Jump to content

Ενυδρειο Submarine1981 Boyu Τl-550.


submarine1981

Recommended Posts

Μια χαρά είναι οι φωτογραφίες Ευγένιε και τα sps τα βλέπω ακμαία..

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα ειναι εμφανές. Ωραια χρωματα και αναπτυξη. Φαινετε ενα υγιές ενυδρειο. Φτου φτου :) .

Στα αλλα τωρα :) . Το wi-fi δεν με ενδιαφέρει, με το καλώδιο ειναι μια χαρα και το diy mode ειναι ουσιαστικα αυτο που χρειαζετε. Τα set points ειναι ουσιαστικα αυτο που χρειαζετε. Διάβασα στο site της εταιρίας οτι υπήρχε αλλα εχω ακομα κενά.

Απορίες

Εχεις καθολου rainbow effect? Μεσα στο diy προγραμα μπορεις να βάλεις σε καποιο νούμερο να κανει random φωτισμό οπως π.χ. Συνέφια και μετα να επανέλθει; Ρωτάω γιατι στο site το demo που εχει σου δειχνει απλα ολη την ωρα να αλλάζουν τα χρωματα και να παίζουν σε ένταση. Αυτο αν το ενεργοποίησης το κανει ολη μερα; Διαλέξουμε χρωμα αν θα ειναι ασήμι η θα ειναι μαύρο η ειναι Φιξ;

Δεύτερο σετ :)

Μπορούμε στο αυτόματο sunrise που εχει να θέσουμε εμείς το μάξιμουμ που θα πιάσει; Μαμά απο οτι ειδα πιάνει 100% για λιγο! μπορούμε να πιάσουμε 70% μάξιμουμ και ολο το αλλο προγραμα να κανει sunrise/sundown οπως εκει; Ο ενσύρματος κοντρολερ ειναι μεσα στην τιμή του φωτιστικου η έξτρα;

Τα bracket μου αρέσουν πολυ. Στο τελωνείο με τι κλίμακα στο φωρολογησαν; 30% η αλλη;

Αυτες τις απορίες εχω προς το παρον. Σορρυ για την πληθώρα αλλα μετα απο αυτο δύσκολα να υπαρχουν αλλες απορίες. :P

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ΤΑΝ :D

Discos κανενα προβλημα με τις ερωτησεις σου. Γιαυτο ειμαστε εδω :D

Λοιπον....

.....Τι ειναι το rainbow effect? :blush: Εννοεις να βγαινουν διαφορα χρωματα (του ουρανιου τοξου) στον πυθμενα του ενυδρειου? Αν εννοεις αυτο οχι δεν κανει κατι τετοιο.

Αν και δεν εχω παιξει "μπαλα" με την συννεφια αλλα νομιζω ναι το κανει αυτο. Απο οτι καταλαβα στις οδηγιες (δινει manual μαζι) την ωρα που του οριζεις να κανει το cloud θα το κανει ανεξαρτητα αν εισαι diy Και μετα θα επανελθει. Με καθε επιφυλαξη ομως γιατι απλα ετσι εχω καταλαβει εγω απο το βιβλιαρακι του. Ακομη δεν χρησιμοποιησα συννεφιες.

Το demo δουλευει για 2-3 λεπτα αν θυμαμαι καλα για να σου δειξει τις δυνατοτητες του φωτιστικου. Νομιζω δεν εξυπηρετει σε κατι αλλο.

Χρωμα οχι δεν μπορεις να διαλεξεις. Ομως μπορεις να χρησιμοποιήσεις μονο την γραμμη μπλε, ή μονο ασπρα ή μονο βιολετι ή συνδιασμο αυτων για να πετυχεις καποιο αποτελεσμα που αρεσει περισσοτερο στα ματια σου.(αυτο γινετε απο το mode DIY )

2ο set :sarcasm:

Το sunrise που εχει δυστηχως δεν δινει την δυνατοτητα να του αλαξεις παραμέτρους. Το προσπαθησα και γω χωρις αποτελεσμα. Ομως εκανα δικο μου sunrise και sundown απο το diy.

Για το ενσυρματο μου εδωσε εμενα μια τιμη και για το ασυρματο μια αλλη τιμη. Η διαφορα αν θυμαμαι ειναι γυρο στα 20 ευρω.

Τα brackets ειναι φοβερα και μενα μου αρεσουν και δεν μετάνιωσα που τα αγόρασα.

Για το τελωνειο πληρωσα μονο 5ευρω :chair: και εστειλα εναν φιλο (που ειχε ακρες). Πολυ ταλεπορια ομως. Με λιγο ψαξιμο που εκανα κατάλαβα οτι το σφάλμα ηταν οτι ο κινεζος τα έστειλε με DHL. Το DHL το σταματάνε πάντα τελωνείο. (ψαξτο λίγο στο google σχετικα με DHL). Δεν ξερω με τι ποσοστο το φορολογουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Ευγένιε!! Θα επανέλθω σύντομα με νέες ερωτήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

.....Τι ειναι το rainbow effect? :blush: Εννοεις να βγαινουν διαφορα χρωματα (του ουρανιου τοξου) στον πυθμενα του ενυδρειου? Αν εννοεις αυτο οχι δεν κανει κατι τετοιο. Μήπως εχεις προσέξει κατι τέτοιο;

Χρωμα οχι δεν μπορεις να διαλεξεις. Ομως μπορεις να χρησιμοποιήσεις μονο την γραμμη μπλε, ή μονο ασπρα ή μονο βιολετι ή συνδιασμο αυτων για να πετυχεις καποιο αποτελεσμα που αρεσει περισσοτερο στα ματια σου.(αυτο γινετε απο το mode DIY )

Rainbow effect συμβαίνει καποιες φορες σε ενυδρεια με led τα οποια ειναι μοιρασμενα και με διαφορετικό χρωμα. Ενα κοράλι π.χ. Κόβει το κόκκινο απο τη μια και απο την αλλη κόβει το μπλε, οποτε δεξιά και αριστερά βλέπεις ελαφρά αλλη απόχρωση απο οτι πανω.

Φαινετε να εχει καλα μοιρασμενα τα led οποτε αν υπαρχει πιστευω θα ειναι πολυ minimum :)

Για χρωμα εννόουσα το χρωμα φινιρισματος. Στο site βλεπω μαύρο (ανθρακι) και ασήμι. Το διαλέγεις αυτο ετσι; Η ειναι θεμα έκδοσης; Δηλαδή το s200 εχει μαύρο και το s300 (ρωσικής τεχνολογίας ειναι; :P ) ασήμι; Μου αρεσει πολυ το ανθρακι.

Οντως τα bracket τα σπάνε. Βέβαια θα εχω γυαλί στις άκρες του ενυδρειου αλλα κάποιος τρόπος θα υπαρχει να άκουμπαει πανω σε κατι και να δειχνει και ωραιο και να ειναι 100% ασφαλές.

Στο diy οι αλλαγές γίνονται αμεσα η γίνονται αργά για θεμα προσομοίωσης; Ενδιαφερων αυτο που είπες να μπορεις να βάλεις συνέχεια μεσα στη μερα, κρίμα που δεν μπορει να γινει random. Ισως μελλοντικά ενας Poseidon comtroller να εχει χρήση.

Με τι φακούς το πήρες; Διάλεξες εσυ η σου προτείναμε με βαση το ενυδρειο σου; Κατι αλλο που με ενοχλεί σε καποια led φωτιστικά ειναι οτι οταν τα κοιτάς απο πλάγια (καθεσε σε καναπέ και τα ματια σου ειναι χαμηλά σε σχεση με το ενυδρειο) τα led αν δεν σε αποσπούν την προσοχη, σε στραβωνουν, δεν το μπορω αυτο. Πως ειναι αυτο το φωτιστικό σε αυτο το τομέα;

Άντε να δουμε, φαινετε πολυ ενδιαφερων :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

- Για το rainbow effect και παλι δεν ξερω να σου πω :P Ισως καποιος εμπειρος να το καταλαβει απο τις φωτος. Εμενα μια χαρα μου φαινονται τα χρωματα.

- Πιστευω δεν θα εχεις θεμα με τα brackets.

- Διαλεγεις εσυ τι χρωμα θες να ειναι. Εγω πηρα το μαυρο(ανθρακι). Υπαρχει και σε ασημι. Και τα 2 θα ειναι ωραια πιστευω.

- Φακους μου εβαλε αυτος με βαση τις διαστασεις του ενυδρειου μου. Νομιζω ειναι 90 ριδες. Υπαρχει δυνατοτητα αλαγης, αλλα δεν ξερω πως γινετε. Επειδη ταιριαξε μια χαρα με τον φακο που μου εβαλε ο κινεζος δεν ασχοληθηκα καθολου :)

- Αυτο το φαινομενο με την αποσπαση προσοχης (αν καθεσαι σε καναπε) πιστευω δεν το κανει. Το ενυδρειο ειναι διπλα σε Η/Υ και το φωτιστικο το εχω διπλα μου κατα ενα κεφαλι ποιο ψηλα και δεν με ενοχλει καθολου! (Οντως ειναι ενα σοβαρο θεμα το να σε εκνευριζει ο φωτισμος στα ματια αν καθεσαι διπλα στο ενυδρειο.)

Ρωτα με οτι αλλο θες Discos (Πως ειναι το ονομα σου :rolleyes: )

Link to comment
Share on other sites

Μαριος ειναι το ονομα μου Ευγένιε. Σε ευχαριστω για τις υπέροχες πληροφοριες σου. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο χασάπης ξαναχτυπά; :)

Link to comment
Share on other sites

Και μπουντλόζας μαζι. :2guns:

Όσο σιγα σιγά ξεθολώνει φαίνεται αρκετά καλύτερα σε σχέση με πρίν. 50% βράχο περιπού αφαίρεσα!

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο ενα διάστημα ενασχόλησης 5 ωρών η αλλαγή του aquascape έλαβε τέλος. όπως όλοι θα έχετε περάσει απο αυτη την δοκιμασία, να πω κι εγω ότι : κοράλια σπασανε :death: , νερό θόλωσε :ninja: , detritus σηκώθηκαν :nuke: , νεύρα υπήρξαν επειδη δεν κάθονταν τα βράχια όπως ήθελα :ranting2: , το πάτωμα στο σπίτι γεμάτο νερά :angry03: (Ευτυχώς που δεν είμαι παντρεμένος :busted_cop: ) , όμως το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιήτικο :innocent: .

Και κάτι άλλο όσοι θέλουν να προβούν σε αλλαγή του aquascape τους πρέπει να : 1ον) Να μην υπάρχει γυναίκα στο σπίτι , 2ον) να έχετε εναν φίλο μαζί να σας λέει γνώμες και να βοηθάει και 3ον)...στο τέλος με τον φίλο αφου εχετε περάσει 4-5 ώρες στο ενυδρείο και γύρο σας γίνετε χαμός και δεν πρόκειτε να βάλετε ξανά χέρια μέσα, να ακολουθούν σουβλάκια παρουσία παγωμένης μπύρας :cheers: κοιτώντας το αποτέλεσμα.

Παρακάτω παραθέτω φώτος απο την τελική του μορφή, και βιντεάκι το οποίο περιμένω να φορτώσει.

20140830_171809_zps3f4d07eb.jpg

20140830_171819_zps1ed844e9.jpg

20140830_171826_zps00e63b00.jpg

20140830_171837_zps00288a18.jpg

20140830_171851_zpsfb4add38.jpg

20140830_171927_zps7243e7ed.jpg

20140830_171943_zps28c65616.jpg

20140830_172338_zps0d13b98d.jpg

20140830_172408_zps68a66ad8.jpg

20140830_172419_zpsd902785f.jpg

20140830_174056_zpsf99dbec8.jpg

20140830_174140_zps38845d78.jpg

20140830_174154_zps2ef7c589.jpg

20140830_174206_zps023a2db1.jpg

20140830_174239_zps9fa21efd.jpg

20140830_174256_zpsd25e35fd.jpg

20140830_174420_zps7b7756bf.jpg

20140830_174523_zpsf5cb838d.jpg

20140830_174506_zps8aa977e4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαφως πιο αερατο και καλυτερο απο πριν και πιο λειτουργικο,ελπιζω να εκανες μια αλλαγη νερου και βαλε λιγο υαλοβαμβακα για 2 μερες για να μαζεψει την βρωμα,επισεις ανθρακα.Μπραβο Ευγενιε τωρα θα δεις τις διαφορες,οσο για αυτα που λες ποιο πανω τα υπογραφω και τα 3.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι είναι αρκέτα αεράτο, και έχει πλέων περισσότερο χώρο να κολυμπούν και τα ψάρια. Ναι αλαγη έκανα αμέσως. Εβαλα και άνθρακα, υαλοβαμβακα δεν έχω βαλέι. Αν και σκέφτομαι να ρίξω redox clean (http://brightwellaquatics.com/products/redoxicleant.php ) που μου έχει περισσέψει απο παλαιότερη χρήση για να καταπολεμίσω detritus Κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο και γεματο!!!

Τα φραγκακια στην ακρη ;) ποτε δεν ξερεις :)

Δωσε χρονο τωρα να ισοροποιση το συστημα....

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου μου άρεσε και πριν πάρα πολύ αλλά και τώρα μιας και έχει περισσοτέρο χώρο για κολύμπι!

Τα ψαράκια και ειδικά ο yellow πρέπει να ειναι πιο άνετα!

Αλήθεια κατα την διαδικασία του aquascape, τα είχες μέσα ή τους αλλαξες ενυδρείο για να μπορεις να δουλευεις με ανεση?

Τελικά το blue tang δεν το αντικατέστησες ακόμη?

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια τα είχα μεσα οταν δούλευα. Απλά ήμουν πολύ προσεκτικός γενικότερα. Οταν δηλαδη έβλεπα οτι ανέβενε πολύ detritus απο το πέρα δώθε των βράχων σταμάταγα και έβαζα το φιλτρο να καθαρισει. Και μετα απο 15-20 λεπτα ξαναξεκίναγα.

Ναι τωρα κολυμπαει ο Yellow πολυ ποιο άνετα. Εχει 2 "βουναλακια" απο βράχους που μπορεί να φέρει και κυκλικά απο αυτους αλλά επίσης το ενα (βουναλακι) έχει και τρύπα μεγάλη και χωράει να μπει μέσα για να βγει απο την άλλη (κοβει δρόμο αντι να κανει τον κύκλο :usd: ).

Το Blue όντως δεν το αντικατέστησα.....ομως σκέφτομαι πολυ τωρα που έχει ανοιξει ο χώρος για 3-4 chromis που δεν μεγαλώνουν κιολας και κάνουν και κοπαδάκι. Πάντος σαν μπλέ χρώμα έχει μπει ενας Μανταρίνος που μου έδωσε ενας φιλος.

Ακρίδα: Φραγκάκια έδωσα σε εναν φίλο που μου έδωσε και αυτος τον Μανταρινο :) Παντως και αυτα μέχρι στιγμής πάνε πολυ καλα. Λίγο η κόλλα μου έσπασε τα νευρα γιατι ήταν πολυ "νερουλη" και οχι τζελ οπως την ήθελα :angry02: . (Της Two little fishes ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Με τις κολλες παρατηρισα οτι τωρα που ειναι καλοκαιρι γινονται σαν νερο και μενει πισω ας πουμε το τζελ, σαν να διαχωριζονται τα στοιχεια ενα πραμα.. Την πατησα δυο φορες μεχρι στιγμη απο κολλες που ηταν τζελ αλλα σταματησαν(seachem reef glue και loctite)...

Ετσι φιλος!! Να γινονται παρα δωσε να γουσταρουμε ολοι :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιο αεράτο το νεο aquascape φιλε μου...

Πραγματικά άξιζε το 5ωρο.......

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο ενα διάστημα ενασχόλησης 5 ωρών η αλλαγή του aquascape έλαβε τέλος. όπως όλοι θα έχετε περάσει απο αυτη την δοκιμασία, να πω κι εγω ότι : κοράλια σπασανε :death: , νερό θόλωσε :ninja: , detritus σηκώθηκαν :nuke: , νεύρα υπήρξαν επειδη δεν κάθονταν τα βράχια όπως ήθελα :ranting2: , το πάτωμα στο σπίτι γεμάτο νερά :angry03: (Ευτυχώς που δεν είμαι παντρεμένος :busted_cop: ) , όμως το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιήτικο :innocent: .

Και κάτι άλλο όσοι θέλουν να προβούν σε αλλαγή του aquascape τους πρέπει να : 1ον) Να μην υπάρχει γυναίκα στο σπίτι , 2ον) να έχετε εναν φίλο μαζί να σας λέει γνώμες και να βοηθάει και 3ον)...στο τέλος με τον φίλο αφου εχετε περάσει 4-5 ώρες στο ενυδρείο και γύρο σας γίνετε χαμός και δεν πρόκειτε να βάλετε ξανά χέρια μέσα, να ακολουθούν σουβλάκια παρουσία παγωμένης μπύρας :cheers: κοιτώντας το αποτέλεσμα.

Λογια σοφά... :)

Το aquascape με μπερδεύει λιγο μπορω να πω. Ισως δεν ειναι του γουστου μου αυτο το στυλ, αλλα σίγουρα υπαρχει αρκετός χωρος για τα ψαρακια και για αρκετα αλλα κοραλακια.

Ωραίες φωτογραφιες, πιστευω σε βαθος χρονου το αποτέλεσμα να σε δικαιώσει οπως το θες

Ύστ. Για πες μας more about vodka please.. :P θα ηθελα να ξερω τον τροπο που εσυ την χρησιμοποιης.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Η Βότκα ειναι οργανικη μορφη άνθρακα, τον οποιο τον χρησιμοποιουν αναερόβια βακτήρια για να διασπάσουν τα ΝΟ3. το Ν φεύγει σαν αέριο. Οργανικη μορφη άνθρακα ειναι και το ξύδι , ζάχαρη, και γενικα ενώσεις του άνθρακα που στην ανθρακικη του αλυσίδα έχει Η ή και καρβονιλικό οξυ (-COOH). Τα αναερόβια βακτηρια χρησιμοποιούν και άλλες μορφες οργανικων υλικών , όπος ενώσεις θείου. Αν πας σε κάποια λιμνοθάλασσα στην άκρη που έχει λασπώδες έδαφος και πατήσεις με το πόδι (να μπει μέσα) και το βγάλεις θα σου μυρίσει κάτι άσχημο (σαν κλούβιο αυγό). Είναι αέρια παραγώμενα απο αναερόβιες συνθηκες - βακτηρια.

Ακολούθησα ενα προτόκολο που είδα στο ιντερνετ το οποίο μου δούλεψε μια χαρα. Η λογικη είναι οτι ξεκινας σιγα σιγα τις ποσότητες της βότκας μεχρι να βρεις την ποσότητα που χρειάζεται το ενυδρειο. Για μια εβδομαδα δηλαδη ξεκινας με 0,2 μλ , μετα 0,5 , μετα 0,7 και ανα εβδομαδα ανεβάζεις σιγα σιγα την δοσολογια. όλη αυτη την περιοδο που μπορει να παρει και 2 μήνες αναπτύσονται σε σημεια του ενυδρειο (με χαμηλο οξυγονο) τα αναερόβια βακτηρια, και αυξάνεται ο πληθυσμός τους. Κάποια στιγμη που ο πληθυσμός θα είναι ικανός να μειώσει τα ΝΟ3 , κάτι το οποιο θα το διαπιστώσεις απο τα υγρα τεστ ΝΟ3, τότε εκείνη την στιγμη ρίχνεις την δοσολογία στο μισό. Ξανα μετρας και βλέπεις απο δω και περα πόσο θες να έχεις τα ΝΟ3. Θες 0,5ppm τοτε εχεις π.χ την βοτκα στα 2,5 μλ ημερισίως. Θες τα νιτρικα 0,2,ανεβάζεις την ημερίσια δόση σε 3 μλ (αύξηση βακτηριακού φορτίου). Θες 0 νιτρικα? ανεβάζεις κιαλο, μεχρι να βρεις εσυ το σημείο που θες.

Οι ποσότητες που αναφέρω είναι ενδεικτικές. Το προτόκολο πάει με βάση τα λίτρα του ενυδρείου, και δεν χρειάζονται ταρζανιες του στυλ " Ελα μορε...καλα τα λέει ο Ευγενιος με 0,5ml αλλα θα ξημερώσουμε. Ας ρίξω κατευθύαν 2,5 ml να το επιταχύνω!" Η απότομη "έκρηξη" του βακτηριακού φορτίου (θόλωμα νερου) , απότομη πτώση Νο3, αλαγές σε φυσικοχημεικους παράγοντες που ούτε εγω δεν γνωρίζω, μπορεί να φέρουν την κατάρευση του ενυδρειου.

Πλέον με την βότκα δεν έχω ξανασχοληθεί με τα ΝΟ3. Μετραω μονο 1-2 φορες τον μηνα, και την δουλεύω 2 χρόνια. Πλέων την Chaeto την έχω για "καταφύγιο" του ζωοπλαγκτον, και για παραγωγή οξυγόνου,απορρόφησης CO2 κλπ κλπ...

Την βότκα την ρίνχω σε ενυδρείο με δοσομετρική σε 2-3 δόσεις νομιζω. Δηλαδη αν το ενυδρειο μου θελει 6 ml ριχνω κατα την διάρκεια της ημέρας απο 3 ml Χ 2 φορες. Νομίζω οτι είναι σαν να ταίζεις ψάρια. Τα ταίζεις 2-3 φορες την μέρα απο 1 γρ τροφή. Συνολικά 3 γραμμάρια. Τι είναι καλύτερο....3 γραμμάρια "μπλούμ" μεσα και φάτε? ή 2-3 φορες απο λιγο? Με αυτη την λογίκη έσπασα την δοση της βότκας σε 2-3. Να καταναλωνουν τα βακτήρια τόση ώστε να μην υπάρχει περίσσεια. (Δεν γνωρίζω αν η περισσεια κάνει κακο, αλλα δεν θα ήθελα στο ενυδρείο μου να υπάρχει.)

To προτόκολο ειναι απο εδω http://reefkeeping.com/issues/2008-08/nftt/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμ... Πολυ ωραια ανάλυση αλλα απλα εσυ πως την χρησιμοποιης ηταν αρκετό :)

Μια διωρθωση μονο. Δεν εχει να κανει με τα αναερόβια βακτήρια η τουλαχιστον δεν εχει να κανει μονο με αυτα. Η διαδικασία ειναι καπως διαφορετική. Χοντρικα δίνοντας άνθρακα σταδιακα τα βακτήρια περνούν αυτο που τους λείπει απο την αναλογια του redfield και αναπτύσσονται αποροφοντας άνθρακα, νιτρικα και φωσφωρικα σαν κυρία στοιχεία τους. Τα βακτήρια αρχίζουν να κυκλοφορούν στην στήλη του νερου και σιγα αλλα σταθερα αποβάλλονται απο το σκιμμερ. Ειναι αλλη διαδικασία απο την απονιτρικοποιηση που γινεται σε αναεροβιες ζώνες και αναφέρεις στην αρχη.

Σε skkimmerless ενυδρειο δεν εχει νόημα αυτη η τεχνική.

Ευχαριστω Ευγένιε :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...