Jump to content

Απο Αφρικανο Σε Θαλασσινος


satkingr

Recommended Posts

Σίγουρα θα γίνει έτσι. Θέλω να ευχαριστηθω το στήσιμο. Έτσι και αλλιώς το θαλασσινό θέλει υπομονή από μόνο του από τι διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου στο θαλασσινο λιγα ειναι τα καλα πραγματα που θα συμβουν γρηγορα!

Ολα τα καλα θα ερθουν σιγα σιγα,με υπομονη και πολυ διαβασμα οπως ειπαν τα παιδια παραπανω! :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

αποχαιρετησα τα αφρικανακια μου σημερα και αδειασα το ενυδρειο...

Καθαριστηκε ο εξωπλησμος....

Αυριο μεθαυριο καθαριζω και το ενυδρειο...

Και ξεκιναει το στησιμο, θα αργιση βεβαια λιγο γιατι δεν μπορω να βρω βραχο νεκρο αλλα δεν πιραζει

το εσωτερικο το φιλτρο το εβγαλα... αλλα δεν ξερω αμα το ξανα βαλω...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!Ευχαριστουμε για το update! :bigemo_harabe_net-64:

Kαλη υπομονη με το καθαρισμα του ενυδρειου.

Ειμαι σιγουρος πως θα το προσεξεις αλλα στο λεω γιατι εγω την ειχα πατησει...αν το κανεις με σφουγγαρι προσεξε να μην πιασει κατι απο το υποστρωμα(χαλικι κτλ) και σου γραντζουνησει τα τζαμια.Την πατησα και εκανα το ενυδρειο αχρηστο :bigemo_harabe_net-134:

Καλα εκανες και εβγαλες το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Να με παλι.... :bigemo_harabe_net-64:

μετα απο μερικα ψωνια σημερα. φωτα, λαμπες,αλατια, R/O, κ.α ειπα να ξεκινησω το καθαρισμα....

επεσε πολυ καθαρισμα...μα παρα πολυ μηλαμε

DSC_1766.jpg

και επιτελους εβαλα αφισα...πολλα χρονια ηθελα να το κανω αυτο....

DSC_1768.jpg

και επειδι δεν θελω να σας αφησω με παραπονα παρτε και 2 με τα φωτα.... :bigemo_harabe_net-146: :bigemo_harabe_net-146:

DSC_1769.jpg

DSC_1770.jpg

αυτα για σημερα...εχω ψοφισει...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά.

Πές μας λίγα για το φως. πόσες λάμπες είναι, τι είναι κλπ.

Την αφίσα βγάλτην καλύτερα. Σου ασχημαίνει το ενυδρείο! :bigemo_harabe_net-134:

Άσε που θα πιάσει φουλ κοραλίνες και ούτε καν θα φαίνεται! Δεν χρειάζεται να έχεις την αφίσα απο πίσω για να φαίνεται το ενυδρέιο ωραίο. Μπορείς να το φτιάξεις έτσι! Άσε που ούτε εσένα θα σου αρέσει στην πορεία. Βάλε μια μονόχρωμη. Εγώ θα σου έλεγα μπλέ, μπλέ σκούρο, μαύρο ή γκρί. Καλύτερα μπλέ σκούρο!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο,αλλα θα σου ελεγα καλυτερα να πας σε βινυλιο στην πλατη.Αυτο θα σου ξεκολλαει απο την διαφορα θερμοκρασια και δεν θα φαινεται ωραια στην συνεχεια.Αντε καλο γεμισμα σου ευχομαι :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

θα φανει στην πορεια αν θα βγει... χωρο θα εχω απο πισω για να κανω οτι θελω...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά.

Πές μας λίγα για το φως. πόσες λάμπες είναι, τι είναι κλπ.

το φωτιστικο ειναι τσάϊνα..με αλουμινενιο πλαισιο...καλη κατασκευη σε γενικες γραμμες...

μηκος 1,20...δεν εβρισκα στα μετρα μου (1,00μ) και στα μετρα της τσεπης μου...

ειναι με 4 λαμπες 54watt x 2 λευκες μανισιες και 2 μπλε Aqua Medic aqualine T5 Reef Blue...

αυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

απο φωτισμο παντως μπορεις να φιλοξενησεις οτιδηποτε κοραλι θες.

καλοριζικα και καλη συνεχεια.

τελεια... να ρωτισω κατι??

εχω διαβασει οτι υπαρχουν ευκολα μ****α κοραλια... υπαρχουν ευκολα και σκληρα???

Link to comment
Share on other sites

ολα τα μ****α κοραλια ειναι ευκολα στη διατηρηση τους και χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις απο φωτισμο,κυκλοφορια,συμπληρωματα και αλλα.

στη πιο απαιτητικη κατηγορια των σκληρων κοραλιων υπαρχουν καποια ειδη που ειναι πιο ευκολα διατηρησιμα στο ενυδρειο σε σχεση με αλλα

σκληρα,αλλα και αυτα απαιτουν καποια υποδομη περα ομως του φωτισμου(που εσυ αυτη τη στιγμη εχεις αλλα δεν ειναι μονο αυτο αρκετο) δηλ εντονη

και σωστα κατανεμημενη κυκλοφορια,<<καθαρο>> νερο (νερο με πολυ χαμηλες αν οχι μηδενικες τιμες νιτρικων και φοσφωρικων),διατηρηση βασικων παραμετρων

(ασβεστιο,μαγνησιο,kh) σε ισορροπια και αλλα.

στη φαση που εισαι τωρα και σαν αρχαριος στο reef ενυδρειο δεν θα πρεπει να σε απασχολουν απο τωρα τα sps κοραλια που απαιτουν καποια εμπειρια και πιο

λεπτους χειρισμους.σιγουρα ειναι ενα στοιχημα η διατηρηση τους για καθε χομπιστα αλλα αυτο ειναι το επιστεγασμα μιας διαδρομης σε πιο απλα μονοπατια που θα σε κανουν να καταλαβεις τι <<παιζει>> με το reef ενυδρειο.

μπορεις να ξεκινησεις με καποια μ****α και προχωροντας με lps κοραλια,να φτιαξεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο με χρωμα και κινηση και στη πορεια αφου εχει ωριμασει αρκετα το ενυδρειο σου αλλα και εσυ μπορεις να κανεις το επομενο βημα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ...

κοιτα οπως το εχω στο μυαλο μου απο την στιγμη που θα ξεκινηση να τρεχει το ενυδρειο κανονικα να περιμενω ενα διαστιμα να δω οτι ολα πανε καλα και μετα να βαλω καποια μ****α και ευκολα κοραλια.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ...

κοιτα οπως το εχω στο μυαλο μου απο την στιγμη που θα ξεκινηση να τρεχει το ενυδρειο κανονικα να περιμενω ενα διαστιμα να δω οτι ολα πανε καλα και μετα να βαλω καποια μ****α και ευκολα κοραλια.

να σαι καλα.σωστα σκεφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

το moonlight ειναι απαρετιτο?

τι προτινετε? λεντοταινια?

Link to comment
Share on other sites

το moonlight ειναι απαρετιτο?

τι προτινετε? λεντοταινια?

Όχι δεν είναι απαραίτητο. Πιο πολύ για αισθητικούς λόγους το βάζεις.

Ναι με μια λεντοταινία κάνεις την δουλεια σου. Αδιάβροχη και χαμηλού φωτισμού. Αν ντιμάρεται ακόμα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα το Βασίλη και όταν θα είναι έτοιμο, έχεις από μένα μερικά μανιτάρια και γοργόνια !!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο βαγγελης! :bigemo_harabe_net-64:

Φιλε βασιλη το moonlight δεν ειναι απαραιτητο οπως σου ειπαν τα παιδια.

Εγω το εχω πιο πολυ επειδη δεν ντιμαρονται τα φωτα μου και δεν θελω να πηγαινει το ενυδρειο στο απολυτο σκοταδι

απ'ευθειας.Ειχαν χτυπησει ετσι καποια ψαρακια που ειχα παλαιοτερα.Αν ντιμαρονταν τα φωτα μου,μαλλον δεν θα εβαζα.

Φυσικα οπως αναφερθηκε ειναι και πολυ ομορφο στο ματι ;)

Εχω ενα που ειναι πολυ βολικο και στην τοποθετηση και στο αποτελεσμα.

Εχει και βεντουζα αλλα και μαγνητη για να το τοποθετησεις οπως σε βολευει.Ειναι και αδιαβροχο και μπαινει και εντος νερου.

Ειναι της aquael.

Εχεις μπει με πολυ ορεξη και σε χαιρομαι!

Σαν καινουργιο το εκανες το ενυδρειο!

Θα ερθει η στιγμη που απο μονος σου θα τη βγαλεις αυτη τη πλατη.

Θα συμφωνσω με τα παιδια οτι το βινυλιο θα φαινεται πιο ωραιο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στην αποθήκη του ΑΖ υπάρχει τροφοδοτικό για led ταινία..... (έρχεσαι και το παίρνεις)

Θα αγοράσεις μία μπλε των 3.2 (νομίζω) watt (αυτοκόλλητη/αδιάβροχη), και θα έχεις και φεγγαρόφως !!!

Βάζεις και ένα χρονοδιακόπτη να ανάβει μια ώρα (ή όσο θες) πριν τον κανονικό φωτισμό και να σβήνει μια ώρα μετά και θα είσαι οκ !!!

Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα μετρο 7,2watt. τροφοδοτικο εχω...ευχαριστω πολυ

σημερα πηρα και 16 κιλα βραχο νεκρο και τα τεστ που χρειαζονται...

οποτε περιμενω να ερθει το σκιμμερ σε καμια 15αρια μερες και ξεκιναμε...

μεχρι τοτε εχουμε καθαρισμα αραγωνητη καθαρισμος βραχων...

και τελιοποιηση του συστηματος της R/O ωστε να κουμπονω το λαστιχο και με το ανοιγνα καποιων βανων να γινετε η δουλεια μου

ειτε να κανω πληρωση το νερο που χαθηκε απο εξατμηση ειτε να γεμιζω τα κουβαδακια μου για προετιμασια....

να τοποθετηθουν αποχετευσεις για το νερο που παει για πεταμα...

αληθεια ποσο νερο περιπου παει χαμενο???

Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα μετρο 7,2watt. τροφοδοτικο εχω...ευχαριστω πολυ

σημερα πηρα και 16 κιλα βραχο νεκρο και τα τεστ που χρειαζονται...

οποτε περιμενω να ερθει το σκιμμερ σε καμια 15αρια μερες και ξεκιναμε...

μεχρι τοτε εχουμε καθαρισμα αραγωνητη καθαρισμος βραχων...

και τελιοποιηση του συστηματος της R/O ωστε να κουμπονω το λαστιχο και με το ανοιγνα καποιων βανων να γινετε η δουλεια μου

ειτε να κανω πληρωση το νερο που χαθηκε απο εξατμηση ειτε να γεμιζω τα κουβαδακια μου για προετιμασια....

να τοποθετηθουν αποχετευσεις για το νερο που παει για πεταμα...

αληθεια ποσο νερο περιπου παει χαμενο???

Aρκετο.Παιζει ρολο και η οσμωση που θα εχεις

ΥΓ Σε βρισκω με πολυ μερακι και μ'αρεσεις :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανάψουν όλα τα led μόνο moon light δεν θα είναι !!!!

Κάλυψε τα περισσότερα με μαύρη κολλητική ταινία και άσε 3-4 μόνο

Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα μετρο 7,2watt. τροφοδοτικο εχω...ευχαριστω πολυ

σημερα πηρα και 16 κιλα βραχο νεκρο και τα τεστ που χρειαζονται...

οποτε περιμενω να ερθει το σκιμμερ σε καμια 15αρια μερες και ξεκιναμε...

μεχρι τοτε εχουμε καθαρισμα αραγωνητη καθαρισμος βραχων...

και τελιοποιηση του συστηματος της R/O ωστε να κουμπονω το λαστιχο και με το ανοιγνα καποιων βανων να γινετε η δουλεια μου

ειτε να κανω πληρωση το νερο που χαθηκε απο εξατμηση ειτε να γεμιζω τα κουβαδακια μου για προετιμασια....

να τοποθετηθουν αποχετευσεις για το νερο που παει για πεταμα...

αληθεια ποσο νερο περιπου παει χαμενο???

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά!

Πάει χαμένο περίπου 3 φορές παραπάνω απο ότι βγάζει καθαρό. Πχ αν σε ένα λεπτό σου βγάζει 1 λίτρο καθαρό έχουν φύγει 3 λίτρα βρώμικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...