Jump to content

Ξεκίνημα Στη Θάλασσα Με 120Λ


karrot

Recommended Posts

Φιλε Karrot μηπως μπορεις να βαλεις μια πιο καθαρη φωτο?

Ειναι και την ωρα που τρεφεται,με τους πολυποδες εξω και δυσκολευει την κατασταση.

Με μια προχειρη "μαντεψια" θα ελεγα πως ειναι καποιο brain coral :umm:

θα το κάνω.....πάντως 100% δεν είναι brain coral.Μπήκαν επιτέλους και τα πρώτα ψαράκια 1κλοουν και ένα άλλο με ροζ σώμα και κίτρινο κεφάλι.....πρέπει να ανήκει στις χρωμίδες.

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτο με το κοραλι κλειστο θα βοηθησει πολυ φιλε karrot.

Μεγεια τα ψαρακια :thumbup:

Αυτο με το ροζ σωμα μηπως ειναι anthias?

Link to comment
Share on other sites

δεν φαινετε η φωτο φιλε μου

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Μια φωτο με το κοραλι κλειστο θα βοηθησει πολυ φιλε karrot.

Μεγεια τα ψαρακια :thumbup:

Αυτο με το ροζ σωμα μηπως ειναι anthias?

Ναι μάλλον πρέπει να είναι Ventralis Anthias.....μόνο που δεν έχει την κίτρινη ράχη.....βέβαια αυτό μπορεί να είναι και λόγο ότι είναι και μικρό σε ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

στην φωτο την προηγουμενη μοιαζει με καταλαφυλια.

όχι δεν πρέπει αν είναι γιατί τα πλοκάμια είναι πάρα πολύ κοντά

Είδα και ένα πολύ μεγάλο Bristleworm.....δεν πιάνεται με τπτ αν και ξέρω ότι είναι άκακα αλλά είναι λες και έχει βγει από ταινία τρόμου.Όσες φορές το είδα ήταν σε ένα συγκεκριμένο βράχο το οποίο να δω πως θα μετακινήσω γιατί πρέπει να κάνω ακόμα 1-2 μικροαλλαγές στο στήσιμο

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

οταν ανοιγει πως ειναι τα πλοκαμια?

τα στόματα είναι ανάμεσα στα πλοκάμια και είναι πάντα σαν ακίδες και τα βράδια απλά μαζεύει το σώμα και τα πλοκάμια και γίνεται σχεδόν ένα με τον σκελετό του

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

θα βάλω αύριο αλλά δεν πιστεύω να βγει κάτι πιο καλό....

1)Υπάρχει τρόπος να βγάλω το Bristleworm με κάποιον τρόπο....πέρα από το να το αιφνιδιάσω και αν το πιάσω με μία τσιμπίδα το οποίο είναι μάλλον απίθανο!
2)Για τον κυκολοφορητή στα 2000 λτ/ω θα είναι είμαι καλά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον πρέπει να είναι Ventralis Anthias.....μόνο που δεν έχει την κίτρινη ράχη.....βέβαια αυτό μπορεί να είναι και λόγο ότι είναι και μικρό σε ηλικία.

βρήκα φωτογραφία που είναι ίδια με το ψάρι.....

post-15620-0-04106900-1377647010_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αυτο στη φωτο φιλε karrot,τοτε οντως ειναι damsel :thumbup:

Για το bristleworm(αν ειναι οντως αυτο) μην ανησυχεις δεν ειναι ουτε μπορει να κανει κατι κακο.

Αν θες ομως να το βγαλεις αστο καποια στιγμη να βγει αρκετα το σωμα του και με μια τσιμπιδα προσπαθησε να το

πιασεις.

Προσωπικα θα το αφηνα.

Για την κυκλοφορια μονο το φιλιτρο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αυτο στη φωτο φιλε karrot,τοτε οντως ειναι damsel :thumbup:

Για το bristleworm(αν ειναι οντως αυτο) μην ανησυχεις δεν ειναι ουτε μπορει να κανει κατι κακο.

Αν θες ομως να το βγαλεις αστο καποια στιγμη να βγει αρκετα το σωμα του και με μια τσιμπιδα προσπαθησε να το

πιασεις.

Προσωπικα θα το αφηνα.

Για την κυκλοφορια μονο το φιλιτρο εχεις?

1)Είναι bristleworm.....ξέρω ότι δεν είναι κακά και μάλιστα το καθαρίζουν κιόλας το ενυδρείο αλλά αυτό είναι αρκετά μεγάλο και είναι σαν να έχει βγει από ταινία τρόμου :bigemo_harabe_net-75: ... μάλλον και εγώ θα το αφήσω....και αυτό ζωή έχει και δεν του φταίει σε τπτ η δική μου τρέλα :bigemo_harabe_net-127: .

2)Τώρα έχω μόνο του φίλτρου που είναι στα 500 λτ/ω.Έχω σκοπό όμως να βάλω σύντομα γιατί είναι λίγα.....Μάλιστα σε ένα κοράλλι η μία μεριά που δεν το πιάνει καλά η ροή του φίλτρου δεν έχει τόσο ωραία χρώματα σε σχέση με την άλλη μεριά και είναι σε σημείο που δεν σκεπάζεται από κάποιο βράχος

Link to comment
Share on other sites

1)Μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι :thumbup:

2)Ειναι πολυ λιγη η κυκλοφορια σου φιλε karrot.

Tαπεινη μου γνωμη ειναι μαζι με τον 2000λ/ω να παρεις ακομα εναν,εστω 1000λ/ω ωστε να σε βοηθησει να κανεις ακομα

πιο τυχαια τη ροη.

Τα κοραλια(ειδικα τα sps) χρειαζονται πολυ περισσοτερο τη εναλασσομενη-τυχαια ροη απ'οτι το δυνατο φως :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μέχρι τώρα από ψάρια και ασπόνδυλα....έχουν μπει
1Χ ψάρι κλόουν
1Χ damsel
1Χ ερημίτης
1Χ αχινός

4X trochus
και μερικοί αστερίες (όχι αυτά που τρώνε τα σκληρά κοράλλια )

Σύντομα θα μπει και άλλο ψάρι κλόουν και μελλοντικά μόλις στρώσει θα μπει και ένας μανδαρίνος.....
Τι άλλο θα μπορούσα να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

μέχρι τώρα από ψάρια και ασπόνδυλα....έχουν μπει

1Χ ψάρι κλόουν

1Χ damsel[βγαλτο τωρα που ειναι νωρις φιλε μου οσο ομορφο ειναι τοσο.......]

1Χ ερημίτης

1Χ αχινός

4X trochus

και μερικοί αστερίες (όχι αυτά που τρώνε τα σκληρά κοράλλια )

Σύντομα θα μπει και άλλο ψάρι κλόουν και μελλοντικά μόλις στρώσει θα μπει και ένας μανδαρίνος.....

Τι άλλο θα μπορούσα να βάλω?

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

μέχρι τώρα από ψάρια και ασπόνδυλα....έχουν μπει

1Χ ψάρι κλόουν

1Χ damsel

1Χ ερημίτης

1Χ αχινός

4X trochus

και μερικοί αστερίες (όχι αυτά που τρώνε τα σκληρά κοράλλια )

Σύντομα θα μπει και άλλο ψάρι κλόουν και μελλοντικά μόλις στρώσει θα μπει και ένας μανδαρίνος.....

Τι άλλο θα μπορούσα να βάλω?

Το κλόουν θα έπρεπε να το είχες ήδη ζευγάρι!

ερημίτες βάλε άλλον 1,2 αν θες.

Απο ψάρια μπορείς να βάλεις 1,2 μικρά ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

τι έχει το damsel (Είναι το το Talbot's damselfish) ;Το χαρακτιρίζουν σαν ημι-άγριο.Μέχρι τώρα τα λεχει καλά με το ψάρι κλόουν. Όσο για το κλουν ήθελα να του πάρω την ίδια μέρα ζευγάρι αλλά δε είχαν άλλο και πήγα την επόμνη μέρα σε άλλο μαγαζί και είχε αρκετά μεγάλα σε ηλικία

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

τι έχει το damsel (Είναι το το Talbot's damselfish) ;Το χαρακτιρίζουν σαν ημι-άγριο.Μέχρι τώρα τα λεχει καλά με το ψάρι κλόουν. Όσο για το κλουν ήθελα να του πάρω την ίδια μέρα ζευγάρι αλλά δε είχαν άλλο και πήγα την επόμνη μέρα σε άλλο μαγαζί και είχε αρκετά μεγάλα σε ηλικία

Τα ντάμσελς δεν φησμίζονται πολύ για τον ήρεμο χαρακτήρα τους! Είναι διαόλια! Θα το καταλάβεις στην πορεία. Αν σου αρέσει κράτα το βέβαια! :bigemo_harabe_net-64:

Όσον αφορά τα κλόουν, μπορούσες να του πάρεις και μεγαλύτερο ταίρι. Απλά το μεγαλύτερο θα γινόταν το θηλυκό. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες μπήκαν

1) ένα Mithrax sculptus και ελπίζω να κάνει τπτ με την bubble algea που είχα βγάλει σε ένα σημείο
2) και μία Lysmata wundermanni για να κάνει τπτ με κάτι απτέζιες που είχα βγάλει και δεν έφτανε το χέρι για να τις χτυπήσω με ξύδι

Link to comment
Share on other sites

Χθες μπήκαν

1) ένα Mithrax sculptus και ελπίζω να κάνει τπτ με την bubble algea που είχα βγάλει σε ένα σημείο

2) και μία Lysmata wundermanni για να κάνει τπτ με κάτι απτέζιες που είχα βγάλει και δεν έφτανε το χέρι για να τις χτυπήσω με ξύδι

Ίσωα να χρειαζόσουν και άλλη-ες για να γίνει η δουλειά, αλλά θα το δεις στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...