Jump to content

ΧΑΣΜΑ αποψεων μεταξυ καταστηματων και φορουμ


Guest orck

Recommended Posts

Για οποιοδήποτε μαγαζί και να ρωτήσεις υπάρχουν ευχαριστημένοι πελάτες και δυσαρεστημένοι , υπάρχουν δηλαδή οι πελάτες που τον θεωρούν γνώστη του αντικειμένου και οι πελάτες που θεωρούν ότι κακώς κάνει αυτό το επάγγελμα διότι δεν γνωρίζει .

Αναρωτηθήκατε για πιο λόγο συμβαίνει αυτό;.....

Τέλος για να μην μακρηγορούμε όλα ξεκινάνε και τελειώνουν σε μια λέξη παιδεία .

Κάτι που το έχουμε ανάγκη όλοι μας.

Αγαπητοί φίλοι αυτή η συζήτηση προχώρησε πολύ (έλειπα για κάποιες μέρες και δεν την παρακολούθησα στην εξέλιξή της) και είναι πάντα χρήσιμη και ενδιαφέρουσα, αν και έχει γίνει πολλές φορές συνήθως με αφορμή το πάθημα κάποιου φίλου. Σχεδόν πάντα καταλήγουμε και σε απόψεις όπως αυτή του Σταμάτη παραπάνω, που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση όπως είπε και ο J.J. Πράγματι έχω βρεθεί μπροστά σε συζητήσεις σε Pet Shops όπου φορτικοί συνχομπίστες περνούν από "εξετάσεις" τον πωλητή και άλλες φορές φίλοι μας με επικρατούσα άποψη μόνο ως προς το "χρώμα και το σχήμα" τα θέλουν όλα εδώ και τώρα και αν μπορούσαν θα έπαιρναν και θαλασσινούς κλόουν να τους βάλουν σε γυάλες (ίσως κάποιοι να θυμάστε συζητήσεις σε pet shops μετά την προβολή του Finding Nemo). Πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι ακόμη και ο αρχάριος πρέπει να ψάχνεται λίγο και μετά να αγοράζει. Γιατί δηλαδή όταν είναι να αγοράσουμε π.χ. αυτοκίνητο ή στερεοφωνικό το ψάχνουμε ? Εδώ που έχει να κάνει με ζωντανούς οργανισμούς δεν θα έπρεπε να δείξουμε ακόμη μεγαλύτερη διάθεση?

Σχεδόν σε όλα τα καταστήματα υπάρχουν τα ενημερωτικά φυλλάδια της Tetra ή της Sera και ίσως και της JBL (πολύ καλά κατά τη γνώμη μου και χρήσιμα γι αρχή). Τουλάχιστον ας ρίχνουμε μια ματιά σε αυτά. Τα οποία βέβαια δεν προτείνουν στρώσιμο με αμμωνία αλλά τουλάχιστον δεν προτείνουν και το φόρτωμα με άπειρα ψάρια εξαρχής. Σέβομαι τόσο τα προβλήματα βιωσιμότητας κάθε επιχείρησης kαι αντιλαμβάνομαι και τις ανάγκες του κάθε χομπίστα. Αλλά νομίζω ότι έχει να κάνει και με τον τρόπο που ο καθένας μας αντιμετωπίζει τα ερεθίσματα που δέχεται. Υπάρχουν εξαιτρετικοί επαγγελματίες στο χώρο αλλά δυστυχώς δεν νομίζω ότι θα πάψουν να υπάρχουν και "επαγγελματίες" με διαφορετικές προτεραιότητες από τις δικές μας (σίγουρα) όπως δεν θα πάψουν να υπάρχουν και συνχομπίστες που έχουν καλή διάθεση αλλά δυστυχώς πέφτουν θύματα είτε άλλες φορές λειτουργούν ως απλά καταναλωτές. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι απλά να προσπαθούμε να ενημερώνουμε με όποιο τρόπο μπορούμε όταν πέφτουν στην αντίληψή μας τέτοιες καταστάσεις και όπως έχω γράψει και σε άλλο ανάλογο post να κάνουμε αν μπορούμε την παρέμβασή μας μέσα στο κατάστημα όταν συμβαίνει κάτι, συμμετέχοντας σε μία τέτοια συζήτηση, γιατί εκεί έχει νόημα.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επαγγελματίες και επαγγελματίες θα υπάρχουν πάντα και παντού σε όλα τα επαγγέλματα δεν νομίζω οτι αυτό είναι το μόνο σημείο που πρέπει να εστιάσουμε!

Ενημέρωση και τρόποι για περισσότερη ενημέρωση είναι ίσως ένα καλό σημείο που πρέπει να αναζητήσουμε όλοι τον τρόπο και την λύση ή τις λύσεις!

Link to comment
Share on other sites

Για οσους δεν το εχουν δει μια σχετικη και πολυ ανατρεπτικη συζητηση, σχετικη με το στρωσιμο με αμμωνια και οχι μονο, γινεται εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8837

Καλο θα ειναι να συμμετασχουν ολοι... :thumbup:

Επισης ριξτε και μια ματια στην ανατρεπτικη, για τα ελληνικα δεδομενα απαντηση του Heiko Bleher: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8711

Link to comment
Share on other sites

Για οσους δεν το εχουν δει μια σχετικη και πολυ ανατρεπτικη συζητηση, σχετικη με το στρωσιμο με αμμωνια και οχι μονο, γινεται εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8837

Καλο θα ειναι να συμμετασχουν ολοι... :thumbup:

Επισης ριξτε και μια ματια στην ανατρεπτικη, για τα ελληνικα δεδομενα απαντηση του Heiko Bleher: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8711

Γιατι το λες ανατρεπτικη για τα ελληνικα δεδομενα αφου κανενας απο μας η σχεδον ολοι δεν εχει στρωσει το ενυδρειο του με αμμωνια!

Οχι οτι ειναι λαθος αλλα δεν το κανει κανενας!

Ολοι οι παραπανω ο Filoxenos o husky jim o Νικος ψαλτης και αλλοι ειπαν οτι το καλυτερο στρωσιμο γινεται με τη μορφη μπολιασματος η περιμενωντας να ολοκληρωθει μονος του γιατι εκπλαγικατε λοιπον?

Και συμφωνω μαζι τους!

Το πρωτο μου ενυδρειο το εστρωσα περιμενωντας να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου απο μονος του ριχνωντας βακτηρια!

μετα απο 60 μερες ηταν ετοιμο να μπουν ψαρια!

Προς τη η βιασινη να μπουν μεσα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το θεμα μας δεν ειναι μονο εαν πρεπει να γινεται το στρωσιμο με αμμωνια 'η με αλλους

τροπους,το θεμα μας ειναι η συμπεριφορα των καταστηματαρχων και η αγνοια η δικη μας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω που θα πρέπει εμείς ως χομπίστες να κάνουμε είναι να δώσουμε στα καταστήματα να καταλάβουν ότι πρέπει να γνωρίζουν τι πουλάνε και τι απαιτήσεις έχει εφόσον είναι ψάρι καθώς και οτιδήποτε άλλο που έχουν στο κατάστημα τους. Πρέπει να είμαστε στο πλευρό τους και να τους βοηθάμε και εμείς όπου μπορούμε, για να είμαστε αργότερα σε θέση να απαιτούμε να δίνουν σωστές πληροφορίες σε αρχάριους.

Βέβαια αυτό δεν αλλάζει από την μία μέρα στην άλλη, και ούτε σημαίνει ότι όλοι οι μαγαζάτορες είναι άσχετοι. Αλλά δεν νομίζω να αμφισβητήσει κανείς ότι υπάρχουν πολλοί τέτοιοι καταστηματάρχες. Πρέπει δηλαδή και εμείς να βοηθήσουμε στην αναβάθμιση της ποιότητας στον χώρο μας. Το να μπαίνει ένας αρχάριος χομπίστας που έχει ένα 60άρι ενυδρείο και ψάχνει να αγοράσει έναν "γλύφτη" και το κατάστημα να του δίνει έναν όμορφο "μαύρο με καφέ χρώμα" (common pleco - gibbiceps) που τελικά το ψάρι φτάνει τα 30 εκατοστά πρέπει να είναι ένα φαινόμενο που θα εκλείψει. Δεν αρκεί να κάνουμε τα παράπονα μας στο φόρουμ και να κατακρίνουμε γενικά και αόριστα τους πάντες και τα πάντα. Θα πρέπει να πλησιάσουμε το κατάστημα και να το βοηθήσουμε να μάθει και να δίνει και σωστές πληροφορίες. Δεν είμαστε αντίπαλοι σε δύο διαφορετικές πλευρές. Αγαπάμε το χόμπι και θέλουμε το καλό του. Πρέπει να μιλάμε με τους καταστηματάρχες και να δίνουμε και να παίρνουμε από αυτούς. Από πολλούς θα διαπιστώσετε ότι θα μάθετε και πράγματα που δεν τα ξέρετε και εσείς αφού έχουν χρόνια πείρα στο χώρο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος για να μην μακρηγορούμε όλα ξεκινάνε και τελειώνουν σε μια λέξη παιδεία .

Κάτι που το έχουμε ανάγκη όλοι μας.

Eτσι ειναι :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι μόλις το 2 μου post θα ήθελα να πω και εγώ την εμπειρία μου . Ψάχνω για να στήσω ένα ενυδρείο 80l έχω επισκεφθεί λοιπόν μέχρι τώρα 4 μαγαζιά(όχι από τα μαγαζιά του ΑΖ, θα επισκεφθώ ένα σήμερα το απόγευμα ή αύριο το πρωί ) η συμπεριφορά τους ήταν επιεικώς απαράδεκτη, πλήρης αδιαφορία ή προσπαθούσαν να μου πουλήσουν τα πάντα όλα μαζί ,ενυδρείο, ψάρια κτλ. Το πρώτο μαγαζί που θα μου φερθεί σύμφωνα με τα δικά μου standards σωστά ( δεν έχω τρελές απαιτήσεις ) τότε τα πρώτα μου 200-300€ είναι δικά του για τα πρώτα έξοδα του ενυδρείου μου και φυσικά θα συνεχίσω να είμαι πελάτης του . Συμπέρασμα πιστεύω ότι καταναλωτές έχουμε δύναμη και πρέπει να επιλέγουμε από ποιους αγοράζουμε .

Φιλικά

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι μόλις το 2 μου post θα ήθελα να πω και εγώ την εμπειρία μου . Ψάχνω για να στήσω ένα ενυδρείο 80l έχω επισκεφθεί λοιπόν μέχρι τώρα 4 μαγαζιά(όχι από τα μαγαζιά του ΑΖ, θα επισκεφθώ ένα σήμερα το απόγευμα ή αύριο το πρωί ) η συμπεριφορά τους ήταν επιεικώς απαράδεκτη, πλήρης αδιαφορία ή προσπαθούσαν να μου πουλήσουν τα πάντα όλα μαζί ,ενυδρείο, ψάρια κτλ. Το πρώτο μαγαζί που θα μου φερθεί σύμφωνα με τα δικά μου standards σωστά ( δεν έχω τρελές απαιτήσεις ) τότε τα πρώτα μου 200-300€ είναι δικά του για τα πρώτα έξοδα του ενυδρείου μου και φυσικά θα συνεχίσω να είμαι πελάτης του . Συμπέρασμα πιστεύω ότι καταναλωτές έχουμε δύναμη και πρέπει να επιλέγουμε από ποιους αγοράζουμε .

Φιλικά

Χρήστος

Ο φίλος μας απλά με κάλυψε!!!

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...