other sites

υπομονη παναγιωτη!

στα δυσκολα φαινεται ποσο γουσταρεις αυτο που κανεις!

ψηλα το κεφαλι για να βλεπεις που πας και συνεχισε να προχωρας! :bigemo_harabe_net-64:

"πηδα" ενα εμποδιο τη φορα και ολα θα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Μη μασάς ρε .....

Αυτα είναι τα εύκολα.

Που να βγάλεις και αλγες!!

Στο κατω κατω δεν κινδυνεύει κανεις , οπότε φεεεεετααααα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...