Jump to content

Η Καινούργια Λίμνη Μου...


Recommended Posts

φοβερα!!!

45εκ????????????????????????????????????

Είναι το μεγαλύτερο ψάρι που έχω στην λίμνη μου....πριν το πάρω ζούσε σε ενυδρείο 200 λίτρων με άλλα 20 ψάρια...

oμορφιά σκέτη .

Πραγματικά ρε παιδιά δεν χορταίνω να κάθομαι και να τα χαζεύω.....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρόσεξα ότι ένα από τα νούφαρα που έχω μέσα στη λίμνη έχει πετάξει καινούργια φύλλα στη βάση και μάλιστα αρκετά χοντρά....αυτό σημαίνει ότι επιτέλους ξεκινάει η διαδικασία και νωρίς νωρίς....κανείς άλλος είναι στην ιδία φάση με τα νούφαρα στη λίμνη του?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους... Από εχθές 25/02/2013 παρατήρησα ότι τα ψάρια μου μέσα σε μια μέρα άλλαξαν τελείως συμπεριφορά...από πολύ ήρεμα και νωχελικά... έγιναν πάρα πολύ δραστήρια...σε σημείο που όλη την μέρα το ένα κυνηγάει το άλλο γύρο γύρο με μεγάλες ταχύτητες... λέτε να είναι περίοδος αναπαραγωγής :bigemo_harabe_net-138: ? ή λέω βλακείες :bigemo_harabe_net-66: ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους... Από εχθές 25/02/2013 παρατήρησα ότι τα ψάρια μου μέσα σε μια μέρα άλλαξαν τελείως συμπεριφορά...από πολύ ήρεμα και νωχελικά... έγιναν πάρα πολύ δραστήρια...σε σημείο που όλη την μέρα το ένα κυνηγάει το άλλο γύρο γύρο με μεγάλες ταχύτητες... λέτε να είναι περίοδος αναπαραγωγής :bigemo_harabe_net-138: ? ή λέω βλακείες :bigemo_harabe_net-66: ?

χεχε δεν ξέρω αν είναι περίοδος αλλά σου εύχομαι να είναι .το μόνο σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή σίγουρα θα το δεις και αυτό .

Link to comment
Share on other sites

χεχε δεν ξέρω αν είναι περίοδος αλλά σου εύχομαι να είναι .το μόνο σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή σίγουρα θα το δεις και αυτό .

Είμαι πεπεισμένος ότι είναι.. γιατί και σήμερα το ίδιο πράγμα γίνεται από το πρωί...τρελό κυνηγητό...

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που σήμερα εγραψα για το νούφαρο στη λίμνη...5 λεπτά μετά είχα δέμα από Thailand.....

Aυτα ειναι!!!

Τελικα εχει οδηγιες μεσα για τις Nelumbo;

Link to comment
Share on other sites

Aυτα ειναι!!!

Τελικα εχει οδηγιες μεσα για τις Nelumbo;

Έχει οδηγίες ...αυτό που λέει είναι να τρίψεις τον σπόρο μέχρι να φανεί μια άσπρη ουσία από το εσωτερικό και να τα βάλεις σε ένα μικρό δοχείο με νερό το οποίο πρέπει να το αλλάζεις κάθε 3 περίπου μέρες με χλιαρό νερό... αφού φυτρώσουν περίπου στα 4εκ τα τοποθετούμε σε μικρά δοχεία με στρώση χώματος και άμμου... όταν έχουν ένα σωστό μέγεθος με φιλαράκια τοποθετούμαι στη λίμνη μας....

Αυτά λέει μέσα... :bigemo_harabe_net-82:

Κάτι που δεν λέει είναι η πολύ θετική σκέψη που θέλουν...ααα και προσευχή ε...!

Έγινε επεξεργασία - xmode
Link to comment
Share on other sites

αντε στο ευχομαι να εχεις μικρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα λέω να αρχίσω να φτιάχνω τα γύρο γύρο της λίμνης και θα ξεκινήσω με τον παλιό ξύλινο φράχτη..ξυλουργικη εργασία και βάψιμο...

Αύριο η συνέχεια...

post-52284-0-35398000-1361989038_thumb.jpg

post-52284-0-56198900-1361989086_thumb.jpg

post-52284-0-90377400-1361989119_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα σε βλεπω!

Δες ενα αρθρακι στα αγγλικα για τις Nelumbo..

Προσοχη απο την μερια που θα κοψεις τον σπορο :)

http://www.victoria-adventure.org/lotus/lotus_letters1.html

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα σε βλεπω!

Δες ενα αρθρακι στα αγγλικα για τις Nelumbo..

Προσοχη απο την μερια που θα κοψεις τον σπορο :)

http://www.victoria-adventure.org/lotus/lotus_letters1.html

Ναι μόλις το διάβασα και βλέπω ότι προτείνει να το ξύσεις στα πλάγια....θα το δοκιμάσω και αυτό και βλέπουμε... πολύ λεπτομερές άρθρο panos1990....thanks

Link to comment
Share on other sites

:) Δεν χανεις τπτ! Εγω παντως το δοκιμασα απο την μερια, μεγαλωσαν αλαλ μετα δεν ειχα χωρο που να τα βαλω και μεσα στην λιμνη χαθηκαν δυστυχως..

Με εβαλες στην πριζα ομως! Λεω να το ξαναδοκιμασω φετος!

Link to comment
Share on other sites

:) Δεν χανεις τπτ! Εγω παντως το δοκιμασα απο την μερια, μεγαλωσαν αλαλ μετα δεν ειχα χωρο που να τα βαλω και μεσα στην λιμνη χαθηκαν δυστυχως..

Με εβαλες στην πριζα ομως! Λεω να το ξαναδοκιμασω φετος!

Και βεβαία να το ξαναδοκιμάσεις.... πόσο καιρό έκανες να δεις βλαστό από την μέρα που τα έτριψες?

Link to comment
Share on other sites

Χμμ φουσκωσαν στην αρχη, πρωτη βδομαδα, μετα την δευτερη-τριτη εσκασαν νομιζω και βγηκε το βλασταρι! Ειναι εντυπωσιακο ποσο γρηγορα μεγαλωνουν :)

Eιδα και φιλαρακια αλλα μετα τα φυτεψα στην λιμνη και καποιο ψαρακι καταφερε να τα σκαψει και τα εχασα.

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υγεία να την χαίρεσαι όσο δεν πάει !!!

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υγεία να την χαίρεσαι όσο δεν πάει !!!

Η ευχή σου είναι πραγματικά μέσα από την καρδιά σου... έτσι νιώθω δλδ και αυτό θα προσπαθήσω... :bigemo_harabe_net-66:

Έγινε επεξεργασία - xmode
Link to comment
Share on other sites

έβλεπα τώρα το video σου που ταίζεις τα ψάρια...κάνε μου μία χάρη. Τράβα ακόμα ένα 3λεπτο που να δείχνεις όλη τη λίμνη και τον γύρω χώρο...μου έχει καρφωθεί να φτιάξω και εγώ κάτι (έχω τον χώρο) αλλά πρέπει να πείσω και τους άλλους....!!!

(μπελάβες βρήκες...εμ τα ήθελες)

Έγινε επεξεργασία - yiazoo
Link to comment
Share on other sites

έβλεπα τώρα το video σου που ταίζεις τα ψάρια...κάνε μου μία χάρη. Τράβα ακόμα ένα 3λεπτο που να δείχνεις όλη τη λίμνη και τον γύρω χώρο...μου έχει καρφωθεί να φτιάξω και εγώ κάτι (έχω τον χώρο) αλλά πρέπει να πείσω και τους άλλους....!!!

(μπελάβες βρήκες...εμ τα ήθελες)

Φίλε yiazoo πολύ ευχαρίστως να σου τραβηξω ενα βιντεακι αλλα τα γυρο

γυρο της λίμνης μου δεν είναι ετοιμα...ειναι λιγο σαν εργοταξιο και ετσι δεν νομίζω οτι θα σε

βοηθήσει στον σκοπό σου...για μενα βεβαια κανένας κόπος...συντομα θα το

έχεις...

Θυμαμαι και εγω πάντος ποσο αρνητικοί ηταν

όλοι οταν ξεκίνησα την λίμνη...και σημερα μαλώνουν για το ποιος θα

ταίσει τα ψάρια και ποιος θα κάτσει πιο κοντά στη λίμνη....προχώρα αφοβα

και θα δικαιοθεις 100% kai ότι χρειαστείς μου λες... θα χαρώ να βοηθήσω με οποιοδήποτε τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι έχεις πολύ μεράκι και αυτό φαίνεται.... :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Και πάλι συγχαρητήρια!!!!! :bigemo_harabe_net-72::bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...