Jump to content

Ξεκίνημα Στη Θάλασσα Με 120Λ


karrot

Recommended Posts

Καλα μαστορεματα φιλε karrot :thumbsu:

Αν εχεις χρονο βαλε μας φωτο οταν με το καλο τ'ολοκληρωσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φωταγραφία θα ανέβει σήμερα ή άυριο το πρωί.....
Σήμερα μίλαγα με την κοπέλα μου για το ενυδρείο και της είπα για τις άλγες ότι ουσιαστικά κάποιες δεν είναι άλγες αλλά βακτίρια και σηγκεκριμένα κυανοβακτιρίδια αλλά έχει μίνει έτσι να τα λέμε επειδή παλιά τα θεωρούσαν άλγες.....τσπ η κοπέλα μου σπουδάζει ιατρική και μου είπε ότι το αντιβιοτικό ερυθρομυκίνη αντιμετοπίζει τα κυανοβακτίρια και της είπα ότι μπορεί να έχω θέμα μετα κοραλλια κλπ ασπόνδιλα. Η απάντιση της ήταν ότι η ερυθρομυκίνη δρα μόνο σε προκαρυωτικά κύτταρα και συγκεκριμένα στα ριβοσώματα των βακτηριών που είναι διαφορετικά από τα ευκαρυωτικά των ζώων :skydive::crazysmile: :crazysmile:. Τέλος μου είπε ότι δεν ξέρει άμα βρω ερυθρομυκίνη και ότι την ίδια δουλειά κάνει η κλάριθρομυκίνη το γνωστό Klaricid......από την μία μου μπήκε το μικρόβιο να πειραματιστώ από την άλλη με φοβίζει η ιδέα :nurse: :nurse: :nurse: . Επίσης έτσι πληροφοριακά μου έιπε ότι απρατοξίνη Α που απομονώθηκε από το Lyngbya majuscula (κυανοβακτίριο) εμφάνισε σημαντική κυτταροτοξικότητα σε κυτταρικές σειρές ανθρώπινων όγκων ( in vitro) και επέφερε πλήρη ανάρρωση σε ποντίκια που βρίσκονταν σε πρώιμο στάδιο αδενοκαρκινώματος καθώς και ότι τα κυανοβακτίρια έχουν και την ιδίοτιτα να σκωτώνουν και άλλα μικρόβια όπως αυτά της ελλονοσίας :bow: :bow: :bow: :bow:

Link to comment
Share on other sites

ορίστε και η φωτογραφία...αλλά δεν θα βγάλετε άκρη και γι'αυτό θα σας κάνω μία σύντομη περιγραφή
περιγραφή της συσκευής
1+2 υποδοχές είναι για την ψύξη
3+4 υποδοχές για θέρμανση
5+6 Υποδοχές για τον σενσορα
7+8 για το ρεύμα

περιγραφή συνδεσμολογίας
1)στο 7+8 τοποθετούμε σε κάθε μία υποδοχή από μία γυμνή άκρη καλωδίου και τα οποία θα καταλήγουν σε αρσενικό σούκο για να πάρει ρεύμα η συσκευή
2)στο 5+6 βάζουμε το καλώδιο του σένσορα
3)το καλώδιο που καταλήγει σε θηλυκό σούκο για να μπει το ανεμιστηράκι θα μπει η μία άκρη στο 1 και η άλλη στο 7
4) το καλώδιο που καταλήγει σε θηλυκό σούκο για να μπει η θερμαντική συσκευή θα μπει η μία άκρη στο 3 και η άλλη στο 7
5) πρώτη γέφυρα θα μπει στο 8 και στο 2
6) δεύτερη γέφυρα θα μπει στο 8 και στο 4

post-15620-0-95097000-1402880088_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φωταγραφία θα ανέβει σήμερα ή άυριο το πρωί.....

Σήμερα μίλαγα με την κοπέλα μου για το ενυδρείο και της είπα για τις άλγες ότι ουσιαστικά κάποιες δεν είναι άλγες αλλά βακτίρια και σηγκεκριμένα κυανοβακτιρίδια αλλά έχει μίνει έτσι να τα λέμε επειδή παλιά τα θεωρούσαν άλγες.....τσπ η κοπέλα μου σπουδάζει ιατρική και μου είπε ότι το αντιβιοτικό ερυθρομυκίνη αντιμετοπίζει τα κυανοβακτίρια και της είπα ότι μπορεί να έχω θέμα μετα κοραλλια κλπ ασπόνδιλα. Η απάντιση της ήταν ότι η ερυθρομυκίνη δρα μόνο σε προκαρυωτικά κύτταρα και συγκεκριμένα στα ριβοσώματα των βακτηριών που είναι διαφορετικά από τα ευκαρυωτικά των ζώων :skydive::crazysmile: :crazysmile:. Τέλος μου είπε ότι δεν ξέρει άμα βρω ερυθρομυκίνη και ότι την ίδια δουλειά κάνει η κλάριθρομυκίνη το γνωστό Klaricid......από την μία μου μπήκε το μικρόβιο να πειραματιστώ από την άλλη με φοβίζει η ιδέα :nurse: :nurse: :nurse: . Επίσης έτσι πληροφοριακά μου έιπε ότι απρατοξίνη Α που απομονώθηκε από το Lyngbya majuscula (κυανοβακτίριο) εμφάνισε σημαντική κυτταροτοξικότητα σε κυτταρικές σειρές ανθρώπινων όγκων ( in vitro) και επέφερε πλήρη ανάρρωση σε ποντίκια που βρίσκονταν σε πρώιμο στάδιο αδενοκαρκινώματος καθώς και ότι τα κυανοβακτίρια έχουν και την ιδίοτιτα να σκωτώνουν και άλλα μικρόβια όπως αυτά της ελλονοσίας :bow: :bow: :bow: :bow:

έχει διαβάσει κανένας την περίπτωση αυτή;;

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να βάλω από ψάρια
1* cryptocentus cinctus

1* Salarias fasciatus
1* Amblygobius fainfordi
??????

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να βάλω από ψάρια

1* cryptocentus cinctus

1* Salarias fasciatus

1* Amblygobius fainfordi

??????

στα πόσα λίτρα;
Link to comment
Share on other sites

στα 125

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι οι 2 γοβιοί ( Amblygobius fainfordi , cryptocentus cinctus) ίσως έχουν το θέμα

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι οι 2 γοβιοί ( Amblygobius fainfordi , cryptocentus cinctus) ίσως έχουν το θέμα

σωστα,παντος η κοπελα σου εχει δικιο απολυτο για την ερυθρομικινη απλα πρεπει να βρεις την δοσολογια.

Link to comment
Share on other sites

Ερυθρομικινη εχω να σου δωσω εγω αν θελεις.Και τα ψαρακια μπορεις να τα βαλεις

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η δοσολογια ειναι αν θυμαμαι καλα 250mg/100lt.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αποφάσισα να πάρω αυτό το φωτιστικό led στα 60εκ http://www.fish-street.com/product_details.php?category_id=118&item_id=620&currency_code=EUR

Τώρα έχω t5 στα 60wat περίπου η αλλαγή από το ένα φωτιστικό στο άλλο δεν πρέπει να είναι σταδιακή;

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

να ξεκινήσω με 2 ώρες την ημερά και καθε 5 μέρες περιπου να το αυξάνω σε βάρος του άλλου;

Link to comment
Share on other sites

σωστα,παντος η κοπελα σου εχει δικιο απολυτο για την ερυθρομικινη απλα πρεπει να βρεις την δοσολογια.

Η ερυθρόμικινη δεν ειναι απόλυτο οτι θα δουλέψει να το ξέρεις. Επισης τιποτα απο οτι χημικό σε αυτο το στυλ βάζουμε στο ενυδρειο δεν ειναι 100% αθώο. Αρκετα παιδια έβαλαν αυτο το χημικό και άλλοι είδαν καλα αποτέλεσματα και άλλοι οχι.

Το φωτιστικό καλυτερα να το κανεις σταδιακα με βαση την εβδομάδα η τις 7 ημερες. Αποδεδειγμένα αντιδρούν καλυτερα ετσι. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας μετά από Καιρό!!!
Το ενυδρείο πάει πολύ καλά ένα θέμα που είχα με τα κυανοβακτίρια το διορθώσα με αλλάγή των Τ5 λαμπών με αρκέτα σαλιγκαράκια και με άλλους γενικά οργανισμούς. Πριν λίγες μέρες εμαφίστηκε ξανά μιας και είναι ώρα να αλλάξω ξανά λάμπες. Ακόμα και η τριχοειδής που είχα είχε εξαφανιστεί αλλά τώρα εμφανίστηκε λίγο σε ένα σημείο αλλά η Σαλιάρα που έβαλα πριν λίγες μέρες τιν τρώει σιγά σιγά. Τα κοράλλια με τα 60Watt που έχω τώρα μεγαλώνουν αρκετά μερικά από το καλοκαίρι που είχα αλλάξει λάμπες έχουν μεγαλώσει απίστευτα πολύ όπως μία Favia που είχε μόνο 4-5 μάτια και τώρα έχει διπλασιαστεί για να μην πω τριπλασιαστεί η οποία όμως είναι αρκέτα ψηλά για να έχει φως. Ακόμα και 2 plate που έβαλά μεγαλώσανε αρκέτα αλλά όπως έιπα είναι ώρα να αλλάξω λάμπες και γι'αυτό τον τελ μήνα έχουν σταματήσει να μεγαλώνουν τόσο πολύ.
Έχω να κάνω ερωτήσεις
1) Στο ευνυδρείο εχουν μεγαλώσει κάτι μαύρα πλοκάμια τα οποία στην αρχή ήταν μικρά και δεν έδωσα σημασία. Τώρα όμως έχουν εξαπλωθεί και έχουν μεγαλώσει. 1α)Ξέρει κανένας τι είναι; 1β)Πρέπει να βγουν;
2) Επειδή έχω κουραστεί με τις αλλάγες των λαμπών και επειδή θέλω να βάλω πιο πολλά κοραλλιά και χαμηλά όπου το φως δεν είναι αρκέτο αλλά και σε σημεία που έχω σκιά σκέφτομαι να βάλω LED. Έχω δει το coral box m1-60v2 (http://www.fish-street.com/product_details.php?category_id=118&item_id=620&currency_code=EUR). 2α) Το έχει δοκιμάσει κανένας; 2β) Σε περίπτωση που χαλάσει ένα φωτάκι led ξέρετε άμα αλλάζουν τα Ledάκια;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μετά από Καιρό!!!

Το ενυδρείο πάει πολύ καλά ένα θέμα που είχα με τα κυανοβακτίρια το διορθώσα με αλλάγή των Τ5 λαμπών με αρκέτα σαλιγκαράκια και με άλλους γενικά οργανισμούς. Πριν λίγες μέρες εμαφίστηκε ξανά μιας και είναι ώρα να αλλάξω ξανά λάμπες. Ακόμα και η τριχοειδής που είχα είχε εξαφανιστεί αλλά τώρα εμφανίστηκε λίγο σε ένα σημείο αλλά η Σαλιάρα που έβαλα πριν λίγες μέρες τιν τρώει σιγά σιγά. Τα κοράλλια με τα 60Watt που έχω τώρα μεγαλώνουν αρκετά μερικά από το καλοκαίρι που είχα αλλάξει λάμπες έχουν μεγαλώσει απίστευτα πολύ όπως μία Favia που είχε μόνο 4-5 μάτια και τώρα έχει διπλασιαστεί για να μην πω τριπλασιαστεί η οποία όμως είναι αρκέτα ψηλά για να έχει φως. Ακόμα και 2 plate που έβαλά μεγαλώσανε αρκέτα αλλά όπως έιπα είναι ώρα να αλλάξω λάμπες και γι'αυτό τον τελ μήνα έχουν σταματήσει να μεγαλώνουν τόσο πολύ.

Έχω να κάνω ερωτήσεις

1) Στο ευνυδρείο εχουν μεγαλώσει κάτι μαύρα πλοκάμια τα οποία στην αρχή ήταν μικρά και δεν έδωσα σημασία. Τώρα όμως έχουν εξαπλωθεί και έχουν μεγαλώσει. 1α)Ξέρει κανένας τι είναι; 1β)Πρέπει να βγουν;

2) Επειδή έχω κουραστεί με τις αλλάγες των λαμπών και επειδή θέλω να βάλω πιο πολλά κοραλλιά και χαμηλά όπου το φως δεν είναι αρκέτο αλλά και σε σημεία που έχω σκιά σκέφτομαι να βάλω LED. Έχω δει το coral box m1-60v2 (http://www.fish-street.com/product_details.php?category_id=118&item_id=620&currency_code=EUR). 2α) Το έχει δοκιμάσει κανένας; 2β) Σε περίπτωση που χαλάσει ένα φωτάκι led ξέρετε άμα αλλάζουν τα Ledάκια;

και έχω να κάνω και μία 3η ερώτηση

3) Τέλος έχω βάλει από κυκλοφορητές τους 2 Χ JAΒΕΟ WP10 Twincontroller ( με ένα χειριστήριο ρυθμίζει και τους 2 ) και τον έχω το στο κλασσικό πρόγραμμα συνεχόμενης κυκολοφρίας. Σκέφτομαι να αλλάξω πρόγραμμα για κάνει κύματα αλλά δεν ξέρω τι πρόγραμμα να βάλω. Ο ένας βλέπει στην επιφάνεια και ο άλλος προς στον βυθό. Ξέρει κανένας να μου σε τι πρόγραμμα πρέπει να μπει;

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανένας; ^_^:bigemo_harabe_net-193:

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Στο να προσθεσεις λεντ με βρισκει συμφωνο τωρα εαν αλλαζουν τα συγκεκριμενα στειλε ενα mail και θα σου πουν,οσο για την κυκλοφορια βαλεψστο w1 και παιξε με τον ροοστατη.

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα άμα αλλάζει το τσιπάκι του led και μου είπε όχι

Link to comment
Share on other sites

δλδ λες απλά στο φωτιστικό που έχω τώρα θα ήταν πιο καλό να βάλω μερικά led

Link to comment
Share on other sites

δλδ λες απλά στο φωτιστικό που έχω τώρα θα ήταν πιο καλό να βάλω μερικά led

Εαν το εχεις καντο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...