Jump to content

Η Καινούργια Λίμνη Μου...


Recommended Posts

Σημαίνει καλη τύχη...το διαλεξα γιατι ήταν εύκολο στο κόψιμο της σφραγιδας και το νόημα το χρειαζόμαστε στα σίγουρα...

;) Και υγεία !

Link to comment
Share on other sites

κορυφή λέμε !!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο εδειξε!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος δεν μας έχεις αναλύσει ακόμα το φίλτρο σου.


Με τα νούφαρα είχαμε καμιά εξέλιξη? Εμένα άρχισαν μερικά φύλλα να πλησιάζουν την επιφάνεια.


Όσον αφορά τον περίγυρο της λίμνης οι φωτό μιλάνε από μόνες τους. Φράκτης, καθιστικό (έχουμε καμιά εξέλιξη?) , διάδρομος, ιδεόγραμμα. Όλα είναι απίθανα !!!

Ξανά σκέψου λίγο αυτό με το γκαζόν. Είναι απαιτητικό και χρειάζεται μπόλικο νερό. Το τριφύλλι πιστεύω ότι είναι ποιο πρακτικό για την Ελλάδα που τα καλοκαίρια έχουν και έλλειψη νερού (ασχέτως αν έχεις γεώτρηση ή όχι)..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρά πολυ...Οχι δεν κανεις καθόλου λάθος και πλησιάζει κι αυτο...

Με τα νουφαρα δυστοιχως δεν έχω καμία ιδιαίτερη εξέλιξη...ένα άρχισε να πρασινιζει έντονα πριν λίγο καιρό αλλα μετα πήρε την κάτω βόλτα και σαν να μην αναπτύσσεται, τα σπορακια έχουν αρχίσει με πολυ χαμηλούς ρυθμούς...!

Με το καθιστικό δίπλα στην λίμνη δεν έχω προχωρήσει ακόμα...περάσαμε διάφορα απο το μιαλο μου τις τελευταίες μέρες αλλα τώρα έχω καταλήξει...επόμενος σύντομα θα έχουμε νέα και απο εκεί...

Με το γκαζόν έχω μεγάλο έρωτα...εξάλλου..και όλος ο υπόλοιπος κήπος με γκαζόν ειναι και δεν έχω προβλήματα όλα αυτά τα χρόνια...

Έγινε επεξεργασία - xmode
Link to comment
Share on other sites

Αν και καθυστέρησα λίγο με τις φωτό...υπήρξαν κάποιες εξελίξεις...εχθές ασχολήθηκα με τους διαδρόμους που θα οδηγούν στη λίμνη...και γύρω γύρω φυσικά..

Έφτιαξα κάποια καλούπια λοιπόν από ξύλο , έκοψα σιδεράκια τα οποία κάρφωσα στην γη για μεγαλύτερη σταθερότητα...

Στη συνέχεια μιγμα τσιμέντου και γέμισμα.... μετά από 10 περίπου λεπτά αφαίρεσα το καλούπι και έριξα από πάνω τσιμέντο σε σκόνη....και να το αποτέλεσμα...

Υ.Γ περίπου για 4 κομμάτια που έφτιαξα 4 ώρες... :bigemo_harabe_net-111:​ χωρίς οργάνωση βέβαια... πιστεύω ότι αν οργανωθώ μπορώ να βγάλω 30 λεπτά το ένα...το αναφέρω γιατί φαίνεται αρκετά εύκολο αλλά δεν είναι....

Πολύ καλή δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά

Σε ευχαριστώ πολύ Yianno.... Σύντομα θα έχω και άλλο φωτογραφικό υλικό από τα νέα της λίμνης μου....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς ή και ευτυχώς θα μπορούσα να πω ότι έμεινα λίγο πίσω στις εργασίες του κήπου λόγο φόρτου εργασίας κάτι πολύ σπάνιο τον τελευταίο καιρό στην χώρα μας...

Μετά την βροχή νομίζω είναι η καλύτερη στιγμή της λίμνης... έτσι σήμερα το πρωί δεν μπόρεσα να αντισταθώ σε μερικές φωτό...

post-52284-0-55980600-1365408255_thumb.jpg

post-52284-0-14085300-1365408264_thumb.jpg

post-52284-0-59585400-1365408353_thumb.jpg

post-52284-0-26025100-1365408367_thumb.jpg

post-52284-0-28485800-1365408575_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εντάξει εσύ έχεις ξεφύγει...!

Link to comment
Share on other sites

τουμπανο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα σας πω κάτι μεταξύ μας που λέμε έτσι? Αλλά δεν θα με κοροϊδέψετε....το ελπίζω δηλαδή...

Λοιπόν θέλω να κάνω μια "μικρή" επέκταση της λίμνης μου...! Μην βιαστείτε να με :bigemo_harabe_net-74:

Καταρχάς έτσι όπως το σκέφτομαι δεν θα επηρεαστεί η ήδη υπάρχουσα λίμνη (δηλαδή δεν θα χαλάσω τπτ)

Η κατασκευή θα έχει ακόμη 2 καταρράκτες , μια λίμνη η οποία θα είναι υπερυψωμένη και τα ψάρια της κάτω λίμνης δεν θα έχουν πρόσβαση σε αυτή έτσι θα μπορέσω να χωρίσω και τα 2 ήδη ψαριών που έχω.... όταν η πάνω λίμνη θα γεμίζει από τον πρώτο καταρράκτη το νερό θα χύνετε στην κάτω λίμνη που με ένα "ποταμάκι" προσβάσιμο από τα ψάρια φυσικά θα ενώνετε με την ήδη υπάρχουσα λίμνη...

Στη μέση της κάτω λίμνης θέλω να συμπεριλάβω στην μέση ένα νησάκι φυτεμένο με πάρα πολλές τρύπες που θα χρησιμεύουν σαν φωλιές για τα μικρά και μεγαλύτερα ψάρια...

Στο ποταμάκι φυσικά θα βάλω γεφυράκι που τόσο πολύ μου αρέσει για υπάρχει πρόσβαση στο άλλο μισό του κήπου..

Πιστεύω ότι συνολικά τα λίτρα θα φτάσουν από 9.000 μέχρι και 12.000 το maximoum που δεν το νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό φίλε Yiazoo?

γιατί φίλε μου αυτό δεν ειναι λίμνη, αυτό είναι ο παράδεισος των κατασκευών....

Link to comment
Share on other sites

γιατί φίλε μου αυτό δεν ειναι λίμνη, αυτό είναι ο παράδεισος των κατασκευών....

με προλαβες γιατί έγραφα πολύ ώρα...

Link to comment
Share on other sites

τα πολλα λιτρα παντα ειναι καλα αρκει να τα διαχιριστεις καλα και να μην ξεφυγεις και δεν δειχνει φυσικο... αν το κανεις σκεψου σοβαρα για μποτομ ντρειν ...πρωτα πρεπει να βλεπουμε την φιλτρανση που ειναι η καρδια του συστηματος και μετα την εμφανηση.. μετα σκεψου πως η καταναλωση της λιμνης σου θα ανεβει και αυτην λογο των απετησεων που θα εχει... εαν εχεις χορο -μερακι και χρημα φυσικα προχορα το!

Link to comment
Share on other sites

το μποτομ ντρειν πλεον είναι μαστ φίλε μου... εννοείτε πως θα βάλω... τώρα νομίζω για την φυσικότητα δεν θα υπάρξει πρόβλημα... εξάλλου αυτός είναι και σκοπός μου...να φαίνεται φυσικό και όμορφο...

εαν εχεις χορο -μερακι και χρημα φυσικα προχορα το!

χώρο έχω μεράκι έχω τώρα για το άλλο κάτι θα βρεθεί σιγά σιγά...

Για την κατανάλωση έχω σκοπό να το κάνω με ηλιακά πάνελ για την μέρα.... το βράδυ κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Πω πω, θα φτιάξεις ωραία πράγματα εκεί πέρα….

Μετά την βροχή δείχνει απίθανη η λίμνη σου.

Έξυπνο αυτό να χωρίσεις σε 2 είδη ψαριών, αλλά με την πρώτη γέννα τα αυγά – μικρά ψαράκια θα μετακινηθούν σίγουρα από την μια στην άλλη.

Για αυτά τα λίτρα που λες θες και τον αντίστοιχο εξοπλισμό – λεφτά. Μεγάλη απόφαση. Καλό κουράγιο αν την πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον... Μήπως όμως να φτιάξεις μια ζωγραφιά με το τι σκέφτεσαι, ώστε να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι πως λες να το κανεις?
Επίσης, μια ερώτηση από αυτά που διάβασα... Πως σκέφτεσαι να κανεις την μια λίμνη πιο πάνω από την άλλην? Και μάλιστα δεν θα πηδάνε τα ψαρια μέσα?
Ρωτάω γιατί εάν κάνεις υπερχείλιση, θα είναι εύκολο να πηδήξουν από την μια στην άλλη... ξέχωρα τα αυγά, όπως είμαι και ο Aliens...
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο ψάξιμο για αρκετά πράγματα που θα χρειαστώ στη νέα κατασκευή και γιαυτό άργησα να απαντήσω...τα ψάρια δεν θα μπορούν να μετακινηθούν από την μια λίμνη στην άλλη τώρα τα αυγά δεν ξέρω πως και αν θα μπορέσω να τα χωρίσω...θα το δω στην πορεία .. προσπαθώ να φτιάξω ένα σχέδιο που θα βοηθήσει και έμενα να βάλω σε μια σειρά τις σκέψεις μου και το που θα περάσει τι και λοιπά...

Μόλις το έχω θα το ποσταρω σίγουρα.... προς το παρόν είμαι στην αναζήτηση για bottom drain... μπορεί κανείς να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι, ο Kouman είχε κάνει bottom drain στην δικια του λίμνη, με την ... 3 προσπάθεια :P
Έχει κάνει πολύ καλή κατασκευή. Μπορείς να δεις φωτός, και να πάρεις καμια ιδέα ;)
http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=52393&p=560305

Link to comment
Share on other sites

xaxa αστα να πανε! εχει πεσει σκαψιμο εκει.... ειναι ο χαρακτηρας μου τετιος που αν δεν μου αρεσει κατι που δεν εχω φτιαξει το χαλαω.... μου αρεσει να ειμαι τελειωμανης... ολα αυτα εγιναν για να μην πεδευομαι μετα ομως, η φιλτρανση ειναι το πιο συμαντικο κομματι της λιμνης αλλα και του ενυδρειου.σωστη μελετη απο την αρχη και δεν εχεις τπτ να φοβηθεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...