Jump to content

Απο Αφρικανο Σε Θαλασσινος


satkingr

Recommended Posts

λοιπον μια πηρα τις πρωτες μου μετρησεις σε θαλασσινο...

θερμοκρασια 26,2

αλατοτητα 1025

ph 8,2

No2 0

No3 0

NH4 0,25

Αντε και καλη μου υπομονη!!!

Έγινε επεξεργασία - satkingr
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα έχεις και μερικά κομμάτια κομμάτια ζωντανού καθαρού βράχου από τον bababrilio..... θα είναι εδώ σε μένα κατά το μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις μετρήσεις.... ΝΟ2, ΝΟ3, ΝΗ3/4 και ΡΟ4

Όχι ότι είναι απαραίτητο, αλλά θα σου πρότεινα να τις κάνεις κάθε 2-3 μέρες αν έχεις την διάθεση για να βλέπεις την πορεία στον κύκλο του αζώτου πιο πολύ για εκπαιδευτικούς λόγους

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μια πηρα τις πρωτες μου μετρησεις σε θαλασσινο...

θερμοκρασια 26,2

αλατοτητα 1025

ph 8,2

No2 0

No3 0

NH4 0,25

Αντε και καλη μου υπομονη!!!

Και ο κύκλος μόλις ξεκίνησε!

Αν όπως σου είπε και ο βαγγέλης βάλεις και κομμάτια ζωντανού θα είναι ότι καλύτερο!!

Περιμένουμε εξελίξεις!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα έχεις και μερικά κομμάτια κομμάτια ζωντανού καθαρού βράχου από τον bababrilio..... θα είναι εδώ σε μένα κατά το μεσημέρι.

Οκ ευχαριστώ θα μιλήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου εδωσε ο bababrilio 3 ωραιοτατα κομματια ΖΩΝΤΑΝΟΤΑΤΟ βραχο (Ευχαριστω παρα πολυ).

και ο Βαγγελης (aiolos) ''λιγο'' απο την κοραλινη του...( τα ευχαριστω για τον βαγγελη πρεπει να ειναι πολλα για την πολυτημη βοηθεια του ολο αυτον τον καιρο...πραγματικα τον εχω ζαλισει...)

παω τα βαζω στο ενυδρειο αμεσος και μετα απο λιγη ωρα παρατηρησεις εμφανιστηκε τουτο...και μετα το αλλο...δεν εχω ιδεα τι ειναι... σας αφηνω να τα απολαυσετε...και να μου πειτε τι ειναι? και

αν θα μπορεσουν να επιβιωσουν μεσα στο νεο ενυδρειο?

Θα σας τρελενω στο βιντεο και στην φωτογραφια...να ξερετε!!!!!!

Zeobak καθε ποτε πρεπει να βαζω πλεον???

η παρατηρηση συνεχειζετε.....

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που δείχνεις στο βίντεο είναι σπειρογράφοι! Καλά πλασματάκια και ωφέλημα και είναι σημάδι καλής ποιότητας βράχο!

Υπάρχουν και άλλα χρώματα όπως γκρι, κιτρινοι, μπλε κλπ κλπ. Με τον καιρό όσο θα παλιώνει το ενυδρείο και θα ζωντανεύει ο βράχος θα βγάζεις και καινούρια άλλα μικρότερα άλλα μεγαλύτερα.

Το ζεομπακ ότι λένε οι οδηγίες! Ποτέ μην υπερδοσολογείς!

Keep Reefing!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που δείχνεις στο βίντεο είναι σπειρογράφοι! Καλά πλασματάκια και ωφέλημα και είναι σημάδι καλής ποιότητας βράχο!

Υπάρχουν και άλλα χρώματα όπως γκρι, κιτρινοι, μπλε κλπ κλπ. Με τον καιρό όσο θα παλιώνει το ενυδρείο και θα ζωντανεύει ο βράχος θα βγάζεις και καινούρια άλλα μικρότερα άλλα μεγαλύτερα.

Το ζεομπακ ότι λένε οι οδηγίες! Ποτέ μην υπερδοσολογείς!

Keep Reefing!!! :bigemo_harabe_net-64:

στην φαση που ειμαι τωρα εγω (κατασταση στρωσηματος) ζουνε κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Με ένα απλό μικρο και ασήμαντο σπυρογραφο πόση χαρα μπορει να έχεις !!!! Και πόσο όμορφο φαίνεται να κάθεσαι να το χαζευεις.

Να το χαρεις όσο μπορείς και να συνεχίσεις να μας εκπλήσεις με όμορφες φωτό και βίντεο.

Απο δο και πέρα θα το αφήσεις να παει σε ρυθμούς φεεεετααααα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κάποιοι οργανισμοί δεν θα τα καταφέρουν, κάποιοι άλλοι όμως θα πάρουν την θέση τους.... έτσι είναι η ζωή...κύκλους κάνει στον κύκλο του αζώτου.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα απλό μικρο και ασήμαντο σπυρογραφο πόση χαρα μπορει να έχεις !!!! Και πόσο όμορφο φαίνεται να κάθεσαι να το χαζευεις.

Να το χαρεις όσο μπορείς και να συνεχίσεις να μας εκπλήσεις με όμορφες φωτό και βίντεο.

Απο δο και πέρα θα το αφήσεις να παει σε ρυθμούς φεεεετααααα.

τελικα δεν ειναι 2 αλλα 5...πραγματικα μαγευτικο...η ολοι του κινηση ειναι το κατι αλλο....

κάποιοι οργανισμοί δεν θα τα καταφέρουν, κάποιοι άλλοι όμως θα πάρουν την θέση τους.... έτσι είναι η ζωή...κύκλους κάνει στον κύκλο του αζώτου.

μας χαλασες λιγο...αλλα αυτη ειναι η αληθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να μην επιβιώσουν στην παρών φάση(που είναι πολύ δύσκολο να ψοφήσουν! Εγώ είχα ντιπάρει βραχάκι σε coral rx που είχε σπειρογράφο επάνω και επέζησε) αλλά να ξέρεις ότι θα βγάζεις συνέχεια στην συνέχεια. Συνήθως βγαίνουν σε σημεία με λίγο φως.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να μην επιβιώσουν στην παρών φάση(που είναι πολύ δύσκολο να ψοφήσουν! Εγώ είχα ντιπάρει βραχάκι σε coral rx που είχε σπειρογράφο επάνω και επέζησε) αλλά να ξέρεις ότι θα βγάζεις συνέχεια στην συνέχεια. Συνήθως βγαίνουν σε σημεία με λίγο φως.

Οκ ευχάριστα νέα... Τελικά δεν ένα 2 αλλά 5 τα μεγάλα. Και οι βράχοι πάνω τους έχουν πολλά μικρά από όσο μπόρεσα να δω στην κάμερα ( στο Χ10 ).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι...

μερα μετρησεων η σημερινη και εχουμε και λεμε

Αλατοτητα 1025

PH 8,2

No2 0

No3 10

NH4 0,25

Mg up to 1500 αδιασε ολη η συριγγα αλλα αλλαγη χρωματος καπουτ....!!!! ????

KH 8,9 η 10,9 (στο 8,9 αρχιζε να γινετε ροζ και 10,9 ηταν η τελευταια μεττρηση σταθερου χρωματος βαθυ ροζ απο κει και περα οσο και να εριχνα δεν αλλαζε τιποτα) ποια τιμη ειναι η σωστη??

Ca up to 500 το ιδιο οπως παραπανω αδειασε η συριγγα αλλα αλλαγη καπουτ..... ????

αυτα... περιμενω γνωμες και εντιπωσεις???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι...

μερα μετρησεων η σημερινη και εχουμε και λεμε

Αλατοτητα 1025

PH 8,2

No2 0

No3 10

NH4 0,25

Mg up to 1500 αδιασε ολη η συριγγα αλλα αλλαγη χρωματος καπουτ....!!!! ????

KH 8,9 η 10,9 (στο 8,9 αρχιζε να γινετε ροζ και 10,9 ηταν η τελευταια μεττρηση σταθερου χρωματος βαθυ ροζ απο κει και περα οσο και να εριχνα δεν αλλαζε τιποτα) ποια τιμη ειναι η σωστη??

Ca up to 500 το ιδιο οπως παραπανω αδειασε η συριγγα αλλα αλλαγη καπουτ..... ????

αυτα... περιμενω γνωμες και εντιπωσεις???

ΚΗ έχεις 9 αν μέτρησες σωστά.

Μαγνήσιο και ασβέστιο όταν τελειώνει το υγρό και δεν αλλάζει χρώμα, τότε ξαναγεμίζεις την σύρριγγα και ξαναρίχνεις μέχρι να αλλάξει. Όπως θα παρατηρήσεις στο ασβέστιο κάθε 0,02ml είναι 10 μονάδες και στο μαγνήσιο κάθε 0,02ml είναι 30 μονάδες. Άρα ρίχνεις σιγά σιγά μέχρι να αλλάξει χρώμα και μόλις αλλάξει χρώμα προσθέτεις και τις παραπανίσιες μονάδες στο 500 ή στο 1500 και βρίσκεις πόσο ασβέστιο και μαγνήσιο έχεις.

Link to comment
Share on other sites

ΚΗ έχεις 9 αν μέτρησες σωστά.

Μαγνήσιο και ασβέστιο όταν τελειώνει το υγρό και δεν αλλάζει χρώμα, τότε ξαναγεμίζεις την σύρριγγα και ξαναρίχνεις μέχρι να αλλάξει. Όπως θα παρατηρήσεις στο ασβέστιο κάθε 0,02ml είναι 10 μονάδες και στο μαγνήσιο κάθε 0,02ml είναι 30 μονάδες. Άρα ρίχνεις σιγά σιγά μέχρι να αλλάξει χρώμα και μόλις αλλάξει χρώμα προσθέτεις και τις παραπανίσιες μονάδες στο 500 ή στο 1500 και βρίσκεις πόσο ασβέστιο και μαγνήσιο έχεις.

το σκεφτικα αλλα λεω οτι δεν θα εχει νοημα να το κανω....

παντος πολυ χρησιμο αυτο που λες... την κυριακη που ειναι στο προγραμμα να ξανα γινουν μετρησεις θα το κανω και θα ενημερωσω...

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτικα αλλα λεω οτι δεν θα εχει νοημα να το κανω....

παντος πολυ χρησιμο αυτο που λες... την κυριακη που ειναι στο προγραμμα να ξανα γινουν μετρησεις θα το κανω και θα ενημερωσω...

Ehhh????? :huh: :huh: :huh:

Link to comment
Share on other sites

Ehhh????? :huh: :huh: :huh:

οτι εφοσον δεν εχει στο χαρτι παραπανω μετρησεις κατι δεν θα πηγαινει καλα αν ξανα γεμησεις την συριγγα.... για αυτο δεν το εκανα...

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτικα αλλα λεω οτι δεν θα εχει νοημα να το κανω....

παντος πολυ χρησιμο αυτο που λες... την κυριακη που ειναι στο προγραμμα να ξανα γινουν μετρησεις θα το κανω και θα ενημερωσω...

οτι εφοσον δεν εχει στο χαρτι παραπανω μετρησεις κατι δεν θα πηγαινει καλα αν ξανα γεμησεις την συριγγα.... για αυτο δεν το εκανα...

και οι 2 απαντησεις ειναι απο μενα... ειμαι στον η/υ του γραφειου και ηταν συνδεμενο στο προφιλ του γιαννη και απαντησα χωρις να το καταλαβω..

χαχαχαχαχα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το καταλάβαμε το καταλάβαμε χαχαχαχααχ

Link to comment
Share on other sites

το καταλάβαμε το καταλάβαμε χαχαχαχααχ

εσυ το καταλαβες που μας ξερεις και τους 2 και ξερεις οτι δουλευουμε και μαζι...ο υπολοιπος κοσμος ομως που να το καταλαβη...???

Link to comment
Share on other sites

ε παρά λίγο θα σας κάναμε ΒΑΝ

χμμμ εδώ που τα λέμε... που είναι οι φώτο? δεν θα το γλυτώσεις !!! χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ο Πάνος τα 'παιξε λίγο :P

Link to comment
Share on other sites

ε παρά λίγο θα σας κάναμε ΒΑΝ

χμμμ εδώ που τα λέμε... που είναι οι φώτο? δεν θα το γλυτώσεις !!! χαχαχαχαχα

φωτο ετοιμες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=88509&p=843328

:hysterical: :hysterical: :hysterical:

Eϊπα να μην μιλήσω, είπα ότι είναι θα φανεί... Που να'ξερα όμως... :D

φανταζομαι τι θα λεγε.... χαχαχα αρε πλακα που παθες!!!

Sorry παντος για την αναστατοση!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...