Jump to content

Η Καινούργια Λίμνη Μου...


Recommended Posts

Πόσο λάθος μπορείς να κάνεις σε κάτι τέτοιο? τα φύτεψα και από πάνω έβαλα χαλικάκι περίπου στα 2 εκατοστά ...την πρώτη μέρα όλα καλά...την δεύτερη μέρα τα βρήκα σκασμένα και το χώμα όλο έξω όπως και οι βολβοί....να πω βέβαια οτι από τα 4 γλαστράκια τα 2 ήταν σε πιο μεγάλο βάθος και αυτά άδειασαν...τα άλλα 2 ήταν πιο κοντά στην επιφάνεια και δεν τα πείραξαν...νομίζω ότι το χαλίκι ήταν αρκετά ψιλό στο μέγεθος της τροφής τους ας πούμε....

Τελικά αυτά δεν γίνονται. Πάνω που σου έλεγα ότι δεν το έχω πάθει ποτέ φυτεύω κίτρινη iris στα 7 εκατοστά περίπου και ένα βούρλο στα 50. Χώμα ρίζα χώμα χαλίκι, τα γνωστά. Την άλλη μέρα τα βούρλα επέπλεαν και το κεσεδάκι άδειο. Ευτυχώς δεν πείραξαν την iris...

Έγινε επεξεργασία - Spond
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτά δεν γίνονται. Πάνω που σου έλεγα ότι δεν το έχω πάθει ποτέ φυτεύω κίτρινη iris στα 7 εκατοστά περίπου και ένα βούρλο στα 50. Χώμα ρίζα χώμα χαλίκι, τα γνωστά. Την άλλη μέρα τα βούρλα επέπλεαν και το κεσεδάκι άδειο. Ευτυχώς δεν πείραξαν την iris...

Είδες που είχα δίκιο?Και παρατήρησα ότι δεν είναι ανάγκη να πάνε να το ξεθάψουν επίτηδες....αν τα ψάρια είναι μεγάλα και πάνε κοντά στο φυτό με μια απότομη κίνηση αν κάτι τα τρομάξει μπορούν να το καταστρέψουν...

Link to comment
Share on other sites

Para πολλα μπραβο....απιστευτη η λιμνη σου, πολυ πρωτοτυπη και πανεμορφη η ιδεα σου για πετρες απο "τσιμεντο", και πολυ ωραια διαμορφωσες επισης την αυλη σου, σου ευχομαι καλη συνεχεια..

ΥΓ Αν και καινουργιος και εγω στις λιμνες τη ζημια στα φυτα στην λιμνη την κανουν τα κοι...τα χρυσοψαρα στη δικια μου απλα τσιμπολογανε δεν κανουν ζημια καμια.

Link to comment
Share on other sites

Para πολλα μπραβο....απιστευτη η λιμνη σου, πολυ πρωτοτυπη και πανεμορφη η ιδεα σου για πετρες απο "τσιμεντο", και πολυ ωραια διαμορφωσες επισης την αυλη σου, σου ευχομαι καλη συνεχεια..

ΥΓ Αν και καινουργιος και εγω στις λιμνες τη ζημια στα φυτα στην λιμνη την κανουν τα κοι...τα χρυσοψαρα στη δικια μου απλα τσιμπολογανε δεν κανουν ζημια καμια.

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια....

Για τα φυτά εγώ νομίζω οτι είναι και το μέγεθος που παίζει ρόλο....τα ψάρια ψάχνοντας για φαγητό πάνε ανάμεσα στα φυτά...αν εκείνη την ώρα κάτι τα τρομάξει κάνουν απότομη κίνηση να φύγουν και έτσι κάνουν την ζημιά....τα χρυσόψαρα είναι πιο μικρά από τα κοι και έτσι κάνουν μικρότερη ζημιά .....αν δεις όμως ένα χρυσόψαρο που έχω είναι στάνταρ 40cm και με απίστευτη δύναμη...τα καταστρέφει όλα.....

Link to comment
Share on other sites

αδερφε αρχισα να ζηλευω!!! πρεπει να κανονησουμε να σου στηλω λευτα και να μου ψωνισεις-στηλεις καποια φυτα απο εκεινο το φυτοριο που ειχες ανεβασει!!!! θα μιλησουμε σε πμ!

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο Μαραθώνα...δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποιοι το ήξεραν ότι υπήρχε και δεν το είχαν αναφέρει πουθενά... μιλάμε για πάνω από 1000+ ήδη...στις φωτογραφίες δεν φαίνεται τίποτα....

ενα ονομα η ενα λινκ θα βοηθαγε πολυ φιλος γτ κ γω δν το γνωριζα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχθές το απόγευμα αφού τελείωσε και η βροχή βρήκα την ευκαιρία την ώρα του απογευματινού ταΐσματος να τραβήξω μερικές νέες φωτογραφίες για να σας δείξω την εξέλιξη της λίμνης μέσα στους 10 μήνες περίπου λειτουργίας της....

post-52284-0-73739800-1374570796_thumb.jpg

post-52284-0-23153900-1374570904_thumb.jpg

post-52284-0-45653700-1374570906_thumb.jpg

post-52284-0-45829900-1374570908_thumb.jpg

post-52284-0-56825100-1374570910_thumb.jpg

post-52284-0-96354000-1374570912_thumb.jpg

post-52284-0-27385300-1374573831_thumb.jpg

post-52284-0-85887700-1374573832_thumb.jpg

post-52284-0-89990400-1374573834_thumb.jpg

post-52284-0-86438100-1374573836_thumb.jpg

post-52284-0-06769000-1374573839_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μετά από μεγάλη αποχή από το φόρουμ....δυστυχώς βέβαια...επανέρχομαι με πολλές και μεγάλες αλλαγές....

Αποφάσισα σε αντίθετη γνώμη όλων των δικών μου ανθρώπων να επεκτείνω την υπάρχουσα λίμνη μου....

έβγαλα λοιπόν το σχέδιο στο κεφάλι μου (και στο χαρτί βέβαια) και πριν λίγες μέρες ξεκίνησα το σκάψιμο...

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη δηλαδή...αλλά τα ψάρια τα βλέπεις καθόλου με τέτοια ζούγκλα; έχει γεμίσει φυτά η λίμνη σου!!! για δείξτη μας λίγο να δούμε πως έχει γίνει!!!

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη δηλαδή...αλλά τα ψάρια τα βλέπεις καθόλου με τέτοια ζούγκλα; έχει γεμίσει φυτά η λίμνη σου!!! για δείξτη μας λίγο να δούμε πως έχει γίνει!!!

η αλήθεια ειναι ότι μετα το καλοκαίρι τα φυτά οργίασαν και δεν κλάδεψα όπως θα έπρεπε....

Θα μας αρρωστησεις παλι;

Το ελπίζω...γιατι είμαι πολυ ενθουσιασμένος κ εγω...
Link to comment
Share on other sites

Απιστευτες ομορφιες..θα αναψεις πολλες φωτιες..Εσυ δεν εχεις λιμνη στο σπιτι,σε λιγο θα εχεις σπιτι στη λιμνη..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχχχ. Σε βάρεσε καλά το μικρόβιο με την λίμνη :) Έχουμε να δούμε ωραία καλούδια !!!

Δώσε βάθος. Από πόσα σε πόσα λίτρα σκέφτεσαι να την πας?

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτες ομορφιες..θα αναψεις πολλες φωτιες..Εσυ δεν εχεις λιμνη στο σπιτι,σε λιγο θα εχεις σπιτι στη λιμνη..

Ε μην υπερβάλλεις και τόσο.... :icon_dance:

Ωχχχ. Σε βάρεσε καλά το μικρόβιο με την λίμνη :) Έχουμε να δούμε ωραία καλούδια !!!

Δώσε βάθος. Από πόσα σε πόσα λίτρα σκέφτεσαι να την πας?

Τα λίτρα μου μέχρι σήμερα ήταν 3000... πιστεύω ότι με την προέκταση αυτή θα φτάσω τα 10 με 12 χιλιάδες..... Το μικρόβιο που λες θα με πεθάνει εμένα.....

Link to comment
Share on other sites

10.000 με 12.000 λιτρα στην αυλη του σπιτιου???

Ελα κοψε την πλακα και πες την αληθεια,

στο ειπε ο στουρναρας για δικαιολογησεις την πισινα για το καλοκαιρι ??? ε?ε?ε?

Link to comment
Share on other sites

10 με 12000 lt και λες οτι υπερβαλω???????Παντως σκαβεις γρηγορα :bigemo_harabe_net-122: .Η επεκταση αν καταλαβα καλα ειναι απ την αλλη πλευρα του διαδρομου,πως θα ενωθει με το παλιο κομματι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...