Jump to content

Ενυδρειο Submarine1981 Boyu Τl-550.


submarine1981

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Κουκλα το ενυδρειο ευγενειε :thumbsu:

Εχει σταθερα ανοδικη πορεια και σε καθε update το βλεπω και καλυτερο!

Πολλα μπραβο φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Λυκε...εδω και ενα μηνα περναει το ενυδρειο μια δυσκολη φαση. Το φωτιστικο (λεντ) βγηκε off και το τρεχω για επισκευες μπας και το φτιαξω! Το ενυδρειο φωτιζοταν μονο με τα μπλε λεντ για κανενα μηνα. Και για "ασπρο" φωτισμο....απλα τραβαγα την κουρτινα το απογευμα να το βαρεσει λιγο ο ηλιος !! Αν ολα πανε καλα ελπιζω αυριο να το εχω επισκευασμενο και να δουλευει.....υστερα απο 1-2 μηνες απουσιας του.

Κατα μυστιριο λογο περιμενα να ειχα απωλειες. Ομως οι απωλειες ηταν ελαχιστες εως και καθολου. (Μονο μια ακροπορα μου εκανε "νερα" ) Τα υπολοιπα φαινονται μια χαρα και μαλιστα εχω και καταναλωση ΚΗ ασβεστιου και μαγνησιο.

Τελικα και το μπλε φως δεν ειναι ασχημο :)

Link to comment
Share on other sites

Τι έκανες φίλε μου με το φωτιστικό;

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων τίποτα :( Μάλλων με βλέπω για καινούργιο μιάς και το παλίο δεν θα φτιαχτει :( Οι εταιριες αυτες (η συγκεκριμενη maxspect) τα φτιαχνουν τοσο compact τα ηλεκτρονικα τους με αποτελεσμα , μια πλακετα να σου καει να μην μπορεις να την αντικαταστησεις μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο!Θα αλλαζα μονο θεση στην εφιλια(εγω θα την εβγαζα να σου πω) γιατι ολα αυτα τα καλουδια που εχεις απο πισω θα σου τα καψει καποια στιγμη.Μπραβο και παλι :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ευγενιε το sand coral βλεπω να το χανεις επισεις εκτος απο τα θεματα με το φως για πες μου φιλε τη kh εχεις γιατι νομιζω οτι ειχες σκαμπανεβασματα αποτομα ,δεν θελω να σε στεναχωρησω.

Link to comment
Share on other sites

Νικο σε ΚΗ πλεων εχω βαλει δοσομετρικη γιατι αυξηθηκε η καταναλωση και δεν μπορουσα να ριχνω συνεχεια και να μετραω. Τωρα πλεων ειναι σταθερο και παιζει 7,8 αντε 7,6. Στο ασβεστιο εχω διακυμανσεις και πανω που ετοιμαζομουν να βαλω και αυτο στην δοσομετρικη επαθα την ζημια με το φωτιστικο. Που θα παει....θα παρω νεο φωτιστικο, θα βαλω και την δοσομετρικη στο ασβεστιο και θα ποσταρω και νεες φωτος!! :sword: (Ας τα δω λιγο με αισιοδοξο ματι τα πραγματα γιατι αρκετη γκρινια και αναποδιες ειχα τελευταια. :cigar: )

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι το ξερω και σε καταλαβαινω το χομπι που κανουμε τις εχει τις αναποδιες αλλα στο τελος μας αποζημιωνει,παρε ενα καινουργιο φωτιστικο η φτιαξρ ενσ σπο την αρχη αρκει να ξερεις.Μην απελπιζεσε ολα θα ξαναγινουν καλυτερα απο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Για το ασβέστιο δοκίμασε το reef complete από την seachem. Πολύ καλό σκεύασμα. Με λίγες μετρήσεις θα κρατάς το ασβέστιο και το μαγνήσιο σταθερά. ;)

Στο κυβάκι ρίχνω 4 ml κάθε πρωί και έχω σταθερά ασβέστιο 420 & μαγνήσιο 1320.

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχω και κοντευει να μου τελειωσει. Εχω παρει να δοκιμασει κατι σκόνες απο τον Aquario.gr για ΚΗ και Ασβεστιο. (χυμα σκονες ειναι σε λευκα σακουλακια σαν αυτες του καλογεροπουλου)

Link to comment
Share on other sites

Clooun η εμφυλια ειναι απο τις αγαπημενες μου και το πρωτο φραγκακι που μου εδωσαν δεν την αποχωριζομαι :) Ισως να της αλαξω θεση αλλα και παλι δεν θελω να την στρεσαρω. Οπως καταλαβαινεις την εχω στα "οπα-οπα" :P

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ λίγο χώρο. Αλλά δεν γίνετε αυτο που σκέφτεσαι Λύκε. Αν βάλω το "μαμα" καπακι στο ενυδρειο (κατι που θα το ήθελα πού) δεν θα μπορώ να έχω σκίμερ βυθιζόμενο στο πίσω διαμέρισμα του φίλτρου. Χτύπαει το καπάκι πάνω στο κύπελο συλογής του σκίμερ και δεν κλείνει.

Θα μπορούσα να έβαζα κρεμαστό σκίμερ αλλα δεν θέλω γιατι θα φαίνετε άσχημα. :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ λίγο χώρο. Αλλά δεν γίνετε αυτο που σκέφτεσαι Λύκε. Αν βάλω το "μαμα" καπακι στο ενυδρειο (κατι που θα το ήθελα πού) δεν θα μπορώ να έχω σκίμερ βυθιζόμενο στο πίσω διαμέρισμα του φίλτρου. Χτύπαει το καπάκι πάνω στο κύπελο συλογής του σκίμερ και δεν κλείνει.

Θα μπορούσα να έβαζα κρεμαστό σκίμερ αλλα δεν θέλω γιατι θα φαίνετε άσχημα. :ph34r:

δεν μπορεις να κανεις μια τρυπα στο καπακι για το σκιμμερ?

Link to comment
Share on other sites

Στο σημειο που ειναι δυστηχως οχι. Εκει εχει ηλεκτρικα το καπακι. Και πλεων το συνηθησα χωρις καπακι. εχω καλυτερη προσβαση για...."βουτιες" :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάποιες προσθήκες σε κοραλάκια. Πιστέυω ότι πλέων δεν έχω και πολύ χώρο για να στοκάρω άλλα κοράλια και θα πρέπει να βάζω επιλεκτικά καθώς δεν με παίρνει και πολύ για άλλα. Ωστόσο ακόμα είμαι σε 58 watt στα 130 λτ με 2 Τ5 PL μέχρι να δώ τι θα γίνει με το Led φωτιστικό :waaa:

20140511_161919_zps8de2cd43.jpg

20140511_161926_zpsc7f7274a.jpg

20140511_161945_zps7232454f.jpg

20140511_161950_zps8e0a78fc.jpg

20140511_162016_zpsbdd807a6.jpg

20140511_162104_zps756afa26.jpg

20140511_162129_zps6a3cade5.jpg

20140511_162137_zpsc317c864.jpg

20140511_162232_zps4a195769.jpg

20140511_162323_zps19ffd789.jpg

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...