Jump to content

Η Καινούργια Λίμνη Μου...


Recommended Posts

Όσα γουστάρεις!!!

Καλύτερα να μιλάμε μέσω π.μ. για να μην "χαλάσει" το θέμα!!

Εσύ πως νομίζεις???!!??

Link to comment
Share on other sites

Όσα γουστάρεις!!!

Καλύτερα να μιλάμε μέσω π.μ. για να μην "χαλάσει" το θέμα!!

Εσύ πως νομίζεις???!!??

Γιατί να χαλάσει το θέμα? αφού όλα αφορούν την λίμνη '' περιφερειακά τουλάχιστον ''

Για πες λοιπόν? τι λουλούδια θα πρότεινες? από καιρικές συνθήκες τι απαιτήσεις έχουν?

Link to comment
Share on other sites

Το "καλύτερο" και αυτό που θα σε βολέψει είναι η sarracenia.. Το μόνο κακό είναι πως θέλει πολύ διάβασμα για την απόκτηση και τη συντήρησή της!!

Αναλυτικότερα, διάβασε (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=82164&hl=) αυτό θα σου λύσει πολλές από τις απορίες σου!!

Αν είσαι κοντά σε θάλασσα τα ξεχνάς διότι θα σου πεθάνουν από την πρώτη μέρα!!!!

Διάβασε και ότι ερωτήσεις έχεις ρώτα με και ευχαρίστως να σε βοηθήσω!!! :bigemo_harabe_net-72::bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου, το χαίρομαι πραγματικά που το βλέπω αυτό το πανέμορφο κομμάτι φύσης σου! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου, το χαίρομαι πραγματικά που το βλέπω αυτό το πανέμορφο κομμάτι φύσης σου! :bowdown:

Ακριβώς ετσι που το είπες φίλε μου nospanos...ενα μικρό κομμάτι της φύσης εξω από την πόρτα μας... εχθές καθησα τουλάχιστον ένα δύωρο απλά χαζευοντας τα ψάρια....

Link to comment
Share on other sites

Το "καλύτερο" και αυτό που θα σε βολέψει είναι η sarracenia.. Το μόνο κακό είναι πως θέλει πολύ διάβασμα για την απόκτηση και τη συντήρησή της!!

Αναλυτικότερα, διάβασε (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=82164&hl=) αυτό θα σου λύσει πολλές από τις απορίες σου!!

Αν είσαι κοντά σε θάλασσα τα ξεχνάς διότι θα σου πεθάνουν από την πρώτη μέρα!!!!

Διάβασε και ότι ερωτήσεις έχεις ρώτα με και ευχαρίστως να σε βοηθήσω!!! :bigemo_harabe_net-72::bigemo_harabe_net-72:

Εριξα μια ματιά στο link που μου εστειλες και κατάλαβα οτι είναι αρκετά δύσκολο να μεγαλωσεις τέτοια φυτά κατι που με φοβίζει λίγο μιας και δεν μπορώ να πω οτι το έχω με τα φυτά...θα ήθελα να το δοκιμάσω ομως...απο σποράκια θα ξεκινήσω?

Link to comment
Share on other sites

ΧΑ!! Άμα λες ότι δεν τα έχεις με τα φυτά, με καμία παναγία από σπόρο!! Είναι ο πιο δύσκολος τρόπος!!!

Προμηθεύσου πρώτα το ειδικό χώμα και μετά θα σου πω αναλυτικά τι θα κάνεις!!!

Αν δεν ξέρεις είναι ξανθή τύρφη μόνο άντε και με λίγο περλίτη!!

Όπως είπα πρέπει να ποτίζεις μόνο με απιονισμένο νερό!!!! το ph του χώματος πρέπει να είναι 3.00-3.5 άντε το πολύ 4!!!

Ποτέ παραπάνω!!!! ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΛΙΠΑΣΜΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΣΟΥΝ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα προχωρήσεις με αυτην την διαδικασία??? :bigemo_harabe_net-128::bigemo_harabe_net-128:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα προχωρήσεις με αυτην την διαδικασία??? :bigemo_harabe_net-128::bigemo_harabe_net-128:

Ναι θα το δοκιμάσω.... μολις βρω χρόνο θα παω να παρω το χώμα!φανταζομαι οτι μπορω να ποτιζω με νερο απο την λίμνη. ετσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Είναι απιονισμένο ή αντίστροφης όσμωσης??

Αν όχι τότε λυπάμαι.....

Link to comment
Share on other sites

Είναι απιονισμένο ή αντίστροφης όσμωσης??

Αν όχι τότε λυπάμαι.....

νερό βροχής είναι....

Σε λίγες μέρες περιμένω να μου έρθουν και οι σπόροι για τα νούφαρα και τους λωτούς... άντε να φύγει ο χειμώνας να ξεκινήσουμε... άντε! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι νερό βροχής..

μπορεί και να είσαι οκ. Αν μένεις μακριά από βιομηχανικές περιοχές νομίζω πως είσαι καλυμένος.

Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξεις είναι το καλοκαίρι με τις μεγάλες ζέστες να μην τα χτυπάει ο ήλιος το μεσημέρι γιατί θα έχεις πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι νερό βροχής..

μπορεί και να είσαι οκ. Αν μένεις μακριά από βιομηχανικές περιοχές νομίζω πως είσαι καλυμένος.

Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξεις είναι το καλοκαίρι με τις μεγάλες ζέστες να μην τα χτυπάει ο ήλιος το μεσημέρι γιατί θα έχεις πρόβλημα....

Μου φαίνεται ότι τελικά δεν θα προχωρήσω με τα φυτά αυτά....είναι πάρα πολύ ευαίσθητα για τα δικά μου δεδομένα....αντε και να πώ οτι μπορώ να τα ποτίζω από νερό της λίμνης που είναι βρόχινο... αλλά αφού αυτόματα συμπληρώνει νερό από το δίκτυο κάθε μερικές μέρες... επομένως κάποιο πρόβλημα έχουμε εκεί...στην θάλασσα κοντά δεν είμαι αλλά το καλοκαίρι ο ήλιος είναι απίστευτα δυνατός.... έχω φυτέψει κάποια δέντρα βέβαια αλλά δεν έχουν μεγαλώσει ακόμα ώστε να προσφέρουν κάποιου είδους σκιάς...θα βρω λοιπόν κάποια άλλα φυτά που να μην έχουν φοβερές απαιτήσεις...Sorry φίλε μου panoss ​αλλά οι απαιτήσεις είναι πάρα πολλές για μένα αφού είπα και πιο πάνω ότι δεν το έχω με τα φυτά...

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την διάθεση σου να με βοηθήσεις.... :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα!!

Εγώ σε ευχαριστώ!!!

Αν θελήσεις οτιδήποτε πες μου!!!

Link to comment
Share on other sites

τι εχεις κανει εκει ρε τρελε!!!! μωλις διαβασα το θεμα απο την αρχη και ειδα ποσο πολυ αγαπας την λιμνη σου! φενεται αλωστε απο την δουλεια που εχεις κανει! φοβερες οι φωτο με τα ψευτικα βραχια! ειχα σκευτει κατι αναλογο αλλα βιαζομουνα να την γεμισω και το αφησα... απο τα φυτα σου θα χρειαστω σε πμ μια λιστα και απο που να τα παραγγηλω! πρεπει να βαλω φυτα μεσα και αρκετα για να δειξει! και παλι μπραβο για την φανταστικη δουλεια που εχεις κανει!

Link to comment
Share on other sites

τι εχεις κανει εκει ρε τρελε!!!! μωλις διαβασα το θεμα απο την αρχη και ειδα ποσο πολυ αγαπας την λιμνη σου! φενεται αλωστε απο την δουλεια που εχεις κανει! φοβερες οι φωτο με τα ψευτικα βραχια! ειχα σκευτει κατι αναλογο αλλα βιαζομουνα να την γεμισω και το αφησα... απο τα φυτα σου θα χρειαστω σε πμ μια λιστα και απο που να τα παραγγηλω! πρεπει να βαλω φυτα μεσα και αρκετα για να δειξει! και παλι μπραβο για την φανταστικη δουλεια που εχεις κανει!

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.... έριξα αρκετή δουλειά με τα βράχια αλλά να πω την αλήθεια αν ήταν αυτή η πρώτη μου λίμνη θα είχα κάνει και εγώ το ίδιο...θα την είχα γεμίσει πριν την ώρα της από την ανυπομονησία μου...όπως ακριβώς δλδ έκανα και με τις προηγούμενες.Με φυτά μπορώ να σε προμηθεύσω εγώ αν θέλεις γιατί τα συγκεκριμένα είναι από την Ελληνική φύση όλα....εκτός από τον πάπυρο βέβαια που είναι πολύ διαδεδομένος. Τα φυτά πάντως πρέπει να βοηθάνε πολύ γιατί προς το παρόν τουλάχιστον δεν έχω πρόβλημα άλγης... αλλά σκοπεύω να προετοιμαστώ καλά πριν έρθει το καλοκαίρι για την άμεση καταπολέμηση της..... :bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

ωραια θα το κανονισουμε αν ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραια θα το κανονισουμε αν ειναι!!!

Όποτε θέλεις πες μου να σου στείλω.... αφιλοκερδώς φυσικά....

Μια μικρή γνωριμία με τα ψαράκια μου......

Link to comment
Share on other sites

φοβερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...