Jump to content

Ξεκίνημα Στη Θάλασσα Με 120Λ


karrot

Recommended Posts

Φιλε karrot,φαρμακα και θεραπειες εχουν ουσια και αποτελεσμα μονο σε καραντινα γιατι δεν ειναι reef safe.

Κατα την προσωπικη αποψη και εμπειρια με reef safe υγρα,τυπου herbtana κτλ δεν κανουν δουλεια.

Τσαμπα τα χρηματα και πολλα θελουν υπερδοσολογια μηπως και εχουν αποτελεσμα,στην οποια ομως θα χασεις σιγουρα αλλους οργανισμους οπως γαριδες σαλιγκαρια κτλ

Αρχικα να σου πω οσο πιο φιλικα μπορω( :wub::bigemo_harabe_net-113::bigemo_harabe_net-162: ..ελπιζω να με καταλαβες :thumbup: ) οτι το dejardini ειναι-γινεται πολυ μεγαλο για τα λιτρα σου.Ακομα και το Ick να ξεπερασει προσωρινα,θα εχει πολλα προβληματα στην πορεια.

Αν θες να παρεις κατι μηπως και το βοηθησεις,παρε καποιες βιταμινες.

Υπαρχουν για παραδειγμα το vitamarin-M Της brightwell,vita-chem marine,fish v-power της preiss και αλλες πολλες που θα βοηθησουν τον οργανισμο του ψαριου να "παλεψει" το ick αλλα οχι να απαλλαχτει.

Δυστυχως για να καθαρισει το ενυδρειο και κατα συνεπεια τα ψαρακια 100% απο το ick θα πρεπει να γινει καραντινα και να μεινει

το ενυδρειο για αρκετο καιρο χωρις ψαρια.

Οποτε το καλυτερο σου στοιχημα ειναι καλη διατροφη,οσο το δυνατον λιγοτερο στρες και καλες συνθηκες νερου,μηπως και τα καταφερουν.

Αν οχι το dejardini,τουλαχιστον τα κλοουνακια :(

Αν μπορεσεις να βαλεις και φωτο θα βοηθησει πολυ.

Ευχομαι να πανε ολα καλα φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα μόνο βιταμίνες μιας και το ψάρι δεν υπάρχει περίπτωση να βγει από εκεί μέσα :bigemo_harabe_net-99:.....το ξέρω για το μέγεθος του ψαριού......αλλά είχα σκοπό να το δώσω και να πάει σε ένα καλό σπίτι άμα μεγαλώσει τόσο πολύ

Link to comment
Share on other sites

η Cleaner θα κάνει τπτ κατά του ick?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε karrot δεν μπορεις να φανταστεις ποσο θα ηθελα να μπορω να σου πω οτι μπορεις να βαλεις το χ-ψ υγρο στο ενυδρειο και θα γινουν τα ψαρακια οπως πριν...ενω ταυτοχρονα δεν θα επιρρεαστουν κοραλια,σαλιγκαρια γαριδες κτλ :blush:

Εκεινος που θα το ανακαλυψει θα γινει πολυ πλουσιος ανθρωπος...ασε που θα ανακυρηχτει αγιος!

Αν δεν μπορεις να στησεις καραντινα(που δεν ειναι κατι ευκολο) δυστυχως πολυ,ποικιλη και καλη διατροφη με βιταμινες και σκορδο με μετρο,οσο το δυνατον λιγοτερο στρες και καλες συνθηκες νερου ειναι αυτα που θα βοηθησουν.

Η γαριδα δεν αφαιρει καμια κυστη του Ick αλλα τον νεκρο ιστο που μενει οταν πεσει απο το σωμα του ψαριου για να εκκολαφθει.

Κακο δεν ειναι να εχεις μια γενικοτερα.

Μην στεναχωριεσαι και μην απογοητευεσαι...δεν υπαρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ χομπυστας που να μην εχει χασει ψαρακια απο αυτη την παλιοασθενεια!

Κανε τα παραπανω και μην στεναχωριεσαι γιατι θα το κανεις τσαμπα,δεν θα βοηθησει ουτε εσενα ουτε το ψαρακι.

Ελπιζω να πανε ολα καλα.

Για το ψαρακι και τα tang σε λιγα λιτρα γενικοτερα θα ειναι καλυτερα να τα συζητησουμε αφου περασει ολο το θεμα με το ick.

Kαι παλι...μη στεναχωριεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε karrot,φαρμακα και θεραπειες εχουν ουσια και αποτελεσμα μονο σε καραντινα γιατι δεν ειναι reef safe.

Κατα την προσωπικη αποψη και εμπειρια με reef safe υγρα,τυπου herbtana κτλ δεν κανουν δουλεια.

Τσαμπα τα χρηματα και πολλα θελουν υπερδοσολογια μηπως και εχουν αποτελεσμα,στην οποια ομως θα χασεις σιγουρα αλλους οργανισμους οπως γαριδες σαλιγκαρια κτλ

Αρχικα να σου πω οσο πιο φιλικα μπορω( :wub::bigemo_harabe_net-113::bigemo_harabe_net-162: ..ελπιζω να με καταλαβες :thumbup: ) οτι το dejardini ειναι-γινεται πολυ μεγαλο για τα λιτρα σου.Ακομα και το Ick να ξεπερασει προσωρινα,θα εχει πολλα προβληματα στην πορεια.

Αν θες να παρεις κατι μηπως και το βοηθησεις,παρε καποιες βιταμινες.

Υπαρχουν για παραδειγμα το vitamarin-M Της brightwell,vita-chem marine,fish v-power της preiss και αλλες πολλες που θα βοηθησουν τον οργανισμο του ψαριου να "παλεψει" το ick αλλα οχι να απαλλαχτει.

Δυστυχως για να καθαρισει το ενυδρειο και κατα συνεπεια τα ψαρακια 100% απο το ick θα πρεπει να γινει καραντινα και να μεινει

το ενυδρειο για αρκετο καιρο χωρις ψαρια.

Οποτε το καλυτερο σου στοιχημα ειναι καλη διατροφη,οσο το δυνατον λιγοτερο στρες και καλες συνθηκες νερου,μηπως και τα καταφερουν.

Αν οχι το dejardini,τουλαχιστον τα κλοουνακια :(

Αν μπορεσεις να βαλεις και φωτο θα βοηθησει πολυ.

Ευχομαι να πανε ολα καλα φιλε μου.

Σωστότατος!

Link to comment
Share on other sites

από ότι έχω καταλάβει καλό είναι να έχουμε όλοι ένα 30-60λ ενυδρειο έτοιμο πάντα να δεχτει ψάρι μετα από αγορά και εκεί να κάτσει για 1-2 βδομάδες....τσπ τώρα το κακό έγινε.....ταίζω με σκορδόζουμο....θα βάλω και μία cleaner kai Debelious και βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τα νέα από το ενυδρείο είναι τα εξής.....το Tang είναι μια χαρά και πάει καλά και έχουν φύγει όλα τα σημάδια .....δυστυχώς τα κλόουν δεν πάνε καλά και το ένα από τα 2 δεν τα κατάφερε και το άλλο δεν το βλέπω και αυτό καλά :bigemo_harabe_net-99: .
Για το επόμενο διάστημα δεν θα μπει ψάρι μέσα.

Άλλο ένα θέμα με το ενυδρείο είναι η πολύ άλγη που έχω πάνω στα βράχια και δεν ξέρω πως να την βγάλω ??? Η αλήθεια είναι ότι από ασπόνδυλα έχω μέσα έναν ερημίτη,μία γαρίδα από αυτές που τρώνε απτέζιες και 4-5 τρόχους τα οποία είναι πάνω στα τζάμια όλη την ώρα και τρώνε την άλγη που βγαίνει εκεί......

Link to comment
Share on other sites

Για την τριχοειδή αν δεν έχεις ats τα πράγματα είναι δύσκολα....θα χρρειαστείς κάποιον πολύ δυνατό αντιφώσφορο και συνεχείς αλλαγές νερού με σιφωνάρισμα της.Βάλε και κανένα nassarius να σου ανακατέψει το υπόστρωμα...δεν φαντάζεσαι τι δουλειά κάνουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε karrot

Αν μπορεσεις να βαλεις καποια φωτο ωστε να εχουμε εικονα θα βοηθησει πολυ :thumbsu:

Για τα ψαρακια-clown-,μη στενεχωριεσαι(οσο μπορεις τουλαχιστον).

Να εισαι ευχαριστημενος και χαρουμενος που φαινεται να τη γλυτωνει το blue Που ειναι πιο "ιδιαιτερη" περιπτωση σε αυτα.

Δες τι θα γινει με το δευτερο κλοουνακι που εμεινε ζωντανο και μετα πρατεις αναλογα.

Σου βγαζω το καπελο που δεν θα βαλεις αλλο ψαρακι μετα,ωστε να περασει η "μπορα.

Αν καταφερεις να ανεβασεις καποια φωτο κανε εναν κοπο να κανεις και τεστακια στα νιτρικα και φωσφορικα.

Link to comment
Share on other sites

Για την τριχοειδή αν δεν έχεις ats τα πράγματα είναι δύσκολα....θα χρρειαστείς κάποιον πολύ δυνατό αντιφώσφορο και συνεχείς αλλαγές νερού με σιφωνάρισμα της.Βάλε και κανένα nassarius να σου ανακατέψει το υπόστρωμα...δεν φαντάζεσαι τι δουλειά κάνουν!

τριχοειδή έχω πολύ λίγη σε ένα βράχο μόνο και αυτή την έχει περιλάβει ένα αχινός.....τώρα για το υπόστρωμα είχα πάρει έναν γοβιό ο οποίος μου καθάρισε όλο το υπόστρωμα αλλά όλο έχει πάει στα βράχια και από τότε δεν έχει φύγει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε karrot

Αν μπορεσεις να βαλεις καποια φωτο ωστε να εχουμε εικονα θα βοηθησει πολυ :thumbsu:

Για τα ψαρακια-clown-,μη στενεχωριεσαι(οσο μπορεις τουλαχιστον).

Να εισαι ευχαριστημενος και χαρουμενος που φαινεται να τη γλυτωνει το blue Που ειναι πιο "ιδιαιτερη" περιπτωση σε αυτα.

Δες τι θα γινει με το δευτερο κλοουνακι που εμεινε ζωντανο και μετα πρατεις αναλογα.

Σου βγαζω το καπελο που δεν θα βαλεις αλλο ψαρακι μετα,ωστε να περασει η "μπορα.

Αν καταφερεις να ανεβασεις καποια φωτο κανε εναν κοπο να κανεις και τεστακια στα νιτρικα και φωσφορικα.

τελικά δεν τα κατάφερε....

το Tang δεν είναι blue είναι desjardini και είναι πάρα πολύ μικρό είναι όσο ένα μικρό κλόουν.

Φωτογραφία θα ανεβάσω την Κυριακή και θα σας ανεβάσω τα τεστ......πάντως από αντιφώσφορο έχω αυτόν τον χύμα που είναι κάτι καφέ μπιλάκια

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

τριχοειδή έχω πολύ λίγη σε ένα βράχο μόνο και αυτή την έχει περιλάβει ένα αχινός.....τώρα για το υπόστρωμα είχα πάρει έναν γοβιό ο οποίος μου καθάρισε όλο το υπόστρωμα αλλά όλο έχει πάει στα βράχια και από τότε δεν έχει φύγει

διόρθωση

τριχοειδή έχω πολύ λίγη σε ένα βράχο μόνο και αυτή την έχει περιλάβει ένα αχινός.....τώρα για το υπόστρωμα είχα πάρει έναν γοβιό ο οποίος μου το καθάρισε όλο το υπόστρωμα αλλά ότι είχε το υπόστρωμα έχει πάει στα βράχια και από τότε δεν έχει φύγει

Link to comment
Share on other sites

Κριμα για το ψαρακι,αλλα μη στενχωριεσαι φιλε Karrot.

Δυστυχως ειναι και αυτα μεσα στο προγραμμα.

Σορρυ που μπερδεψα τι ψαρακι ειχες.

Με τοσα ενυδρεια στο φορουμ καπου τα χανω :hot:

Μην επαναπαυεσαι για τα φωσφορικα στο αντιφωσφορο.

Τι εταιρια εχεις και σε τι και που τον εχεις τοποθετησει?

Μια φωτο θα βοηθουσε πολυ :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

μέσα στο φίλτρο της μάνας του (Rio 125) εκεί δλδ που θα έμπαινε το βιολογικό υλικό και τα σφουγγάρια άμα ήταν της γλυκού. Εταιρία δεν μπορώ να θυμηθώ.....την αγόρασα για κάτι οικονομικό και είναι καφέ μπίλιες.....μάλλον είναι αυτό http://aquario.gr/filtra/ylika-fyltransis/anti-phos-granular-ferric-hydroxide.html#.Uuuz27QVRV8

Link to comment
Share on other sites

Φιλε karrot,θα ηταν καλο να ξεραμε ακριβως εταιρια ωστε να δουμε αν ειναι σιδηρου η' αλλουμινιου.

Λειτουργουν τελειως διαφορετικα αυτα τα δυο.

Επισης προσπαθησε να τον τοποθετησεις σε σημειο με οσο το δυνατον ισχυροτερη ροη.

Το να το βαλουμε σε μια καλτσα και απλα να το βαλουμε στο ενυδρειο,δεν λεει-κανει απολυτως τιποτα.

Πιστεψε με :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από κουβέντα στην πίτα.....κατάλαβα ότι πρέπει να βάλω και άλλον έναν κυκλοφοριττή. Βρήκα σε ηλεκτρονικό κατάστημα την jebao pw-25 (3000λ/ω-8000λ/ω) μαζί με τα έξοδα αποστολής κάπου στα 55ε όσο δλδ περίπου και η tunze 6025 (2800 λ/ω). Μέσα στο ενυδρείο (125λ) έχω του φίλτρου στα 500 λ/ω και μία TUNZE 6015 στα 1800 λ/ω.
1)Δεν είναι πάρα πολλά να βάλω και άλλα 3000λ/ω;
2) στο ίδιο κατάστημα βρήκα και την α) Jebao Wp-10 (2000λ/ω- 4000λ/ω) που βέβαια έχει βεντούζες και β) την jebao Wp-40 (4300λ/ω-13000λ/ω). Μήπως θα ήταν πιο φρόνιμο να βάλω την Wp-10; Η Wp-40 μάλλον είναι υπερβολή

Link to comment
Share on other sites

Ειτε μια mp10 ειτε κανεις τρελη αναβαθμισει με 2 mp10 και τον controller, κανα 120€ βγαινει με μεταφορικα και ληπα....

Σε ποιο site την βρηκες;

Link to comment
Share on other sites

από το e-shop αυτό 2*wp-10 + controller και για τα 2 είναι 114ε μαζί με μεταφορικά

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

έχει κανένας δοκιμάσει κυκλοφορική με βεντούζα; Ο wp10 βγαίνει με βεντούζα

Link to comment
Share on other sites

έχει κανένας δοκιμάσει κυκλοφορική με βεντούζα; Ο wp10 βγαίνει με βεντούζα

Δεν ειναι με βεντουζες

Link to comment
Share on other sites

ωραία!!!! Ευχαριστώ!!! Αφού είναι με μαγνήτη μια χαρά είναι και πιο μικρή και από την Tunze 6015 που έχω τώρα!!! Μάλλον κατέληξα στο να βάλω 2 * wp-10 με ένα κοντρόλερ και για τους 2. Άμα τα 2 είναι πολύ δυνατά θα βγάλω τον tunze που έχω

http://www.fish-street.com/jebao_twins_linkage_controller?category_id=35

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

πιο καλά δεν είναι 2*wp-10 με ένα κοντρολερ από ότι μία μόνο wp-25;;;;; βάλε και την tunze που έχω (που μπορεί να φύγει άμα δεν χρειαστεί) μια χαρά θέλω να πιστεύω ότι θα είμαι

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Άμα βάλεις 2 δεκάρες σε 120 λιλτρα ενυδρείο εννοειλτε πως θα φύγει ο tunze!Στα peak θα έχεις 8000 λίτρα κυκλοφορία!Ναι,να πάρεις δύο με τον ενιαίο controller!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...