Jump to content

Ενυδρειο Submarine1981 Boyu Τl-550.


submarine1981

Recommended Posts

Ευγένιε καλο το φωτιστικό πραγματικά σου κάθετε γάντι στο ενυδρειο.

Πρόσεχε με τις ώρες και με το ύψος για να γλυτώσεις πιθανά θεματακια....

Εύχομαι τώρα να τουμπανιασει το ενυδρείο σου και απο sps...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ...καλα τραβηγματα ευγενειε! :hysterical:

Και ξερεις ε..."2-3 sps δεν ειναι ποτε αρκετα"!!!! :hysterical:

Περιμενουμε φωτο απο τα πρωτα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε πολύ ωραίο το ενυδρείο σου, μπράβο για την προσπάθεια.
Πολύ ωραίο το φωτιστικό, δείχνει πολύ καλύτερα τώρα το ενυδρείο….τώρα τελευταία με τρώει και εμένα να πάω σε led. :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Απο χρωματα ειναι σιγουρα καλητερο. Στα κοραλλια μεχρι στιγμης δεν μπορω να εκφερω γνωμη καθως το εχω 1 εβδομαδα. Σε μερικους μηνες ομως θα εχω αποψη καθως θα δω αν αναπτυσωνται και κυριος οταν θα βαλω SPS. Παντως κριτικες απο τα παιδια στο δικο μας φορουμ αλλα και του εξωτερικου λενε οτι ειναι καλητερο απο τις Τ-5.

(Να σου πω την αληθεια....αρχικα εψαχνα φωτιστικο με Τ-5!! Αλλα εκατσε μια αγγελια που το εδινε ενα παιδι εδω στο φορουμ σε καλη τιμη και το πηρα. Ομως δεν το εχω μετανιωσει. Ισα ισα που μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο Τ5)

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις καθολου ευγενειε!

Ολα καλα θα πανε φιλε :thumbup:

Και πολυ καλα εκανες που το πηρες!

Ο βασικοτερος λογος ειναι οτι οι διαστασεις του φωτιστικου ταιριαζουν με τις διαστασεις του ενυδρειου και θα παιρνουν τα κοραλια σου φως ομοιομορφα και απο παντου.

Μηπως ομως βρε ευγενειε το τοποθετησες πολυ χαμηλα,πολυ νωρις και δεν εχουν πολυ χρονο προσαρμοστουν τα κοραλια?

Θα ηθελα βεβαια καποιες πληροφοριες,αν εχεις χρονο,γιατι το συγκεκριμενο ειναι καλυτερο απο τις τ5.

Περα βεβαια απο τα λιγοτερα w.

Link to comment
Share on other sites

Μολις περασει λιγος καιρος θα ξερω αν ειδα διαφορα ή οχι σε σχεση με τις Τ-5 που ειχα. (24watt X2) και θα το γραψω εδω

Ολοι μου το εχουν πει αυτο :bigemo_harabe_net-134: για το υψος του φωτιστικου. Απλα ειπα να πειραματιστω και αν διαπιστωσω κατι ασχημο στην συμπεριφορα των κοραλλιων, τοτε θα το ανεβασω αρκετα ψηλα για να προσαρμοστουν. Μεχρι στιγμης μπορω να πω απο αυτο που βλεπω οτι εχουν προσαρμοστει ολα τα ζωντανα. Τα κοραλλια, μ****α,LPS, και 1-2 SPS (frags) δειχνουν πολυ καλη συμπεριφορα οπως και με τις Τ-5 που ειχα. Και γιαυτο το λογο το φωτιστικο το αφηνω ετσι οπως ειναι. Απλα πηρα το ρισκο :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω τωρα στο μυαλο μου ειναι ενα σκιμμερ. Το Tunze 9002. Το οποιο με το ζορι αν θα χωρεσει πισω στα διαμερισματα του φιλτρου. Προς το παρων χρησιμοποιω ενα TMC nano v2 απο το οποιο ειμαι αρκετα ευχαριστημενος. Απλα εμεις οι ανθρωποι ολο και θελουμε κατι περισσοτερο απο αυτο που εχουμε ηδη στα χερια μας. Αλλες φορες αυτη η συμπεριφορα λεγετε αχαρηστια και αλλες εξελιξη-αναβαθμιση και αναπτυξη.Εγω απλα θελω να το αναβαθμισω γιατι εχω ακουσει καλες κριτικες για το Tunze. Ισως αν το βρω μεταχειρησμενο πουθενα να το παρω. Γιατι καινουργιο εχει αρκετα χρηματα. Και σε περιπτωση που τελικα δεν χωρεσει στο πισω μερος των φιλτρων..... τοτε τι γινετε? οεο? Θα το εχω και θα το κοιταω. :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ξερεις καλυτερα το ενυδρειο και τα κοραλια σου ευγενειε :thumbup:

Αφου ταυτοχρονα τα παρατηρεις και δεν το αφηνεις στην τυχη,ειμαι σιγουρος πως ολα θα πανε καλα.

Το 9002 ειναι απο τα φθηνοτερα(σχετικο παντα) πραγματα που εχω παρει ποτε απο εξοπλισμο ενυδρειου και μακραν απο τα πιο αποτελεσματικα.

Μακαρι να χωραει ευγενειε γιατι θα σου κανει πολυ καλη δουλεια.

Μην νοιωθεις ασχημα...μονο αχαριστια δεν ειναι στην περιπτωση σου φιλε :thumbup:

Διαστασεις του χωρου που εχεις πισω εχεις μετρησει?

Εχω δει αρκετες περιπτωσεις που το εχουν βαλει σε αυτο το ενυδρειο.

Εκτος και αν εχεις πολλα πραγματακια εκει και δεν εχεις χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Τις εχω μετρησει τις διαστασεις. Θα εμπαινε με σιγουρια αν δεν ειχε τον μαγνητη στο πισω μερος. Ειναι ενα ρισκο που καποια στιγμη θα το παρω γιατι το εχω αγαπησει το Tunze 9002 και μονο που το ειδα. Που να το δουλεψω κιολας ε? :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Χρονια πολλα Νικο!

Δυστηχως κατι γινετε και δεν μπορω να κανω Paste όχι μονο για φωτογραφιες αλλα και γενικοτερα στο φορουμ. Σε όλα τα site μπορω κανονικα να κανω Paste. Εδώ είναι το μοναδικο που δεν μπορω. Και εχω αρκετες φωτος με νεα κοραλακια.

Μηπως καποιος Admin μπορουσε να ξερει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, είναι υπέροχο!

Δεν έχω λόγια, μακάρι κάποτε να μπορέσω να κάνω και το δικο μου έτσι!

Συγχαρητήρια, να το χαίρεσαι! :xmas_smile:

καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...