Jump to content

Η Καινούργια Λίμνη Μου...


Recommended Posts

Ασχέτως τι λέει ο εκτρωφέας των κοι που γνωρίζεις, ασχέτως τι λένε τα pet shop

που βάζουν τους μονομάχους σε ποτήρια νερού, εγώ δεν θα συμμεριστώ τέτοιες

απόψεις.

Έχω δει και εγώ καμιά 100αρια ψάρια σε 1000 lt νερό με άλλα 1000 lt φίλτρο,

αεραντλίες και κυκλοφοριτές. Έχω διαβάσει για τα ψάρια που τα βάζουν σε

μπρελόκ, αλλά συνεχίζω να μην συμμερίζομαι αυτές τις απόψεις. Το απλώς να ζούνε

με το να τους παρέχουμε “καλές” συνθήκες έχει διαφορά. Θα συνεχίσω να επιμένω ότι

πρέπει να κρατήσεις ένα από τα δύο είδη ( κοι vs χρυσόψαρα) και ότι έχεις κάνει

υπερβολές με την ποσότητα !!! Άποψη μου, λίμνη σου είναι. Εσύ θα την χαρείς !

Περιμένω πως και πώς να φτάσεις στο κεφάλαιο φίλτρασνης της λίμνης σου για να δω

τι "υπερβολές" έχεις κάνει για να κρατήσεις υγειές αυτό το νούμερο ψαριών.

Κάνε μια βόλτα από τα φυτώρια που έχεις στην περιοχή σου. Σίγουρα θα βρεις φυτά

για την λίμνη σου. Ίσως μπορεί να μην έχουν αυτή την περίοδο, αλλά μπορούν να σου

πούνε πότε θα φέρουν. Θα βρεις διάφορες ποικιλίες. Όπως και να έχει, είναι κρύα

περίοδος και ότι βάλεις τώρα δεν θα ευδοκιμήσει. Κατά τον Απρίλιο κάνε τις κινήσεις σου.

Εκτός από πάπυρο βάλει και Θάλεια. Όμορφο και δυνατό φυτό. Στην δικιά μου έβαλα και το «pontederia

cordata» που μου έβγαλε αμέσως και άνθη !!! Αυτό το διάστημα όμως δεν έχει

φύλο ούτε για δείγμα. Έχεις κάνει απίθανο καταρράκτη αλλά μαζί με τα Parrot feather

και το Hydrocotyle verticillata θα δείξει τρελά. Άσε που θα σου φιλτράρει

ακόμα περισσότερο το νερό. Επίσης σε μένα προσπάθησα να βάλω και μια

καλαμιά (typhia) χωρίς επιτυχία. Επιλογές υπάρχουν. Δυστυχώς

μένεις μακριά αλλιώς θα σου έλεγα να περάσεις να πάρεις τπτ φυτά (βέβαια όχι

αυτό το διάστημα γιατί τα φυτά μου έχουν υποστεί δυνατό σοκ λόγω του χειμώνα). Φακές

και κάτι σαν μαρούλια (επιφανειακά φυτά που έβαλα) μου το έφαγαν τα κοι.

Όσο για νούφαρα που είπες μπορείς να τα βρεις από 15 ευρώ το ένα γλαστράκι

έως και 1 ευρώ τον σπόρο (e-bay). Να έχεις στο υπόψη ότι θα στο τσιμπολογάνε

τα ψάρια…. Μπορείς να βάλεις στην προ-λίμνη?

Μας έχεις βομβαρδίσει με φωτό και πολύ γουστάρω. Όσο για την δικιά σου εκδοχή

πέτρα – τσιμέντο μου έχεις βάλει ιδέες για να φτιάξω και εγώ κάτι τέτοιο (κυρίως τον

καταρράκτη). Τρελή δουλειά αλλά και τρελό το αποτέλεσμα. Πως το έκανες? Επίστρωση

τσιμέντου πάνω από τις πέτρες? Απώλειες νερού δεν έχεις? Τι μονωτικό υλικό χρησιμοποίησες?

Μου εδωσες φοβερή ιδέα με την προλίμνη αφου μπορω να βαλω εκει φακη και μαρουλια χωρις να μπορουν να τα φανε τα ψάρια....για νουφαρα νομιζω δεν εχει αρκετό βαθος....

Η πληροφορίες για τα φυτά πολυ καλές...τα εβλεπα σε φωτογραφίες αλλα δεν ηξερα τα ονοματά τους. Τωρα που ξέρω τα ονόματα ειναι πολύ πιο ευκολο να τα βρώ. εχουμε ιδέα ποια νουφαρα δεν είναι τροπικά?

Για τον βομβαρδισμό απο φωτογραφιες ειμαι της γνωμης οτι μια φωτογραφία ισον με χίλιες λεξης...αρα μιλάω πολυ :bigemo_harabe_net-76: .

Για τις πέτρες τωρα θέλω να βγάλω μερικες φωτογραφίες με την διαδικασία...ωστε να ειναι πιο κατανοητο σε όλους. Η διαρροη μου ειναι μηδενική εκτος απο τον παφλασμό βεβαια απο τον καταρρακτη που είναι αρκετο πιστευω αν κρίνω απο ολα που γινονται μουσκεμα γυρο γυρο...

Μονοτικό ειναι μόνο 1 durostick D-1 . Ααα και Ελληνικό προιόν ε.... :bigemo_harabe_net-123: και το λέω ετσι γιατι πραγματικά μπορείς να κάνεις οτι φανταστείς μόλις το δοκιμάσεις μια φορά κόλλησες....

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε ότι ένα μόνο φυτό Υάκινθου του νερού (Eichhornia crassipes), κάτω από ιδανικές συνθήκες, μπορεί να παράγει 5.000 σπόρους και 250 νέους βλαστούς μέσα σε 50-90 μέρες;
Eichhornia_crassipes_2.jpg

Υάκινθος του νερού (Eichhornia crassipes)

Υάκινθος του νερού - Eichhornia crassipes

Το είδος Eichhornia crassipes, με κοινή ονομασία Υάκινθος του νερού, είναι ένα υδρόβιο φυτό ενδημικό στη λεκάνη του Αμαζονίου, αν και μερικές φορές θεωρείται εισβολέας έξω από το φυσικό του περιβάλλον. Ο υάκινθος του νερού είναι το μόνο μεγάλο υδρόβιο φυτό, που μπορεί να επιπλέει στο νερό χωρίς οι ρίζες του να ακουμπούν στον πυθμένα.

Ο υάκινθος του νερού έχει ειδικούς προσαρμογείς, που του επιτρέπουν να αναπτυχθεί και να εξαπλωθεί ταχύτατα σε γλυκά νερά. Μπορεί να αντέξει την έλλειψη θρεπτικών συστατικών, το επίπεδο του pH, τη θερμοκρασία και μπορεί να μεγαλώσει ακόμα και σε τοξικό νερό. Αναπτύσσεται καλύτερα σε ακίνητο ή αργά κινούμενο νερό. Οι σπόροι του διασκορπίζονται από τα πουλιά και παραμένουν βιώσιμοι για 15-20 χρόνια. Όμως, η κύρια μέθοδος αναπαραγωγής είναι αγενής, μέσω καταβολάδων. Ένα μόνο φυτό, κάτω από ιδανικές συνθήκες, μπορεί να παράγει 5.000 σπόρους και 250 βλαστούς μέσα σε 50-90 μέρες και να καλύψει έκταση 600 τετραγωνικά μέτρα σε ένα χρόνο.

ακόμη ένα φοβερό φυτό....

Έγινε επεξεργασία - xmode
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε ότι ένα μόνο φυτό Υάκινθου του νερού (Eichhornia crassipes), κάτω από ιδανικές συνθήκες, μπορεί να παράγει 5.000 σπόρους και 250 νέους βλαστούς μέσα σε 50-90 μέρες;...........

ακόμη ένα φοβερό φυτό....

Το δοκίμασα.

Μέσα σε ένα μήνα διπλασιάστηκε – τριπλασιάστηκε. Αν συνέχιζε έτσι φοβήθηκα ότι θα κάλυπτε όλη την λίμνη. Στα πρώτα κρύα του Οκτωβρίου αποδεκατίστηκε. Σε γνωστό στην Κύπρο τον έβγαλε τον χειμώνα κουτσά στραβά. Σε μας καλύτερα να το μεταφέρουμε σε ένα δοχείο με νερό σε εσωτερικό χώρο.

Όσο για τα βρύα και τις λειχήνες είμαι περίεργος το καλοκαίρι τι θα γίνει. Την 1η φορά που έβαλα ξεράθηκαν. Τώρα είμαι στην 2η προσπάθεια … Ελπίζω να σου πιάσουν.

Έγινε επεξεργασία - Aliens
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα βρύα και τις λειχήνες είμαι περίεργος το καλοκαίρι τι θα γίνει. Την 1η φορά που έβαλα ξεράθηκαν. Τώρα είμαι στην 2η προσπάθεια … Ελπίζω να σου πιάσουν.

Έχω μια συνταγή από ένα φίλο που το έχει δοκιμάσει και του έχουν κρατήσει και το καλοκαίρι και λέω να το δοκιμάσω... μιλάω για τα βρύα στις πέτρες... θα σε κρατήσω ενήμερο για την δοκιμή αυτή....

Τον υάκινθο σε σπόρους τον πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Τον Υάκινθο τον είχα πάρει από την έκθεση φυτών στην Κηφισιά. Κάπου στα 5-10 εκ και ειδικά το καλοκαίρι εξαπλώθηκε αρκετά. Δεν άντεξε καθόλου στα κρύα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς τι παίζει με την διαδικασία στα νούφαρα από ebay?ποια είναι? πότε πρέπει να τα αγοράσω? κατευθείαν μόλις έρθουν τα τοποθετείς σε νερό? γιατί βλέπω ότι συμφέρουν πολύ περισσότερο από αγορά εδώ...

Επίσης και άλλα υδρόβια φυτά πωλούνται σε σπόρους με πολύ καλές τιμές αλλά δεν ξέρω τη σωστή διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθώ!!! :bigemo_harabe_net-59::bigemo_harabe_net-115::chair: Δεν υπάρχουν λόγια!!! Μπράβοοοοο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ η λίμνη σου εμείς κάναμε το λάθος και δεν κάναμε προεγκατάσταση για φιλτρα και μετα ψαχνόμασταν νομίζαμε ότι θα εφτανε το φίλτρο του σιντριβανιού. έχω χρόνια ενυδρείο αλλά τα τελευταία χρόνια έχω γίνει λάτρης των κοι! καταπληκτικά και τα φυτά σου εγώ έβαλα μόνο γύρω-γύρω γιατί ότι δοκίμασα μέσα δεν μας βοηθούσε στον καθαρισμό είχαμε πολύ άλγη. τώρα έχω μέσα 4 μωρά κοι και έξω 6. τα 2 έξω στη λίμνη έχουν γίνει τεράστια! συντομα θα βάλω και φωτο. μπράβο και πάλι γιατι αυτό είναι πολύ ωραίο χόμπι! Συγχαρητήρια!

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθώ!!! :bigemo_harabe_net-59::bigemo_harabe_net-115::chair: Δεν υπάρχουν λόγια!!! Μπράβοοοοο!!!!!!!!

Σε ευχαριστώ παρα πολύ....

Μου αρέσει πολύ η λίμνη σου εμείς κάναμε το λάθος και δεν κάναμε προεγκατάσταση για φιλτρα και μετα ψαχνόμασταν νομίζαμε ότι θα εφτανε το φίλτρο του σιντριβανιού. έχω χρόνια ενυδρείο αλλά τα τελευταία χρόνια έχω γίνει λάτρης των κοι! καταπληκτικά και τα φυτά σου εγώ έβαλα μόνο γύρω-γύρω γιατί ότι δοκίμασα μέσα δεν μας βοηθούσε στον καθαρισμό είχαμε πολύ άλγη. τώρα έχω μέσα 4 μωρά κοι και έξω 6. τα 2 έξω στη λίμνη έχουν γίνει τεράστια! συντομα θα βάλω και φωτο. μπράβο και πάλι γιατι αυτό είναι πολύ ωραίο χόμπι! Συγχαρητήρια!

:bigemo_harabe_net-117:

Όλοι κάνουμε πολλα λάθη σε τέτοιες κατασκευές μιας και τίποτα δεν είναι στάνταρ για κανέναν...αλλα καλό ειναι να ψάχνουμε αρκετά πριν ξεκινήσουμε την κατασκευή μας... και εγω θα άλλαζα πολλά πράγματα αν ξεκινούσα σήμερα την λίμνη μου...τα φυτά που έιναι μέσα στο νερό δεν με ενοχλούν καθόλου γιατί εχω φτιάξει θήκες απο πέτρες από την αρχή και έτσι οταν η λίμνη αδειάσει δεν επηρεάζονται καθόλου... Τα κόι να σου πώ την αλήθεια δεν τα έχω ευχαριστηθεί καθόλου ακόμα λόγο του καιρού είναι συνέχεια στον πάτο της λίμνης...τα χρυσόψαρα είναι αρκετά ποιο δραστήρια αυτό τον καιρό... περιμένουμε φωτογραφίες απο την λίμνη σου...

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ η λίμνη σου εμείς κάναμε το λάθος και δεν κάναμε προεγκατάσταση για φιλτρα και μετα ψαχνόμασταν νομίζαμε ότι θα εφτανε το φίλτρο του σιντριβανιού. έχω χρόνια ενυδρείο αλλά τα τελευταία χρόνια έχω γίνει λάτρης των κοι! καταπληκτικά και τα φυτά σου εγώ έβαλα μόνο γύρω-γύρω γιατί ότι δοκίμασα μέσα δεν μας βοηθούσε στον καθαρισμό είχαμε πολύ άλγη. τώρα έχω μέσα 4 μωρά κοι και έξω 6. τα 2 έξω στη λίμνη έχουν γίνει τεράστια! συντομα θα βάλω και φωτο. μπράβο και πάλι γιατι αυτό είναι πολύ ωραίο χόμπι! Συγχαρητήρια!

:bigemo_harabe_net-117:

Περιμένουμε με το καλό και την δικια σου παρουσίαση! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τους σπόρους από τα νούφαρα αγορασέτα από τώρα. Μην τα βάλεις όμως πριν το Πάσχα. Δεν θα μεγαλώσουν (αναλόγως τον καιρό). Έχουν σκληρό κέλυφος για αυτό μπορείς να το τρίψεις από την μια πλευρά για να το βοηθήσεις να αναπτυχθεί το φυτό από τον σπόρο. Όταν αναπτυχθεί λίγο βάλτο σε μια γλάστρα με χώμα (από τον κήπο) και από πάνω πέτρες για να μην σκάβουν τα ψάρια. Μπορείς να αγοράσεις είτε νούφαρα είτε λωτούς. Είναι σχεδόν το ίδιο.

Πάντως από τον δικό μου νούφαρο είδα και χωρίς χώμα αναπτύσσετε. Βέβαια μαζί με το χώμα γίνεται ποιο δυνατό.

Περιμένουμε και μια παρουσίαση με τα φίλτρα σου……

Link to comment
Share on other sites

Τους σπόρους από τα νούφαρα αγορασέτα από τώρα. Μην τα βάλεις όμως πριν το Πάσχα. Δεν θα μεγαλώσουν (αναλόγως τον καιρό). Έχουν σκληρό κέλυφος για αυτό μπορείς να το τρίψεις από την μια πλευρά για να το βοηθήσεις να αναπτυχθεί το φυτό από τον σπόρο. Όταν αναπτυχθεί λίγο βάλτο σε μια γλάστρα με χώμα (από τον κήπο) και από πάνω πέτρες για να μην σκάβουν τα ψάρια. Μπορείς να αγοράσεις είτε νούφαρα είτε λωτούς. Είναι σχεδόν το ίδιο.

Πάντως από τον δικό μου νούφαρο είδα και χωρίς χώμα αναπτύσσετε. Βέβαια μαζί με το χώμα γίνεται ποιο δυνατό.

Περιμένουμε και μια παρουσίαση με τα φίλτρα σου……

Σε ευχαριστώ... σήμερα θα κάνω κιόλας την παραγγελιά μου...που όμως το κρατάς μέχρι το Πάσχα που θα έρθει ο καιρός να το φυτέψω? Σε νερό η απλά σε κάποιο σακουλάκι?

Όσων αφορά για την παρουσίαση του φιλτραρίσματος δυστυχώς έχω έλλειψη φωτογραφικού υλικού ..τις επόμενες μέρες όμως που έχω σκοπό να κάνω κάποιες αλλαγές θα κάνω πλήρης παρουσίαση...με λεπτομέρειες.... είπαμε το χρωστάω αυτό.... :bigemo_harabe_net-82: !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ... σήμερα θα κάνω κιόλας την παραγγελιά μου...που όμως το κρατάς μέχρι το Πάσχα που θα έρθει ο καιρός να το φυτέψω? Σε νερό η απλά σε κάποιο σακουλάκι?

Όσων αφορά για την παρουσίαση του φιλτραρίσματος δυστυχώς έχω έλλειψη φωτογραφικού υλικού ..τις επόμενες μέρες όμως που έχω σκοπό να κάνω κάποιες αλλαγές θα κάνω πλήρης παρουσίαση...με λεπτομέρειες.... είπαμε το χρωστάω αυτό.... :bigemo_harabe_net-82: !!!!!

Τελικά αποφάσισα και παράγγειλα το παρακάτω πακέτο... ελπίζω λοιπόν αργότερα να έχω πληθώρα από νούφαρα και λωτούς...

!B64dUEwCWk~$(KGrHqZ,!j!EydkLPVTpBMyjoY6

Το οποίο είναι ένα σετ από 16 φακελάκια των 100 seeds σε διάφορα χρώματα νούφαρα και λωτοί με 23$

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς τι παίζει με την διαδικασία στα νούφαρα από ebay?ποια είναι? πότε πρέπει να τα αγοράσω? κατευθείαν μόλις έρθουν τα τοποθετείς σε νερό? γιατί βλέπω ότι συμφέρουν πολύ περισσότερο από αγορά εδώ...

Επίσης και άλλα υδρόβια φυτά πωλούνται σε σπόρους με πολύ καλές τιμές αλλά δεν ξέρω τη σωστή διαδικασία...

Τους σπόρους από τα νούφαρα αγορασέτα από τώρα. Μην τα βάλεις όμως πριν το Πάσχα. Δεν θα μεγαλώσουν (αναλόγως τον καιρό). Έχουν σκληρό κέλυφος για αυτό μπορείς να το τρίψεις από την μια πλευρά για να το βοηθήσεις να αναπτυχθεί το φυτό από τον σπόρο. Όταν αναπτυχθεί λίγο βάλτο σε μια γλάστρα με χώμα (από τον κήπο) και από πάνω πέτρες για να μην σκάβουν τα ψάρια. Μπορείς να αγοράσεις είτε νούφαρα είτε λωτούς. Είναι σχεδόν το ίδιο.

Πάντως από τον δικό μου νούφαρο είδα και χωρίς χώμα αναπτύσσετε. Βέβαια μαζί με το χώμα γίνεται ποιο δυνατό.

Περιμένουμε και μια παρουσίαση με τα φίλτρα σου……

Σαν ο πρώτος που δοκίμασα ποτέ αυτήν την μέθοδο επιβάλετε να απαντήσω μιας και ήταν πετυχημένη.

Διαβάστε εδώ το άρθρο που έγραψα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=44291

Φέτος όλο το καλοκαίρι και φθινόπωρο άνθιζαν, μερικές περσινές φώτο:

IMG_1849-1.jpg

IMG_1850-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαν ο πρώτος που δοκίμασα ποτέ αυτήν την μέθοδο επιβάλετε να απαντήσω μιας και ήταν πετυχημένη.

Διαβάστε εδώ το άρθρο που έγραψα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=44291

Φέτος όλο το καλοκαίρι και φθινόπωρο άνθιζαν, μερικές περσινές φώτο:

IMG_1849-1.jpg

IMG_1850-1.jpg

Σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες και ελπίζω να έχω και εγώ επιτυχία... αλήθεια τους σπόρους που δεν θα χρησιμοποιήσω μπορώ να τους αποθηκεύσω κάπου?και για πόσο διάστημα....?

Link to comment
Share on other sites

​ Εδώ θέλω να δείτε την φωτογραφία που πραγματικά με έκανε να ασχοληθώ με τις λίμνες... :bigemo_harabe_net-134:

water_garden-0369_27725.jpg.

Τα σχόλια δικά σας..... :bigemo_harabe_net-138:

Έγινε επεξεργασία - xmode
Link to comment
Share on other sites

Aστα να πάνε!!!! Απίστευτη φωτο! Μην φοβάσαι όμως κάποια στιγμή γίνετε ετσι ζούγκλα και δεν ξέρεις τι να πρώτο κλαδέψεις!! χαχα

Αν δεν έχουν υγρασία οι σπόροι μπορούν να ζήσουν αρκετό καιρό.

Οι λωτοί, Νelumbo Nucifera, μένουν στάνταρ χρόνια!!

Αμα θες να σου γράψω και για αυτούς πως να του κάνεις να σκάσουν και να τους μεγαλώσεις πες μου.

Έχω και αυτή την εμπειρία :P

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ειναι λιμνη ειναι παραδεισος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Aστα να πάνε!!!! Απίστευτη φωτο! Μην φοβάσαι όμως κάποια στιγμή γίνετε ετσι ζούγκλα και δεν ξέρεις τι να πρώτο κλαδέψεις!! χαχα

Αν δεν έχουν υγρασία οι σπόροι μπορούν να ζήσουν αρκετό καιρό.

Οι λωτοί, Νelumbo Nucifera, μένουν στάνταρ χρόνια!!

Αμα θες να σου γράψω και για αυτούς πως να του κάνεις να σκάσουν και να τους μεγαλώσεις πες μου.

Έχω και αυτή την εμπειρία :P

Φυσικά και με ενδιαφέρει...το πακέτο που πήρα έχει και λωτούς μέσα :bigemo_harabe_net-66: ...

Link to comment
Share on other sites

Περιμετρικά της λίμνης θα μπορούσες να βάλεις και σαρκοφάγα φυτά διαφόρων ειδών!!!!!!

Θα φανεί πολύ καλο!!!!!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Περιμετρικά της λίμνης θα μπορούσες να βάλεις και σαρκοφάγα φυτά διαφόρων ειδών!!!!!!

Θα φανεί πολύ καλο!!!!!

Κάθε ιδέα ειναι δεκτή αλλα δεν έχω ιδέα απο τέτοια φυτά...μπορείς να μου πεις μερικά να τα ψάξω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...