Jump to content

Ξεκίνημα Στη Θάλασσα Με 120Λ


karrot

Recommended Posts

Για αν δούμε.....πάντως σήμερα ήταν όλη μέρα κριμένη σε έναν βράχο

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως φιλε karrot και τα δυο για να σου κανουν δουλεια θα χρειαστεις αρκετη δοση τυχης.

Οι mithrax δεν τρωνε απο την ριζα και ολοκληρη την bubble,με αποτελεσμα να τη σκανε και να φευγουν στο νερο σποροι και να

ξαναφυτρωνει.

Και αυτο ΑΝ ασχοληθουν μαζι της.Επισης ειναι πιθανο να σου ενοχλησουν-πειραξουν κοραλια.

Προσωπικα ενας μου ειχε ξεπαστρεψει μια poccilopora και μια stylophora.

Βεβαια καθε ζωντανο και ενυδρειο ειναι διαφορετικο!Μακαρι φιλε μου σ'εσενα να πανε ολα καλα! :bigemo_harabe_net-64:

Επισης οι γαριδες ειναι 50-50 αν θα σε βοηθησουν.

Ακομα και να ασχοληθουν ομως με τις aptaisia αν για καποιο λογο απουσιασουν στην πορεια,απο το ενυδρειο οι

aptaisia θα ξαναβγουν σιγα σιγα.Δεν τις τρωνε ολοκληρες αλλα μεχρι εκει που εχουν προσβαση.

Καλη τυχη και ελπιζω να σου κανουν δουλιτσα και να σου κρατησουν και τα δυο ζητηματα σε υφεση ωστε να μην

ξεφυγουν και γινουν προβληματα.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Το ήξερα το ότι μπορεί να μην κάνουν και τπτ.....αλλά μου άρεσαν και ήθελα να βάλω και μερικά αρθρόποδα και έτσι κατέληξα σε αυτά. Δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν έχουν κάνει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Το ήξερα το ότι μπορεί να μην κάνουν και τπτ.....αλλά μου άρεσαν και ήθελα να βάλω και μερικά αρθρόποδα και έτσι κατέληξα σε αυτά. Δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν έχουν κάνει τπτ.

Ή είναι μέχρι να τις μυριστούν ή είναι τεμπέλικα! :D

Link to comment
Share on other sites

Ή είναι μέχρι να τις μυριστούν ή είναι τεμπέλικα! :D

Μία μεγάλη aptesia την ξεπάστρεψε η γαρίδα.....

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για να δω την ψαροσύνθεση και έχω καταλήξει σε μερικά ψάρια .....ελπίζω να μην έχω πρόβλημα με συμβατότητες
http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=71014
http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69706
Amblygobius phalaena (bullet goby)

Chromis Viridis

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Γενικά θέλω ψάρια από αναπαραγωγές γιατί δεν μου αρέσει να βάζω άγρια ψάρια στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

όχι τόσα γκομπάκια.

Απο τα 3 που διάλεξες βάλε 1.

Επίσης, χρομις σε αυτά τα λίτρα θές τουλάχιστον 5 που σημαίνει ότι δεν θα έχεις χώρο για άλλα ψάρια.

Αν θες οπωσδήποτε ψάρια αναπαραγωγής, βάλε 1 ζεύγος κλοουνάκια, 1 ζεύγος bangai καρδινάλιους και κανέναν γοβιό.

Αλλά να ξέρεις ότι και τα άγρια αναπαραγωγής είναι καθώς υπάρχουν τεράστιες φάρμες μέσα στην θάλασσα που αναπαράγονται τα ψάρια στο φυσικό τους περιβάλλον. Στην ουσία συλλέγονται σαν άγρια αλλά χωρίς να επηρεάζεται η πανίδα της φύσης.

Link to comment
Share on other sites

όχι τόσα γκομπάκια.

Απο τα 3 που διάλεξες βάλε 1.

Επίσης, χρομις σε αυτά τα λίτρα θές τουλάχιστον 5 που σημαίνει ότι δεν θα έχεις χώρο για άλλα ψάρια.

Αν θες οπωσδήποτε ψάρια αναπαραγωγής, βάλε 1 ζεύγος κλοουνάκια, 1 ζεύγος bangai καρδινάλιους και κανέναν γοβιό.

Αλλά να ξέρεις ότι και τα άγρια αναπαραγωγής είναι καθώς υπάρχουν τεράστιες φάρμες μέσα στην θάλασσα που αναπαράγονται τα ψάρια στο φυσικό τους περιβάλλον. Στην ουσία συλλέγονται σαν άγρια αλλά χωρίς να επηρεάζεται η πανίδα της φύσης.

Το ελπίζω αυτό......αν και στο βωμό του χρήματος και του εύκολου κέρδυς πολλά γίνονται. Ο λόγος που δεν θέλω άγρια είναι και οικολογικοί αλλά και το γεγονός ότι δεν μου αρέσει να βάζω ελεύθερα ζωντανά στο ενυδρείο.....είναι διαφορετικό στα μάτια μου να βάζεις ένα ζωντανό από την φύση σε ένα ενυδρείο από το να βάζεις ένα ζωντανό που έχει μάθει σε συνθήκες ενυδρείου και που ίσα ίσα του εξασφαλίζεις ένα καλύτερο συνήθως σπίτι (πχ τα καναρίνια στα πουλιά που δεν μπορούν να επιβιώσουν στο φυσικό περιβάλλον )

όταν μιλάς για γοβιό αναφέρεσαι σε αυτό το είδος http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69706 ;

Αυτό το είδος http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=71014 επίσης αναπαράγεται σε ενυδρεία.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

γοβιoί είναι και το palaena Και το rainfordi Και το guttata.

και τα 3 τρέφονται από την κόκκινη άλγη ;

Link to comment
Share on other sites

και τα 3 τρέφονται από την κόκκινη άλγη ;

όλοι οι γοβιοί(oι sleeper όπως o phalaena, rainfordi, puellaris, sexguttata, strigata κλπ κλπ) τρώνε περιστασιακά διάφορες άλγες. Ο guttata δεν νομίζω να σου φάει άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα στο Phalaena από γοβιούς.....

όλες οι απτέζιες φαγωθήκανε.... :bigemo_harabe_net-64:

αντίθετα η bubble μεγαλώνει και δεν την έχει αγγίξει καν το καβούρι.....ή είναι "τεμπέλικο" ή δεν την έχει πάρει χαμπάρι ακόμα γιατί το βλέπω στο ίδιο σημείο κάθε βράδυ να μασαμπουκώνει

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα στο Phalaena από γοβιούς.....

όλες οι απτέζιες φαγωθήκανε.... :bigemo_harabe_net-64:Μια χαρά!

αντίθετα η bubble μεγαλώνει και δεν την έχει αγγίξει καν το καβούρι.....ή είναι "τεμπέλικο" ή δεν την έχει πάρει χαμπάρι ακόμα γιατί το βλέπω στο ίδιο σημείο κάθε βράδυ να μασαμπουκώνει

Αν δεν έκανε κίνηση ακόμα μάλλον δεν θα κάνει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έκανε κίνηση ακόμα μάλλον δεν θα κάνει καθόλου.

Τελικά την έβγαλα με το χέρι και όλα μια χαρά....ούτε έσπασε τπτ και όλα μια χαρά. Λογικά αυτήν την βδομάδα θα μπει και ο κυκλοφορητής και το Phalaena

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έβγαλα με το χέρι και όλα μια χαρά....ούτε έσπασε τπτ και όλα μια χαρά. Λογικά αυτήν την βδομάδα θα μπει και ο κυκλοφορητής και το Phalaena

O καλύτερος καθαριστής είναι το χέρι μας!! ;)

Μόλλις τα βάλλεις ρίξε ένα update! ;)

Link to comment
Share on other sites

από κυκλοφορητές είμαι μεταξύ
1)του Tunze στα 1800
2) Tunze στα 2800
3) Haquoss στα 2000
4) Aquael στα 2600

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

από κυκλοφορητές είμαι μεταξύ

1)του Tunze στα 1800

2) Tunze στα 2800

3) Haquoss στα 2000

4) Aquael στα 2600

Τι κυκλοφοριτές έχεις τώρα? Ποιους θες να καταργήσεις για να βάλλεις άλλους?

Link to comment
Share on other sites

Τι κυκλοφοριτές έχεις τώρα? Ποιους θες να καταργήσεις για να βάλλεις άλλους?

έχω του φίλτρου (το εσωτερικό της Juwel που δεν μπορεί να βγει ) που είναι στα 500λτ/ω και ένα μικρό κάπου στα 200 μπορεί και πιο μικρό

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας μετά από αρκετό καιρό.....στο ενυδρείο έβαλα απο κυκλοφοριτές ένα Tunze στα 1800λ/h και θα βάλω άλλον έναν στα 2000 λ/h Haquoss
ο βασικός λόγος που στέλνω αυτό το μνμ είναι ότι σήμερα είδα 3 ψάρια (2 κλοουν και 1 tang) να έχουν ick (είχαν πολλά άσπαρα στίγματα και ειδικά το tang είχα πάρα πολλά).
Σε πρώτη φάση έλιωσα σκόρδο με τροφή να φάνε τα ψάρια...
Λέω να πάρω και κάποιο φάρμακο. Ποίο να πάρω?????

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι για τα ασχημα νεα.

Φαρμακο για θεραπεια σκεφτεσαι η καποιες βιταμινες?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

το desjardini μου (είναι πάρα πολύ μικρό σε μεγέθος) σήμερα πρόσεξα ότι έχει αρκετά και στο σώμα.Τα κλόουν είναι σε αρχικό στάδιο....άρα το φρόνιμο μου φένεται είναι να πάω σε φάρμακο αν και για να είμαι ιλικρινής δεν ξέρω τι διαφορά έχει με τις βιταμίνες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...