Jump to content

Το Ριφάκι Μου


Παναγιώτης Κ

Recommended Posts

Κι'άλλη αναποδιά. Πρέπει να βγάλω το μπαλαστ και τα ακροφυσια απο το φωτιστικο της juwel για να τα βάλω σε καινουριο φωτιστικο που θα φτιαξω με 4 τ5 και δεν μπορω αν δεν το χειρουργησω-καταστρεψω! Έχω απογοητευτεί! Όλες αυτές τις μέρες έχω πάρει μόνο απογοήτευση. Και φαίνεται ότι θα συνεχίσει!

Γιατί μπαίνεις σε τόσες φασαρίες ????

Link to comment
Share on other sites

Αφού σκέφτεσαι να φτιάξεις καινούργιο φωτιστικό,γιατί δεν τα βάζεις καινούρια;

Θα γλυτώσεις και την φασαρία!

Link to comment
Share on other sites

υπομονη παναγιωτη!

στα δυσκολα φαινεται ποσο γουσταρεις αυτο που κανεις!

ψηλα το κεφαλι για να βλεπεις που πας και συνεχισε να προχωρας! :bigemo_harabe_net-64:

"πηδα" ενα εμποδιο τη φορα και ολα θα πανε καλα!

Ευχαριστώ! Να'σαι καλά!

Μη μασάς ρε .....

Αυτα είναι τα εύκολα.

Που να βγάλεις και αλγες!!

Στο κατω κατω δεν κινδυνεύει κανεις , οπότε φεεεεετααααα.

Έβγαλα άλγη και πίστεψε με απο τις χειρότερες, Ευτυχώς εξαφανίστηκε όμως επειδή ο βράχος είναι μια βδομάδα στο δοχείο χωρίς φως.

Γιατί μπαίνεις σε τόσες φασαρίες ????

Αφού σκέφτεσαι να φτιάξεις καινούργιο φωτιστικό,γιατί δεν τα βάζεις καινούρια;

Θα γλυτώσεις και την φασαρία!

Samian και maik78, έχετε δίκιο. Έτσι όπως το σκέφτηκα, δεν θα χαλάσω το φωτιστικό του juwel, αλλά θα το κρατήσω να το έχω, και θα πάρω καινούριο ballast με ακροφύσια. Λίγα χρήματα παραπάνω αλλά τι να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το RIO-400. Το είχα πάρει μεταχειρισμένο. Το παληκάρι που το αγόρασα είχε προσαρμόσει επάνω....παπάδες, γιατί το είχε για φυτεμένο γλυκού νερού. Συγκεκριμένα εκτός τις 2 λάμπες του, είχε άλλα 2 μπάλαστ με αντίστοιχες λάμπες. Τα ακροφύσια τα είχε με βιδούλες και βάσεις τις Arcadia πάνω στα φλάπς του ενυδρείου. Εγώ επειδή δεν χρειάζομουν τόσο φωτισμό, τη λάμπα στο μπροστινό φλάπ την κατήργησα και απλώς μετακίνησα λίγο την άλλη στο πίσω. Τις τρυπούλε ςλίγη μαύρη σιλικόνη και......ready !!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το RIO-400. Το είχα πάρει μεταχειρισμένο. Το παληκάρι που το αγόρασα είχε προσαρμόσει επάνω....παπάδες, γιατί το είχε για φυτεμένο γλυκού νερού. Συγκεκριμένα εκτός τις 2 λάμπες του, είχε άλλα 2 μπάλαστ με αντίστοιχες λάμπες. Τα ακροφύσια τα είχε με βιδούλες και βάσεις τις Arcadia πάνω στα φλάπς του ενυδρείου. Εγώ επειδή δεν χρειάζομουν τόσο φωτισμό, τη λάμπα στο μπροστινό φλάπ την κατήργησα και απλώς μετακίνησα λίγο την άλλη στο πίσω. Τις τρυπούλε ςλίγη μαύρη σιλικόνη και......ready !!!!

Ναι, απλά δεν ήθελα να τρυπήσω τα φλαπς, αλλά δεν μου χρειάζονται κιόλας, καθώς θέλω να είναι ξεσκεπαστο απο πάνω. Αλλά τέλος καλό(εκτός απροόπτου) όλα καλά. Βρήκα λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά δεν ήθελα να τρυπήσω τα φλαπς, αλλά δεν μου χρειάζονται κιόλας, καθώς θέλω να είναι ξεσκεπαστο απο πάνω. Αλλά τέλος καλό(εκτός απροόπτου) όλα καλά. Βρήκα λύση.

τι σκεφτεσαι τελικα για φωτιστικο?ετοιμο η diy?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά DIY! και απο θέμα κόστους, αλλά και απο θεμα ευκολιας. Σιγά μην πάω να δώσω 200+ ευρώ για ένα φωτιστικό 4χ39 απο την στιγμή που το φτιάχνω εγώ με 10 ευρώ + κανα 45ρι το Ballast(2χ39. Έχω ήδη ένα) με τα σεγανα ακροφύσια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ενυδρείο φίλε , και προσεγμένο από ψαροσυνθεση τι σκέφτεσαι να βάλεις αα και τι κοράλλια θα βάλεις ??

Φίλε Γιάννη, δεν ξέρω αν το'δες, αλλά το ενδυδρείο που είδες ξεστήθηκε. Θα στηθεί άλλο μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

ο.Ο δεν το είδα ..... :-" τότε καλή επιτυχία με το καινούργιο ... Τι πρόκειται να φτιάξεις ?

Ευχαριστώ.

Reef. Σήμερα μάλλον θα ξεκινήσει.

Link to comment
Share on other sites

Νοκ νοκ..... Είναι κανεις εδώ;;

Έχουμε κανά νέο;;

Link to comment
Share on other sites

Νοκ νοκ..... Είναι κανεις εδώ;;

Έχουμε κανά νέο;;

Έχουμε. Το ενυδρείο στήθηκε. Θέλω να τραβληξω καμια φωτό, αλλά βαριέμαι λίγο να πω την αλήθεια. Θα τραβηξω σε λίγο και θα ανεβάσω να μου πείτε την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε. Το ενυδρείο στήθηκε. Θέλω να τραβληξω καμια φωτό, αλλά βαριέμαι λίγο να πω την αλήθεια. Θα τραβηξω σε λίγο και θα ανεβάσω να μου πείτε την γνώμη σας.

Σε 1 ώρα αλλάζει η μέρα!!

Ελπίζω να δούμε τις φώτο!

Link to comment
Share on other sites

Σε 1 ώρα αλλάζει η μέρα!!

Ελπίζω να δούμε τις φώτο!

Παιδιά, οι φωτός αναβάλονται για σήμερα. :( Είχα δουλειές το απόγευμα και μόλις ξεμπέρδεψα, αλλά και δεν πολυέχω όρεξη την στιγμή αυτή να βγάζω φωτός και βίντεος με κάποιες καταστάσεις που με στεναχώρησαν. Απο αύριο. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας είχα υποσχεθεί update. Σε λίγο θα ανέβει το βιντεο και οι φωτός.

Να πω πως δεν το έχω ιδιαίτερα με τις φωτός. Μην περιμένετε υπερπαραγωγή.

Αναμείνατε...

Link to comment
Share on other sites

Σας είχα υποσχεθεί update. Σε λίγο θα ανέβει το βιντεο και οι φωτός.

Να πω πως δεν το έχω ιδιαίτερα με τις φωτός. Μην περιμένετε υπερπαραγωγή.

Αναμείνατε...

Περιμένουμε με αγωνία!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Παναγιώτη ότι εμπόδιο σε καλό που λένε, πολύ όμορφο μπράβο, μάζεψε λίγο το βράχο από τις άκρες (να χωράει να περάσει μαγνήτης για καθάρισμα) σου λείπουν λίτρα, ανέβασε τη στάθμη μέχρι την κόκκινη γραμμή... Μπορείς να δώσεις αν θέλεις και λίγο ύψος στο ένα από τα δύο νησάκια... Καλογέμιστο νάναι με ψαράκια και κοράλια...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Παναγιώτη ότι εμπόδιο σε καλό που λένε, πολύ όμορφο μπράβο, μάζεψε λίγο το βράχο από τις άκρες (να χωράει να περάσει μαγνήτης για καθάρισμα) Μαγνήτη σκοπεύω να έχω μόνο για μπροστά. Στα πλάγια που δεν πάει θα έχω το χέρι μου. σου λείπουν λίτρα,το ξέρω ανέβασε τη στάθμη μέχρι την κόκκινη γραμμή...το ξέρω ότι πρέπει να πάει εκεί, απλά δεν την πήγα, γιατί θέλω όταν έρθει η πρώτη αλλαγή νερού αντί να βγάλω νερό, απλά να συμπληρώσω νέο. Μπορείς να δώσεις αν θέλεις και λίγο ύψος στο ένα από τα δύο νησάκια...Αχ αυτό το στήσιμο. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πάλεψα για να στήσω κάτι που μου αρέσει. ώρες ολόκληρες. Μου φαίνεται κάπως να το σηκώσω κι'άλλο. Τέλος πάντων θα δω στην πορεία. Καλογέμιστο νάναι με ψαράκια και κοράλια... Eυχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο στήσιμο!

Συμφωνώ και εγώ για λίγο ακόμα ύψος σε ένα από τα δυο νησάκια.Στο αριστερό προτείνω εγώ,μου αρέσει το δεξιό.

Ίσως και μια γέφυρα,ανάμεσα;

Βάλε και άλλο νερό να σηκώσεις την στάθμη σου!

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη μπορεις και καλυτερα με το στησιμο.επισης δωσε λιγο αερα στο πισω μερος.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο στήσιμο!

Συμφωνώ και εγώ για λίγο ακόμα ύψος σε ένα από τα δυο νησάκια.Στο αριστερό προτείνω εγώ,μου αρέσει το δεξιό.

Ίσως και μια γέφυρα,ανάμεσα;

Βάλε και άλλο νερό να σηκώσεις την στάθμη σου!

:bigemo_harabe_net-64:

Eυχαριστώ! Θα το έχω υπόψην μου!

Α και ξέχασα, έχεις κάνει φοβερή δουλειά με το φωτιστικό, πολλά μπράβο!!!

Ευχαριστώ! Άμα σου πω το τι εύκολο ήταν δεν θα με πιστέψεις! Αυτή την στιγμη τρέχει με 2 39ρες ΑΤΙ. θα προστεθούν και άλλες 2.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...